Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

08.10.2017
Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik yağı, kimi tarafından çok fazla duyulan kimi tarafından ise pek keşif edilmemiş bir yağdır. Fakat o kadar mucizeye sahiptir ki, adeta etrafındakilere şifa saçmaktadır. Bu yağın en önemli özelliği ise kolayca elde edilebilir ve bütün aktarlarda bulunur olmasıdır. Fakat kekik yağı besinlerin içerisinde yer almadığından da dolayı, yağ şeklinde yarı bir şekilde alınması gerekmektedir.

Özellikle Akdeniz bölgesinde sıkça rastladığımız ve leziz kokusuyla kendine ait en önemli güzelliği üzerinde bulunduran kekik yağı, başta parazitik enfeksiyonlarda, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini güçlendirme ve iyileştirmede birçok yarara sahip olmaktadır. Bunlar ile beraber aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olmakla birlikte, adet sorunlarının yaratmış olduğu hormonsal düzensizlikleri dengeleyici ve alerjik sorunları ortadan kaldırıcı birçok özelliğe sahiptir.

Kekik Yağı Besin Değeri

Kekik bitkisinin yapraklarından elde edilen(daha çok dağlarda yetişen), Origanum vaulgare olarak da adlandırılan kekik, aslında nanenin bir aile üyesi olan bitkidir. Kekik günümüzde daha çok kişiler tarafından yemeklerde lezzet vermek amacıyla kullanılan baharat olarak bilinmekle birlikte aynı zamanda doğal ilaçlar içinde uygun bir kullanıma sahip olan özelliği ile de gündeme gelmeyi başarmaktadır.

Kekik antik Yunanistan’da deri üzerinde oluşan yaralar veya bakteri enfeksiyonlarının tedavisinde keşif edildi ve böylelikle tanınmaya başlandı. (kekik aynı zamanda Yunancada dağ anlamını ifade etmektedir) Aynı zamanda kekik yağı, yiyeceklerin içerisinde yer alan bakterileri önlemek ve kişileri bunlardan korumak amacı ile kullanılmıştır. Kekik yağı ilk olarak Avrupa da yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat günümüzde tüm dünyaya yayılmış olan bir özelliği bünyesinde barındırmayı başarmaktadır. Başlarda sadece yemeklere tat vermek için kullanılsa da, günümüzde fark edilip şifa olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kekik yağı, kekik bitkisinin yapraklarının kurutulması ile yapılır. Kurutma işlemi gerçekleştikten sonra, buhar damıtma yöntemi kullanılarak elde edilen yağ ekstrakte edilir. Yağ bileşiklerinin içerisinde fenoller, terpenoidler, karvakrol, terpenler, pinene, linalol gibi belli başlı bir takım bileşenler yar almaktadır.

 • Timol: Vücudun bağışıklık sistemine karşı daha güçlü bir hale gelmesini sağlamaktadır.
 • Carvacrol: Fenol çeşitlerinden kekik yağı içerisinde en fazla bulunandır. Bu bileşenin en önemli görevi ise, bazı bakterilerinin büyümesini engellemesidir.
 • Rosmaniric acid: Vücudumuzda serbest olarak takılan bazı radikallerin oluşturabileceği hasarlara karşı bir kalkan görevi üstlenen oldukça güçlü antioksidandır.
 • Terpenler: Oldukça kuvvetli anti bakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Naringin: Kekik yağı içerisinde yer alan antioksidanları desteklemek ile birlikte, kanserin sebep olmuş olduğu hücreleri yok edici bir etkisi vardır.
 • Linanool: Stresi azaltıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Kekik Yağının Yardımcı Olduğu Etmenler

Kekik yağının en önemli özelliği bakteriler ile savaşan güçlü bir antibiyotik olmasıdır. Bunun yanında aynı zamanda; diş eti iltihabında oldukça kuvvetli bir etki yaratırken, birçok mantar çeşidi ve grip enfeksiyonlarında, cilt üzerinde, alerjide, adette, felç, mide sorunlarında ve sindirim sisteminde etkisi pozitif yönde göstermeyi başarmaktadır.

