Mango Yağının Faydaları ve Kullanımı

Mango Yağının Faydaları ve Kullanımı

Dünya üzerinde birçok bitkisel yağ mevcuttur. Bu yağlardan biri de mango yağıdır. Soğuk sıkma olarak üretilen bu yağ, diğer yağların aksine meyvenin etli olan kısmından değil, meyvenin çekirdeğinden yapılır. İçinde A ve E vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Orta Asya’da yemek yağı olarak kullanılan mango meyvesi yağı, ülkemizde daha çok güzellik için kullanılmaktadır. Dünya üzerinde oldukça sık kullanılan bir yağ olan mango yağı, şampuan yapımında, sabun yapımında, bakım kremlerinde bileşen olarak kullanılmaktadır. Birden çok faydası bulunmaktadır. Saçlarda kırılma ve yıpranmaları onararak saça güç kazandırır. Saç tellerinin içine nüfuz ederek, kökten uca onarım sağlar. Üstelik sadece bu alanda değil, saç derisinde oluşan sorunların da giderilmesine yardımcı olur.

Mango yağını topuk, diz, dirsek gibi bölgelerde kuruluğun önlenmesi için, çatlakların giderilmesi için de kullanabilirsiniz. Tarçın yağı ile karıştırarak dudaklar için dolgunlaştırıcı bakım kremi yapabilirsiniz. Badem yağı ile karıştırarak güneş kremi, biberiye yağı ile karıştırarak selülit kremi yapabilirsiniz. Direkt olarak uygulayarak doğal bir nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz. Oda koşullarında katı halde bulunan mango yağı, deri ile buluştuğunda sıvı bir hale bürünür. Benmari usulü ısıtılarak kullanılan bir yağdır ve bu yağ bileşen olarak kakao yağı ile benzerlik göstermektedir. Dilerseniz aynı etkiler için de kullanabilirsiniz. Mango yağını bulamadığımız zaman, kakao yağını kullanabilirsiniz.

Mango Yağının Faydaları Nelerdir?

Saça Faydaları

Biz kadınlar güzelleşmek için tepeden tırnağa bakım yapar her alanda uygulanabilen bakım şekillerini araştırır bütçemize uygun ise denemekten kaçınmayız asla. Fakat denenen bu yolların çoğu bizler için zararlı olabilmektedir. Özellikle saç bakımı konusunda denenen yolların çoğu, saça bakım yapmak yerine, saçı olduğundan daha da kötü bir durumla başbaşa bırakabilmektedir. Saçı yıpratarak kırılmasına ve yapılan yanlış boya işlemleri ile yanmasına sebebiyet verebilir. İşte tüm bu etkilerden kurtulmak için mango yağını kullanabilirsiniz. Saçınıza mango ile yapabileceğiniz maske tarifi:

Mango Yağı Saç Maskesi Tarifi

 • İki tatlı kaşığı mango yağı
 • Bir tatlı kaşığı bal
 • Bir tatlı kaşığı badem yağı
 • Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

Verilen bu yağları verilen oranlarda karıştırarak bekletin. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra saçınıza saç kremi sürer gibi saçınıza masaj yaparak uygulayın. 45 dakika saçınızda beklettikten sonra durulayınız. Bu işlemi haftada bir defa olacak şekilde uygulayın. Birkaç ay devam ettirmeniz ile saçınızda kuruluğun, yıpranmaların ve kırılmaların önüne geçerek saçlı derinin sağlığına kavuşmasını sağlar. Aynı etkiyi yakalamak istiyorsanız, mango yağı direkt olarak da kullanabilirsiniz. Fakat bir ay değil 4-5 ay boyunca uygulamanız gerekecektir. Bu maske için saçınıza yetecek kadar mango yağını (yaklaşık olarak 3 tatlı kaşığı) benmari usulü eritin. Ilık seviyede olan sıvı mango yağını saç diplerinden saç uçlarına doğru masaj yaparak uygulayın. 30-60 dakika olacak şekilde bekleyin. Daha sonra ise durulayınız. Banyo sonrası sıcak havlu ile saçlarınızı sarıp nemin saç derisinde kalmasını sağlarsınız.

