Yeşil Akik Taşının Özellikleri ve Faydaları

03.12.2019
Yeşil Akik Taşının Özellikleri ve Faydaları

Son günlerde doğal taşların adını daha sık duyar olduk. Artık tamamen hayatımızın içine girmiş bulunmaktadır. Faydaları ve şık görünümleri ile herkesi cezbeder olmuşlardır. Hayatımızda en az bir kere bile olsa doğal taştan yapılmış bir aksesuar muhakkak kullanmışızdır. Özellikleri, ne kadar zaman geçse de hayatımızda kalacak niteliktedir. Renk renk, çeşit çeşit doğal taşlar aksesuar ve tedavi amaçlı kullanılır. Her rengin farklı bir kullanım amacı vardır. Fiziksel ve ruhsal hastalıklara şifa olurlar ayrıca bileklik, kolye, ev eşyası şekilleri ile dekorasyona ve kombinlere güzel bir detay olurlar. Bu değerli doğal taşlardan biri de yeşil akik taşıdır. Oldukça şık ve gösterişli olan bu taş, pek çok faydaya da sahiptir. Peygamber efendimiz tarafından da kutsal olarak kabul görmüş ve yemyeşil bir taştır. Kutsal olarak sayıldığı için ne kadar faydalı bir taş olduğunu anlamak da mümkündür.

Yeşil Akik Taşının Faydaları

Stresi uzaklaştırır

Hayatımızda yoğun iş ve okul hayatı nedeni ile stresli günler yaşayabiliriz. Stres, hayatınızın bir parçasıdır. Nereye gidersek gidelim peşimizi bırakmaz. Daha az stresli olmak ve rahatlamak adına huzur bulacağımız yerlere seyahat edebiliriz. Ancak bu hep sakin kalmamıza yeterli gelmez. Yeşil akik taşını yanımızda aksesuar ya da saf hali ile taşıdığımız zaman daha sakin olduğumuzu hissedebiliriz. Bu doğal ve mucizevi taş, sinir sistemini düzene sokar, daha huzurlu hissetmeyi sağlar ve olumsuz enerjiyi yok eder.

Sağlığa iyi gelir

Genel olarak iyileştirici ve tedavi amacı ile de kullanılabilir. Fiziksel olarak yaşadığınız bir hastalığınız var ise yanınızda taşıdığınız bu taş sayesinde daha kolay ve tedavi süreci yaşayabilirsiniz. Ayrıca ruhsal anlamda rahatlama sağladığı için, sağlığınıza çok daha iyi gelecektir.

Uyumu arttırır

Bu taşı takan ya da yanında taşıyan kişilerin diğer insanlar ile daha kolay şekilde uyum sağladığı görülmektedir. Sosyalleşmeyi arttırır ve yeni biriyle tanışırken yaşanabilecek çekingen tavırları en aza indirir. İnsanın kendine olan güvenini arttırır. Uyum içinde bir arkadaşlık geçirmenize yardımcı olur.

Korku yenmeyi sağlar

Pek çok doğal taşta olduğu gibi bu taşın da korku yenme özelliği vardır. Eğer herhangi bir şeye korkunuz var ise bu taşı yanında taşımak daha rahat ve güvende hissetmenize neden olacaktır. Aklınızdaki kötü düşüncelerden ve bedeninizdeki kötü enerjiden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede daha cesur biri olmanıza yardımcı olacaktır.

Yaratıcılığı arttırır

Yaratıcılık verme konusunda da oldukça iyidir. Özellikle sanatçıların ve öğrencilerin çok işine yarayacaktır. Yanınızda taşıdığınız takdirde daha akılcı ve mantıklı düşünceler kazanabilmenizi sağlar. Yaratıcılık gerektiren işlerde yeni fikirler üretmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede diğer insanlardan farklı fikirler üretip, göz önünde olmanızı sağlayacaktır.Kendinizi açığa çıkartmakta zorluk çekiyorsanız, bu taş size çok yardımcı olacaktır.

Odaklanmaya yardımcı olur

Mantıklı ve yaratıcı düşünceler üretmenize yardımcı olurken aynı zamanda daha fazla odaklanmanızı da sağlar. Yaptığınız işlerde ya da derslerde daha odaklanmayı sağlar, dikkatinizi sadece bir konu üzerine çekmeyi kolaylaştırır. Bu sayede daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlar. Daha dikkatli biri olduğunuz gözle görülür şekilde belli olacaktır.

