Sedef Hastalığına İyi Gelen Kremler

10.06.2018
Sedef Hastalığına İyi Gelen Kremler

Sedef hastalığı yaşamakta olan kişiler için bu hastalığın tedavisinde kullanılan kremlerle ilgili olarak hazırlanan bu yazımızdaki bilgiler tamamen okuyucuya bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. İlaçların bir uzmana danışılmadan kullanılmaları önerilmemektedir.

Momecon Krem

Momecon Krem

İlacın etken maddesi Mometazon furoat’tır. Momecon krem, cilt üzerine uygulanır ve vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltır. Atopik dermatit (egzama), alerjik dermatit ( deterjan vs. den kaynaklanan) ve psoriasis-sedef hastalığı (diz, dirsek, saçlı kafa derisi ve diğer bölgelerde kuru ve kaşıntılı kızarıklıklarla birlikte görülen kalın, sedef renginde, iri pullanmalar-kepeklenmeler) gibi iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Kullanım Şekli

Doktor tarafından başka şekilde uygulanması tavsiye edilmediği takdirde önce ilacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızın ucuyla ufak bir miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde rahatsızlığın görüldüğü bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. İlaç sürülen bölgenin hava almayacak şekilde kapatılmaması gerekmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri

Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktora başvurulması gerekmektedir. İlacın yaygın olarak görülen başka bir yan etkisi bildirilmemiştir.


Kerasal Forte Pomad

İlacın etken maddesi üre ve salisilik asit’tir. Pomad, derinin tüylü bölgeleri de dahil olmak üzere en dış tabakasını yumuşatarak, derinin soyulmasını sağlayan ve ufak parçalar halinde pul pul dökülmesine yol açan bir ilaçtır. Sedef hastalığının, balık pulu hastalığının, avuç içi ve ayakaltı derisinin kalınlaşmasıyla belirginleşen cilt hastalığının, derinin ölü hücrelerden oluşan en dış tabakası olan boynuzsu tabakasının büyümesine neden olan mantar hastalıklarının, tilotik el egzaması ile liken plaris rahatsızlıklarının tedavisinde endikedir.

Kullanım Şekli

Doktor tarafından başka şekilde uygulanması tavsiye edilmediği takdirde ilacı uygulayacağız bölgeyi önce sıcak su ile temizleyip kurulayınız. İlacı tedavi edilecek cilt bölgesine ve kıl köklerine sürüp iyice yediriniz. İlaç sürülen bölgenin hava almayacak şekilde kapatılmaması gerekmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri 

Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Tedavi edilen bölgede yanma hissi oluşması, kızarıklık, kaşıntı ve ödem meydana gelmesi ilacın seyrek görülen yan etkilerdir. Bu etkilerden herhangi birinin görülmesi halinde ilacın kullanımının durdurularak doktora başvurulması gerekmektedir.


Diprolene Krem

İlacın Etken Maddesi Betametazon’dur. Krem vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkisini azaltan bir ilaçtır. Kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi bulunmaktadır. Deride kaşıntı, döküntü ve kızarıklık ile birlikte seyreden bazı iltihabi durumlar, kronik iltihaplı deri hastalığı, numuler egzama, derinin yağlı bölgelerinde oluşan iltihaplı ve kaşıntılı deri hastalığı, radyasyona bağlı olarak veya güneşte fazla kalmadan dolayı oluşan deri iltihabının tedavisinde kullanılmaktadır. İlaç ayrıca terleme bozukluğunda, dış etkenlerle oluşan deri iltihabında, sürekli kaşınmaya bağlı olarak oluşan egzamada, yaygın plaklarla seyreden tipleri hariç olmak üzere Psoriasis vulgaris – sedef hastalığında, yaşlanmaya bağlı gelişen kaşıntılarda, böcek sokmalarından kaynaklanan reaksiyonlarda, isilik ve kurdeşen gibi cilt rahatsızlıklarında iltihap ile kaşıntıların giderilmesinde endikedir.

Kullanım Şekli

Doktor tarafından başka şekilde uygulanması tavsiye edilmediği takdirde kremi tedavi edilecek bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürünüz. İlacın uyguladığı cilt bölgesinin kesinlikle kapatılmaması gerekmektedir. Kremin sabah ve akşam günde 2 kez uygulanması ve 4 haftadan fazla süre ile kullanılmaması gerekmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri

Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Deride kaşıntı ile birlikte yanma hissi yaygın görülen yan etkileridir.


