Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

08.10.2017
Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik yağı, kimi tarafından çok fazla duyulan kimi tarafından ise pek keşif edilmemiş bir yağdır. Fakat o kadar mucizeye sahiptir ki, adeta etrafındakilere şifa saçmaktadır. Bu yağın en önemli özelliği ise kolayca elde edilebilir ve bütün aktarlarda bulunur olmasıdır. Fakat kekik yağı besinlerin içerisinde yer almadığından da dolayı, yağ şeklinde yarı bir şekilde alınması gerekmektedir.

Özellikle Akdeniz bölgesinde sıkça rastladığımız ve leziz kokusuyla kendine ait en önemli güzelliği üzerinde bulunduran kekik yağı, başta parazitik enfeksiyonlarda, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini güçlendirme ve iyileştirmede birçok yarara sahip olmaktadır. Bunlar ile beraber aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olmakla birlikte, adet sorunlarının yaratmış olduğu hormonsal düzensizlikleri dengeleyici ve alerjik sorunları ortadan kaldırıcı birçok özelliğe sahiptir.

Kekik Yağı Besin Değeri

Kekik bitkisinin yapraklarından elde edilen(daha çok dağlarda yetişen), Origanum vaulgare olarak da adlandırılan kekik, aslında nanenin bir aile üyesi olan bitkidir. Kekik günümüzde daha çok kişiler tarafından yemeklerde lezzet vermek amacıyla kullanılan baharat olarak bilinmekle birlikte aynı zamanda doğal ilaçlar içinde uygun bir kullanıma sahip olan özelliği ile de gündeme gelmeyi başarmaktadır.

Kekik antik Yunanistan’da deri üzerinde oluşan yaralar veya bakteri enfeksiyonlarının tedavisinde keşif edildi ve böylelikle tanınmaya başlandı. (kekik aynı zamanda Yunancada dağ anlamını ifade etmektedir) Aynı zamanda kekik yağı, yiyeceklerin içerisinde yer alan bakterileri önlemek ve kişileri bunlardan korumak amacı ile kullanılmıştır. Kekik yağı ilk olarak Avrupa da yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat günümüzde tüm dünyaya yayılmış olan bir özelliği bünyesinde barındırmayı başarmaktadır. Başlarda sadece yemeklere tat vermek için kullanılsa da, günümüzde fark edilip şifa olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bir çay kaşığı kuru kekik içeriğinde:

 • Enerji: 5
 • Kalorilif: 0,8 gram
 • Kalsiyum: 29 miligram
 • Demir: 0.66 miligram
 • Magnezyum: 5 gram
 • Manganez: 0,09 miligram
 • Potasyum: 23 miligram
 • E vitamini: 0.33 miligram
 • K vitamini: 11.2 mikrogram bulunur.

Kekik bileşenleri:

 • Anti-oksidan
 • Antifungal,
 • Antienflamatuar
 • Antibakteriyel
 • Karvakrol
 • Timol
 • Linalol
 • Sineol
 • Kâfur
 • Borneol

Kekik yağı, kekik bitkisinin yapraklarının kurutulması ile yapılır. Kurutma işlemi gerçekleştikten sonra, buhar damıtma yöntemi kullanılarak elde edilen yağ ekstrakte edilir. Yağ bileşiklerinin içerisinde fenoller, terpenoidler, karvakrol, terpenler, pinene, linalol gibi belli başlı bir takım bileşenler yar almaktadır.

 • Timol: Vücudun bağışıklık sistemine karşı daha güçlü bir hale gelmesini sağlamaktadır.
 • Carvacrol: Fenol çeşitlerinden kekik yağı içerisinde en fazla bulunandır. Bu bileşenin en önemli görevi ise, bazı bakterilerinin büyümesini engellemesidir.
 • Rosmaniric acid: Vücudumuzda serbest olarak takılan bazı radikallerin oluşturabileceği hasarlara karşı bir kalkan görevi üstlenen oldukça güçlü antioksidandır.
 • Terpenler: Oldukça kuvvetli anti bakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Naringin: Kekik yağı içerisinde yer alan antioksidanları desteklemek ile birlikte, kanserin sebep olmuş olduğu hücreleri yok edici bir etkisi vardır.
 • Linanool: Stresi azaltıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Kekik Yağının Yardımcı Olduğu Etmenler

