Mango Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

17.10.2017
Mango Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Doğal yağlar hayatımızın her köşesinde karşımıza çıkmaktadır ve faydalarını bize sunmaktadır. Özellikle bakım alanında doğal yağları tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Kimyasal ve pahalı ürünleri tercih etmek yerine neredeyse hiç yan etkisi bulunmayan ve her bütçeye uygun doğal yağları kullanmak gereklidir. Bu yağlardan biride mango yağıdır. Etken maddesi, adını aldığı mangodur. Bu meyve Hindistan’dan tüm dünyaya yayılmıştır, oldukça sağlıklı ve lezzetlidir. Formu oda sıcaklığında katıya daha yakındır, sıvı almanız önerilmez çünkü içeriğinde likit parafin ve esans bulunması çok yüksek ihtimaldir, likit parafin petrolden üretildiği için cilde zararlıdır. Kimyasal yapısına bakıldığı zaman kakao yağı ve shea yağına çok benzemektedir. Katı aldığınızda zaten vücut sıcaklığıyla eriyip sıvılaşacaktır. Günümüzde özellikle Güney Asya’da yetiştirilmektedir ve yağı da en çok orada üretilmektedir.

Mango Yağının Vücuda Faydaları

Mango yağı genelde cilt ve saç bakımında kullanılır ancak yemeklerin içine katışması da mümkündür. Tabi bunun için doğal olmasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir hatta mümkünse evde hazırlanmalıdır. Zengin içeriği sayesinde oldukça fazla faydaya sahiptir. Şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sindirimi oldukça kolaydır

Mango yağını yemeklerin içine kattığınız zaman kolay bir şekilde sindirebilirsiniz, herhangi bir gaz sıkışması yada şişkinlik yapmaz. Aynı zamanda katılan yemeklerinde sindirimini kolaylaştırır. Özellikle sindirimi zor olan ve size acı yaşatan yemekleri mango yağı ile pişirebilir yada kızartabilirsiniz, etkisini gösterecektir. Bunu doymamış yağ oranı yüksek oluşu ve içindeki linoleik asit sayesinde gerçekleştirir.

 • İçeriği zengindir

Mango yağının bu kadar faydalı olmasının en önemli nedeni zengin besin içeriğidir.

 • Demir
 • Fosfor
 • Kalsiyum
 • Çinko
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Beta karoten
 • C vitamini
 • B1 vitamini
 • B2 bitamini
 • B3 vitamini
 • B6 vitamini
 • Folik asit
 • Omega-9

bakımından oldukça zengindir. İçindeki asitleri sıralamak gerekirse; Tekli doymamış yağ, %46, Linoleik %3-%7, Palmitik %8-%17, Stearik 530-%35, Arakidik %2 değerinde bulunmaktadır.

 • Deniz ürünlerinin tadını arttırır

Balıkları normalde ayçiçek yağı ile kızartırız fakat daha lezzetli olmalarını ister misiniz? Bu mango yağı ile mümkün. Eğer deniz ürünlerini mango yağı kızartırsanız daha lezzetli olurlar, tatları daha belirgin olur. Kızartma değil pişirme içinde geçerlidir, yemekleri daha lezzetli hale getirir.

 • Kollestrol bakımından neredeyse etkisizdir

Yağlar bilindiği üzere kolesterol seviyesini yükseltir ancak mango yağı tam tersine bu konuda etkisiz elemandır, bu yüzden yemeklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz, yağ olmasına rağmen hiçbir zararı dokunmayacaktır, aksine diğer yağlardan daha sağlıklı olacaktır. Genç, yaşlı herkes rahatlıkla tüketebilir.

 • Ağrılara iyi gelir

Eğer romatizma yada kas ağrılarınız varsa veya sadece bir burkulma geçirdiyseniz ve çok canınız yanıyorsa sorunlu bölgeye mango yağı ile masaj yapabilirsiniz. Ağrıları kısa sürede geçirecektir. Soğutucu kremlerin içinde de mango yağı bulunur, oldukça etkilidir.

Mango Yağının Cilde Faydaları

Mango yağı özellikle yazın en sevilen, tropikal meyveleri arasındadır. Zengin içeriği sayesinde cilde çok faydası bulunmaktadır. Kimyasallar cildi bakım yaparken daha kötü bir hale getirebilir ama mango yağı nazik bir bakım rutini sunar, hemde uygun fiyata… Sadece bakım değil her anlamda cilt dostudur.

 • Antiinflamatuardır
 • Antioksidandır
 • Antifungaldir
 • Antibakteriyeldir

özellikleri sayesinde cilde fayda sağlar.

Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Cildi nemlendirir

Mango yağı, A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminler cilt için oldukça gerekli ve önemli olan bir vitamindir. Besinlerle bu vitaminleri almak kolaydır, yeterli meyve ve sebze tüketilmelidir, gerekirse ek vitamin takviyesi alınmalıdır. Mango yağı kullanıldığı zaman vitamin etkisini daha hızlı ve fazla bir şekilde gösterir, çünkü direk temas eder. Bu sayede cildi neme boğar, kurulukları yok eder, döküntü varsa yumuşatır ve dokuyu daha elastik bir hale getirir.

Nemsiz cilt sağlıksız cilt anlamına gelir ve her anlamda hastalıklara daha açık olur. Bu yüzden iyi nemlendirme cilt bakımının temellerini oluşturur. Nemlendiriciler arasında en önemli özelliklerden biri cilt tarafından kolay emilebiliyor olmalaridır ve mango yağı hızlı bir şekilde emilir, yağlı hissi bırakmaz, anında etkisini gösterir.

 • Cildi besler

Nemlendirme dışında besleme de çok önemlidir, beslenmiş bir cilt sağlıklı gözükür yani içten gelen, doğal bir ışıltısı olur. Işıltı katmak için yapay ürüne ihtiyaç kalmaz, cildin mat görünümü kaybolur. Daha canlı, parlak ve pürüzsüz olur. Bunu mango yağı zengin içeriği sayesinde gerçekleştirir, özellikle vitaminler daha sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır. Besleyici özelliği sayesinde pul pul olan ve soyulan cildi tedavi eder. Yüz dışında eller, ayaklar ve dudaklar içinde uygundur.