Elosalic Pomat

İlacın Etken Maddesi Mometazon furoat ve Salisilik asit’ten oluşur. Vücutta görülen kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba sebebiyet veren kimyasal maddelerin etkisini azaltır. Kuru ve pul pul olan derinin tüylü bölgeleri de dahi olmak üzere en dış tabakasının soyularak küçük parçalar halinde dökülmesini sağlar. Kronik, orta ve ağır derecede şiddetli Psoriasis vulgaris- sedef hastalığının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli

Doktor tarafından başka şekilde uygulanması tavsiye edilmediği takdirde önce ilacın uygulayacağı bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla az miktarda aldığınız ilacı, ince bir tabaka halinde hastalıklı bölgeye sürerek cilde yediriniz. Doktor tarafında aksi belirtilmedikçe önermedikçe ilaç sürülen bölgenin üzerini kapatmayınız. Günde 1-2 kez kullanılabilir. İyileşmenin başlamasından sonra 1 kez kullanmak yeterlidir.

İlacın Olası Yan Etkileri

Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktora başvurulması gerekmektedir. İlacın uygulandığı bölgede yanma hissi oluşması, deride incelme ve kaşıntı hissi görülmesi yaygın görülen yan etkilerdir.


Psorcutan Krem

İlacın Etken Maddesi Kalsipotriol olup D vitaminin topikal uygulama için hazırlanmış olan bir çeşididir. Sedef hastalığının (Psoriazis Vulgaris) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Sedef hastalığı; deri hücrelerinin çok hızlı çoğalmaya başlaması neticesinde oluşan bir rahatsızlıktır. Deri hücrelerinin çok hızlı çoğalması, deride pullanma ve kızarık meydana gelmesine neden olur. Psorcutan Krem, deri hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını düzenleyerek, hastalık nedeniyle derideki aşırı üretimin tekrar normale haline dönmesini sağlar.

Doktor tarafından başka şekilde uygulanması tavsiye edilmediği takdirde öncelikle kremi uygulayacağı cilt yüzeyinin temizlenip kurutulması gerekir. Daha sonra, ilacın yalnızca hastalıktan etkilenen cilt bölgesine parmağın uç kısmı ile ince bir tabaka halinde sürülerek yedirilmesi gerekmektedir. Kremin sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanması yeterli görülmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri

Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Ayrıca ilacın uygulanan bölgede tahriş, yanma, batma, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, kuruluk veya soyulma meydana gelmesi gibi yaygın görülen yan etkileri de bulunmaktadır.


Ureacort 30 Gr Krem

Haricen kullanılan bir kremdir. İltihap giderici, antialerjik ve kaşıntı giderici olarak kullanılan bir ilaçtır. Ureacort krem, su ve sabun dahil olmak üzere temizlik malzemeleri, kozmetik ürünler, takılar vb. iritanlar ile temas edilmesi sonucunda meydana gelen iltihabi bir deri hastalığı olan temas dermatitinin tedavisinde, saçlı deri ile burun ve dudak çevrelerinde oluşan oluklarda, koltukaltı, meme altı veya kasıktaki kızarıklık, yağlı-sarı kepekli kabuklanma ve pullanmayla görülen iltihabi bir deri hastalığının (seboreik dermatit) tedavisinde, meslek egzaması, anal egzama, atopik dermatit vb ciltte görülen egzamatöz hastalıkların, sedef hastalığının, böcek sokmaları, güneş yanıkları ve enfekte olmamış deri yanıkları gibi alerjik ve iltihabi deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

İlacın, içerdiği etken maddelere karşı alerjisi olanlarda, bakteri, virüs, mantar veya parazit enfeksiyonlarından kaynaklanan deri hastalığı olanlarda, akıntılı lezyonların varlığında kullanılmaması gerekir. İlaç, gözlerle, yüzle, genital bölgelere, yaralı veya enfekte olan cilt yüzeyi ile temas ettirilmemelidir. Süt çocuklarında kullanılması da uygun değildir.

İlacın, çocuklarda görülen deri rahatsızlıklarında ve karaciğer yetmezliğinin bulunması halinde, uzun süreli bir tedavi sürecinin bulunması halinde dikkatli kullanılması gerekir. Deri kıvrımlarında, yüzde ve çocuklarda kısa süreli olarak kullanılması uygundur. İlacın uygulandığı bölgede 2 hafta içerisinde iyileşme görülmemesi halinde doktorunuza bilgi verilmesi ve ilacın kullanıldığı rahatsızlığın daha kötüleşmesi halinde ise tedavinin kesilmesi gerekir. Bu uyarılan durumların daha önceki bir dönemde yaşanmış olması halinde de doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır.

