Gece Uyurken Dudak Şişmesi Neden Olur?

Gece Uyurken Dudak Şişmesi Neden Olur?
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 2.344 kez okundu.

Birçok insan sabah uyandığında dudaklarının şiştiğini görür ve pek çok insanın şikayet ettiği bir durumdur bu. Peki gece uyurken dudak şişmesi neden meydana gelir ve sebepleri nelerdir? İşte bu soruların cevabını vermek için bu yazıyı yazdık ve gece uyurken dudak şişmesinin genel olan nedenlerini sizler ile paylaşacağız.

Gece uyurken dudak şişmesinin genel olarak ilk nedeni uyurken görülen rüya veya kabuslardır. Pek çok insan rüyasında çok korkar, ani hareketler yapar ve bu ani korku ve hareketlerin sonucu elleriyle ağız bölgesine tokat atar veya yumruk vurur. İşte bu hareketlerin sonucunda dudakta bir şişme veya morarma meydana gelir. Bir diğer neden ise şudur; Bazı insanlar rüyasında korkunca veya çok heyecanlı bir rüya görünce kendisini büzer ve dudaklarını ısırmaya başlar. Bu ısırma sonucu dudakta ciddi şişmeler meydana gelebilir.

Ani dudak şişmesi aşırı tuzlu yiyeceklerden de olabilir. Mesela kişi o gece çok fazla tuzlu yiyecek tüketip üstüne uyursa tuzun etkisinden dolayı sabah uyandığında dudağında şişme durumu ile karşı karşıya kalabilir. Aşırı derecede sıcak hava veya aynı şekilde soğuk hava dudak şişmesine neden olabilen durumlardandır. Kişi uykusunda çok fazla hareket ediyorsa bu durumda dudak şişmesine neden olur çünkü dudak yapısı oldukça hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Aşırı hareketli bir uyku geçiren kişilerde çarpma veya sürtünmenin etkisi ile dudak şişkinliği meydana gelir. Ayrıca vitamin eksikliği, kansızlık, demir ve mineral açısından zayıf bir vücut yapısı dudak şişmesine neden olan durumlardandır. Gece uyurken dudak şişmesinin bir başka nedeni böcek ısırması olabilir. Uykuda bazı böcek çeşitlerinin dudağa konması veya dudağı ısırması çok fazla hassas olan dudakların şişmesine sebep olmaktadır.  Alerji, enfeksiyon veya bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı meydana gelen dudak şişmeleri de meydana gelebilir.

Sağlıklı yaşam dileklerimle…

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git