Lal Taşının Özellikleri ve Faydaları

04.10.2019
Lal Taşının Özellikleri ve Faydaları

Çoğunlukla kırmızı renkte olan lal taşı, granet ve garnet adlarıyla da bilinir. Genellikle silikat ailesine mensup olsa da belli bir mineral grubuna dahil değildir. Çeşitli kimyasal içeriklerde olabilir. Kayaç ve yerli kayaçlar arasında rastlanır 5.5-7.7 sertlik arasında olabilir. Koyu kırmızı olanlara erkek lal taşı, açık kırmızı olanlara dişi lal taşı denir. Opak, saydam veya yarı saydam olabilir. Genellikle dairesel veya oval formdadır. Kalp şeklinde olanlar eşi ve sevgiliyi sembolize eder. Hayal kuran taş ve merhamet taşı olarak da adlandırılır. Kök ve kalp çakraları ve sinir sistemi ile bağlantılıdır. Aşk ve sadakat göstergesi olarak hediye edilebilir. Kristal kuvars taşı ile birlikte kullanıldığında etkileri artacaktır.

Lal Taşının Tarihçesi

Tarihçesi 5000 yıl önce eski Mısır’a kadar uzanan lal taşının Sümerler tarafından kullanıldığı biliniyor. Antik Yunan ve Roma döneminde sevilen bir değerli taş olarak yaygın şekilde kullanılmıştır. Kutsal metinlerde adı geçer. Talmut’a göre, Nuh tufanı sırasında gemide tek ışık kaynağı olarak iri bir lal taşı kullanılmıştır. Kızılderili, Güney Amerikadaki Aztek ve Maya uygarlıklarında süs eşyası olarak ,bazı Afrika kabilelerin de koruyucu büyüler için kullanılmıştır. Asyalılar düşmana karşı üstünlük getireceği inancıyla silah yapımında lal taşını kullanmışlardır.

Ortaçağ Avrupa’sında savaşlarda düşmandan koruyucu tılsım olarak bu taşın kullanıldığı bilinmektedir. Granet ,Garnet adlarıyla da bilinen Lal taşının kelime kökeni Latince Nar anlamına gelen Granatum’dur. Nar tohumları ile şaşırtıcı bir benzerliğe sahiptir. Bu nedenle yunan mitolojisinde ölümsüz aşkın simgesi olan narla özdeşleştirilmiştir. Günümüzde de evliliklerin 19. yılına özel olarak hediye edilir. 2. ve 6. yıl dönümü kutlamaları içinde uygundur. Yolculuğa çıkan kişileri koruduğuna inanılır ve bu bağlamda yolculuğa çıkan eş ve sevgiliye sağlıkla kavuşmak dileğiyle hediye edilebilir.


Lal Taşının Özellikleri

Sertlik6,5 - 7,5
Özgül Ağırlık3,5 - 4,3
Kimyasal GrubuSilikat
Kimyasal FormülüX, Y, S,O ( X=Ca, Fe, Mn, Mg, ) ( Y=AI, Cr, Fe, Zr, Ti,)
RenkKoyu kırmızı, morumsu eflatun
Çıkarıldığı YerHindistan, Madagaskar, Kanada, Alaska, Brezilya, Amerika, Afrika
Yapısal GörünümSaydam, yarı saydam, opak
Uyumlu BurçOğlak, Akrep, Kova, Aslan, Koç
ÇakralarKalp, Kök, Güneş Sinir Ağı

Astroloji ve Burçlar

Lal taşı, astrologlar tarafından Koç, Aslan, Akrep , Oğlak ve Kova burçlarının taşı olarak gösterilmektedir. Ayrıca hint astrolojisine göre Saturn ve Rahu (güney ay düğümü) ile alakalıdır. Doğum haritasında Mars, Satürn ve Güney ay düğümü güçsüz konumda olan kişiler lal taşı kullanarak bu gezegenlerin simgelediği özelliklerini geliştirebilirler.