Cilde Faydaları

Cilde her daim faydası olan ve bu etkisi dermatologlar tarafından tescillenmiş bir yağ türüdür mango. Deriye ihtiyacı olan nemi sağlayarak, düzenli kullanımda kırışıklıkların dolmasını ve yok olmasını sağlar. Bu mucizevi etkisi ile birçok yaşlanma karşıtı kremlerin içeriği içinde de kullanılmaktadır. Eğer tarçın yağı ile karıştırarak uygularsanız dudaklarınızı doğal olarak dolgunlaştırıcaktır. Bir tatlı kaşığı mango yağına 5 damla tarçın yağı ekleyerek dudak balmı sürer gibi uygulayın. Dilerseniz içine çok az istediğiniz renkte ruj ekleyerek renklendirebilir ve gün boyu kullanabilirsiniz. Eğer rahatsız oluyorsanız akşamları bu karışımı sürüp 20 dakika sonra yıkayınız. Ayrıca duştan sonra minicik damlalar ile vücuda masaj yaparak uygular ılık su ile durulanırsa, tüm gün boyunca nemli ve yumuşacık bir tene sahip olursunuz. Eğer bu işlemi hayatınızda barındırırsanız zamanla cilt tonunuzda açılma ve pürüzsüz bir cilt dokusu ile cilt bakımı yakalamış olursunuz.

Cilt için bir diğer kullanım şekli ise eriterek cilde uygulamak. Her akşam yüzünüze, boynunuza, ellerinize damlatarak uygulayın. Ve bu yağı deriye iyice nüfuz ettirin. Daha sonra sabah uyandığınızda ise yağladığınız bölgeleri yıkayın. Bu işlemi 4 hafta boyunca yaparsanız, zamanla kırışıklıkların dolduğunu ve daha sıkı bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Tıraş Sonrası Kullanımı

Beylerin iş veya kendi bakımları gereği her sabah tıraş olması ve ardından yaşadıkları kızarıklıklar, yanmalar vb gibi sorunlar oldukça canlarını sıkmaktadır. Eğer bu sorunları yaşamak istemiyorsanız, çok az bir parça mango yağını sakal bölgesine masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekletin ve durulayınız. Yapacağınız bu işlem ile sakallarınız gür ve yumuşacık çıkacak, sizi daha hoşnut edecektir. Sakallı deride oluşan tahribat önlenerek yumuşacık ve bakımlı bir cilde sahip olunur. Beyler, sadece sakalları için değil epilasyon sonrası için, kırışıklık ve kuruluklar için, bıyık bakımı için, kas bakımı için, kızarıklıklar için, dermatit gibi sorunlar için, koltuk altı bakımı için, tırnak bakımı için, dirsek, kol ve omuzlar için rahatlıkla kullanılabilir. Eğer spor yapan bir beyseniz, ellerinize bakım kremi olarak kullanilirsiniz. Aynı zamanda çatlakların önlenmesi için de kullanabilirsiniz.

Mango Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Hamilelik dönemi oluşan çatlakların tedavisinde kullanılabilir bir yağdır. Dilerseniz ısıtıp eriterek, dilerseniz de katı hâliyle çok az miktarlarda çatlak oluşacak bölgelere uygulayın. 20 dakikalık bekleme süresinin ardından ılık su ile durulayınız.
 • Egzama, dermatit gibi cilt sorunlarını gidermede kullanabilirsiniz. Sadece bakım yağı olarak kullanabilir ve bu etkiyi güzelliğe dönüştürebilirsiniz.
 • Ciltte nemlendirme sağlar.
 • Kaş, kirpik ve saçlar için yoğun bakım sağlar.
 • Romatizmal kas ağrıları için masaj yağı şeklinde uygulanarak kullanılabilir.
 • Güneş yanıklarının tedavisinde kullanılabilir.
 • Şampuanın içine ekleyerek bakım özelliği arttırabilirsiniz.

Mango Yağı Fiyatı

Mango yağı fiyatı 15-50 TL arasında değişen bir aralığı bulunmaktadır. Her yerden kolaylıkla bulabilirsiniz mango yağını fakat aldığınız yerin güvenilir olmasına dikkat ediniz. Piyasada sıvı olarak bulunan mango yağı orijinal yağ değildir. Bu sıvı yağ, petrolden elde edilen bir maddeden ve içine esans eklenmesi ile meydana gelir. Bu nedenle bu yağlardan kaçınmalı, katı olan formunu almaya özen göstermelisiniz. Bizim önerimiz bu tarz bitkisel yağları, eczane ve sağlık bakanlığı tarafından tescillenmiş mağazalardan satın almanız.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.