 • Cilt sağlığını korur

Cildimiz çok hassastır ve her türlü çevresel faktörden etkilenebilir. Mango yağı cildi beslediği gibi aynı zamanda sağlığını da korur, zarar verecek tüm etmenlerle savaşır. Bunlara örnek olarak UV ışığındaki serbest radikaller, sigara ve diğer kirletici maddeler, hava, kimyasal makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünleri verilebilir. Bunlar cildimizin kurumasına, kırışmasına ve farklı reaksiyonlar göstermesine neden olabilir. Mango yağı ise zengin içeriği sayesinde cildime, zararlı dış etkenlere karşı koruma kalkanı olur. İçindeki antioksidan sayesinde serbest radikalleri yok eder.

 • İyi bir temizleyicidir

Cilt bakımının ilk aşaması temizliktir. Makyaj varsa silinir ve diğer tüm yüze yapışmış kirlerden arınmış olur. Temizlenmeyen cilt ölü hücrelerinden ve kirlerinden arınmaz, beraberinde tüm cilt problemleri görülmeye başlanır. Mango yağını temizleyici olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz, derinlemesine temizler ve hiçbir kir kaşıntısı bırakmaz. Bunu yaparken de nazikçe bakım yapmaya devam eder. Yağı elinizle masaj yaparak uygulayabilirsiniz, eşinizin ısısıyla beraber daha etkili olabilir ama cilt temizleme makineleri be fırçaları da işe yarayabilir. Pek çok cilt temizleyici kremin ve jelin içinde de mango yağı bulunur.

 • Çatlakları yok eder

Çatlaklar özellikle kadınların en büyük problemlerinden biridir. Özellikle hamilelik sonrasında karın çevresinde görülür ama başka yerlerde de çıkma olasılığı vardır ve kötü bir görüntü oluşturur. Yok etmek için pek çok çeşitte krem mevcuttur fakat doğal yöntemler kullanmak her zaman daha etkili olacaktır. Mango yağı zengin içeriği sayesinde çatlakları iyileştirir, hamilelik döneminde kullanırsanız da direk önlemiş olur.

 • Tıraş kremi olarak kullanılabilir

Mango yağı tıraş kremi olarak da kullanılabilmektedir, bu çok kullanılan bir yöntem değildir çünkü piyasada çok sayıda tıraş için malzeme bulunmaktadır ancak yanlış tercihler ciddi tahrişlere neden olabilir. Bu yüzden mango yağına bir fırsat verilmelidir çünkü rahat bir tıraş imkanı sunduğu gibi aynı zamanda tahriş de etmez, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt sunar. Ciltte tutukluk bırakmaz, kolayca durulanır ve mis kokusuyla cildi banyoda canlandırır.

 • Cilt hastalıklarına iyi gelir

Cilt hastalıkları, yani egzama, deri iltihabı, döküntü ve sedef gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Bu tür hastalıklar genelde cildin tahriş olması, yeterli temizlenmemesi ve bakım yapılmaması sonucunda oluşurlar. Elbette altlarında başka sebeplerde yatıyor olabilir fakat durum ne olursa olsun mango yağı iyileştirme aşamasında oldukça etkili olacaktır. Cildi yumuşatır, hastalığa neden olan virüs ve bakterilerle mücadele eder, iltihap varsa iyileşmesini sağlar. Ancak açık yaraya sürülmesi pek uygun değildir, örneğin egzamada çok ciddi yaralar oluşmuşsa doktora danışarak kullanılmalıdır.

 • Akne ve sivilcelere iyi gelir

Anne ve sivilceler neredeyse herkesin en büyük cilt problemlerinden biridir. Cilde sürülen makyaj, mevsim değişiklikleri, stres ve sağlıksız beslenme sivilcenin en büyük çıkma sebepleridir. Özellikle patlatılırsa iz kalma ihtimali artar. Sivilcelerden kurtulmak için pek çok yol denenir, özellikle kimyasal yöntemler artmasına bile neden olabilir. Doğal yöntemler arasında en etkili olanlarından biri mango yağıdır.

Şaşırtıcı bir şekilde hızlı olarak etkisini gösterir, sivilceleri kurutur ve iz kalmadan yok olmalarını sağlar. Zengin içeriği sayesinde iltihap varsa onları da kısa sürede söndürür ve diğer bölgelere bulaşmalarını engeller. Hem sivilce oluşumunu engeller hemde gelmelerine yardımcı olur. Yağı elinizle veya temiz bir süngerle yüze komple yada lokal olarak sadece sivilcelerin olduğu yerlere sürebilirsiniz.

 • Gözdeki koyu halkalara iyi gelir

Özellikle çok yorgun, uykusuz ve stresli olduğunuz dönemlerde göz altlarındaki morluklar kaçınılmaz son olur. Çoğu kadının korkulu rüyasıdır, değişik yöntemlerle ki özellikle kapatıcı kullanarak gizlemeye çalışırlar ancak bu sadece o anı kurtarmak için yapılır. Doğal yöntemlerden olan mango yağı göz altında oluşan koyu mor halkalara çok iyi gelir, düzenli kullanım sonucu göz altını beyazlatır ve parlatır, morlukları yok eder. Özellikle göz altına her şeyin sürülmemesi gerektiğini düşünürsek mango yağına mutlaka bir fırsat verilmelidir.

 • Lekeleri yok eder

Mango yağı zengin içeriği sayesinde lekelere de çok iyi gelmektedir. Düzenli kullanım ile, kısa vadede sivilce, akne, güneş lekelerini yok eder. Özellikle yanlış zamanda çok fazla UV ışınına maruz kalınırsa güneş lekeleri ortaya çıkar, çünkü bu ışınların içinde cildin rejenerasyon özelliklerini yok eden serbest radikaller bulunmaktadır. Mango yağı doğal bir antioksidan olduğu için bu radikaller ile savaşır, cildin kollajen üretimini dengeler ve renk eşitsizliklerini önleyerek her bölgenin aynı tonda olmasını sağlar. Cilt bu sayede daha pürüzsüz ve canlı gözükür.