Lal Taşının Faydaları

Fiziksel Faydaları

 • Kan dolaşımını rahatlatır, kalp-damar ve akciğer hastalıklarında faydalıdır.
 • Libidoyu arttırır.
 • Kadınların adet sancıları ve düzensizliklerine iyi gelir. Rahim üzerinde taşındığında doğurganlığı kolaylaştırdığına inanılır.
 • Menopoz kaynaklı rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Erkeklerde üreme gücünü artırır. Bunun için kasık bölgesinde 10 gün boyunca 10 dk dan az olmamak üzere tutulmalıdır.
 • Romatizmal hastalıklarda ve artrit problemlerinde faydalıdır.
 • Bel ağrılarını rahatlattığı ve bel fıtığına iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Vücuda detoks etkisi yapar ve vücudu canlandırır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Hormonal dengeyi sağlar.
 • Hücresel bozuklukları düzeltir ve omurgayı güçlendirir.
 • Bulaşıcı hastalıkların tedavisine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Vitamin ve minerallerin emilimini kolaylaştırır.
 • Bedensel zayıflığa ve acımasızlık hissine iyi gelir.

Ruhsal Faydaları

 • Aşk ve sadakat duygularını destekler
 • Lal taşı yaşama sevinci ve enerjisini arttıran bir taştır.
 • Uzun soluklu ilişkileri güçlendirir .Tutkuyu artırır.
 • Uykuyu düzenler ve yastık altında bulundurulduğu takdirde karabasandan korur.
 • İnsana güç ve cesaret verir.Kendine güven duygusunu artırır.
 • Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek için destekçidir.
 • Geçmişte kalan, bırakılması gereken kişi ve olayları unutmayı kolaylaştırır.
 • Hukuki davaların başarı ile sonuçlanmasını sağlar.
 • Hafızayı kuvvetlendirir, hayal gücünü zenginleştirir.
 • Sosyalleşmenize katkı sağlar, kendine güven ve toplum içindeki saygınlığınızı artırır.
 • Şans getirir ve para kaybından korur.
 • Nazara karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 • Özellikle kadınlar için kare olarak kesildiğinde iş hayatında başarı için destekleyicidir.

Lal Taşının Çeşitleri ve Renkleri

Lal taşı denince akla gelen renk kırmızı olsa da pembe, turuncu, kahverengi, sarı yeşil , morumsu eflatun renklerde olabilir. Doğal ve yapay ışık kaynağına tutulduğunda zeytin yeşili ve açık pembe görünen lal taşları da vardır.

Yeşil (kumlu) Lal

Ruhsal ilişkileri geliştirirken kalp çakrasını tetikleyen lal taşı kişiyi bencillikten uzaklaştırarak bireyselliği destekler ve kendini yalnız hissetmesinin önüne geçer. Huzurlu ve sakin bir taştır. Vücudu toksinlerden arındırır, iltihap varsa temizler. Ateş düşürücü özelliği vardır. Lösemi hastalığının tedavisinde, asit zehirlenmelerinde ve cinsel soğukluk tedavisinde etkilidir.

Tarçın Taşı

Hormon dengesinin sağlanmasında etkili olan tarçın taşı iktidarsızlık ve kısırlık gibi üreme problemlerine iyi geldiğine inanılır. Suçluluk duygusu ve aşağılık kompleksini yok eder. Koku alma duyusunu ve sezgileri ve psişik yetenekleri artırır. Mücadele gereken durumlarda, yeni girişimlere başlarken tarçın taşı taşımak kişiyi destekler.

Andradit

Sosyalleşme ve insanlarla yakın ilişkiler kurmaya yardımcı olan Andradit dışlanmışlık ve yalnızlık hissini ortadan kaldırır. Hayal gücü ve yaratıcılığı geliştirir. Dinamik ve esnek bir taş olan Andradit kan üretimini hızlandırır ve Karaciğeri canlandırır. Aurayı arındırır ve bedenin manyetik alanını düzenler. Demir, magnezyum ve kalsiyumun gibi minerallerin özümsenmesini kolaylaştırır.

Pembe Lal

Sıcak, samimi ve güven veren bir taş olan Pembe Lal romantizmi destekler. Kök çakranın koruyucularındandır. Metabolizmayı hızlandırır. Libidoyu artırır sağlıklı cinselliği geliştirir. Akciğer ve kalp için de faydalıdır.

Kırmızı Lal Taşı

Aşkın ve sadakatin simgesi olan kırmızı lal, duyuları canlandırarak, harekete geçirir. Kişinin kendisine karşı olan kızgınlığını ve memnuniyetsizliğini ortadan kaldırıcı olur.

