Ölüdeniz Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer

22.06.2017
Ölüdeniz Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer

Türkiye’nin en güzel beldelerinden biridir. Özellikle yazın ziyaretçi akınına uğrayan sanki cennetten bir köşe gibi görünmektedir. Yeşilin ve mavinin uyumu en güzel burada bütünleşmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin yazın gitmekten en keyif aldıkları yer burası olabilir. Özellikle plajları ve denizi ile meşhurdur. Balayına çıkan çiftlerin gözdesi niteliğindedir. Ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde mutlaka buraya gitmek de olmalıdır.

İnsanın içini huzurla dolduran manzarası, hiçbir yerde göremeyeceğiniz bitki türleri ve macera dolu sporlar yapabileceğiniz alanları ile size farklı bir deneyim kazandıracaktır. Burası pek çok büyük şehre de yakındır bu yüzden popüler bir gezi mekanıdır. Kafa dinlemek, doğayla iç içe olmak ve değişik spor türlerini tanımak ve denize girmek için tercih edilir.

Ülkemizin en değerli turizm merkezidir. Bunu çok iyi kullanan işletmeler değişik kafeler ve konaklama yerleri ile süslemişlerdir. Bembeyaz kumsal, hemen yanında masmavi deniz etrafında yeşil dağlar mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Özellikle çok temiz oluşu, denizin içinin berrak bir şekilde görünebilir olması herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Hazırladığımız Ölüdeniz rehberine hemen göz atarak, Hatay gezilecek yerler ile ilgili listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerleri keşfedebilirsiniz.

Ölüdeniz Tarihi ve Efsanesi

Tarihi çok eski yıllara dayanan pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Zamanında hristiyan ve müslüman topluluğu bir arada yaşamış ve halen günümüze kadar gelen tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Zamanında burada yaşayan Likya’lıların “Işık ve Güneş Diyarı” dedikleri bu eşsiz yerin, Orta Çağ’da ismi “Uzak Diyar” diye anılmaya başladı. Bölgede Likya’lılar dışında Roma’lılar da yaşamış ve adını denizinden almıştır.

Deniz her zaman sakindir, çok rüzgarlı havalarda Fethiye’deki denizlere dalgadan dolayı giremezken Ölüdeniz’de hiç bir kıpırdama olmaz bu yüzden ona Ölü denmiştir. Birde dilden dile anlatılan efsanesi vardır. Efsanede balıkçı ve onun oğlundan bahsedilmektedir. Geçimlerini balık tutarak sağlayan baba oğul, bir gün yine balığa çıkarlar ancak denizde çok fırtına vardır ve korkmaya başlamışlardır. İlerlemeye başlarlar fakat rüzgar şiddetini arttırır ve deniz iyice köpürür. Oğlu ileride bir koy olduğunu fark eder. Ancak baba yıllardır gidip geldiği bu deniz yolunda hiç orada koy görmediğini söyler ve oğluna inanmaz. Oğlunun ısrarlarına dayanamayıp vurur. Şimdi babayı hem ölüm korkusu hemde çocuğuna vurduğu için vicdan azabı sarmıştır. Yapacak başka bir şeyi olmadığını anlar ve koyun olduğu yere doğru gitmeye karar verir ve gerçekten koy olduğunu görür. Yaptığından dolayı çok üzülür ve oracıkta kendini öldürür. Efsane ya gerçek olup olmadığı bilinmemektedir. Ancak bu olayın yaşandığı koyun oradaki kayalıklarda oğlunun taşlaşmış başına benzer bir kaya olduğu söylenmektedir.

Bu efsaneye benzer bir başka efsanede Belcekız efsanesidir. Belcekız’da bir koydur ve Ölüdeniz’in içinde bulunmaktadır. Buranın suları o kadar sakin değildir hatta dalgalı ve tehlikelidir. Efsanede gemiciler su almak için bu koya uğrarlarmış. Gemicinin oğlu su almak için indiğinde bir kızla karşılaşır ve ikisi de ilk görüşte aşık olurlar. Ancak kız geri dönmek zorunda kalır, yıllar boyunca kız oğlana hep uzaktan bakar. Birgün çok şiddetli fırtına çıkar baba oğluna kıyıya yanaşmasını söyler ancak oğlu koyda kızla beraber kalmak ister, babası oğlunu orada öldürür. Sonradan çok pişman olur ancak geç kalmıştır. Koya Belcekız denmesi de buradan gelmektedir. Buda doğruluğu olmayan bir efsanedir.

Önemi

Burası turizm sektörü için çok önemli bir yerdir. Her yıl binlerce yerli ve yabanı turist ağırlamaktadır. Bu yüzden durmadan gelişim göstermektedir. Denizi ise diğer denizlerden çok daha farklıdır. Oldukça sakin ve dalgasız olmasının dışında tertemizdir, içine girdiğiniz anda temizliğini hissedebilirsiniz. Çok rahat bir şekilde balıkları, deniz altının güzelliklerini çıplak gözle görebilirsiniz. Dalış yapmanıza bile gerek kalmaz masmavi bir rengi vardır. Türkiye’deki en mavi deniz olabilir, kumu ise bembeyazdır. Lagün yani deniz kulağı ismi verilen bir oluşumun parçasıdır. Denizden kıyı kordonu ile ayrılan göl anlamına gelmektedir. Oluşumu esnasında akarsuyun taşıyıp getirdiği kumların yığılması ya da denizin sürüklediği çakıl, kum rol oynamış olabilir.

