İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı
26 Mart 2018 tarihinde eklendi, 489 kez okundu.

İran kedileri yapı olarak enteresan bir profile sahiptirler. Bu kediler karma bir özelliğe sahiptir. Yani farklı bir çok kedide bulunan karakteristik özelliği kökeninde barındırırlar.

Bu kedilerin 2 tip olduğu biliniyor. Bir tanesi show ismi verilen türdür. Show denilen iran kedileri biraz daha farklı yapıdadır. Ancak bilinen iran kedisi bundan farklıdır. Bu farklı türün geleneksel iran kedisi olduğu söylenir. Diğer taraftan bu kedilerin bahsedilen tüm özellikleri aynı zamanda tüm iran kedilerinde var olduğu bir gerçektir. Ancak günümüzde tam anlamıyla saf bir iran kedisi bulmak mümkün değildir. Yine de bu iki türden faklı olan bir tür daha vardır ki asıl iran kedisi olarak bahsedilen kediler bunlardır.

İran kedileri tarihsel açıdan safkan olarak ortaya çıkmış olsa da zamanla bu saflığı bozmuş ve melez olarak değişim göstermiştir. Bu da iran kedilerinin saflığını bozmuştur. Ancak yine de safkan olmasına benzer özelliklerin yer aldığı türleri görebilmek de mümkündür.

İran Kedisinin Özellikleri

Kökeni Nereden Geliyor?

Bu kedinin profilini yorumlayacak olursak Persian isminden geldiğini söyleyerek başlayabiliriz. Persian kelimesi fars yani İran olarak adlandırılır. Bu da kedinin İran kedisi olarak isimlendirilmesine neden olmuştur. Bu kediler 1600’lü yıllarda Fars coğrafyasında keşfedilmiştir. Bu keşfin ardından kediler arasında üstün özelliklere sahip olması yönüyle dünyaca ünlü olması normal bir durumdur. Bu kediler dünya gezginleri tarafından keşfedilmiş olabilir. Diğer yandan geçmişte dağlarda yaşadıkları tahmin edilmektedir. Gezginler bu kedileri Fransa ve İngiltere gibi büyük Avrupa ülkelerine götürmüş ve tanıtmıştır. Özellikle Fransa’nın ilgisini çeken kedilerin Fransız kedisi olarak anıldığı bilinmektedir.

Vücut Yapıları Nasıldır?

İran Kedisi Vücut Yapısı 
KarakteriÇok zeki, kıvrak cana yakın
Tüy YapısıKrem Rengi Kısa Tüylü
Kulak YapısıKulakları Kısadır , Uçları Uzundur
GövdeOrta irilikte, kıvrak ve kaslı.
KuyrukUzun ve ince
Kilo5 – 15 KG

 

Esasen bu kediler evcil varlıklar değildirler. Doğal olarak insanla tanışmamış olması yabani olması anlamına gelir. Ancak yine de evcilleştirilemez hayvanlar değillerdi. Bu yönüyle diğer kesiler gibi insana alışması zor değildi. Nitekim öyle de oldu.

Bu kedinin en belirgin yönü ton ton olmalarıdır. Yani yüzleri yuvarlak ve şişman bir görünüme sahiptir. Diğer yandan vücudunun da aynı şekilde bol tüylü ve şişman olması çok sevimli görünmesine ve bu bakımdan sevilen kediler olmasına vesile olmuştur.

Gözleri oldukça yuvarlak ve dışa doğru bakar. Göz sıvıları diğer kedilerde olduğu gibi akar. Ancak farklı olarak yuvarlak yapısı ağlar gibi dışa akmasına neden olur.
Bu kediler her renkte olabilmektedir. İran kedisini beslemek isteyen kedi meraklıları bu yönüyle tercih konusunda sıkıntı yaşamayacaktır. Beyaz, siyah, gri veya kahverengi gibi pek çok renkte olabileceği gibi aynı kedi birden fazla renge sahip de olabilmektedir. Diğer yandan bu kedilerin kronik olarak zor nefes alması gibi bir problemi vardır. Bunun nedeni ise burunlarının küçük yapıda olmasıdır. Hem küçük hem de içe basık olması burun deliklerinin küçük olması anlamına gelir. Bu da diğer kedilerde olduğu gibi hırıltılı nefes almasına yol açar ancak bu kediler için bu durum sorun sayılacak seviyede şiddetlidir.