 • Güneş yanığına iyi gelir

Özellikle yaz aylarında güneş öğlen saatlerinde dik indiği için çok zararlıdır. Keza sahile gidildiği zamanda eğer güneş kremi kullanılmazsa uzun saatler boyunca altında durulduğu için güneş yanığına neden olur. İlk başta pek anlaşılmasa da birkaç saat içinde acısı ve görüntüsü ortaya çıkar. Yoğurt gibi doğal yöntemlerin hiçbir yararı yoktur, mango yağı ise güneş yanığına çok iyi gelecektir. Hem iz kalmasını engeller hemde ferahlatarak acısını dindirir.

 • Böcek ısırıklarına iyi gelir

Böceklerin ne zaman nerede çıkıp ısıracağı hiç belli olmaz. Bazıları tehlikeli derecede etki gösterebilir ancak genelde ısırık izi alır ve öncesinde acı hissettirir. Böcek ısırığının olduğu bölgeye mango yağı sürüldüğü zaman acısını dindirir, rahatlatır ve iz kalmasını önleyerek kısa sürede iyileştirir. Bunu zengin içeriği sayesinde yapmaktadır. Böcek dışında sinek ısırıklarına da çok iyi gelir.

 • Yaşlanma karşıtıdır

Yaş aldıkça ciltte belirgin değişiklikler gözlemlenmeye başlar, bunlardan en bilineni ince çizgi yani kırışıklıklardır. Mango yağını düzenli bir şekilde kullanırsanız cildinizi iyileştirir, besler ve daha parlak görünmesini sağlar. Gençlik ışıltısını hiçbir zaman kaybetmez, yaş alsanız dahi kırışık oluşumu en aza indirir. Bunu anti-aging özelliği sayesinde yapar, hücreleri yeniler ve her zaman gençliğini korur.

 • Kızarıklıkları yok eder

Ciltte kızarık oluşumu hemen hemen her sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Oldukça rahatsız edici bir görünümdür bu yüzden herkes bir an önce kurtulmak ister. Mango yağı burada da yardıma koşar. Herhangi bir ürünün yan etkisinden, alerjik reaksiyonlardan, yara veya yanıktan dolayı oluşan tüm kızarıklıklara iyi gelir, kısa vadede normal cilt tonuna ulaşmayı hedefler.

 • Yaraları tedavi eder

Cildimizin herhangi bir yerinde, herhangi bir sebepten dolayı yara çıkması çok muhtemeldir. Buna engel olmamız zordur fakat iyileştirmek bizim elimizdedir. Özellikle doğal yöntemler, yan etkisiz bir şekilde yaraların tedavi olmasına katkı sağlar. Bunlardan biride mango yağıdır. Yaranın üstüne sürüldüğü andan itibaren neden olan bakterileri öldürmeye başlar, kısa sürede iz kalmadan kabuk bağlamasını sağlar. Yarayı yumuşatır ve hücreleri yeniler. Ancak unutulmaması gereken, açık yaralara sürülmemelidir ve ciddi yaralarda sadece tedaviye yardımcı olacaktır, tek başına işe yaramayacaktır.

 • Bebek bakımı için kullanılabilir

Mango yağının çok bir nemlendirici olduğunu yukarıda söylemiştik, bu yüzden losyon olarak kullanılabilir. En önemli özelliklerin biri de bebek bakımı içinde kullanılabilir olmasıdır. Çünkü bebeklerin cildi çok hassastır ve her şeyin sürülmemesi gerekmektedir. Aksi halde tahriş gibi reaksiyonlar meydana gelebilir.

Mango yağı bebeklerin narin cildine bakım yapar, yumuşatır ve zararlı dış etkenlere karşı korur. Döküntü, pişik gibi rahatsızlıklara çok iyi gelir. Hemde mis kokusuyla bebeğinizi rahatsız etmez. Mango yağında mango meyvesinin kokusu yoktur ancak yinede çok hoş bir kokuya sahiptir.

 • Cildi sıkılaştırır

Bu özellikte oldukça önemlidir, herkes sıkı bir cildi olsun ister ama çoğu zaman yer çekimine karşı mağlup düşen cildimizde sarkmalar oluşur. Özellikle yaşlandıkça ve kilo aldıkça daha belirgin hale gelir. Ancak mango yağı düzenli kullanılırsa bu durumun önüne geçebilir, sürerken yukarı doğru masaj uygulanırsa cilt zamanla daha sıkı bir görünüm kazanır ancak elastik ve yumuşak yapısından da ödün vermez. Biberiye yağı ile karıştırarak kullanırsanız selülit kremi yapabilirsiniz.

 • Siyah noktaları yok eder

Sivilce ve aknelerden sonra en sinir bozucu cilt sorunlarından biri siyah noktalardır. Burun ve çene bölgesinde bulunurlar ve kötü bir görünüm oluştururlar. Özellikle ergenlik döneminde daha fazla belirgin olurlar, zamanla stres, yanlış beslenme ve yetersiz temizlik ile beraber kaçınılmaz son olur. Mango yağı temizleme konusunda çok başarılıdır, derinlemesine temizlik sağlar ve siyah noktalar genelde kirden dolayı çıkar. Düzenli kullanıldığı zaman siyah noktaları yok edecektir.

 • Gözenekleri açar

Cilt problemleri arasında tıkalı gözenekler de bulunmaktadır. Tıkalı gözenekler, cildin nefes almamasını ve dolayısıyla da problemlerin baş göstermesine neden olur. Nefes almayan ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumu yaşanır. Mango yağı gözenekleri açar ve cilde rahat bir nefes aldırır.