İçerisinde Yer Alan Mineraller

 • %9 oranında demir bulunmaktadır ve buda günlük olarak demir ihtiyacını sağlamayı başarmaktadır
 • %5 magnezyum yer alır ve %2 kalsiyum bulunmak ile beraber en büyük oran %27 ile K vitaminine aittir.
 • Bu değerler sadece ve sadece 1 kaşık kekik yağının içerisinde yer alan yüzdeleri bize ifade etmektedir. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan mineraller karşılanmış olur.
 • Aynı zamanda kekik yağı içerisinde %50 miktarında timol yağı yer almaktadır. Buda gargara yaparken bizlerin iltihaba içeren hücrelerden korunmasına yardımcı olur.

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Enfeksiyonların Önlenmesine Yardımcı Olur

Kekik yağı, vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve oluşmasını önler. Dr. Harry Preuss tarafından sunulan bir araştırma sonucunda kekik yağı içerisinde yer alan Staphylococcus aureus, antimikrobiyal özelliğe sahip olan enfeksiyonu önleyici bir madde olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda, antibiyotiklere karşı direnç gösteren bakteri çeşitlerine de oldukça etki gösterebileceği düşünülmektedir. Bunun ile birlikte kekik yağı, doğal bir antibiyotik özelliği taşımaktadır, Kekik yağı bileşenlerinden birisi olan karvakrol bileşeni bakterilere karşı kalkan görevi gören yardımcı bir bileşendir.

2. Yüksek Kolesterolü Düşürür

Yapılan bir çalışma kapsamında yüksek kolesterole sahip olan kişiler belirlendi. Bu kişiler arasından 48 kişi seçildi ve bunlardan bazılarına kolesterolü düşürebilmek için diyetisyen tarafından bir diyet uygulaması uygulandı. Bu kişilerden 32 tanesine her gün yemekten sonra belli aralıklarda kekik yağı verildi. 3 aylık bir deneme sonucunda 32 kişilik gruptakilerin kolesterolü diğer gruba göre daha düşük çıktı.

Kekik yağının önemli bir bileşeni olan karvakrol, yapılan araştırmalar sonucunda diyet yapan kişilerin 10 haftada elde ettikleri sonucu bir günde vereceği görülmüştür. Karvakrol bileşeninin yanında aynı zamanda fenoller ve timolin bileşeni de kolesterol düşürücü etkiye sahip olan bir etmendir.

3. Serbest Radikalleri Vücuttan Atar

Kekik yağı, antioksidan özelliği ile serbest radikalleri vücuttan atarak uzaklaştırır. Böylece kanser, erken yaşlanma, kalp ve damar hastalıkları oluşmasını önler.

4. Doğal Bir Balgam Söktürücüdür

Solunum yolu hastalıkları sonucunda balgam ortaya çıkabilir. Kekik yağı, düzenli kullanıldığı takdirde balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Boğaz ağrısını rahatlatır ve öksürük tedavisine yardımcı olur.

5. Ayak Mantarına İyi Gelir

Kekik yağı, düzenli olarak kullanıldığı takdirde ayak mantarına iyi gelir. Ayak mantarından kurtulmak için kekik yağını sorunlu bölgeye sürerek 15 dakika boyunca beklemelisiniz. Bu işlemi günde 2 kez yapmak yeterli olacaktır. Taşıyıcı yağ olarak jojoba yağını tercih edebilirsiniz.

6. Ağrı Kesici Etkiye Sahiptir

Kekik yağının ağrı kesici özelliğini gözlemlemek için fareler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, kekik yağı verilen farelerin yaşadıkları ağrıların diğer gruba oranla daha fazla azaldığı ortaya çıkmıştır. Kekik yağı, oldukça etkili bir ağrı kesici özelliğe sahiptir.

7. Kanseri Önleyici Özelliğe Sahiptir

Kekik yağının içerisinde yer alan karvakrol bileşeni, kanserli hücrelerin gelişmesini önler ve kanser hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Kekik yağı, özellikle akciğer, meme ve karaciğer gibi kanser hastalıklarına karşı etkilidir.