Akciğer hastalıklarına iyi gelir

Eğer akciğer hastalığınız var ise, göğsünüze yakın bir şekilde yeşil akik taşı kolyesi taşımak, iyileşmenize çok yardımcı olacaktır. Güzel enerji veren bu mucizevi doğal taş, akciğer hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Hem tedavi sürecini hızlandırır hem de bu tarz hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir.

Nazara karşı korur

Günlük hayatta her an her yerden nazara yakalanma riski taşırız. Nazar gerçektir ve hastalıklara bile neden olabilir. Nazarı bu tarz doğal taşlar ile engellemek de mümkündür. Kendilerine has enerjileri olduğu için kötü enerjiyi taşıyan kişiye yaklaştırmazlar, koruyucu görevi görürler. Bu yüzden nazardan korunmak adına takı olarak yanınızda taşıyabilirsiniz.

Tansiyon hastalarına iyi gelir

Eğer tansiyon hastalığına sahipseniz, yanınızda taşıdığınız zaman tansiyonunuz dengelendiğini gözlemleyebilirsiniz. Devamlı yanınızda taşıdığınız taktirde ise tansiyon ile alakalı hiçbir problem yaşamamaya başlayacaksınız. Bu da taşın mucizevi özelliklerinden bir diğeridir.

Duygu arttırıcıdır

Kullanan kişiye daha fazla duygulu ve sevgi yüklü biri olma imkanı sunar. Hem kendinize olan sevginiz hem de çevrenizdeki insanlara olan artacaktır. Dünyaya daha pozitif bakacak, tüm canlıları daha çok sevecek ve merhamet duygusu kazanacaksınız. Bu taş, sevmek ve sevilmek nedir daha fazla anlamanıza yardımcı olacak. Yanınızdan hiç ayırmadığınız müddetçe, daha mutlu ve sevgi dolu biri olarak yaşayacaksınız.

Kanamayı keser

Pıhtılaşmayı sağlar ve bu sayede kanamayı daha hızlı bir şekilde durdurur. Kan dolaşımına iyi gelmektedir. Vücut sağlığınız için oldukça faydalı olan bu taş, kanamanın olduğu bölgeye yakın bir yerde durduğu zaman daha hızlı bir şekilde kanamanın kesilmesine yardımcı olacak, mucizevi bir taştır.

Kötü rüyalara karşı korur

Korkulara karşı koruyup, cesaret verir ve aynı zamanda kötü rüyalara karşı da kişiyi korumaktadır. Bileklik ya da kolye şeklinde takılıysa o gece kötü rüya görmeniz oldukça düşük bir ihtimal olacaktır. Ayrıca odanızda dekorasyon amaçlı dururken de güzel enerji yaydığı için daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Uyku problemi yaşayan ve çok fazla kabus gören kişilerin mutlaka baş ucunda bulundurması gerekir, faydalarını en yakın zamanda göreceklerdir.

Çocuklar için faydalıdır

Özellikle fazla yaramaz, kavgacı ve söz dinlemeyen çocukların bu taşı taşımaları önerilir. Daha aklı başında ve uslu olmalarını sağlar, kavgacı yönlerini hafifletir ve saygılı olmalarına yardımcı olur. Aksesuar olarak kullanmak istemeseler bile ceplerine koymamız yeterli olacaktır.

Cilt hastalıklarına iyi gelir

Cilt hastalıklarına karşı da şifa kaynağıdır. Doğrudan cilt ile temas halinde olduğu için yaraların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Egzama ve sedef gibi hastalıkların tedavisini hızlandırır ve sonucun çok daha iyi çıkmasını sağlar.

Yoksulluktan kurtarır

Özellikle iş adamlarının ceplerinde veya yüzük olarak görmek mümkündür. İşlerin daha başarılı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Ayrıca evin bir köşesine de mutlaka koymakta fayda vardır. Evin bereketini arttırır, maddi sıkıntıları önler ve daha huzurlu bir ortam oluşmasını sağlar. Ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan kişilerin mutlaka yanından ayırmaması önerilir.