Mango Yağının Saça Faydaları

Mango yağı cilde olduğu kadar saça da fayda sağlar. Saç bakımı da sağlıklı ve hoş bir görünüm için gereklidir. İlla pahalı ve kimyasal ürünler kullanmaya gerek yoktur, mango yağı gibi doğal ürünlerde çok etkili olacaktır. Saça faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Saç derisini mantar ve bakterilerden korur

Saçta görülen çoğu problemin asıl yeri saç derisidir. Eğer saç derisinde bakteri varsa bu doğru düzgün temizlenmiyor yada yanlış ürünler kullanılıyor anlamına gelir. Mango yağı içinde tanen bulunmaktadır. Bu  anti-inflamatuar, anti-oksidan, anti-fungal ve anti-bakteriyel özelliğe sahip olduğu anlamına gelmektedir. Saç derisini mantar gibi enfeksiyonlardan korur, sağlıklı olmasını sağlar. Sağlıklı bir saç derisi demek, sağlıklı uzayan saç demektir. Saçların üstünde koruma kalkanı görevi görmektedir.

 • Saç derininin nefes almasını sağlar

Yine saç derisi problemi, gözeneklerinin tıkalı olması ve nefes almaması… Bu durum karşısında saç uzayamaz, uzasa bile sağlıksız bir şekilde uzar. Bu yüzden bakıma temelden yani deriden başlanmalıdır. Çoğu zaman burası unutulur yada ihmal edilir. Mango yağı saç derisinin nefes almasını sağlar, temizler ve pul pul dökülmesini engeller.

 • Kırık saçları onarır, uzatır

Saçlar düzensiz ve sağlıksız uzadığı zaman kırıklar meydana gelir, kırıklar da saçların uzamasını engeller. Bu bir çeşit döngüdür ve uçları kesmeyle son bulur. Fakat kesmeye gerek kalmadan kırıkları onarabilirsiniz, hemde doğal ve uygun fiyata… Mango yağı saç uçlarındaki kırıkları onarır, bir daha oluşmalarını engeller. Bu sayede saç daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzar. Düzenli kullanırsanız kısa sürede etkileri gözle görebilirsiniz. Kısa sürede daha gür ve hacimli saçlara ulaşabilirsiniz.

 • Saçlara parlaklık kazandırır

Herkes saçlarının parlak ve canlı görünmesini ister çünkü saçlar dış görünüş en önemli parçalarından biridir. Bakımlı saçlar her zaman daha canlı ve gür olur. Mango yağı saça kökten uca bakım yaparak mat görünümü alır, parlaklık sunar.

 • Saç dökülmesini engeller

Saç dökülmesi erkek, kadın hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur ve çok farklı tedavi yöntemleri vardır. Mango yağı da bunlardan biridir ama çoğuna göre çok daha fazla etkilidir. Düzenli kullanırsanız saçlarınızdaki dökülme %80 oranında azalacaktır. En önemli özelliği zayıf saçları onarmasıdır, bu sayede saçlar daha güçlü olur ve kolay kolay kopamaz.

 • Hasar görmüş saçları onarır

Yüksek ısı, boya, güneş ışınları yada yanlış bakım ürünü kullanmak saçların hasar görmesine neden olur. Hasar görmüş saç keçe gibi görünür, çabuk kopar ve dökülür, parlaklığını yitirir. Mango yağı hasar görmüş saçları kısa sürede iyileştirir ve sağlığına kavuşturur.

 • Saçları nemlendirir

Cildi nemlendirmek dışında saçı nemlendirmekte büyük önem taşır. Mango yağı saçın su ve nem dengesini korur, bu yüzden bakım maskesi olarak kullanılabilir. Saçın da ihtiyacı olan su ve nem mat görünmesini engelleyecektir, her anlamda beslenecek ve daha sağlıklı görünüm kazanacaktır.

 • Kepeklenmeyi önler

Saçlardaki en büyük problemlerden biri de kepeklenmedir. Beyaz beyaz kötü bir görüntü oluşturduğu gibi birde kaşıntı yapar. Özellikle yanlış şampuan ve bakım ürünü tercihi kepek oluşumuna neden olur. Mango yağı bu sorunun önüne geçer, kepek oluşumunu engeller ve var olan kepekleri yok eder. Bu sayede kaşıntıyı ve dolayısıyla deri döküntüsünü önlemiş olur.

 • Dış etkenlere karşı korur

Saçımız da en az cildimiz kadar hava kirliliğine, güneş ışınlarının zararlarına maruz kalır ve hasar görür. Mango yağı tüm bu zararlı dış etkenlere karşı saçı korur ve parlaklığını asla yitirmemesini sağlar.

Mango Yağı ile Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri

Cilt bakımında en sık kullanılan yöntemlerden biri maskedir, maskeler cildin nemlenmesini, temizlenmesini ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Piyasada kimyasal içerikli çok sayıda maske vardır ancak mango yağı kullanılarak, evde yapılan maskeler daha etkili olacaktır. Hemde doğal olduğu için cilde zararı dokunmayacaktır, tek yapılması gereken gerekli malzemelerin alınması…

Güneş Yanığı İçin Cilt Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı mango yağı
 • 2 çay kaşığı aloe vera jel
 • 3 damla nane yağı

Nasıl uygulanır?

 • Mango yağı katı halde olacağı için önce onu bir kapta eritin ve içine aloe vera jelini ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra birde nane yağını ekleyin ve 15 dakika buzdolabında muhafaza edin. Daha sonra krem kıvamını alması için blender ile çırpın. Serin, kuru ve karanlık bir yerde muhafaza ederseniz 18 ay iş görür.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske tarifi ile çok kısa sürede güneş yanıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Yanık olan bölgede özellikle nane yağının da etkisiyle ferahlama etkisi sağlar, kızarıklığı ve kaşıntıyı alır, iz kalmadan iyileştirir.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Güneş yanığı gerçekleştikten sonra her gün geçene kadar uygulayabilirsiniz. Günde  sabah-akşam olmak üzere 2 defa kullanmak yeterli olacaktır.

Hazırlama süresi

 • Blenderda geçirme, yağı eritme ve 15 dakika bekleme süresi olduğu için, yaklaşık yarım saatlik bir hazırlama süresine sahiptir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Bu maskeyi güneş ışığından korunmak için sabah veya yanıkları tedavi etmek için akşam kullanabilirsiniz.

