İdrar Renginin Yeşil Olması Nedenleri Nedir ?

08.11.2015
İdrar Renginin Yeşil Olması Nedenleri Nedir ?

İdrar renginin yeşil olması bir çok nedenden dolayı olabilir. İdrar rengi, tükettiğiniz yiyecekler başta olmak üzere metabolizmanızın işleyişi hakkında birçok ipucu taşır. Normal idrar rengi sarının tonları arasında değişir, su içildikçe rengi giderek açılır ve yoğunluğu da buna orantılı olarak düşer. Yeşil idrar rengi ise sık görülmeyen ve önem verilmesi gereken bir durumdur.

İdrarım yeşil renkte diyorsanız bu durumun temel nedeni bir bakteri türü olan pseudomonas aeruginosa adı verilen mikro organizmadır. Bu bakteri, vücudunuzda bir enfeksiyona yol açtıysa idrarınız maviye çalan bir renge dönüşebilir. İhmal etmeden doktora başvurarak gerekli ilaç tedavisine başlamalısınız. Bilindiği gibi bakteriler hızlı yayılma gösteren canlılardır erken fark etmeniz ve erken müdahale önemlidir. Bu tarz idrar yolları, böbrek ve mesane enfeksiyonları ciddi durumlardır ve bakterilerin kana karışmaması için özel çaba harcamak, derhal ciddiyetle tedaviye başlamak gerekir. Sıklıkla hastanede yatan hastalarda görülen bu bakteri, genellikle başka bir sağlık yitiriminin komplikasyonudur ve tedavisi zahmetli olabilir.

Yeşil idrar rengi nedenleri arasında ayrıca bazen hastaların idrar yollarının işlevini test etmek amacıyla yapılan tıbbi tetkiklerde de çeşitli boyaların vücuda alınması sağlanır. Bu durum da yeşil ve mavi arasındaki renklerde idrara yol açabilir. Kimi zaman bazı besinler, özellikle de tüketilen gıdalar içindeki kimi kimyasal içerikli maddeler idrarınn rengini yeşile çevirir. Öte yandan, örneğin kuşkonmaz da, zararlı bir içeriğe sahip olmayan ancak çok fazla yenildiği zaman idrar rengini yeşil yapan bir besindir.

Başka bir sağlık durumu için kullanılan ilaçlar da yan etki olarak yeşil renkli idrara neden olur. Bu konuda anti depresan ve mide düzenleyici ilaçlar başı çekmektedir. Bazen inflamasyon önleyici ilaçların da neden olabildiği gözlenmiştir. Bunlar nadir görülen yan etkiler olsa da, kullanmaya başladığınız ilacınızın prospektüsünü okumak ve olası bir durumda endişeye mahal vermeden hekiminize danışmak çok büyük önem taşır.

Yeşil İdrar Neyin Belirtisidir ?

Ancak genel olarak yeşil idrar sebebi önemli bir durumdur ve derhal bir hekime başvurulması gerekmektedir. Kalıtsal bir hastalık olan hiperkalsemi yani vücutta kalsiyumun gereğinden fazla yer alması da mavi renkte, yeşile çalan bir idrar rengine yol açar. İdrar rengi yeşil gibi kesin olarak sorun olduğunu belli eden bir renk taşımasa bile idrarınızın rengine dikkat etmeniz, eğer yoğunluğu arttıysa bol su içmeniz, başka renkler aldıysa mutlaka hastaneye başvurmanız önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.