Kedilerin pençeleri dahil bütün vücudu pofuduk tüylerle kaplıdır. Bu yönüyle pençelerinin görünmeyecek kadar kapalı olması dikkat çeker. Ayrıca bu kedilerin kulakları oldukça küçüktür. Yine tüyden görünmeyecek kadar ufak olmaları da ayrı bir özelliğidir. Her ne kadar Ankara kedisini andırsa da türleri farklıdır. Özellikle kuyruklarının kısa olması bu bakımdan dikkat çeken bir özelliktir.

Bu Kedilerin Genetik Hastalıkları Var

Bu kediler yorgun kedi olarak da anılır. Çünkü yüz ifadeleri oldukça somurtkan bir tiptedir. Dudaklarının küçük olmasının yanı sıra üst dudaklarının ince olması dikkat çeker. Öte yandan kedilerin gözlerinin etrafı kendi ten renginden daha koyu olarak çevrilidir. Ayrıca dudaklarının aşağı doğru sarkık olması ve yüzünün yuvarlak ve basık olması nedeniyle her an sinirlenecek bir şekilde bakmaktadır.

Bu kedilerin bir diğer sağlık problemi ise tüylerini yutuyor olmasıdır. Bunun nedeni ise kendini temizlemek için sürekli vücudunu yalamasıdır. Bu da midesinde topak topak tüy öbeklerinin meydana gelmesine neden olur. Ayrıca kedinin tüylü yapısının olması sürekli tüy dökümüne neden olacaktır.

İran kedileri bütün dünyada ünlüdür. Özellikle avrupa ülkelerinde son yıllarda dikkat çekmektedir. Hatta bazı yarışmalara katılmakta ve ödüller almaktadır. Özellikle de British Shorthair olarak bilinen ünlü avrupa kedileri sınıfında yerini almıştır. Bu bakımdan oldukça asil kediler olduğunu söylemekte fayda var. Ancak kedilerin cins olmasının yanında melez özellik de bulunmasının mümkün olduğunu belirtmek gerekir.

İran kedileri en çok anılan ve takip edilen kediler arasındadır. Bunun nedenleri arasında güzelliğinin yanı sıra oldukça sağlıklı olduğu ve uzun yıllar yaşadığı gerçeği yatmaktadır. Bu kediler sağlıklı ve bakımlı olduğu taktirde 10-15 yıl arasında yaşayabilmektedir. 17 yıla kadar yaşadıkları da görülmektedir. Ayrıca kaslarının da yeterince gelişmiş olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu kedilerin ne yazık ki bazı sağlık problemleri çokça karşımıza çıkar. Bu problemler hem genetik olmalarından hem de bulundukları ortamdan kaynaklanabilmektedir. Ayrıca hassas karakterleri nedeniyle bazı konulardan çabuk etkilenebilirler. Bu da psikolojik nedenlere bağlı hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir.

Tüy yutma sorunu bahsedildiği gibi ciddi bir konudur. Bu kediler çok tüylü oldukları için çokça tüy yutarlar. Bu yalnızca midelerine değil bağırsaklarına ve sindirim sistemlerine de zarar verebilmektedir. Bu rahatsızlığa Trikobezoar ismi verilmektedir. Kedilerin tüy yutması ayrıca tüylerin ciğerlerine yapışmasına neden olabilmektedir. Ciddi sağlık problemi ile karşılaşılması durumunda mutlaka veteriner hekime başvurmak gerekecektir.

Kedilerin ayrıca genetik olarak böbrek hastalığına yakalanması da olasıdır. Bu kedilerin yaklaşık üçte biri polikistik denen bir böbrek hastalığı ile karşı karşıya kalırlar. Özellikle bir yaş ve üzeri olan iran kedilerinde bu durumu görme ihtimali daha yüksektir.

