Testislerin Biri Büyük Biri Küçük Olursa Ne Olur ?

11.02.2017
Testislerin Biri Büyük Biri Küçük Olursa Ne Olur ?

Ergenlik döneminden orta yaş durumuna kadar erkeklerde sık görülen kanser çeşidi testis kanserdir. Erkeklerde üreme organının yanında iki testis bulunur. Bunların normalde ikisi aynı boyutta olmalıdır. Bir tanesi diğerinden daha büyük ya da daha küçük ise bunun bazı sebepleri vardır. Bunlardan biri testislerde oluşabilecek kisttir. Elbette ki her şişkinlik ya da boyutlarda farklılık kanser anlamına gelmez. Diğer bir neden ise testislerde toplanan sıvıdır. Oluşabilecek iki neden de oldukça önem taşımaktadır. Böyle durumlarda doktora başvurulması gerekmektedir. Bir diğer sebep de çürüme denilen olaydır. Böyle bir durumda ya damarlar genişlemiştir ya da ilk nedendeki gibi kist olasılığı vardır.

Testislerin biri diğerine göre daha küçük ya da büyük ise cinsel fonksiyonları da etkileyebilmektedir. Üreme sağlığını da etkileyebildiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Cinsel fonksiyonlarda veya üreme de bir sıkıntı olmaz ise bu farklılık çok bir anlam taşımaz . Fakat tam aksi bir durum fark edilince hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Testislerin boyutlarının farklı olması hem hormon hem de sperm üretimi açısından oldukça önemlidir. Ama testis boyutları arasında çok büyük fark yoksa ve işlevlerin hepsi normal düzeyde ise korkulacak bir şey yok demektir.

Eğer ki büyüme olduğunu fark ederseniz mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Böyle bir durumda testis kanseri olasılığı ortaya çıkmaktadır. Günümüzde bilinçlenmiş toplum bireylerinde erken teşhis hayati açıdan oldukça önem taşımaktadır. Doktor kontrollerine hasta olmayı beklemeden gitmek, gereken önemi almak, sağlığımız açısından en önemli vazifemizdir. Tıp alanında üroloji önem taşıyan bir daldır ve ciddi bir yaklaşım ister. Anadolu toplumunda ürolog uzmanına gitmek biraz utanılacak bir hadise olarak görülse de bizler çevremizde ki insanları bu konuda bilinçlendirmek durumundayız. Erken teşhis hayat kurtarır…

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.