Oluşan kanallar oldukça dardır bu yüzden dalga, med cezir olayları hissedilmemektedir. Genel olarak deniz tekneleri burada rahat bir şekilde barınabilir. Tuz Gölü, Tuzla Gölü, İğneada civarındaki Kocagöl, Homam Gölü, Hoyrat Gölü, Tahir Gölü, Dalyan Gölü de oluşum bakımından benzemektedir. Suyunun aşırı berrak olmasının sebebi kendisini sürekli yeniliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu genelde dalgalı yerlerde daha fazla olur, dalgayla kirler gider ancak bu işlem tuz oranı sayesinde gerçekleşir. Kaynak suları denizi beslemektedir ve denizin dibinde akıntı olmasını sağlamaktadır. Kaynak suları sayesinde durmadan tuz miktarı değişir ve buda denizin sürekli bir sirkülasyon olmasına neden olmaktadır. Özellikle gelgit çok fazla olmaktadır. Suyun yükselip alçalması temizlenmesinde büyük bir faktördür. Yükselmeler gün içinde 50 cm’i bulabilmektedir. Ölüdeniz 2006 yılında yapılan bir ankette %85 oy alarak Dünya’nın en temiz ve güzel denizi seçilmiştir.

Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Gezecek ve görecek çok fazla yer bulunmaktadır. Bir haftanızı rahat rahat doğayla iç içe geçirebilirsiniz. Plajları, tarihi ve doğa sporları ile sıkılmanıza fırsat kalmaz. Hem ailecek hemde arkadaşlarla yapılacak tatillerin en güzel durağıdır. Gelmişken mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler ve yapmanız gereken aktiviteler şu şekilde sıralanabilir;

Lagünü ve Plaj

Muhteşem manzarası eşliğinde serinlemek isterseniz plajları ilk tercih etmeniz gereken yer olur. Masmavi ve tertemiz suyunun etrafı yeşillikler ile çevrilidir. Bu lagün durgun bir göl niteliğindedir. Belcekız fırtınalı günlerde aşırı dalgalı olurken plaj sadece hafif bir şekilde kıpırdar. Bu yüzden ailecek, çocuklarıyla denize girmek isteyenlerin en çok uğradığı plajdır. Bu plaj ilk ayak bastığınız yerdir ve halk plajı olduğu için ücretsizdir. Burada tekne turu yapabilirsiniz. Yine aynı yerden Saklıkent’e Safari turu düzenlenmektedir. Tur tam bir gün boyunca sürmektedir. Plaj merkeze 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Belcekız Plajı

Burası meşhur Ölüdeniz resimlerinin çekildiği plajdır. Mavinin ve yeşilin tüm tonlarını aynı anda burada görebilirsiniz. Denizin rengi o kadar canlıdır ki uzaktan bakmak asla yetmez bir an önce içine girmek istersiniz. Plajı da oldukça temizdir. Denize girmek dışında yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Adrenalin dolu bir deneyim için en uygun yerlerden biri burasıdır. Muhteşem manzarayı en tepeden izleme imkanı yakalayabilirsiniz, tabi cesaretiniz varsa. Eğer özel aracınız yoksa dolmuşla rahat bir şekilde gelebilirsiniz. Her on dakikada bir Hisarönü, Ovacık ve Fethiye merkeze sefer düzenlenmektedir. Hava eğer rüzgarlıysa denizi dalgalı olabilir ayrıca denizin içi biraz taşlıdır. Plaja giriş ücretsizdir sadece şemsiye ve şezlong paralıdır. Belcekız’da isterseniz konaklayabilirsiniz, etrafta bir sürü güzel restoranda bulunmaktadır. Bu plaj Belcekız efsanesinin de yaşandığı yerdir. Ayrıca tekne turları ilk olarak buradan hareket eder. Su sporları içinde en uygun yerlerden biridir. Denize girilecek başlıca yerlerden biridir.

Kabak Koyu

Meşhur diğer bir sahildir, daha doğrusu saklı cennetidir. Ovacık’tan dolmuşla koyun bulunduğu tepeye ulaşabilirsiniz. Ancak ulaşım her türlü zorludur. Dolmuş uçurum kenarından sallanarak gider, tepeye vardıktan sonrada aşağıya inmek için iki seçeneğimiz olacaktır. Birisi yürümek ve tıpkı Kelebekler Vadisinde olduğu gibi adeta tırmanış, engebeli yollarda zorlu mücadeleye dönecektir. Yürümeyi tercih ederseniz çok dikkatli olmanız gerekir. Buranın sahili oldukça küçüktür ve taşlıktır. Sahilin kenarında bir tente bulunmaktadır, altına girip güneşten korunabilirsiniz ancak genelde kalabalık olur ve herkesle dip dibe olmak zorunda kalabilirsiniz. Buranın denizi çok temiz değildir, taşlık ve bulanıktır ayrıca diğer yerlere göre daha dalgalıdır. Denize girmek için bir başka tercih olabilir, etrafındaki bungalov konaklama yerleri de çok meşhurdur.

Kuleli Koyu

Buraya Hisarönü’nden dolmuşa binerek 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Girişi 20 TL’dir. Buranında sahili taşlıktır ancak Kabak Koyuna göre çok daha temizdir denizi de çok berraktır. Şemsiye ve şezlong alabileceğiniz gibi arkadaki ağaçlık alanda da oturabilirsiniz. Kapalı localarda bulunmaktadır. Koyda çok sayıda yemek yiyebileceğiniz mekan bulunmaktadır. Akşam üstü koyda müzik çalmaya başlar, bu özellikle doğayla iç içe olmak isteyenleri rahatsız edebilir.