Bu kedilerin solunum sorunu olduğu belirtmiştik. Ancak bu problemin yanı sıra kalp sorunlarının da olma ihtimali oldukça yüksektir. Kedilerin hantal olması çabuk kilo almasına neden olmaktadır. Bununla birlikte zor nefes alması da işin içine girince kalp rahatsızlığı kaçınılmaz bir hal almaktadır. Özellikle erkek iran kedilerinin hipertrofik kardiyomiyopatiden ismi verilen kalp hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir.

Bu kedilerin ayrıca kalıtsal olarak genelde glokom ve entropion ismi verilen göz sorunları ile karşılaşma ihtimalleri yüksektir. Bu drum özellikle mavi renki iran kedilerinde daha çok görülmektedir.

İran Kedisinin Kişiliği

Kediler iyi birer dost olabilirler. Ancak bilindiği üzere genellikle umursamaz bir karaktere sahiptirler. İran kedisi de diğer kedilere benzer özellikler taşır fakat yine de onu diğer kedilerden ayıran karakteristik özellikler vardır. Bu kediler cana yakındır ve sevecen olması nedeniyle ilgi çekici özellikteler. Bu sevecenliği sayesinde bu kediler sahipleri ile vakit geçirmeyi severler. Bu bakımdan yakınlarınızda bulunmayı veya oyunlar oynamayı kolaylıklar benimseme özelliğine sahiptirler. Bu yönüyle iyi huylu hayvanlardır diyebiliriz.

Bu kediler yabani görünümlü Evcil Hayvanlardır.

Bu kediler her ne kadar yabani olarak keşfedilmiş olsalar da evcilleştirilmesi mümkündür. Bu nedenle zaten evcil hayvan olarak nitelendirmek mümkündür. Bu kediler ayrıca sakin kişilikleri ile ön plana çıkarlar. Fazlasıyla uyum sağlayacak bir yapıdadırlar. Bu nedenle iran kedileri ile arkadaş olmak oldukça kolaydır. Şunu belirtmek gerekir ki bu kediler oldukça zekidir. Bu nedenle oldukça çabuk öğrenirler. Bu nedenle klasik koşullanma deden güdüyü yerleştirerek bir şeyler öğretmek mümkündür. Ödül ceza sistemini uygulayarak kedinizi istediğiniz gibi eğitmek mümkündür. Örneğin yapmasını istediğiniz bir davranışı her uyguladığında ona mama vererek bu davranışı alışkanlık haline getirmek mümkündür. Ancak yine de naz yapmayı sevmeleri bazı zorlukları beraberinde getirecektir. Bu zorlukların başında huysuz davranma ve sahibini sevmesi konusunda seçici olması gelmektedir. Bu yönüyle onunla iyi geçinmek için sahibinin kendini sevdirmesi gerekecektir. Bunun için kedinin ilgisini çekecek bazı şeyleri bilmek gerekir. Bu bakımdan bu kedilerin canlarının çabuk sıkılacağını söylemek mümkündür. Dolayısıyla ilgisini canlı tutarak sahibine olan bağlılığını korumak gerekecektir. İran kedilerinin bu bakımda hızlı öğrendiklerini ancak öğrendiği şeyleri gösterme konusunda yavaş olduklarını belirtmekte fayda var.

İran kedilerinin evdeki diğer hayvanlar karşısında huysuz olmadığını belirtmekte fayda var. Evde başka bir hayvan besliyorsanız bu konuda huysuzluk çıkarmayacağını söyleyebiliriz. Özellikle köpeklere karşı gayet uyumludur. Onlarla bir arada bulunmaktan dolayı rahatsızlık duymaz hatta onlarla olumlu dönüt sağlayacak iletişimi kurmak mümkündür. Diğer taraftan eğer çocuk sahibi iseniz şüphe etmenize gerek yok. Çünkü bu kediler bebeklerle gayet rahat arkadaşlık kurmaktadır. Bebeklerin de bu kedileri seveceği aşikar…

Eğer gürültülü bir ortamda yaşıyorsanız bunun iran kedileri için uygun olmadığını belirtmekte fayda var. Çünkü bu kediler gürültülü ortamlardan oldukça rahatsız olurlar. Bu da huysuz olmalarına ve sizi sürekli rahatsız etmesine neden olacaktır.