Çatlaklar İçin Cilt Maskesi

Malzemeler

 • Mango yağı
 • Hindistan cevizi yağı

Nasıl uygulanır?

 • Hazırlanışı oldukça kolaydır, tek yapmanız gereken iki yağı aynı oranda olacak şekilde karıştırmak ve çatlak olan bölgelere masaj yaparak uygulamak.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske her ne sebepten olursa olsun tüm çatlaklara iyi gelecektir. Malzemelerin ikisi de yumuşatıcı ve cilt yenileyici özelliklerine sahiptir. Bu yüzden sorunlu bölgeyi kısa sürede tedavi eder.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Her gün sabah-akşam olmak üzere, çatlaklar geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Hazırlama süresi

 • Az malzemeli olduğu için yaklaşık 5 dakika içinde maske kullanıma hazır olacaktır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Etkisini gösterebilmesi için en iyi zaman, akşam saatleridir.

Yara İzleri İçin Cilt Maskesi

Malzemeler

Nasıl uygulanır?

 • Tüm yağları tek bir kapta eritin, daha sonra esansiyel yağları yani lavanta, ölmez çiçeği ve havuç tohumunu da ilave edin ve homojen bir kıvam alana kadar karıştırın. Ardından cam bir kabın içine dökün.

Nasıl fayda sağlar?

 • Yara izleri çok can sıkıcı olabilir. Bu maske ile kısa sürede yara izlerinizden kurtulabilirsiniz. Tüm malzemeler oldukça etkilidir.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Bu maske günde en az 1 kere uygulanmalıdır.

Hazırlama süresi

 • Eritme işlemi olduğu için hazırlama süresi yaklaşık 15 dakikadır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

Etkisini daha iyi gösterebilmesi için, sabahları uygulanmalıdır.

Egzama ve Sedef Hastalığı İçin Cilt Maskesi

Malzemeler

Nasıl uygulanır?

 • İki malzemeyi de güzelce, homojen bir kıvam alana kadar karıştırın ve sorunlu bölgelerinize uygulayın. Malzemeleri eritmenize gerek yoktur. Cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

Nasıl fayda sağlar?

 • Egzama ve sedef gibi cilt problemlerine çok iyi gelir, sorunlu bölgeleri yumuşatır ve nemlendirir, kuruluk ve döküntü varsa tedavi eder, kaşıntı ve kızarıklığı alır.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Bu maske her duştan sonra uygulanabilir.

Hazırlama süresi

 • Az malzemeli olduğu için yaklaşık 5 dakika hazır hale gelecektir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Etkisini daha iyi görebilmek için akşamları, duşta kullanmak gereklidir.

Sivilceler İçin Yüz Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı mango yağı
 • 1/2 tatlı kaşığı kuşburnu yağı
 • 1/4 çay kaşığı E vitaminli yağı
 • 3 damla lavanta yağı

Nasıl uygulanır?

 • Mango yağı, kuşburnu yağı ve E vitamini bir kavanoza koyulur ve homojen bir kıvam alana kadar iyice karıştırılır, bunun için dondurma çubuğu kullanılabilir. Daha sonra maskenin en etkili unsurlarından lavanta yağı eklenir ve bir gece dinlenmeye bırakılır. Sabah kullanıma hazır hale gelecektir.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske sayesinde sinir bozucu sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Hem iyileştirir hemde bir daha çıkmalarına engel olur. En zor geçen, iltihaplı sivilcelere bile iyi gelir.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Sivilceler geçene kadar her gün uygulanabilir.

Hazırlama süresi

 • Yaklaşık 10 dakikada kullanıma hazır hale gelecektir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • En iyi zaman, sabah saatleridir.

Mango, Hindistan Cevizi Yağı, Avokado Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı mango yağı
 • 2 çay kaşığı avokado püresi
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

Nasıl uygulanır?

 • Küçük bir karıştırma kabında tüm malzemeleri homojen kıvam alana kadar karıştırın. Masaj yaparak cildinize uygulayın, biraz bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın. Maskenin daha rahat kıvam olması için olgunlaşmış avokado kullanılmalıdır. Bu maskeyi kollara ve boyun bölgesine de sürebilirsiniz. Buzdolabında 4 gün kadar muhafaza edilebilir.

Nasıl fayda sağlar?

 • Tüm malzemeler bir araya geldiği zaman cilt derinlemesine temizlenir, iyice nemlenir ve yumuşacık olur, parlak ve canlı bir görünüm kazanır.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Hazırlama süresi

 • Malzemeleri karıştırmak 2-3 dakika, ciltte bekletme ise 15 dakika sürecektir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Cildi rahatlattığı ve temizlediği için akşam uygulanabilir.

Bal, Yoğurt ve Mango Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı mango yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Nasıl uygulanır?

 • Küçük bir kapta tüm malzemeler iyice karıştırılır, temiz bir cilde masaj yaparak uygulanır, maske kuruyana kadar beklenir ve soğuk suyla durulanır. Yoğurt seçiminde sade ve şekersiz kullanın ki cildiniz tahriş olmasın ve kızarmasın. Bal da organik olursa daha etkili sonuçlar doğurur.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske ciltteki nemi korur, kurulukları önler ve parlak bir görünüm kazandırır. Bal doğal bir nemlendirici olduğu için hücrelere nemi hapseder, antibakteriyel, antiseptik ve antifungal özelliklerine sahiptir. Özellikle akneli ciltlerde deri inflamatuvar durumlarına iyi gelir. Nazikçe bakım yaparak döküntüleri engeller. Aynı şekilde yoğurtta B vitaminleri, laktik asit ve çinko bakımından zengin olduğu için cildi besler, bakteri ve mikroplarla savaşarak cilt hastalıklarına engel olur, hücre yenilenmesini sağlar ve sivilceleri yok eder.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Bu maske haftada 2 kere uygulanabilir.

Hazırlama süresi

 • Yüzde 15 dakika beklemesi gerektiği için, yaklaşık 20 dakikalık bir hazırlama süresine sahiptir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Sabah ve akşam, uygulanabilecek en iyi zamanlardır.

