Sivrisinek Isırığına İyi Gelen Kremler

20.07.2017
Sivrisinek Isırığına İyi Gelen Kremler

Sivrisinek sokmaları ısırılan bölgede histamin seviyesinin yükselmesine ve alerjik reaksiyon oluşmasına neden olur. Bunun için antihistaminik kremler kullanılarak sivrisinek ısırığından neden olduğu kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklık gibi alerjik reaksiyonların etkilerini gidermek mümkündür.

Sistral Krem

İlacın etken maddesi klorfenoksamin hidroklorür dür. Vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen alerjik belirtilerin tedavi edilmesinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır. Sinek ısırıkları dahil çeşitli böcek sokmalarına karşı kullanılmaktadır. İlaç aynı zamanda hafifi yanıklar, güneş yanıkları, kurdeşen ve cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kaşıntıların tedavisinde de endikedir.

Kullanım Şekli

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde, tedavi edilmesi gereken bölgeye hafifçe sürülmek suretiyle kullanılır, tedavi süresinin 7 günü geçmemesine dikkat edilmelidir.

Olası Yan Etkileri

İlacın yaygın olarak görülen bir yan etkisi bildirilmemiş olmakla birlikte ender olarak rastlanan karın ağrısı, nefes almakta güçlük, ağız çevresinde, yüzde, dil ve boğazda şişme gibi rahatsızlıkların görülmesi halinde doktora bilgi verilmelidir.

Stilex Jel

Stilex Jelin etken maddesi mepiramin maleat, lidokain hidroklorür ve Dekspantenol olup rahatsızlık bulunan deri üzerine sürülerek kullanılır. İlaç, iltihaplanmayı gideren, alerji ve kaşıntı durumlarını ortadan kaldıran ve kullanıldığı yerde bölgesel uyuşma sağlayan lokal anestezik bir ilaçtır. Kurdeşen, kaşıntı, sivrisinek ısırmaları, arı sokması gibi böcek ısırması, güneş yanıkları ve hafif yanıklarda tedavi edici, ağrı ve kaşıntıyı giderici olarak kullanılır.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjisi olanların varsa bu ilacı kullanması önerilmez.
 • İltihaplı yaralarda, açık yaralarda ve iltihaplı deri enfeksiyonlarında ve bulaşıcı deri hastalıklarında kullanılmaması gerekir.
 • İlacın problemin yaşandığı bölgede az miktarda kullanılması yeterli olacaktır.
 • İlacın 7 günden fazla süre ile kullanılması önerilmemektedir.
 • İlacın, ağız, burun, kulak ve anüs içinde oluşan deri döküntüleri ve egzamalar için kullanılmaması gerekir.
 • İlacın, kesiklerde, şişmiş veya hasar görmüş olan ciltte kullanılmaması gerekir.
 • İlacın, gözler ile temas ettirilmemesi temas halinde ise bol su ile yıkanması gerekir.
 • İki yaşından küçük çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli

Doktorunuz tarafından başka türlü kullanılması tavsiye edilmediği takdirde, ilacın parmak ucuyla tedavi edilecek bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmesi yeterlidir. Günde birkaç kez kullanılabilir fakat yedi günden daha uzun süre ile kullanılmamalıdır.

Fenistil Jel

İlacın etken maddesi Dimentinden maleatdir. Alerjik belirtilerin tedavi edilmesinde tercih edilen antihistaminik bir kremdir. Krem, arı sokması, çeşitli böcek ve sinek ısırması, yüzeysel ve hafif yanıkların tedavisi, güneş yanıklarından kaynaklanan rahatsızlıkların giderilmesi, iltihabi olmayan cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kaşıntıların tedavisi ile kurdeşen rahatsızlığının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Oldukça etkili bir yapısı olan krem, cilde sürülmesinden birkaç dakika sonra tahriş ve kaşıntı şikayetlerini geçirir.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı alerjisi olanların kullanmaması gerekir.
 • Cilt üzerinde çok ciddi kaşıntı görülmesi ya da geniş yaraların bulunması hallerinde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
 • Bebeklerde ve küçük çocuklarda geniş bir yüzeyde soyulma ve iltihaplanma varsa kremin kullanılmaması gerekir.
 • Hamilelede geniş bir cilt alanında görülen soyulma ya da iltihaplanma olması durumunda kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde bulunulması halinde ise kremin meme uçlarına sürülmemesi gerekir.
 • Kremin kullanılmasından sonra güneşe çıkılmaması ve ışınlarından uzak durulması gerekir.
 •  Kremin ağız ve gözler ile temas ettirilmemesi, teması halinde ise bu bölgelerin bol su ile yıkanması gerekir.
 • Tedavi edilecek bölgenin eller olmaması halinde, kremin kullanılmasından önce ve sonra ellerin yıkanması gerekmektedir.

Kullanım Şekli

Kremin öncelikle doktor tarafından tavsiye edilen şekilde kullanılması gerekir. Krem, cilt üzerinde yalnızca rahatsızlıktan etkilenen bölge üzerine sürülerek uygulanır. Uygulanmasını takiben birkaç dakika içerisinde etkisini gösterecektir. Günde 2 – 4 ke uygulanması uygundur.

