İdrar Renginin Yeşil Olması Nedenleri Nedir ?

08.11.2015
İdrar Renginin Yeşil Olması Nedenleri Nedir ?

İdrar renginin yeşil olması bir çok nedenden dolayı olabilir. İdrar rengi, tükettiğiniz yiyecekler başta olmak üzere metabolizmanızın işleyişi hakkında birçok ipucu taşır. Normal idrar rengi sarının tonları arasında değişir, su içildikçe rengi giderek açılır ve yoğunluğu da buna orantılı olarak düşer. Yeşil idrar rengi ise sık görülmeyen ve önem verilmesi gereken bir durumdur.

İdrarım yeşil renkte diyorsanız bu durumun temel nedeni bir bakteri türü olan pseudomonas aeruginosa adı verilen mikro organizmadır. Bu bakteri, vücudunuzda bir enfeksiyona yol açtıysa idrarınız maviye çalan bir renge dönüşebilir. İhmal etmeden doktora başvurarak gerekli ilaç tedavisine başlamalısınız. Bilindiği gibi bakteriler hızlı yayılma gösteren canlılardır erken fark etmeniz ve erken müdahale önemlidir. Bu tarz idrar yolları, böbrek ve mesane enfeksiyonları ciddi durumlardır ve bakterilerin kana karışmaması için özel çaba harcamak, derhal ciddiyetle tedaviye başlamak gerekir. Sıklıkla hastanede yatan hastalarda görülen bu bakteri, genellikle başka bir sağlık yitiriminin komplikasyonudur ve tedavisi zahmetli olabilir.

Yeşil idrar rengi nedenleri arasında ayrıca bazen hastaların idrar yollarının işlevini test etmek amacıyla yapılan tıbbi tetkiklerde de çeşitli boyaların vücuda alınması sağlanır. Bu durum da yeşil ve mavi arasındaki renklerde idrara yol açabilir. Kimi zaman bazı besinler, özellikle de tüketilen gıdalar içindeki kimi kimyasal içerikli maddeler idrarınn rengini yeşile çevirir. Öte yandan, örneğin kuşkonmaz da, zararlı bir içeriğe sahip olmayan ancak çok fazla yenildiği zaman idrar rengini yeşil yapan bir besindir.

Başka bir sağlık durumu için kullanılan ilaçlar da yan etki olarak yeşil renkli idrara neden olur. Bu konuda anti depresan ve mide düzenleyici ilaçlar başı çekmektedir. Bazen inflamasyon önleyici ilaçların da neden olabildiği gözlenmiştir. Bunlar nadir görülen yan etkiler olsa da, kullanmaya başladığınız ilacınızın prospektüsünü okumak ve olası bir durumda endişeye mahal vermeden hekiminize danışmak çok büyük önem taşır.

Yeşil İdrar Neyin Belirtisidir ?

Ancak genel olarak yeşil idrar sebebi önemli bir durumdur ve derhal bir hekime başvurulması gerekmektedir. Kalıtsal bir hastalık olan hiperkalsemi yani vücutta kalsiyumun gereğinden fazla yer alması da mavi renkte, yeşile çalan bir idrar rengine yol açar. İdrar rengi yeşil gibi kesin olarak sorun olduğunu belli eden bir renk taşımasa bile idrarınızın rengine dikkat etmeniz, eğer yoğunluğu arttıysa bol su içmeniz, başka renkler aldıysa mutlaka hastaneye başvurmanız önemlidir.

Peki Diğer İdrar Renkleri Ne Anlama Gelir ?

İnsan vücudunda oluşan idrardan sorumlu organ böbrek. Tuvalete çıktığımızda idrardaki renk değişikliği ya da idrarın koyu oluşu çoğu zaman bize normal bir durum gibi görünse de aslında durum klinik olabilir. İdrarın çoğu zaman farklı renklerde görünmesi ya da idrarın kıvamının koyu olması çeşitli hastalıkların başlangıcı olabilmektedir. Bazen de kullandığımız ilaçlar da idrarın farklı renklerde olmasına neden olabilmektedir.

Sağlıklı bir insanın idrarının rengi sarı renkli olmalıdır. Bu sarı rengi ürokrom adı verilen bir pigmentten almaktadır. İdrarın sarı rengi bazen koyu sarı bazen de açık sarıya dönebilmektedir. Açık sarı idrar anlamı insanın gün içerisinde çok fazla sıvı tükettiğinin göstergesidir. İdrarın koyu sarı görülmesi de gün içerisinde az sıvı tüketildiğini bize açıklar. İdrar rengini gün içinde aşırıya kaçarak tükettiğimiz besinler dahi değiştirebilir.

Kırmızı Renkli İdrar

İdrarın kırmızı renkli olması bazen insanı endişeye sokar ya da korkmasına neden olabilir. Ama aslında her görülen kırmızı idrar da tehlike yaratmaz. İdrarın kırmızı renkli olması idrara kan bulaştığı anlamına gelmektedir. Buna neden olan faktörler böbrek hastalıkları, mesane taşı, idrar yolu enfeksiyonları,prostat büyümesi vb hastalıklar neden olabilmektedir.

Genellikle böbreklerin süzerek ayrıştırıp bedene tekrar göndermesi gereken kırmızı kan hücrelerini tam olarak ayrıştıramayarak atıklarla beraber idrar torbasına gönderdiği durumlarda görülür.

Bazen de tükettiğimiz besinlerden kaynaklanıyordur. Bu besinler pancar ve böğürtlen. İdrarın kırmızı rengini almasına neden olan başka bir faktör de toksin maddelerdir. Kronik kurşun ya da cıva zehirlenmesi de idrarın kırmızı olmasına neden olmaktadır.

Kahverengi İdrar

İdrarın renginin kahverengi olması nedeni endişe verecek bir durum teşkil etmez daha çok kullandığımız tükettiğimiz besinler sebep olmaktadır. Fazla miktarda baklagiller tüketimi kahverengi idrar olmasına neden olur. Kullandığımız ilaçlar da idrarda koyu bir renk oluşturur. Özellikle sıtma ilaçları antibiyotik ilaçlar örnek verilebilir.

Turuncu İdrar

İdrarın renginin turuncu olması çoğu zaman vücut çok susuz kaldığında ortaya çıkan bir durumdur. Bazen de turuncu idrar olmasına sebep olan etken kullandığımız kemoterapi ilaçları da olabilir. Ya da b kompleks vitaminleri havuç suyu da turuncu renkli idrarın oluşmasına sebep olabilir.

Beyaz İdrar

İdrar renginin beyaz hali alması da bir sağlık sorununun habercisidir. Bedenimizde kırmızı kan hücreleri ile birlikte beyaz kan hücreleri de bulunur ve bu süzülerek bedenden atılmaması gereken bir hücre grubudur. Ancak bazı böbrek işlev bozukluğu durumlarında böbrekler bedenimiz için gerekli olan bu beyaz kan hücrelerini atıklardan ayrıştıramayarak idrar torbasına gönderir. Bu durum ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Böbrek işlevi için de kontrolleri düzenli olarak yaptırarak her açıdan sağlığınızı gözetim altında tutabilirsiniz. Böbrek sağlığınız ve daha etkili çalışması için neler yapabileceğinizi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sarı İdrar

Koyu sarı ve turuncuya dönük idrar renginin nedeni yetersiz su tüketiyor olduğunuzu gösterir. Su tüketiminizi arttırarak idrar renginizin düzeldiğini ve olması gereken açık sarı soluk bir renk halini aldığını gözlemleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.