Adım Adım Discus Balığı Cinsiyet Ayrımı Resimli

15.02.2016
Adım Adım Discus Balığı Cinsiyet Ayrımı Resimli

Discus balıklarında cinsiyet ayrımı yapmak ve hangi balığın erkek hangi balığın dişi olduğunu belirlemek oldukça zorludur. Bunun temel nedeni balıklarda çok fazla öne çıkan belirgin farklar yoktur.

Discus cinsiyet ayrımı yapmak istiyorsanız bunun en kolay yollarından biri de özellikle balıkların üreme dönemi içerisinde daha belirgin bir şekilde üreme tüpleri ön plana çıkmaktadır. Dişi discus balıklarının yumurtlama tüpü genellikle kalın ve yuvarlak uçlu iken erkek discusun ki ise sivri uçlu ve ince yapılıdır.

Aşağıda yer alan görsellere dikkat ederek rahatlıkla balığınızın dişi mi erkek mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan sorular olursa konu altından yorum olarak sorularını bize iletebilirsiniz.

Sırt Yüzgeci ; Erkek discus balıklarının sırt yüzgeçlerinin yapısı daha çok sivri uçlu iken, dişilerin sırt yüzgeçleri erkeklere oran ile daha yuvarlak yapılı olur.

discus-baligi-sirt-yuzgeci

Boy Orantısı ; Erkek discuslar, dişilere göre daha büyüktür. Fakat boy orantısı ile cinsiyet tayini yapmak için discusların aynı batım olmasına dikkat etmelisiniz aksi halde bu yol işe yaramayabilir. Ayrıca discuslar arasında kardeş olanlar varsa ve aralarından bazıları daha büyük ve gösterişli bir yapıya sahipse bu erkektir.

discus-baligi-boy-orantisi

Alın Yapısı ; Discusların alın yapısına bakarak da cinsiyetlerini belirleyebilirsiniz. Özellikle erkek discusların alın yapıları ön tarafa doğru şişkin ve çıkıntılı iken dişilerin alın bölgesi vücutlarına oran ile daha oval bir yapıya sahiptir.

discus-baligi-alin-yapisi

Yüzgeç Açısı ; Discus balıkları için cinsiyet belirlemesi yapılırken akvaristler tarafından belki de en çok tercih edilen yöntemler arasında yüzgeç açısına bakmak yer almaktadır. Discus balığınızın sırt yüzgecinden itibaren kuyruk yüzgecine kadar düzgün çizgiler çizin, eğer çizmiş olduğunuz bu çizgiler kuyruk yüzgecini keser ise dişi kesmez ise balığınızın erkek olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

discus-baligi-yuzgec-yapisi

Solungaç Yapısı ; Discus balıkları arasında solungaçları daha keskin ve büyük bir yapıya sahip olan bir balığınız varsa bu balığın cinsiyeti erkektir. Fakat dişilerin solungaç yapıları daha küçük ve yuvarlak bir yapıya sahiptir.

discus-baligi-solungac

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.