Pirop

Vücuda canlılık vererek mükemmel bir yaşam kalitesi sağlar. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve kan dolaşımı güçlendirir. Boğaz ağrısına ve mide hastalıklarına iyi gelir.

Renkli Lal Taşı

Özellikle A vitamini başta olmak üzere vitamin ve minerallerin emilimini sağlayan renkli lal taşı, üreme fonksiyonlarını hızlandırır. Cinsel organları ve böbrekleri güçlendirir ve deri için oldukça yararlı bir taştır.

Seylan Taşı

Çok güçlü bir şifa taşıdır. Zorluklar karşısında Kişiye tahammül ve dayanma gücü verir. Aşk duygusunu açığa çıkararak kişinin kendisi ile barışması, kendini değerli hissetmesini ve kendisi için zaman ayırmasını destekler. Ruhsal enerji ile fiziki bedeni güçlendirir. Karaciğer ve pankreası iyileştirir ve gözlere iyi gelir. Bağırsaklardaki demir emilimine yardımcı olur.

Melanit

Vücut direncini artıran melanit İlaç tedavisi öncesinde vücudu ilaca hazır duruma getirir. Kanser ve felçli hastaların tedavisinde kullanılan bir taştır. Kemikleri güçlendir. Sevgi eksikliğini ortadan kaldırarak, güvensizliği, kıskançlığı ve öfkeyi ortadan kaldırır.

Spessartit

Yüksek hızda titreşerek kalbi güçlendiren bir taştır. Akılcı düşünmeyi geliştir Karabasanları engeller ve antidepresan özelliği vardır. Kalsiyum dengesizliklerini tedavi eder ve cinsel problemleri giderir.


Lal Taşı Nasıl Kullanılır?

Lal taşını, yüzük kolye, bileklik , küpe gibi takı şeklinde takabileceğiniz gibi tesbih veya anahtarlık yaptırılarak da kullanabilirsiniz. Şifa niyetiyle kullanıyorsanız problemli organa yakın olarak bulundurmak etkisini artıracaktır. Enerjisinden faydalanmak için bulunduğunuz mekanın bir köşesine taşı dekoratif bir unsur olarak koymanız mümkündür. Ayrıca zımpara ve kesici aletler pazarında endüstriyel ürün olarak yararlanılmaktadır.


Lal Taşı Nasıl Anlaşılır?

Aslında tüm doğal taşlar gibi lal taşı da renk, doku, ağırlık gibi özellikleriyle sahte olan yanında kendini belli eder. Ayrıca doğal taşlar soğuk olur. Bu gibi fiziksel özelliklerine bakarak ayırt edemiyorsanız mümkünse taştan küçük bir parça kırarak içi ve dışının renk ve doku özellikleri itibariyle aynı olup olmadığına bakabilirsiniz. Sahte taşlar genellikle sıradan taşların boyanmasıyla elde edilir. Ateşe tutulduğu takdirde dıştaki boya katmanı yanar. Saçınızdan taşın etrafına dolayıp ateşe tuttuğunuzda saçınız yanmıyorsa taş gerçektir. Güvenilir ve taşın gerçek olduğunun garantisini veren bir yerden almakta aldanmamak için yapılacaklar arasındadır.


Lal Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taş uzmanları taşı aldığınızda birikmiş olan negatif enerjiyi arındırdıktan sonra kullanmanızı öneriyorlar. Bunun için en iyi yol toprağa gömerek bir gün boyunca güneş veya ay ışığı almasını sağlamanızdır. Toprağa gömmeniz mümkün değilse, akar su altında 5 dk. bekletmeniz veya sirkeli yahut tuzlu su içinde 10 dk. bekleterek arındırabilirsiniz. Yumuşak taşlar için sirke ve tuzlu su taşın yapısını bozabilir. Ama lal taşı sert bir taş olduğundan böyle bir tehlike yoktur.

Altın ve gümüş gibi madenlerle birlikte takı haline getirilmiş bir lal taşınız varsa ılık su ile ıslatılmış sabunlu bez ile temizleyebilirsiniz. Başka biri tarafından kullanıldığı takdirde arındırma işlemini yinelemeniz yerinde olacaktır. Sadece kendiniz kullanıyorsanız bile belli aralıklarla biriken negatif enerjiyi uzaklaştırmak için taşınızı ara sıra temizlemeniz öneriliyor.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.