Mango Yağı, Gül Suyu ve Kil Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı mango yağı
 • 10 damla gül suyu
 • Macun kıvamına getirecek kadar kil

Nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeler macun kıvamını alana kadar karıştırılır ve cilde uygulanır, daha sonra ılık suyla yıkanır.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske özellikle hassas ciltler için çok uygundur, hassas ciltler her şeyi süremedikleri için zorluk yaşarlar. Gül anti-inflamatuar ve anti-oksidan özelliklerine sahiptir. Mango yağı ile birleştiği zaman mükemmel bir nemlendirici ve iyileştirici olur. Özellikle güneş yanıklarına çok iyi gelir.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez uygulamak yeterli olacaktır.

Hazırlama süresi

 • Malzemeleri karıştırmak 5 dakika, ciltte bekletmek de 30 dakikadır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Sabahları uygulayabilirsiniz, cildinizi güne hazırlayacaktır.

Peeling Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı mango yağı
 • 2 bardak süt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Kahverengi şeker

Nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeler homojen bir kıvam alacak şekilde karıştırılır ve cilde masaj yaparak uygulanır, ardından ılık suyla durulanır.

Nasıl fayda sağlar?

 • Mango yağı ve bal nemlendirme, hücreleri yenileme ve cildi canlandırma konusunda oldukça etkilidir. Kahverengi şeker ise peeling görevi görecektir. Bu maske pütürlü yapısı sayesinde ölü deriyi uzaklaştırır ve cildi yeniler, tazeler, daha sağlıklı görünmesini sağlar. Bu maske tüm vücut için uygundur.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Her duşta kullanılabilir.

Hazırlama süresi

 • Yaklaşık 15 dakikada hazır olacaktır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Sabah veya akşam uygulanabilir.

Mango Yağı ve Yumurta Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı mango yağı
 • 1 adet yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeler iyice karıştırılır ve yüze, boyun bölgesine sürülür, biraz bekledikten sonra soğuk suyla yıkanır.

Nasıl fayda sağlar?

 • Oldukça faydalı bir maskedir, özellikle cildin parlamasını, ışıl ışıl görünmesini sağlar. Bal çok iyi bir nemlendiricidir ve yumurta akı cilt bakımının olmazsa olmazıdır.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Bu maske haftada 1 kez uygulanabilir.

Hazırlama süresi

 • Hazırlama 5, ciltte bekletme de 15 dakika sürecektir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Cildi güne hazırlamak için sabah saatlerinde uygulanabilir.

Mango Yağı ve Badem Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Yarım bardak mango yağı
 • 1 fincan shea yağı
 • Yarım bardak badem yağı
 • 25 damla mango çekirdeği yağı

Nasıl uygulanır?

 • Bu maskeyi hazırlamak için 2 ayrı kaba ihtiyacınız olacak. Bir tanesinde mango ve shea yağını eritin, bu aşamada sürekli karıştırmayı ihmal etmeyin. Bu işlemi benmari usulü gerçekleştirebilirsiniz, hazır olduğunda ocaktan alın ve soğuması için 20 dakika buzdolabında bekletin. Daha sonra krema kıvamını alana kadar karıştırın ve cildinize uygulayın.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske cildin gençlik parlaklığını hiç kaybetmemesini sağlar. Sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine iyi gelir. Düzenli kullanılırsa pürüzsüz bir görüntü kazandırır.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz, serin ve karanlık bir yerde 3 ay muhafaza edilebilir.

Hazırlama süresi

 • Yaklaşık yarım saat içinde hazır olacaktır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Cildinizi güne hazırlaması için sabah uygulanabilir.

Mango Yağı ile Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Mango Yağı ve Muz Maskesi

Malzemeler

 • 1 adet büyük boy olgun muz
 • 1 yemek kaşığı mango yağı
 • 1 yemek kaşığı E vitamini yağı (kapsülden)
 • 1 tatlı kaşığı soğuk sıkma sızma zeytinyağı

Nasıl uygulanır?

 • Önce muzlar dilimlenir ve diğer tüm malzemeler de eklenir. Pürüzsüz bir görünüm kazanana dek karıştırılır, muz iyice ezilmeli ve püre haline getirilmelidir. Daha sonra maske saç diplerinden başlayarak uçlara kadar sürülür. Uygulama esnasında her yere eşit bir şekilde erişebilmek adına  iri dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Bekleme süresi dolduktan sonra saçlarınızı yıkayın ve eğer dışarı çıkmayacaksanız saç kurutma makinesi ile kurutmayın, bırakın kendi kurusun.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. E vitamini ve zeytinyağı gibi önemli malzemeler saçı derinlemesine besler ve sağlığına sağlık katar. Özellikle yıpranmış, kurumuş ve hasar görmüş saçlar için kullanılabilir.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Hazırlama süresi

 • Maskeyi hazırlama 5 dakika sürse, saçta 2 saat de bekleme süresi bulunmaktadır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Bu maskeyi evde olduğunuz herhangi bir zaman diliminde uygulayabilirsiniz, sadece yakın bir saatte dışarı çıkmayacak olmaya özen gösterin.

Mango Yağı, Yumurta ve Yoğurt Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı mango yağı
 • 2 adet yumurtanın sarısı
 • 2 yemek kaşığı doğal yoğurt ya da kefir

Nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeler bir kap içinde pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırılır. Daha sonra saç diplerinden başlayarak uçlara kadar sürülür ve havluyla sarılarak bir süre beklenir. Ardından organik bir şampuan ve soğuk suyla yıkanır. Uygulama esnasında her yere eşit bir şekilde ulaşabilmek için iri dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Yıkadıktan sonra kurutma makinesi kullanmayın, saçları kendi halinize bırakın.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske saça parlaklık verir ve daha rahat taranmasını sağlar. Yumurta saça yumuşaklık katar, düğüm olmasını engeller.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Hazırlama süresi

 • Karışımı hazırlama 5 dakika, saçta bekletme de 1 saat sürecektir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Dışarı çıkmayacağınız bir zaman diliminde uygulayabilirsiniz.