8. Bağırsak Sağlığını Geliştirir

Bağırsak parazitlerinden dolayı şişkinlik, ishal ve ağrı gibi bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar. Yapılan çalışmalarda 14 kişiye kekik yağı verilmiştir. 6 hafta boyunca her gün düzenli bir şekilde tedavi devam etmiş ve tedavi sonrasında 14 kişinin de bağırsak parazitlerinde azalma gerçekleştiği görülmüştür. Bu kişilerden %77’sinin tamamının ise iyileştiği ortaya çıkmıştır. Kekik yağı, sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

9. Vücuttaki İltihabı Azaltır

Yapılan deneyler sonucunda kekik yağı, üzerinde uygulanma yapılan farelerde iltihap azaltıcı bir etki yaratmıştır. Bu etkinin başlıca nedeni ise, kekik yağı içerisinde yer alan karvakrol bileşeni olarak bilinmektedir. Bu çalışma esnasında farelerin şişmiş olan pençelerine doğru karvokrol uygulaması yapıldı. Sonucunda ise %31-61 oranında şişme de bir azalma olduğu görüldü. Böylelikle kekik yağının iltihaplı bölgelerde iltihap azaltıcı bir özelliğe sahip olduğu anlaşılmıştır.

10. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kekik yağının bileşiminde yer alan karvakrol, vücuttaki yağ oranının azalmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

11. Mide Sorunu İle Baş Eder

Mide rahatsızlıklarının nedenleri arasında hazımsızlık ve şişkinlik yer almaktadır. Kekik yağı, sindirimi kolaylaştırarak hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara karşı vücudu rahatlatır.

Kullanımı:

Bir bardak limon veya nane çayına birkaç damla kekik yağı ekleyerek tüketin. Böylece hazırladığınız bu karışım yaşadığınız mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelecektir.

12. Adet Düzensizliğine İyi Gelir

Kekik yağı, hormonları uyarıcı bir etki gösterir ve adet düzensizliğine iyi gelir. Adet döneminde yaşanan duygu değişimlerini kontrol ederek dengeler. Menopoza girme ihtimali olan kadınların kekik yağını düzenli olarak kullanması halinde menopozu geciktirmektedir.

Kullanımı:

 • İsterseniz zencefil çayı içerisine birkaç damla kekik yağı ekleyin ve bunu dil altı olarak alın.
 • Hindistan cevizi yağı ile 6-7 damla kekik yağını karıştırın ve karın bölgesine masaj yapar şekilde sürün.

13. Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Ağız kokusu hepimizin başına dert olan önemli bir sorundur. Kekik yağının bileşenlerinden bir tanesi olan timol, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Gargara sonucunda ağız kokusunu ve ağızda oluşan iltihapları yok eden bir etki gösterir.

Kullanımı:

 • Ağız ve diş sağlığını korumak için 1 damla kekik yağını diş fırçanıza ekleyin ve dişlerinizi fırçalayın. Özellikle diş ağrınıza çok iyi gelmektedir
 • Bir bardak ılık su içerisine 5 damla nane ve kekik yağı ekleyerek karıştırın. Her gün düzenle olarak bu karışımla gargara yapabilirsiniz.

14. Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Kekik yağı, özellikle üst solunum yolu hastalıkları ile savaşır ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Kullanımı:

Bir bardak sıcak su içerisine kekik yağı ekleyin ve kısık ateşte bir süre ısıtın. Bu sırada buharını soluyarak içine çekin. Özellikle grip ve zatüre olan kişilere bu uygulama sıkça önerilmektedir.

Bir bardak sıcak su içerisine birkaç damla kekik yağı ilave edin ve bu karışımla günde birkaç kez gargara yapın. Antibakteriyel özelliği ile boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olacaktır.