Kumburnu Plajı

En sevilen plajlarından biride burasıdır. Mavi bayraklı sahil olma niteliği taşımaktadır. 2005 yılından beridir almaya devam etmektedir. Bu plajın havaalanına uzaklığı 65 km’dir, şehre uzaklığı ise 2 km’dir. Plaj yaklaşık 50 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Halk plajı olarak geçmektedir. Hem kumlu hem de çakıllı sahili bulunmaktadır. Ayrıca ahşap iskelesi de vardır. Doğal sit alanı niteliği taşımaktadır ve burada rahatlıkla su sporları yapabilirsiniz. Plaja giriş kişi başı 7 TL’dir, öğrenciye ise 3.5 TL’dir. Eğer özel aracınız ile gelirseniz fiyat 25 TL’ye çıkar.

Yamaç Paraşütü

Bu aktivite için en uygun yerlerin başında Ölüdeniz gelmektedir. Burası dağlarla çevrili, altı masmavi yanları yemyeşil bir doğa harikasıdır. Yerli, yabancı her ziyaretçi bu macera dolu yolculuğu deneyimlemek ister. Yaklaşık 1700-1900 metre yükseklikte Babadağ’da yapılmaktadır. Cesaret isteyen bir aktivitedir çünkü gerçekten çok yüksekten inilmektedir. Size bu yolculukta rehberler eşlik edecektir. Arkanızda bu işin ustası olan birinin olması güven verici olabilir ayrıca yanınıza bir kişiyi daha alabilirsiniz. Rehber yolculuk esnasında kamerayla videonuzu, fotoğrafınızı çekebilir. Bu tabiki isteğe bağlıdır. Genel olarak rota rüzgarın yönüne göre değişiklik gösterir bu yüzden herkes aynı yerlere gitmez her binişinizde farklı bir güzellikle karşılaşabilirsiniz.

Dalış

Deniz öyle berrakki altındaki tüm canlıları rahatlıkla çıplak gözle görebilirsiniz. Bu çoğu denizde mümkün değildir, kum ve kir buna izin vermez. Çok temiz olduğu ve pek çok canlı türünü barındırdığı için dalış çok iyi bir tercih olacaktır. Yine rehber eşliğinde tüplü dalış gerçekleştirebilirsiniz. Dalmadan önce eğitimini almanız gerekebilir. Bir sürü balık çeşidiyle beraber yüzmek çok farklı ve özel bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

Yürüyüş

Sadece sahilden ibaret bir yer değildir, elbette doğal yerleri de bulunmaktadır. Özellikle Babadağ ve bazı diğer yüksek dağların çevresinde yürüyüş, safari gibi doğa sporlarını rahatlıkla yapabilirsiniz. Macera severler buralarda özellikle engebeli yolları bularak trekking yapmaktadır. Doğayla iç içe, temiz havayı içinize çekerek ve etraftaki güzellikleri izleyerek güzel vakit geçirebilirsiniz. Etrafta karşınıza değişik hayvan ve bitki türleri çıkacaktır. Ayrıca rafting içinde çok talep edilmektedir.

Yürüyüşler genelde Likya Yolu’nda yapılmaktadır. Sadece Türkiye için değil tüm dünya için önemli olan bir yürüyüş yoludur. Yabancı turistlerde çok sık ziyaret etmektedir. Yol, Ölüdeniz’den başlar ve Antalya’ya kadar uzanır, yaklaşık 500 km’lik bir mesafesi vardır. Yılın her döneminde burada toplu yürüyüşler düzenlenmektedir. Deneyimli rehberlerin ve Ege’nin güzel doğası eşliğinde mükemmel bir trekking gerçekleştirebilirsiniz. Parkurda zorlu yerlerde bulunmaktadır bu yüzden hazırlıklı gitmekte fayda vardır.

Likya Yolu

Dünyanın en güzel yürüyüş yolu olarak kabul görmüş bir yerdir, mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelir. Yol Fethiye Ovacık’tan başlayıp 55 km sonunda Antalya Geyikbayırı Köyüne kadar uzanmaktadır. Dünyada en iyi 50 manzaralı yolundan birisidir. Yol Patara Kumsalı, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Finike, Korsan Koyu, Elidonya Feneri (Taşlık Burnu), Adrasan Koyu, Musa Dağı (Olimpos), Çıralı Plajı, Avrupa ve Türkiye’nin sahildeki en yüksek zirvesi olan Tahtalı Dağı (2366), Tekirova, Kesme Boğaz, Göynük Kanyonu, Göynük, Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Yediburunlar gibi doğal güzelliklerinin hepsini görme fırsatı sunuyor. Parkurda sadece kıyı yollar yok, arada karşınıza engebeli ve yamaç yollarda çıkabilir. Yol boyu dinlenmek için konaklama yerleri ve pek çok restoran, plaj bulunmaktadır.

Rota ayrıca Kalabantia, Sidyma, Pydnai, Letoon, Xanthos, Patara, Phellos, Antiphellos, Sebada, Apllania, Aperlai, Teimussa, Simena, Sura, Andriake, Myra, Belos, Gagai, Melanippe, Olimpos, Chimera (Yanartaş), Phaselis antik kentleri, St Nicholas (Noel Baba) Kilisesi, Alakilise, Papazın Kayası, Gedelme Kalesi, Delikkemer ile Xanthos’a da uğruyor. Yol boyunca tabelalar bulunmaktadır ve kırmızı çarpıların olduğu yerlere girmemeniz gerekmektedir. İşaretleri takip etmeniz kaybolmamanıza yardımcı olur. Yaklaşık olarak 25 günde tüm parkuru bitirebilmeniz mümkün. Yürüyüş esnasında pek çok bitki ve canlı türüyle karşılaşabilirsiniz. Yürüyüş için en uygun aylar Ekim ve Kasım dönemidir.

