Gece Uyurken Ayak Kaşıntısı Neden Olur?

11.02.2017
Gece Uyurken Ayak Kaşıntısı Neden Olur?

Yoğun hayat temposu sebebiyle çoğu insan sadece uyku vakti dinlenme fırsatı bulmaktadır. Deliksiz uyku ve iyi bir dinlenmeyi ulaşılamaz yapabilen en sinir bozucu durumlardan biri de ayak kaşıntısıdır.  Ayak kaşıntısının birçok sebebi olabilir.  Yatma vakti dışında çoğunlukla ayakkabı, çorap ve terlik içinde olan ayaklar nefes alamaz. Bu ise kaşıntıya sebebiyet verebilir. Özellikle uyku vakti çorap kullanmamak, kan dolaşımı ve ayak sağlığı için son derece önemlidir. Ayaklar en azından gece yatmadan önce iyice yıkanmalı, bakteriyi önlemek adına kurutulduktan sonra yatağa geçilmelidir.

Tırnaklar da aynı ilgi ile düz ve çok derin olmayacak şekilde kesilmeli, batık ve iltihap riskinden korunmalıdır. Bunun dışında ayak bakımına da en az eller kadar önem verilmelidir. Özellikle banyo sonrası yumuşayan ayak tabanınızı ponza taşı ile ölü derilerden arındırabilir, ardından nemlendirmek için krem ya da bakım yağları kullanabilirsiniz. Nemlendirme işleminin derinlemesine olması adına, krem ya da bakım yağı sürdüğünüz ayağınızı bir saat kadar çorap içinde bekletebilirsiniz.  Fakat nemlendirici kalıntılarını yok etmek için tekrar yıkamanız gerekir. Yoksa bu tür kalıntılar da kaşıntı yapabilir.

Gece uyurken oluşan ayak kaşıntısının başka sebepleri de olabilir.  Bu sebepler sinirsel bir durum, mantar benzeri hastalıklar, sivri sinek ve tahta kurusu böcek ısırıkları, arı sokmaları, kullandığınız herhangi bir ilacın yan etki yapması, egzama gibi cilt rahatsızlıkları, ayakların havasız kalması, hatta alerjik bir tepki dahi olabilir. Doğru tanı ve tedavi için gözlem yapmalısınız. Kullandığınız bir ilaç varsa yan etkileri için doktorunuza danışabilirsiniz. Alerji testleri yapabilir, deterjanınızı değiştirebilirsiniz. Ayrıca çarşaflarınızı düzenli olarak değiştirmeniz de çok önemlidir. Yatakta bakteri oluşmaması için düzenli olarak havalandırma yapılmalıdır.  Tüm bu önlemler sonrasında devam eden bir kaşıntı mevcutsa ayaklarınızda kızarma, döküntü, ısırık izi gibi belirtileri düzenli olarak takip ederek muhakkak bir hekime danışmanız gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.