Mango Yağı Zeytinyağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı mango yağı
 • 2 yemek kaşığı doğal yoğurt
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeler güzelce karıştırılır ve maske kıvamını aldıktan sonra saç diplerinden uçlarına kadar sürülür. Daha sonra saçınızı havluyla sarın ve bir süre bekledikten sonra soğuk suyla, organik şampuanla yıkayın.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske saçlarınızı kökten uca besler, daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına olanak sağlar, saç dökülmesini ve kırılmasını engeller, saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır. Yani saç bakımında mutlaka kullanılması gerekenler arasındadır.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Hazırlama süresi

 • Karışımı hazırlama 5 dakika, saçta bekletme de 2 saat sürmektedir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Akşam saatlerinde uygulayabilirseniz daha uzun süre duracağı için etkisini daha fazla gösterir.

Saç Bakım Maskesi

Malzemeler

 • 10 ml E vitamin
 • 50 ml mango yağı
 • Biosülfhür ( Kükürt )
 • 20 ml macadamia yağı

Nasıl uygulanır?

 • Önce mango yağı benmari usulü eritilir( katı hali kullanıldığı için). Ardından diğer tüm malzemelerde mango yağı ocaktayken eklenir ve kısık ateşte homojen bir kıvam olana kadar karıştırarak kaynatılır. Benmari usulü hazırlanması maskenin daha iyi bir kıvam almasını sağlayacaktır. Ardından maske soğuyunca saç diplerinden uçlara kadar masaj hareketleriyle yedirilir. Biraz bekledikten sonra saç kremi, şampuan ve soğuk suyla yıkanır. Daha rahat arındırmak için saç kremi kullanımı önerilir.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske saçların daha gür ve hacimli olmasına yardımcı olur, saç derisinden başlayarak uçlara kadar bakım yapar. Özellikle benmari usulü hazırlanıyor oluşu saçtaki her yere eşit bir şekilde nüfuz etmesini sağlayacaktır.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Haftada 2 kere uygulanabilir.

Hazırlama süresi

 • Hazırlama süresi 5 dakika, bekleme de yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • En verimli sonuçları alabilmek için sabah saatleri uygulanabilir.

Kepekler İçin Maske

Malzemeler

 • 1/4 fincan mango yağı
 • 1 çay kaşığı avokado yağı
 • 2 çay kaşığı aloe vera jeli
 • 10 damla lavanta yağı

Nasıl uygulanır?

 • Tüm malzemeler homojen bir kıvam alana dek karıştırılır, mango yağı ilk önce benmari usulü eritilebilir. Daha sonra soğuması için 15 dakika bekletilir ve saça uygulanır. Dolapta bekledikçe daha kremsi bir hal alır bu yüzden kullanımı oldukça kolaydır.

Nasıl fayda sağlar?

 • Bu maske kuru saçlara çok iyi gelir, nemlendirir ve besler. Keçe görünümü yok eder, kepek varsa önüne geçer. Özellikle E vitamini saçlara parlaklık kazandırır. Uygularken saç derisine iyice temas etmesi önemlidir. Bu sayede kepek dışında mantar gibi enfeksiyonlara da çok iyi gelir.

Ne sıklıkla uygulanmalı?

 • Her duştan önce uygulayabilirsiniz, duşta da daha rahat yıkayabilirsiniz.

Hazırlama süresi

 • 5 dakika karışımı hazırlama, 15 dakika buzdolabında hazır olmasını bekleme ve yaklaşık yarım saatte saçta bekletme sürmektedir.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Sabah veya akşam uygulanabilir.

Mango Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Mango yağı cilde çeşitli şekillerde uygulanabilir. Çok çeşitli kullanım alanı olduğu için her sorun için farklı bir yöntem geliştirilebilir ve farklı yağlarla da karıştırılabilir. Bu sayede daha etkili sonuçlar alınabilir. Zaten kendi temizleme görevi gördüğü için öncesinde temizlik aşaması geçirmenize gerek kalmayacaktır. Hem temizler hemde besler.

 • Nemlendirici olarak kullanımı

Mango yağı nemlendirme konusunda çok başarılı olduğu için günlük, losyon olarak tüm vücuda uygulanabilir. Mango yağını katı olarak almak ve kullanmak makbuldür, elinizin arasında biraz ovaladığınız zaman zaten eriyecektir, bu yüzden kese yada temizlik makinesi ile kullanılmamalıdır, direk ele temas etmelidir ki eriyebilsin. Cilde yayarken süngerden de yardım alabilirsiniz. Sabah- akşam kullanıma uygundur.

 • Tonik olarak kullanımı

Tonik yani temizleyici anlamına gelir, cildi derinlemesine temizler bu sayede bakımın 1. aşaması gerçekleşmiş olur. Mango yağını tonik olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz, direk yüze sürün ve masaj yaparak ovalayın ardından ılık suyla durulayın.

 • Güneş kremi olarak kullanımı

Mango yağı güneşin zararlı ışınlarından mükemmel bir şekilde korumaktadır bu yüzden özellikle yaz aylarında güneş kremi olarak da kullanılabilmektedir, tek başına diğer kremlere göre daha az etkili olur ama ikisini birden karıştırırsanız tek güneş kremine göre daha etkili olur.

 • El ve ayak bakımı için kullanımı

Yüz kadar el ayak bakımı da önemlidir, ihmal edilmemelidir. Özellikle kış aylarında kuruluk ve çatlamalar yaşanabilir. Topuklarda ve dirseklerde kuruluklar daha sık görülür. Bu bölgelere rahatlıkla mango yağı sürebilirsiniz, derideki sertleşmenin önüne geçilmiş olur.

 • Her ürünle karışır

Mango yağını tek başına kullanmak istemiyorsanız başka yağlarla da karıştırabilirsiniz veya direk her zaman kullandığınız cilt bakım ürününüze de ekleyebilirsiniz. Ürünün etkisini arttıracaktır.