Kelebekler Vadisi

En önemli gezilecek yerlerinden birisidir. Özellikle burası için gelenler bile vardır. Hem manzarayı izleyebilir hemde değişik kelebek türlerini bir arada görebilirsiniz. Özellikle kaplan kelebeği ile meşhurdur. Fotoğraf çekinmek içinde çok uygun bir yerdir. Vadinin iç kısımları tehlikeli patikalardan oluşmaktadır ve genelde engebeli dağlıktır. Etrafta bulunan ve yollara bağlı olan halatlar ile trekking yapabilir, farklı bitki türlerini inceleyebilirsiniz. Kelebekler Vadisi 1. Derece sit alanıdır. Ayrıca etrafında çok sayıda denize girilecek koyda bulunmaktadır. Burada kelebekleri rahatsız etmemek için özellikle iç kısımlarda çok sessiz olmanız gerekir aksi halde kelebekler korkudan ölebilirler.

Kelebekler Vadisi’ne geldiğinizde yemek yemek ve konaklamak için Faralya Köyünü tercih edebilirsiniz. Konaklama olarak en çok kamp tercih edilmektedir. Muhteşem manzaraya karşı kamp çok farklı bir deneyim olabilir. Ancak bazı ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamak zorunda kalabilirsiniz. Burası fotoğraf çekinmek için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Gidiş ise sadece tekne turları ile yapılmaktadır, gizli bir koy niteliği taşımaktadır. Eğer Faralya Köyünden zorlu bir trekking yolculuğu yapmak istemiyorsanız zorunlu ulaşım deniz yolu olacaktır.

Patara Antik Kenti

Patra, Likyalıların yerleşim yeri olan eski bir sahil kasabasıdır. O zamanlardan günümüze kadar ulaşmıştır. Tarihi M.Ö. 8. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Burası Ölüdeniz’in tarihini anlamamız için gitmeniz gereken bir yerdir. O dönemlerden kalma kalıntıları ve eserleri burada görebilirsiniz. Sırayla dizilmiş dikili sütunlar bulunmaktadır. Antik Kent Gelemiş Köyünden geçince başlıyor, içinde meşhur Patara Plajıda bulunmaktadır.

Burası tarihi eserlerinin dışında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların yumurta bıraktığı ener yerlerden biridir. Xanthos vadisinin güneybatı ucunda bulunmaktadır ve deniz bu vadiden açılacak tek yerdir bu yüzden yıllar boyunca çok önemli bir yer olmuştur. Dünyanın en eski deniz feneri de Roma İmparatoru Nero tarafından MS 64/65 yılında buraya yaptırılmış ancak günümüze tek bir taşı bile ulaşmamış.

Gemile Adası

Bu adanın diğer adı Aya Nikola’dır. Doğayla iç içe olabileceğiniz bir başka yerdir. Yürüyüşler için çok uygundur. Ayrıca mükemmel bir plajı da bulunmaktadır. Adanın tarihi Bizans dönemine dayanmaktadır, o dönemden kalma 11 kilise, kalıntılar, tüneller ve freskler görebilirsiniz. En çok ziyaretçi çeken yerlerden biridir. Adaya ulaşım kalkan tekne turları ile yapılmaktadır. Adaya gitmeseniz dahi Kayaköy tarafına gittiğiniz zaman muhteşem manzarasını görebilirsiniz. Burası Bizans döneminde önemli bir dini merkez olarak kabul edilmiştir. Hac için Kudüs’e gidilirken Anadolu’da uğradıkları yerde burasıdır. Eskiden denizciler yola çıkmadan önce buraya gelip dua ederlermiş. Ada 7.yüzyılda Araplar tarafından istilaya uğramıştır.

Saklıkent Kanyonu

Doğa olayları sonucu olan bu kanyon ilginç bir görünüme sahiptir ancak bir o kadarda ilgi çekici ve güzeldir. Kırmızı kayalıkların arasından akan masmavi suyu tam üstündeki seyir terası tarzı köprüden izleyebilirsiniz. Kanyon, 18 km’lik uzunluğa sahiptir ve suyu 7 derecedir. Etrafta sakinleştirici suyun sesiyle beraber bir şeyler yiyebileceğiniz kafeler de bulunmaktadır. Buraya günübirlik düzenlenen jeep safari turları ile ulaşabilirsiniz. Burası Fethiye’ye 45 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Saklı bir yerde olduğu için 26 yıl önce bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Milli park niteliği taşımaktadır. Suyun içinde gezineceğiniz için sandalet tarzı bir ayakkabı girmeniz önerilir. Su içinde yürümek istemezseniz kenarlarda köprülerde bulunmaktadır.

Ancak Kanyon suyunda yürüyüş farklı bir deneyim olabilir, ilk başta sakin gelse de yavaş yavaş şiddetlenir. Yazın sıcağında bu yürüyüş serinlemek için en iyi yöntem olabilir. Ancak akıntıya kapılmamak için dikkat etmeniz gerekir. Yürüyüş sonunda karşınıza minik bir şelale çıkacaktır, ayrıca altınızda su olacak şekilde yanlarda dinlenme yerleri vardır ve üstü kapalı şekilde dizayn edilmiştir. Kanyona giriş tam 8 TL, öğrenci 4 TL’dir. Ortalama 30 TL’ye yemek yiyebilirsiniz.