Kekik yağının en önemli özelliği bakteriler ile savaşan güçlü bir antibiyotik olmasıdır. Bunun yanında aynı zamanda; diş eti iltihabında oldukça kuvvetli bir etki yaratırken, birçok mantar çeşidi ve grip enfeksiyonlarında, cilt üzerinde, alerjide, adette, felç, mide sorunlarında ve sindirim sisteminde etkisi pozitif yönde göstermeyi başarmaktadır.

İçerisinde Yer Alan Mineraller

 • %9 oranında demir bulunmaktadır ve buda günlük olarak demir ihtiyacını sağlamayı başarmaktadır
 • %5 magnezyum yer alır ve %2 kalsiyum bulunmak ile beraber en büyük oran %27 ile K vitaminine aittir.
 • Bu değerler sadece ve sadece 1 kaşık kekik yağının içerisinde yer alan yüzdeleri bize ifade etmektedir. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan mineraller karşılanmış olur.
 • Aynı zamanda kekik yağı içerisinde %50 miktarında timol yağı yer almaktadır. Buda gargara yaparken bizlerin iltihaba içeren hücrelerden korunmasına yardımcı olur.

Kekik Yağının Vücuda Faydaları

1. Enfeksiyonların Önlenmesine Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalara göre kekik yağı cilt enfeksiyonlarında, idrar yolu enfeksiyonlarında, yaralarda, gıda zehirlenmesinde, tifo ve kolera gibi hastalıklarda bakterilerin sebep olmuş olduğu enfeksiyonlara karşı vücudu koruyucu bir etken yaratmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalar sonucunda Dr. Harry Preuss tarafından sunulan bir araştırma sonucunda kekik yağı içerisinde yer alan Staphylococcus aureus, antimikrobiyal özelliğe sahip olan enfeksiyonu önleyici bir madde olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda, antibiyotiklere karşı direnç gösteren bakteri çeşitlerine de oldukça etki gösterebileceği söylenmektedir.

Bunun ile birlikte kekik yağı, doğal bir antibiyotik özelliği taşımaktadır, Kekik yağı bileşenlerinden birisi olan karvakrol bileşeni bakterilere karşı kalkan görevi gören yardımcı bir bileşendir.

2. Düşük Kolesterole Sahip Olan Kişilerin Yardımcıdır

Yapılan bir çalışma kapsamında yüksek kolesterole sahip olan kişiler belirlendi. Bu kişiler arasından 48 kişi seçildi ve bunlardan bazılarına kolesterolü düşürebilmek için diyetisyen tarafından bir diyet uygulaması uygulandı. Bu kişilerden 32 tanesine her gün yemekten sonra belli aralıklarda kekik yağı verildi. 3 aylık bir deneme sonucunda 32 kişiye verilen kekik yağı, diyet tavsiyesi verilen kişilere oranla daha yüksek değerlere sahip oldu.

Kekik yağının önemli bir bileşeni olan karvakrol, yapılan araştırmalar sonucunda diyet yapan kişilerin 10 haftada elde ettikleri sonucu bir günde vereceği görülmüştür. Karvakrol bileşeninin yanında aynı zamanda fenoller ve timolin bileşeni de kolesterol düşürücü etkiye sahip olan bir etmendir. Kısacası saymış olduğumuz bu iki bileşen sayesinde kekik yağı kolesterolü yüksek olan kişilerde kolesterol düşürücü bir etki yaratmaktadır.

3. Antioksidan Özelliği İle Hasarlardan Korur

Hepimizin vücudunda gezen birtakım serbest radikaller yer almaktadır ve bu radikaller vücudumuzda belli başlı bir takım hasarların oluşmasına sebep olur. İşte bu durumda kekik yağı antioksidan özelliğini göstererek hasarlara karşı bizleri korumaya başarmaktadır.