 • Dudak balmı olarak kullanılabilir

Mango yağını ve rujunuzdan küçük bir parçayı karıştırarak kendi renkli dudak balmınızı yapabilirsiniz. Hem doğal olduğu için hiçbir zararı dokunmaz, hem çok güzel bir renk verir hemde nemlendirerek çatlak görünümünü engellemiş olur. Ufak bir kabın içine koyup yanınızda taşıyabilirsiniz. Bir diğer dudak balmı yapımı da tarçınladır. Tarçınla yaptığınız zaman dudağınıza dolgunluk da katacaktır.

 • Kırışıklıkları yok etmek için kullanımı

Bu etkisini görebilmek için en az 6 hafta kullanmanız gerekmektedir. Düzenli bir şekilde her gün losyon gibi kullanabilirsiniz.

 • Çatlaklar için kullanımı

Çatlakları yok etmek istiyorsanız çatlamış bölgelerinize masaj yaparak uygulayın ve 1 hafta boyunca her gün, 2. haftaya geçince de günde 2 kez olacak şekilde kullanın.

Mango Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Mango yağını saça uygulamak için en uygun zaman, duştur. Çünkü sürdükten sonra durulamak gerekmektedir. Bu yüzden her duşta saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanmak gerekir ki etkisini gösterebilsin. Ciltte olduğu gibi saçtada katı hali alınmalıdır.

 • Kurumuş saçlar için kullanımı

Mango yağını önce benmari usulü eritin ve saçınıza haftada 3 kez olacak şekilde uygulayın. Özellikle akşam kullanmak daha etkili olur, saçınızı boneyle sarıp sabaha kadar öyle durup sabaha yıkayabilirsiniz.

 • Hasar görmüş saçlar için kullanımı

Hasar görmüş saçlar için haftada 2 kez kullanılabilir, özellikle saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır.

 • Diğer ürünlerle karışımı

Mango yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi başka yağlar ve besinlerle de karıştırabilirsiniz veya şampuan yada saç kreminizin içine damlatabilirsiniz. Böylece daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Mango Yağı Nasıl Yapılır?

Mango yağını dışarıdan almak istemiyorsanız, güven sıkıntısı yaşıyorsanız evde de rahatlıkla hazırlayabilirsiniz çünkü yapımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Bazı insanlar mangonun çekirdeğinden yağ elde etmek ister ancak bu evde yapılabilecek bir uygulama değildir. Yemeklerde ve bakım için kullanımı için 2 farklı tarif önerilebilir.

Evde Yemek İçin Yapımı

Malzemeler

 • 1 fincan tuzsuz tereyağı
 • 1 fincan mango
 • Karıştırma kabı
 • Blender, kaşık

Nasıl uygulanır?

 • Önce mangoyu yarıya kesin, soyun ve çekirdeğini çıkarın.
 • Mangoyu iyice ezip püre haline getirin ve içine tereyağını ekleyip iyice karıştırın.
 • Hava geçirmez bir kabın içine koyun ve buzdolabında 2 hafta muhafaza edin.

Bakım İçin Yapımı

Malzemeler

 • 25 damla mango yağı
 • 1/2 su bardağı badem yağı
 • Yarım fincan mango ezmesi
 • 1 su bardak shea yağı
 • Hava geçirmez kavanoz
 • Karıştırma kabı
 • Karıştırma kaşığı
 • Cam kase

Nasıl uygulanır?

 • İlk önce tencere yarıya kadar suyla doldurulur ve içine bir cam kase yerleştirilir
 • Mango ve shea yağı bu cam kasenin içine yerleştirilir, yani benmari usulü eritilmeye bırakılır
 • Kaynama aşamasında yağları karıştırmayı ihmal etmeyin, iyice eridiklerinde ocaktan alın
 • Mango ve badem yağını karıştırın
 • Tereyağı ve badem-mango yağı karışımını bir araya getirip iyice karıştırın ve soğuması için 20 dakika buzdolabında bekletin
 • Süre dolunca dolaptan çıkarın ve kremsi bir hal alana kadar karıştırın, daha sonra saklama kabına koyun
 • Bu şekilde 4 ay muhafaza edilebilir

Mango Yağının Yan Etkileri

Mango yağı doğal içerikli olduğu için yan etkisi neredeyse hiç yoktur, rahatlıkla yemeklerinize katabilir ve hangi cilt tipinde olsanız dahi kullanabilirsiniz. Elbette satın alırken içeriğine bakılmalıdır ki kimyasal bulunduruyor olmasın. Faydalarından tam olarak yararlanabilmek için doğal, katkısız ve katı formda olanları satın alın. Yan etkisi bir ihtimal, mangoya yada içindeki diğer malzemelere alerjiniz olduğunda karşınıza çıkabilir. Öyle bir durumda;

 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Yanma hissi
 • Kabarıklık

gözlemlenebilir. Bu yüzden kullanmadan önce bilek içine sürüp gözlemlemek gerekir.

Kullanım esnasında dikkat edilmesi gerekenler

 • Göz altına sürülebilir ancak gözle temas etmemelidir, ettiği an bol suyla yıkanmalıdır.
 • Bir hastalık nedeniyle sürekli olarak ilaç kullanıyorsanız, mango yağını kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Çok sık ve fazla miktarda kullanmayın, cildinizi tahriş edebilir.
 • Oda sıcaklığında ve kuru bir yerde muhafaza edin.
 • Hamile, emziren anneler ve epilepsi hastaları doktor kontrolünde kullanmalıdır.
 • Bebek ve çocuklarda kullanılırken mutlaka önceden doktora danışılmalıdır.

Mango Yağı Fiyatı ve Nerede Satılır?

Mango yağını kendiniz evde yapabileceğiniz gibi aktarlardan, doğal ürünler satan dükkanlardan ve internet üzerinden satın alabilirsiniz. Özellikle internetten alırken güvenilir bir site olmasına dikkat edin, içeriğini iyice okuyun. Sağlık bakanlığı ve eczaneden onaylı olup olmadığını araştırın.

 • Fiyatı

15-20 Tl arasında değişen bir fiyata sahiptir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.