Water Word Aqua Park

Koylarda ve Ölüdeniz plajlarında denize girmek dışında burada havuza da girebilirsiniz. Diğer tatil beldelerine göre daha doğaldır bu yüzden plajları ve koyları bir hayli tercih edilir ancak burasıda özellikle çocuklu ailelerin sıklıkla geldiği bir eğlence mekanıdır. İçinde çok sayıda kaydırak, dalga havuzu, çocuk klüpleri, marketler, restoranlar bulunmaktadır. Fethiye ve çevresindeki en büyük Aquaparktır ve Ovacık’ta bulunmaktadır. İçeriye girerken kesinlikle yiyecek ve içecek sokmak yasaktır, hatta çantalar kontrol edilmektedir. Upuzun kaydıraklar, dalga havuzları vaktin nasıl geçtiğini unutturacaktır. Tesiste çocuklarınız botlara binip nehir keyfi yapılabilir ayrıca düğün gibi özel günler için organizasyonlar da düzenlenmektedir. Aquapark fiyatları çocuklar için 75 TL, yetişkin için 100 TL’dir.

Tabiat Parkı

Doğayla baş başa kalacağınız en güzel mekanlardan birisidir. Her yerinden farklı bir güzellik çıkmaktadır. Bu parkta o yerlerden birisidir. 7 TL giriş ücreti ile mükemmel manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca sakin suyunda denize de girebilirsiniz. Burası korunan bir bölgedir ve oldukça temizdir.

Ölüdeniz’de Ne Yenir?

Turistik bir bölge olduğu için genel olarak yemekleri dünya mutfağını yansıtmaktadır ancak Türk mutfağını tanıtma adına da çok sayıda restoran bulunmaktadır. Genel olarak Fethiye yemekleriyle ünlü bir yer değildir bu yüzden Ölüdeniz’e gelince mutlaka yemeniz gereken spesific bir yemek yoktur fakat ambiyans bakımından çok güzel kafe ve restoranla karşılaşabilirsiniz, yemekleri de oldukça lezzetlidir. Her bütçeye uygun yemek yeri bulunmaktadır. Genelde otellerde yoğunluk olduğu için yemek ihtiyacı orada karşılanır ancak değişiklik olsun deyip dışarıda yemek isterseniz hem yakın çevreden hemde sahil bölgesinde çok sayıda restoran bulabilirsiniz. Çok büyük bir yer olmadığı için çevre yerlere gidebilirsiniz. Gittiğiniz zaman yöresel tatlar tatmak istiyorsanız bulgurlu domates aşı, döndürme, alabaşı ve sündürme tatmanız önerilir. Sahil kesimi olduğu için balıkları ve mezeleri eksik olmaz. Bazı restoranlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Mur-Et Karacabey Kasap Restoran

Fethiye-Hisarönü istikametinde Ölüdeniz yolunun sağ tarafında bulunmaktadır. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir çünkü eti enfestir. Burası hem diğer et restoranlarına göre daha ekonomiktir hem de doğayla iç içedir. Yeşil ağaçların altında huzur dolu dakikalar geçirebilirsiniz. Ambiyansı çok güzeldir, masalar ahşaptan ve üstlerinde dallardan salkım şekli oluşturulmuş şemsiyeler bulunmaktadır. Etleri isterseniz kendiniz de pişirebilirsiniz ancak işletme eti tam kıvamında pişirmektedir. Özellikle kuzu etleri çok beğenilmektedir. Sadece Ölüdeniz’de değil Fethiye’de en ekonomik ve güzel eti burada yiyebilirsiniz. Hizmette çok iyi, aşçılar işin ehli insanlardır. 1 kilo et yemekleri ortalama 100 TL tutmaktadır.

Jade Restoran Food and Drink

Burası bölgenin en iyi restoranı seçilmiştir gitmişken mutlaka uğramamız gereken yerlerden biridir. Denize sıfır konumu, mükemmel manzarası ziyaretçileri büyülemektedir. Özellikle deniz ürünleri yemek istiyorsanız mutlaka burada yemeniz önerilir. En iyi balık burada pişmektedir. Aynı zamanda et yemeklerini de tatmanız önerilir. Buraya özellikle kokteyllerinin tadına bakmak için bile çok sık gelen vardır. Gün batımını bu muhteşem mekanda ister bir şeyler yerken ister içerken izleyebilirsiniz. Et yemekleri 40-70, deniz ürünleri de 50-80 TL arasında değişmektedir.

Tonoz’s Garden Restoran

Hem dünya mutfağını hemde Türk mutfağını bir arada kullanan nadir yerlerden biridir. Görüldüğü gibi restoranların neredeyse hepsi ismini ingilizce kullanmaktadır. Uluslararası bir tatil mekanı olduğu için sırf Türk mutfağı yada ismi bulmak çok zordur. Özellikle ızgaraları ile meşhurdur ve fiyatları diğer yerlere göre çok daha uygundur. Pideler 20-30 TL, ızgaralar 20-40 TL arasında değişmektedir. Özellikle nadir pide bulunan bir yerde pide satıyor olmasına rağmen uyguna satılmaktadır. Fırından yeni çıkmış sıcacık ekmeklerini mutlaka denemeniz gerekir. Burası aynı zamanda otel olarak da kullanılmaktadır. Uyguna bir yer arıyorsanız bu şirin mekan aklınızda kalabilir.