Dişler ve kemikler için faydalıdır

Bu bilgi değişik ve inandırıcı gelmese de kesinlikle çok doğrudur. Kemik yapısını güçlendirir ve özellikle ileri ki yaşlar da görülebilecek kemik erimesini önler.  Bir nevi kalsiyum görevi görür. Ayrıca dişlerin daha beyaz ve güçlü görünmesini sağlar. Yanınızda taşıdığınız zamanlarda ağrılarınızın azaldığını ve daha güçlü hissettiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Yorgunluğu alır

Çok yorgun hissettiğiniz zaman hem bedenen hem de ruhen rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Kötü enerjileri uzaklaştırdığı için daha pozitif hissetmenizi sağlar ve üzerinizdeki fazla yorgunluğu alır. Ayrıca eğer göz kapaklarınızda çok fazla yorgunluk hissediyorsanız ve açmakta zorlanıyorsanız, gözünüzün üstüne masaj hareketleri uygulamak yorgunluğu atmada oldukça etkili olacaktır.


Yeşil Akik Taşının Özellikleri

Sertlik6,5 - 7
Özgül Ağırlık2,57 - 2,65
Kimyasal Formül ve GrubuSiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Mn
RenkYeşil - Yarı Saydam, Opak
Çıkarıldığı YerlerÇin, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan
ÇakralarKalp
Uyumlu BurçYengeç, Oğlak, Kova, Boğa, İkizler
ParlaklığıDonuk camsı, yağımsı

Bu taş, peygamber efendimizin de kabul gördüğü kutsal bir taştır. Ölümsüz taş, Yemen taşı gibi değişik isimlere de sahiptir. Yapısı genelde oval şeklindedir ve bir merkez etrafında dönen renkler şeklindedir. Saydam kısımları ışığı yansıtabilecek türdendir. İsmini de Sicirya da bulunan Achates Nehrinden almıştır. Renk renk ve değişik şekillerde hayatımıza girmiştir. Özellikle aksesuar ve dekorasyon amaçlı sık sık kullanılmaktadır. Renginin muhteşemliği ve parlaklığı gösterişli olmasını sağlamaktadır. Peygamber efendimiz de yeşil akik taşı yüzüğünü, mühür olarak kullanmıştır. Ayrıca özdeştiği hayvan içinde anka kuşunu söylemek mümkündür.

Kuvars grubuna ait olan bu taş, saydam yarı saydam ve opak görünümleri ile karşımıza çıkabilir. Adeta uzaydan düşmüş gibi bir havası vardır. Tüm çakraları dengeleyici özelliğine sahiptir. Ancak yeşil olanı en çok kalp çakrası üzerinde etkilidir. En çok Hindistan, Çin ve ABD den çıkartılır. Daha çok volkanik bölgeler de bulunmaktadır. Eğer çevrede mercan ve kireç taşı varsa bu taşı da görmekte olası bir durumdur. Olumsuz enerjiyi olumlu enerjiye çevirir, taşıyan kişinin daha pozitif olmasına yardımcı olur.

Doğal taşların bu kadar faydalı olmasında yerin altından ya da doğanın herhangi bir yerinden çıkartılıyor olmasının etkileri vardır. Kimyasal özellikleri vücudumuza hem fiziksel hem de ruhsa olarak fayda sağlar. Pozitif enerji yatıyor olmasının sebebi de bundan dolayıdır. Her doğal taşın sertlik dereceleri, boyutları ve kimyasal özellikleri değişiklik gösterebilir.

Burçlar ile uyumu

Her burcun kendine has özelliği olduğu gibi taşlar konusunda da farklılıklar gösterirler. Burçlar kişilerin davranışlarını ve kişiliklerini etkileyebilir. Doğal taşlar da her burçta aynı etkiyi göstermeyebilir. Uyumlu olduğu burçlarda daha etkili ve hızlı sonuçlar verir. Boğa, kova ve ikizler burcuna çok daha fazla iyi geldiğini söylemek mümkündür. Ayrıca uyumlu olduğu unsur toprak ve şakralardan da 2. şakradır.


Yeşil Akik Taşı Nasıl Anlaşılır?

Her doğal taşın kendine göre değişik özellikleri vardır. Renge, şekle, dokuya ve saydamlığa göre birbirlerinden ayırt etmek mümkündür. Hepsi birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için neyin ne olduğunu ayırt etmek çok önemlidir. Sonuçta faydaları fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlama sunmaktır. Bu yüzden satın alırken, özellikleri dikkatli bir şekilde incelenmeli ve doğru olan alınmaya çalışılmalıdır.