İlacın tedavinin başlangıcında günde 1 -2 kez kullanılması iyi bir sonuç alınması için gerekli görülmektedir. İlacın uygulanma süresinin iki haftayı geçmemesi gerekir. İlaç, ince bir tabaka şeklinde deri üzerine uygulanarak kullanılır. İlacın uygulanmasından önce tedavi edilecek bölgenin temizlenerek kurulanması gerekir. 6 yaşından küçük olan çocuklarda ancak doktor kontrolü altında kullanılmalı ve kullanım süresi 5-7 günü geçmemelidir. Yaşlılarda kullanımda ise ilacın geniş yüzeylerde kullanılmaması gerekir.

İlacın, içeriğindeki etken maddelere karşı duyarlı olan kişilerde yan etkilerinin görülmesi mümkündür. İlacın kullanımı sırasında nefes almada zorlanma, ciddi baş dönmesi, özellikle yüz, dil ve boğazda kaşıntı, şişme ve döküntü görülmesi gibi ciddi alerjik reaksiyonlara neden olması halinde ilacın kullanılması durdurulmalı, doktorunuza bilgi verilmeli ve zaman geçirmeden en yakın acil servise başvurulmalıdır. Belirtilen çok ciddi yan etkilerin tamamı oldukça seyrek olarak rastlanılan durumlardır.

İlacın çok ciddi yan etkileri dışında, çocuklarda kilo kaybı ile büyümelerinde yavaşlama görülmesi, ilacın tedavisi için kullanıldığı cilt rahatsızlığının şiddetlenmesi, deride incelme görülmesi, deride çizgi gibi uzanan izlerin meydana gelmesi, deri yüzeyindeki kılcal damarlarda genişleme olması, ağız çevresinde egzamaya benzeyen değişiklikler meydana gelmesi, sivilce oluşumu, kullanılan alanda beyaz lekelerin oluşması, aşırı kıllanma, deride soyulma, yanma, batma, kuruluk, kıl kökü iltihabı meydana gelmesi de olasıdır. Bu durumların yaşanması halinde ilacın kullanılması durdurularak doktorunuza bilgi verilmelidir.


Asis Krem

Asis sedef kremi tamamen doğal bir kremdir. Krem, tamamen bitkisel aromatik yağlar, vazelin ve balmumundan meydana gelir. Sedef ve egzama rahatsızlıklarının tedavisinde etkili sonuçlar göstermektedir. Kremin cilt kuruluğunu giderme etkisi de bulunmakta ve cilt üzerindeki kabuklanma ve kızarıklık oluşması gibi problemlerde içerdiği doğal bileşenler sayesinde oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Kremin bu etkileri göstermesi için cilt üzerine ince bir tabaka halinde sürülmesi ve düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.


Dermo Rest Dermal Krem

Mantarların cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir ilaçtır. Mantarın sebep olduğu deri enfeksiyonlarının tedavisinde, çocuk bez pişiklerinin tedavisinde ve ayaklarda görülen mantar enfeksiyonu, gövde, kol, bacak ve kasıklarda, koltuk altlarında görülen mantar enfeksiyonu, sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü; genital bölgelerde görülen mantarlar ve uylukların iç kısmında ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı tedavisinde kullanılır.

Kullanım Şekli

İlacın uygulanacak bölgenin temizlenip kuru olması gerekmektedir. Hastalıklı deri ve etrafına hafifi hareketlerle masaj yapılarak sürülmelidir. Deride incelmeyi önlemek için az miktarda ilacı ovarak sürmek gerekir. Sabah ve aksam günde 1 ya da 2 defa kullanılması önerilir. Doktor kontrolünde kullanılması gerekir.


Mavena B12 Krem

Sedef ve egzama hastalığının görsel rahatsızlığı dışında kaşıntı ve döküntü, kabarıklık, kızarıklık ve yaralar gibi şikayetler durumunda kullanılır. Mavena B12 iltihaplanma aracı maddelerden birisini etkisiz hale getirmektedir. Bu da iyileşme süresini hızlandırır. Cilde hafif masaj yaparak uygulanmalıdır. Doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.