Olası Yan Etkileri

Uygulandığı bölgede, hafif bir yanma hissedilmesi ve ciltte kuruluk meydana gelmesi kremin seyrek olarak görülen yan etkilerindendir.

Avil Merhem

Avil merhemin etken maddesi Feniramin’dir. Vücutta kaşıntılara, kızarıklık ve şişkinliklere neden olan kimyasal maddelerin etkilerini azaltır. Aynı zamanda kaşıntıları önleme etkisi de olan merhemdir. Kronik kurdeşen tedavisinde, sürekli kaşınmadan kaynaklanan egzama (nörodermatit) tedavisinde, yaşlanmadan kaynaklanan kaşıntıların tedavisinde, çeşitli böcek sokmaları ile sinek ısırıklarından kaynaklanan rahatsızlıkların giderilmesinde, güneş yanıkları ve birinci derecede yanıklar sebebiyle meydana gelen kaşıntıların giderilmesinde, çeşitli nedenlere bağlı olarak vücutta görülen kızarıklıklar ile şişkinliklerin giderilmesinde kullanılan bir kremdir.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı alerjisi olanlar kullanmamalıdır.
 • Doktora danışılmadan çocuklar için kullanılmamalıdır. İlacın yan etkilerine karşı çocuklar daha hassastır. Dört hafta ile bir yaş arasında olan bebeklerde doktorun önerdiği dozda kullanılmalıdır. Doz aşımı hali çocukta huzursuzluk görülmesine neden olabilir.
 • İlacın, geniş vücut yüzeylerine kullanılması halinde uyku hali yaşanması gibi yan etkiler meydana gelebilir.
 • kremin kullanıldığı cilt bölgesinin kesinlikle bandaj ile kapatılmaması, rahat ve bol kıyafetler giyilmesi gerekir. Kremin, bebeğin çocuk bezi bölgesinin tedavisi için kullanılması halinde sıkı ve dar bezler kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Merhem içerdiği maddeler prezervatifin delinmesine, yırtılmasına ve sızıntı oluşumuna sebep olabilir.
 • Kremin, hamilelik ve emzirme dönemlerinde, doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Kullanım Şekli

Kremin öncelikle doktor tarafından tavsiye edilen şekilde kullanılması gerekir. Merhemi cildin tedavi edilecek bölgesine ince bir tabaka halinde hafif hareketlerle sürülerek uygulanması gerekir. Rahatsızlığın ve kaşıntının şiddetine göre günde birkaç kez uygulanması mümkündür.

Feniroll Jell

Feniroll Jel, kaşınma ve yanma hislerini gidermek amacıyla doğrudan cilt üzerine sürülerek kullanılan serinletici bir jeldir. İçerisinde bulunan Propilen glikol maddesi, su tutucu işleve sahip olup cilt üzerinde nemlendirici etkisi bulunmaktadır. Ürünün bu özelliği, ürün içindeki suyun yavaş uçmasını sağladığı gibi ürünün sürüldüğü cilt bölgesinde daha uzun süreli olarak kurumdan kalmasını da sağlar.

Sıvıların buharlaşırken, hem çevrelerini hem de üzerinde bulundukları yüzeyi soğutmaları kuralı, bu ürünün de soğutucu etkisini sağlamaktadır. Kremin, jel formunda olması ve Propilen glikol maddesini içermesi de suyun kısa sürede buharlaşmasını engelleyerek ürünün daha uzun süre ile soğutucu etkisini göstermesini sağlar.

Uyarılar Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde muhafaza edilmesi gerekir.
 • Jelin son kullanım tarihi gerek ambalajında gerekse şişenin üzerinde yazılmış olup son kullanma tarihinin geçmesinden sonra kullanılmaması gerekir.
 •  İlacın kullanılması sırasında beklenmeyen bir etkinin görülmesi veya kullanılan bölgede tahriş oluşması halinde kullanılması bırakılarak doktor ile görüşülmesi tavsiye edilir.
 • Jelin içerdiği maddelerden birine karşı aşırı hassasiyeti ve alerjisi olanların kullanmaması önderilir.
 • Tahriş olan, bütünlüğü bozulan deri veya yaralar üzerinde kullanılmaması gerekir.
 • Jelin ambalajı açıldıktan sonraki kullanım süresi 6 ay olup açılan kremlerin daha uzun süre ile kullanılmaması gerekir.
 • Bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılırken dikkatli olunmalı, açık yara ve yanık varsa kullanılmamalıdır.
 • Hamilelikte kullanılmaması ve emziren annelerin meme uçlarına sürülmemesi gerekir. Emziren annelerin jeli göğüs uçlarına uygulamaları uygun değildir.

Yan Etkileri

Jelin kullanılmasından kaynaklanan ve çok nadir olarak görülen kuruluk ya da yanma hissi gibi lokal hassasiyet şikayetleri görülebilir. Jelin içerdiği propilen glikol maddesi deri yangıları yaşanmasına sebebiyet verebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.