Gelato Bianco

Bir tatil beldesinde dondurmacı olmadan olmazdı. Yaz sıcağında serinlemek için denizden sonra mutlaka yapılan şey dondurma yemektir ve buranın dondurmaları mükemmeldir. Adından da anlaşılacağı üzere bir İtalyan dondurmacısıdır, çeşit çeşit tatlar bulundurmaktadır ve hepsi birbirinden lezzetlidir. Özellikle yoğurtlu yaban mersini en çok sevilendir ve bir topu 5 TL’dir. Yaz beldesine göre uygun sayılabilir çünkü artık şehirlerde bile bu fiyata satılıyor.

Buranın bir diğer meşhur dondurması Affogado’dur. Bu mükemmel lezzette dondurmanın üstüne kahve dökülmektedir. Acı ve tatlı uyumu mükemmel bir denge sağlamaktadır. Kahve dondurmanın yanında getirilmektedir. Bu dondurmacının hemen yanında Tonoz Otel bulunmaktadır. Otel denize çok yakındır ve her gün bu enfes tatları tatmak için yerinde bir seçimdir. Bölgenin en çok tercih edilen mekanlarıdır. Bunun dışında ara sokaklarda barlar, kafeler ile karşılaşabilirsiniz. Ancak önerilen adı duyulmuş ve yemekleriyle popüler olan yerlere gitmektir.

Ölüdeniz’de Nerede Kalınır?

Turizmin kalbi olduğu için çok sayıda her bütçeye uygun konaklama yeri bulunmaktadır. Otelde, pansiyonda veya çadırda kalabilirsiniz. Özellikle yaz sezonunun açılmasıyla otellerde yer kalmazken kışın gidenler daha çok kamp yapmayı veya bungalov tercih eder. Eğer doğayla iç içe olmak ve manzaranın tadını daha çok çıkarmak istiyorsanız kamp iyi bir seçim olacaktır ancak bu size zor gelecekse ve ihtiyaçlarınızı daha rahat bir şekilde karşılamak istiyorsanız otel tercih etmelisiniz. Otellerinin çoğu lükstür ve oldukça konforludur. Manzaraları ise özellikle lüks sınıfta olanların mükemmeldir. Otellerde de havuza girebilir, farkı kültürleri bir arada bulundurdukları için zengin yemek çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz. Çevresinde kalmak dışında Belcekız bölgesinde de konaklayabilirsiniz. Bazı konaklama yerleri şu şekilde sıralanabilir.

Montana Pine Resort- All Inclusive

4 yıldızlı bir oteldir ancak manzarası tam puan almaktadır. Yeşillikler içinde kalmış adeta doğayla bir bütün halindedir. Dört bir yanını ağaçlar kaplar ve daha çok siteye benzemektedir. Üç adet havuzu ve çok zengin bir mutfağı vardır. Burası 1933 yılında yapılmış denize 750 metre uzaklıkta bulunmakta ve misafirlerine shuttle imkanı sunmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin tercih etmelerinin sebebi hem güvenilir bir yerde bulunması, hemde çocuklar için özel oynama alanlarının yer aldığı çocuk klubünün bulunmasıdır. 21336 m2 bir alanda bulunan otel hem açık hemde kapalı restoranlar bulunmaktadır.

Odalarında klima, split, TV, oda kasası, telefon hizmetleri vardır. Ayrıca tesis içinde yer alan masaj ve Spa hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu otel Dalaman Havalimanına 65 km, Fethiye’ye 8 km ve Ölüdeniz’e 3 km uzaklıktadır. Tesiste doktor ve fotoğrafçı da bulunmaktadır. Ücretsiz olarak, animasyon, bilardo, dart, fitness, hamam, jakuzi, masa tenisi, mini golf, tenis hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Sakin ve huzurlu bir konaklama yeri için ideal mekan olabilir.

Suncity Hotel- Beach Club

Otel belceğiz bölgesinde 4 yıldızlı, yeşillikler içine kurulmuş etrafa dağılmış birkaç haneden oluşmaktadır. Plaja sadece 4 dakikalık uzaklıkta olduğu için çok tercih edilmektedir. Doğayla iç içedir ancak odaları ve iç kısmı günümüz şartlarına göre dizayn edilmiştir, pek çok teknolojik imkandan yararlanabilirsiniz. Burası havaalanına 70 km, merkeze ise 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1996 yılında hizmete başlamış ve en son 2015 yılında yenilenmiştir. Çocuklu aileler çok sık tercih eder çünkü işletmede bakıcı da bulunmaktadır. Otelde kapalı ve açık havuzlar ayrıca deniz bisikleti, dalış okulu, kano faaliyetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Basketbol, langırt, bilardo, masa tenisi, dart, tenis, berber ve kuaför, Türk hamamı, sauna, fitness, güzellik salonu, masaj, doktor, çamaşırhane, market, shuttle servis, ön büro hizmetleri de bulunmaktadır. Odaların içinde TV, telefon, internet, saç kurutma makinesi, emanet kasa, split klima bulunmaktadır. Rahat bir tatil için seçilebilir otellerden birisidir, hatta en iyileri arasındadır. Bu otelin en önemli özelliği Lagünü içeren kendine ait bir bölgesinin olmasıdır. Otele bağlı bir bölgede şemsiye, şezlong ve giriş ücretlerini ödemeden Ölüdeniz’in tadını çıkartabilirsiniz. Burada iken yenen içilen yemek ücrete tabidir. Sahilde ücretli bir şekilde yelken, sörf, dalış eğitimleri de verilmektedir.