Piyasa da doğal taş adı altında sahte ürün satan çok fazla kişi vardır. Sadece parasal anlamda kazanç elde etmek için fayda sağlamayan taşları renklendirip ve parlatıp önümüze sunabilirler. Bu yüzden bilindik ve güvenilir yerlerde  satın almakta fayda vardır. Unutulmamalıdır ki, doğal yaşların faydalarını gösterebilmeleri için gerçekten doğal olmaları gerekmektedir. Aslına bakılırsa doğada gayet kolay bir şekilde bulabilmek mümkündür. Ancak hala sahteleri piyasaya sürülmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Doğal yeşil akik yaşının yüzeyinde dalgalanmaları görebilirsiniz. Bu dalgalar uçtan uça devam edecek şekilde olmalıdır.
  • Çok ısıtıldığı zaman renk değişimleri meydana gelebilir. Bu şekilde test edebilirsiniz. Renk değişimi dışında başka bir bozulmada meydana gelmeyecektir.
  • Sahte olanlar fazla ısıya maruz kaldığında dökülme ve kararma yapabilir. Ama doğal olanlarda sadece renk değişimi gözükecektir.
  • Yeşil dışında başka renklerde de bulunur.
  • Sertlik ve opaklık derecesi belli olduğu için, profesyonel aletleriniz var ise test edebilirsiniz.
  • Renk dağılımları homojen değil, heterojendir.
  • Genelde kenarları beyaz ve saydam olup, merkez kısmı dalgalı bir şekilde yeşildir. Beyaz kısımları ışığı yansıtacak türdendir.
  • Ele alındığı zamanda gerçek olup olmadığı anlaşılabilecek türden bir taştır.

Yeşil Akik Taşının Çeşitleri ve Renkleri

Genelde saydam ve parlak bir yapıda bulunur. Ancak opak ve yarı saydam haliyle görmekte mümkündür. Özellikle takı ve tespih olarak karşımıza çıkar. Ayrıca bazı ev dekorasyon ürünlerinde de kullanılabilir. Faydalarından yararlanmak için illa bir şekle bürünmesine gerek yoktur. Saf hali ile de oldukça etkili olacaktır.

Tespih

Takıdan çok tespih olarak karşımıza çıkar. Hem renginin yeşil oluşu hem de Peygamber Efendimiz tarafından kutsal görünüyor oluşu tespih yapımında en çok kullanılan taş haline gelmesini sağlamıştır. Rengi insana huzur verir ve daha pozitif olmasını sağlar. İslam dini içinde yeşil renginden dolayı sembol niteliği taşır. Bu yüzden tespih yapımında sık sık kullanılır.

Bileklik

Bileklik olarak kullanımı çok fazla yaygın değildir. Yeşil oluşu kıyafetler ile uyumunu zorlaştırmaktadır. Ancak piyasa da örnekleri mevcuttur.

Yüzük

Özellikle cam ve saydam şeklinde olurlar ve genelde hacı yüzükleri ile karşımıza çıkarlar. Peygamber Efendimiz de hem renginden dolayı hem de akik taşı olduğu için oldukça fazla övmüştür. “Her kim elinde akik taşı bir yüzük taşırken Allah’ü Tealaya el açarsa, onun dileği isteği geri çevrilmeyecektir” hadisi şerifinde de övgü ile bahsetmiştir. Osmanlı döneminde de Hürrem Sultan tarafından sıkça kullanılmıştır. Hatta günümüzde de Hürrem Sultan yüzükleri ile bilinen bu yüzükler, yeşil rengi ve ihtişamı ile göz kamaştırmaktadır. Ancak günlük kullanım için biraz abartı olabilirler. Bu yüzden İslam dinimize de daha uygun ve sade olan yüzükler tercih edilebilir. Bu sayede hem faydalarından yararlanılır hem de dinimizce Peygamber Efendimizin en sevdiği taşı kullanma şerefine nail olabiliriz.

Kolye

Faydalarına bakıldığı zaman akciğere ve solunum yollarına çok iyi geldiği görülmektedir. Özellikle nefes akıp vermede zorluk çeken insanların mutlaka yanlarından ayırmamaları önerilir. Göğse yakın yerde tutmak, bu faydaların oluşmasına yardımcı olur bu yüzden kolye olarak kullanımı oldukça yaygındır.


Yeşil Akik Taşı Nasıl Temizlenir?

Faydalarından tam anlamı ile yararlanmak isteyen kişiler mutlaka temizliğini ihmal etmemelidir. Doğal taşlar ne kadar temiz olurlar ise o kadar fazla etkilerini gösterirler. Bu yüzden haftalık temizlikleri, akan su, sirkeli ya da tuzlu su ile yapılabilir. Ayrıca bir süre güneş altında da bırakabilirsiniz, bu sayede enerjisi daha da artacaktır.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.