İran kedilerinin diğer bir özelliği hantal olmalarıdır. Bu nedenle ton ton bir yapıya sahip olduklarını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca bu hantallık saatlerce hareketsiz beklemeyi sevmelerini de beraberinde getirmektedir. Oldukça uykucu olmaları da bunun bir sonucudur. Siz uyarmadığınız sürece saatlerce kucağınızda oturabilirler. Sakin ortamları sevmeleri de bu konularla paraleldir. Bu da yalnız kalmayı sevdikleri anlamına gelir.

İran Kedilerinin Bakımı

Hastalıklara Dikkat Etmek Gerekir

İran kedilerinin bakımı biraz zor olabilir. Bu durumun nedenleri arasında başta sağlık problemleri gelmektedir. Bu nedenle öncelikle kedinin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını tespit etmekte fayda var.

Bahsi geçen tüy yutma sorunu esasen önlenebilir bir durumdur. Bunun için bu kedilerin her gün düzenli olarak mutlaka taranması gerekecektir. Uygun bir tarakla rutin olarak kedinin taranması ayrıca kediye bir alışkanlık kazandıracak ve kedinin de kaşıntılarını önlemiş olacaksınız. Bu da kedinin sizle vakit geçirmesi ve sizi daha çok sevmesi anlamına gelmektedir. Ancak yine de tüy yutma sorunu ile karşılaşmak mümkündür. Bu sorunu çözmek için gerekli olan şey ise kediler için üretilen malt macundan faydalanmaktır. Bu macun sayesinde kedinin yuttuğu tüyler rahatlıkla çıkacaktır. İran kedilerinin taranması ise küçük uygun bir tarakla veya fırça ile yapılmalıdır. Fırçanın yumuşak bir fırça olması gerektiğine dikkat etmekte fayda var.

Kedilerin diğer bir rahatsızlığı olan Polikistik böbrek hastalığı her 10 iran kedisinden birinde görülebilir. Bu durum özellikle 1 yaşına geldikten sonra ortaya çıkmaktadır. Kedilerin hareketsiz olması aslında bir nebze bundan kaynaklanır. Bu bakımdan kedilerin fazla hareket ettirilmemesi yani doğası gereği durgun olması gerekecektir. Yani Kedi ile oyun oynamak veya vakit geçirmek için onu yormak doğru bir bakım tarzı değildir. Bu duruma kedinin bir de nefes problemi olduğunu eklersek kesinlikle bu tür yorucu faaliyetlerden kaçınması gerekir. Her ne kadar dikkat edilse de kedilerin bu rahatsızlık nedeniyle ani ölümleri gerçekleşebilir. Bu bakımdan sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Bu rahatsızlığın olup olmadığı özellikle sorgulanmalıdır. Diğer taraftan iran kedilerinin hantal olduğu ve kilolu görünüme sahip oldukları bir gerçektir. Ancak hoş görüntüsü nedeniyle kilolu olmasına izin vermek kedinin ölümüne yol açabilir. Bu nedenle iran kedilerinin kilo alması kesinlikle önlenmelidir. Bu bakımdan besinlerin düzenli ve yeteri kadar verilmesi uygun olacaktır.

Bakımı için zaman ayırmak gerekir

İran kedileri biraz masraflı kedilerdir. Özel bakım eşyaları gerektirebilir. Diğer taraftan eğer ilgilenecek vaktiniz kısıtlı ise iran kedisi edinmeniz doğru olmaz. Çünkü bu kediler özellikle ilgi ve zaman ister. Zaman ayrılmayan kedilerin bakımı eksik kalır ve bu da kedilerin hastalıktan dolayı ölmesi demektir.

Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

İran kedilerinin tüy döktüğünü söylemekte fayda var. Bu bakımdan kediyi temizlemek için önce döktüğü tüyleri temizlemek gerekecektir. Bu kedilerin yıkanması demek hastalanması demektir. Zaman zaman yıkanabilir fakat mutlaka ciddi bir kurulama işlemi yapılmalıdır. Kedi yıkanmayı sevmeyecek ve yıkanmaktan kaçınacaktır. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var. Ancak yine de kedinin temizliği için kuru şampuan tercih edilebilir. Kuru şampuanlar özellikle piyasada son zamanlarda oldukça farklı seçeneklerde bulunabilmektedir. Bu nedenle uygun ve hoş kokulu bir kuru şampuan tercih edilebilir. Şampuan vücuduna sıkılır ve yedirilir. Bundan farklı bir şey yapmaya gerek kalmayacak kadar kolay bir yöntemdir.

İran Kedileri Hakkında İlginç Bilgiler

İran kedileri genelde renklerine göre tercih edilirler. Fakat bazı renkleri nadir görülür. Örneğin mavi renkli iran kedisi görmek zordur. Ancak yine de Victoria’nın isimli ünlü İngiliz kraliçesinin iki adet mavi iran kedisine sahip olduğu bilinmektedir.

Bu kediler o kadar hareketsizdir ki bir süs eşyası olarak bile düşünülebilir. Hatta nefes alan tüylü bir eşya da denebilir. Bu nedenle macera yanlısı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bakımdan evde yalnızken saatlerce durabilir. Bu yönüyle herhangi bir eşyaya zarar vermeleri olası değildir.
Bu kedilerin kökenleri hep tartışılagelmiştir. Her ne kadar iran kedisi olarak da isimlendirilseler de avrupada pek çok ülke bu kediyi sahiplenmiştir. Göçmen bir avrupa kedisi de denebilir.

Bir iran kedisi satın almak oldukça kolaydır. İnternet üzerinden dahi onlarca iran kedisi bulmak mümkündür. Çok tercih edilmesi nedeniyle de alıcı bulmaktadır. Ancak fiyatının biraz pahalı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle yavru iran kedileri oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Çoğu insan görüntüsüne kanarak sevimli bulduğu bir iran kedisini sahiplenmekte fakat sonraları bakımının zor olduğunu anlayıp tekrar satışa çıkarmaktadır. En çok bulunan cinsleri ise inci beyazıdır. Aynı zamanda en çok satılanları da bu renk olanlarıdır.

Genetik bilim son yıllarca saf iran kedisi modelini bozmuştur. Bunun nedeni ise geleneksel ve doğal olan çiftleşme yöntemlerini devre dışı bırakarak iran kedilerinin farklı deneme yöntemleri ile çoğalmasını sağlanmasıdır. Bu da kendi cinsleri yerine farklı cinslerle çiftleşmeye neden olmaktadır.

Çok renkli kediler olması angora kedisi olarak isimlendirilmesine de neden olmuştur. Angora diğer ülkelerde bilinen Ankara kedisinin karşılığıdır. Ancak bu kediler Ankara kedisinden pek çok farklı özelliği barındırır.

Bu kediler soğuğa karşı dayanıksızdırlar. Çabuk hastalanırlar. Bu bakımdan uygun ortamı oluşturmak oldukça zordur. Çünkü sıcak havalarda da burunlarının küçük olması nedeniyle zor nefes almaları kaçınılmazdır.

Son olarak da bu kedilerin diğer kedilerle pek çok ortak özelliğe sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle sahiplenirken diğer kedilerdei tüm özelliklere ve ihtiyaçlara sahip olduğunu söylemekte fayda var.

İran (Persian) Kedilerinin Genel Özellikleri

 • Adapte Olabilirlik
 • Temizlik
 • Sevgi Seviyesi
 • Tüy Dökülme Seviyesi
 • Sosyal İhtiyaçlar
 • Sağlık Sorunları
 • Zeka
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Yabancı Dostu
 • Enerji Seviyesi

 

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git