15. Öksürüğe İyi Gelir

Kekik yağı, mukusu ince bir hale getirir ve ardından öksürüğü hafifletir. Balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

16. Kulak İltihabına İyi Gelir

Kulakta sıvı birikmesi sonucu östaki boruları tıkanır ve bunun sonucunda şiddetli kulak ağrısı oluşabilir. Şişmiş adenoid bezleri, alerjiler, tıkalı sinüsler ve farklı nedenlerden dolayı da kulak ağrısı ortaya çıkabilir. Kekik yağı, antienflamatuar özelliği sayesinde kulak enfeksiyonuna iyi gelmektedir ve kulak ağrısını hafifletir.

Kullanımı:

 • Kekik yağı, kulak iltihabı sorunlarında tropikal olarak uygulanabilmektedir.

17. Vücuttaki Alerjiyi Hafifletir

Kekik yağı içerisinde antihistamin olarak adlandırılan rosmanirik asit yer almaktadır. Bu sayede polen, küf yada herhangi bir hava yolu ile vücutta ortaya çıkan alerjik tepkimelerin azalmasına yardımcı olur. Kaşıntı, kızarıklık, hapşırma, tıkanıklık, şişme gibi alerjik reaksiyonları hafifletir.

18. Cildin Erken Yaşlanmasını Önler

Kekik yağı, içeriğinde yer alan antioksidanlar ile serbest radikallerle mücadele eder ve cildin erken yaşlanmasını önler.

19. Ağız ve Dudak Yaralarını İyileştirir

Herpes Simplex Virus 1’den dolayı ağız ve dudak çevresinde soğuk yaralar meydana gelmektedir. Bu virüs ağız ve dudak çevresinde daha çok kırmızı kabarcıklar, şişlik ve ağrı meydana getirir. Kekik yağı, kızarıklık, şişlik ve kabarcıklardan dolayı oluşan ağrıları yok ederek ağız ve dudak yaralarına iyi gelir.

Kullanımı:

4 damla kekik yağı ile hindistan cevizi yağını karıştırın ve sorunlu bölgeye uygulayın. Birkaç gün boyunca günde 2 kez bu uygulamayı tekrarlayın.

20. Artrit, Eklem ve Kas Ağrısını Hafifletir

Kekik yağı, doğal ağrı kesici özelliği gösterir ve artrit, eklem ve kas ağrısına iyi gelir. İçerisin bol miktarda karvokrol bulunmasından dolayı, HSP’leri aktive eder veya T hücrelerini aktive eder. T hücreleri, stres düzenleyici olarak bilinir ve HSP ise vücuttaki inflamasyona karşı oldukça savunucudur. Ağrı olan bölgeye kekik yağı sürüldüğü andan itibaren deri içerisine nüfus etmeye başlar ve bir süre sonra oluşan ağrıyı yok eder. Karpal tünel sendromu ile beraber diğer kas yaralanmaların oluşturduğu ağrıları da yok eder.

21. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kekik yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapılan araştırmalar sonucunda kekik yağı, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı oldukça iyi gelmektedir.

22. Sinek ve Böcek Kovucudur

Antiseptik özellik gösteren kekik yağı, içerisinde yer alan karvakrol ve timol sayesinde oldukça etkili sinek ve böcek kovucudur.

Kullanımı:

 • Bir şişenin içerisine 20 damla kekik yağı ve 15 damla limon sıkın. Son olarak şişeyi sallayın ve püskürtmeye başlayın. Bu yöntem, böcekleri ve sivri sinekleri yok eder.

Kekik Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Egzama, sedef ve mantar gibi hastalıkların semptomları üzerinde etkilidir.
 • Antioksidan özelliği ile cilt enfeksiyonunu iyileştirir.
 • Tıkanmış gözenekleri açarak cildi temizler.
 • Ciltte oluşan yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır.
 • Cildi sıkılaştırarak ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıkları yok eder.
 • Selülit ve varis gibi dolaşım sorunu hastalıkları ile mücadele eder.
 • Sivilce tedavisine yardımcı olur ve iltihabı yok eder.
 • Uçuk ve siğile iyi gelir.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.