Liberty Hotel Lykia

5 yıldızlı bu otel, özellikle yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yeşillikler içinde özel villalardan oluşmaktadır. Denize sadece 2 dakikalık yürüme mesafesi uzaklıktadır. İçinde su kayakları, açık kapalı yüzme havuzları vardır. 645 yatak kapasitesine sahip olup odaları bahçe ve deniz manzaralı şeklinde ayrılmakta ve ücretler ona göre değişmektedir. Otel çevre dostudur, mavi bayraklı plajı ile 370.000 m²’lik bir alana sahiptir.

Ücretsiz bir şekilde dans kursu, otopark, futbol sahası, sauna, kano, deniz bisikleti, step, çocuk klubü, wifi, aqupark, masa tenisi, voleybol, jimnastik, fitness, çocuk büfesi, restoran ve bardan, soft animasyon, pilates, su kayağı, hamam ve havuzlarından yararlanabilirsiniz. Ücreli olan hizmetler ise dalış kursu, kuaför, çamaşırhane, toplantı salonu, tenis sahası ışıklandırması, internet kafe, doktor, alışveriş merkezi, parasailing, ringo, golf sahası, banana, su kayağı, yamaç paraşütü, su sporları, rafting, mini golf, güzellik merkezi, trekking, çocuk bakıcısı şeklinde sıralanabilir. Fethiye’ye 15 km, Havalanına 71 km uzaklıkta bulunmaktadır. Mutfağı oldukça zengindir ve hizmeti her zaman güler yüzlüdür.

Sentido Lykia Resort & Spa

5 yıldızlı olan bu otel sadece 16 yaş ve üzeri müşteri kabul etmektedir. Bahçe manzaralı odaları bulunmaktadır. 370.000 m² bir alana sahiptir ve 169 odası vardır. Ücretsiz olarak, kapalı restoran, resepsiyon hizmeti, otopark, bar, kablosuz internet, açık restoran, lobi, fitness merkezi, amfitiyatro, kapalı havuz, aerobik, mini golf, voleybol, sauna, okçuluk, hamam, masa tenisi, dart, step, açık havuz, gün boyu animasyon, futbol sahası, su kaydırağı, basketbol hizmetlerinden yararlanabilirler. Ücretli olarak da, wellness, masaj, kuru temizleme, alışveriş merkezi, çamaşırhane, kuaför, market, tenis sahası ışıklandırması, internet cafe, doktor, toplantı salonu, araç kiralama, telefon ve faks hizmeti, golf sahası, dalış, spa merkezi, masaj, kese ve cilt bakımları, trekking, kano, rafting, su sporları hizmetlerinden yararlanılabilir.

Konum olarak Fethiye merkeze 15 km, Havaalanına 71 km uzaklıktadır. Burası denize 650 metre uzaklıkta bulunmaktadır ve kumlu, çakıl taşlı plajları birde iskelesi bulunmaktadır. Şemsiye, şezlong, havlu ücretsiz bir şekilde alınabilir. Otelde 4 adet restoran vardır, genel olarak dünya mutfağını içermektedir ve 24 saat hizmet vermektedir. Otele evcil hayvan kabul edilmiyor.

Belcekız Beach Club

Otel 5 yıldızlıdır ve mükemmel bir mimariye, manzaraya sahiptir. Diğerlerine nazaran oldukça küçük bir oteldir ve sadece 213 odası bulunmaktadır. Kumlu ve çakıllı plajları bulunmaktadır. Diğer otellerde geçerli çoğu ücretsiz ve ücretli olanağa burası da sahiptir. Hatta daha azına sahiptir. Burası Fethiye merkeze 16 km, Havaalanına ise 63 km uzaklıkta bulunmaktadır. Denize sıfır konumu vardır, halk plajındaki hizmetler ise ücretlidir. Sadece Sea Horse (Denizatı) Beach’te ücretsiz bir şekilde şemsiye ve şezlongtan yararlanabilirler. Plajlarda yiyecek ve içecek hizmeti yoktur. Otelde 1 adet restoran bulunmaktadır. Gün boyu animasyon şovlar izleyebilirsiniz. Odalar 2+2 veya 3+1 şeklindedir. Burası muhteşem bir dağ manzarasına sahiptir ve Belcekız’da bulunmaktadır.

The Edge

Burası en mükemmel manzaraya sahip otellerden biridir. Edge yani uç anlamına gelen mekan gerçekten de zirvede konumlandırılmıştır bu yüzden deniz, yeşillikler ayaklarınızın altındadır. Uçurumun kenarında olan ev, taştan yapılmıştır. Doğayla iç içe bir tatili burada geçirebilirsiniz. Etrafınız keçiler, sincaplar, atmacalar, kaplumbağalar, endemik bitkiler ile çevriliyken sabah kekik, deniz kokusu, toprak kokuları ile uyanabilirsiniz. Yürüyüş, yoga ve daha pek çok doğal aktiviteyi burada yapıp huzur bulabilirsiniz.

Bu ev bir nevi dağ evi gibidir, isteyenler kendi yemeklerini getirebilir isteyenlerde ücreti bir şekilde tesisten yararlanabilirler. Bölgenin tarihi yerlerinden olan Likya yoluna, Büyük İskender’in ordularıyla Asya seferinde karaya çıktığı korsan yoluna, yürüme mesafesiyle 1.5 saat uzaklıktadır. Ayrıca Patara, Xantos, Tlos, Sdyma tarihi kalıntılarına ve Saklıkent Kanyonuna da yakındır, denize 22 km uzaklıktadır. Ölüdeniz dışında Kabak, Kıdrak ve Faralya plajlarına da yakındır. Huzur bulmak için en uygun yerlerden birisidir. Odaları 2 kişilik ve tek yatak bulunmaktadır. Odaların içinde TV, wifi, şömine ve mutfak yer alır. 5 adet odası vardır. Havaalanına 40 km, Ölüdeniz’e de 10 km uzaklıktadır. Mutlaka konaklamanız gereken yerlerden biridir.

Doğa Kamp

Ölüdeniz gibi doğayla iç içe muhteşem bir yere gitmişken kamp yapmak en güzel seçimlerden biri olabilir. Daha minimalist şeyler seviyorsanız ve fazla harcama yapmak istemiyorsanız kamp en uygunu olacaktır. Otellere göre elbette daha az ihtiyaç karşılarlar, yazın gitmeye pek uygun olmayabilirler, havuzları yoktur elbette ancak kış tatili için en uygunu sobalı ahşap binalardır. Bazıları bungalov tarzı olup, bazıları tek katlı bina şeklindedir.

En çok tercih edilen yerler arasındadır. Kamp yerinde kendi çadırlarınızı kurup da kalabilirsiniz. Burası havaalanına 59 km, en yakın hastaneye 3 km, otogara 12 km, Ölüdeniz yat limanına 15 km, Kelebekler Vadisine 8 km uzaklıktadır. Ücretsiz olarak mutfak, servis, otopark ve kütüphane imkanlarından yararlanabilirsiniz. Ücretli olarak ise oyun salonu, rafting, kano, bisiklet kiralama, dalış, bilardo ve sinema imkanları bulunmaktadır. Tesiste sabahları bahçede yetişen taze ve doğal ürünlerle güne zinde başlayabilirsiniz. Güzel olansa buraya evcil hayvanınızı getirebilirsiniz.

Ölüdeniz Nerede, Nasıl Gidilir?

Muğla ili Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Ulaşım oldukça basittir, farklı yollar deneyerek size en uygun gidiş yolunu seçebilirsiniz. Hem hava hemde kara yolu bakımından oldukça gelişmiştir. Büyük şehirlere de çok uzak değildir.

Uçak ile Ulaşım

Fethiye’ye gitmek için hava yolunu tercih edecekler için iki farklı alternatif yer almaktadır.

 • Dalaman havalimanı ile: Fethiye şehir merkezine 30 dakika mesafede yer almış olan Dalaman Havaalanından kiralayacağınız bir araç veya transfer yapan firmalar ile gideceğiniz yere 10 dakikada varabilirsiniz. Taksi ile Dalaman merkeze gelip buradan Fethiye’ye 30 dakikada bir kalkan otobüs ile de ulaşmanız mümkün. Ayrıca Fethiye’ye ulaşmak için havaalanından kalkan HAVAŞ servislerini de tercih edebilirsiniz.
 • Antalya havalimanı ile: Fethiye’ye yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika mesafede yer almış olan bu havaalanından kiralayacağınız araç veya transfer servisler ile Fethiye’ye ulaşabilirsiniz. Antalya’dan sık sık kalkan otobüsler ile de Fethiye’ye ulaşmanız mümkün. Ayrıca Fethiye’ye ulaşmak için havaalanından kalkan HAVAŞ servislerini de kullanabilirsiniz.

Araç ile Ulaşım

Hemen hemen tüm şehirlerden Fethiye’ye direk olarak giden otobüs bulmanız mümkün olmakla birlikte kendi aracınız ile buraya varabilirsiniz. Fethiye’ye ulaşmak için karayolunu tercih edecek olanlar aşağıdaki güzergahı izlemelidir.

 • Ankara yönünden gelecekseniz: Sırasıyla Ankara – Sivrihisar – Afyon – Burdur – Tefenni – Çavdır – Söğüt – Kemer – Fethiye yol güzergahını izlemelisiniz.
 • İstanbul yönünden gelecekseniz: Sırasıyla İstanbul – İzmit – Sakarya – Kütahya – Afyon – Burdur – Tefenni – Çavdır – Söğüt – Kemer – Fethiye yol güzergahını izlemelisiniz.
 • İzmir yönünden gelecekseniz: Sırasıyla İzmir – Aydın – Muğla – Dalaman – Fethiye yol güzergahını izlemelisiniz.

Kaç Saatte Gidilir?

Karayolu ile Fethiye’ye ulaşım oldukça kolay olmakta olup Antalya, Muğla ve Burdur bağlantılı üç karayolu ile şehre varmanız mümkündür. Çam ağaçları arasında yapılacak rahat bir yolculuk ile Fethiye ziyaretçilerine kolay bir ulaşım imkanı sağlar.

Eğer araç ile gidiyorsanız gidiş saatleri ve mesafeleri şu şekildedir;

 • Fethiye’den Ölüdeniz 14 km ve yarım saat sürmektedir.
 • Muğla ile arası 132 km ve 2 saat 15 dakika sürmektedir.
 • İstanbul ile arası 814 km ve 11 saat 30 dakika sürmektedir.
 • Antalya ile arası 205 km ve 3 saat 5 dakika sürmektedir.
 • Kocaeli ile arası 724 km ve 10 saat sürmektedir.
 • Bursa ile arası 636 km ve 8 saat 40 dakika sürmektedir.
 • İzmir ile arası 347 km ve 5 saat sürmektedir.
 • Ankara ile arası 634 km ve 9 saat sürmektedir.
 • Samsun ile arası 1055 km ve 14 saat sürmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.