Serbest radikaller bizim bir metabolizma ürünümüzdür ve bununla beraber vücudumuzun hemen hemen her yerinde yer almaktadır. Bu radikal hasarları öyledir ki kanser, kalp hastalığı ve yaşlanma gibi belli başlı bir takım hastalıkların gelişmesine önayak olmaktadır.

Bu esnada yapılan çalışmada 39 tane bitkiden yararlanılmış ve bu bitkilerin antioksidan içerikleri detaylı bir şekilde karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde kekik içerisinde en yüksek konsantrasyona sahip antioksidanların bulunduğu elde edilmiştir.

4. Solunum Sorunlarının Tedavisinde Kullanılır

Solunum yolu hastalıklarının en belirgin özelliği kişilerde balgam birikimi ortaya çıkmasıdır. Kekik yağı düzenli kullanım sonucunda kişilerin rahatsız olmuş olduğu balgamdan kurtulmasına sebebiyet vermektedir.

Aynı zamanda bir başka rahatsız eden etken olan öksürük üzerinde de kekik yağı etkisini göstermekte ve öksürüğe sebep olan maddeleri uyararak öksürüğün azalmasını ve düzenli kullanım sonucunda kaybolmasını sağlamaktadır. Kekik yağı boğaz üzerinde oluşan ağrılarda sürülerek, boğazı rahatlatan bir etkendir.

Kısacası solunumdan kaynaklı oluşan rahatsızlıkları önleyici ve tedavi edici bir özelliğe sahiptir.

5. Mantarın Oluşturduğu Enfeksiyonlara Çözüm Olur

Mantar genel olarak rahatsızlık vermeyen ve zararsız olan bir maya çeşididir. Fakat bazı durumlarda özellikle fazla büyümeye başladığında belli başlı birtakım bağırsak problemlerine ya da enfeksiyonlara sebebiyet verebilmektedir.

En iyi bilinen mantar ya da maya oluşum nedeni Candida’dır. Eğer ki böyle bir sorun karşısında krem gibi etmenler kullandıysanız ve sorununuz hala geçmediyse kesinlikle bir kekik yağı tercih etmelisiniz.

Yapılan çalışmalarda kekik yağının daha çok vajina içerisinde ya da etrafında ve ağız enfeksiyonlarında oluşan Candida türüne ait etken olduğu bulunmuştur.

Kullanımı:

Ayak kısmında mantar olan kişiler, mantarın olduğu bölge için; sıcak ve kekik yağı ile hazırlayacağı karışımız sorunlu bölgeye sürmeli ve yaklaşık 15 dakika boyunca beklemeli. Bu işlemi günde 2 kez yapmak yeterli olacaktır. Dilerseniz kasları daha kuvvetli yapabilmek için içerisine epsom tuzu da ekleyebilirsiniz.

Ayakta yer alan mantar, daha çok spor salonunda yer alan kişilerde, havuzda düzenli olarak yer alanlarda ve soyunma odasını fazla kullanan kişilerde fazlaca bulunabilir. Bu durumlarda bir aktara ya da eczaneye giderek taşıyıcı bir yağ alıp içerisine biraz kekik yağı ilave edebilir ve bu karışımı uygulayabilirsiniz. Taşıyıcı yağ olarak jojoba ya da tamanu yağını tercih edebilirsiniz.

Bir başka şekilde ise, yaklaşık 3 damla kadar kekik yağı alıp jojoba ya da nem gibi bir yağ tercih ederek birleştin. Neem yağı bir taşıyıcı yağdır. Elde ettiğiniz karışımı pamuk yardımı ile mantar olduğu bölgeye uygulayın. Bu karışımı her gün mantar enfeksiyonunuz kaybolana kadar uygulayın.

6. Oluşan Ağrıları Hafifletir

Fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda gerek kullanılan belli başlı ağrı kesiciler gerekse kekik yağı ve bu gibi yağlar tercih edilerek bir araştırma elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ise kekik yağının uygulanmış olduğu farelerde ağrının büyük derece azaldığı görülmüştür.

Kullanılan ağrı kesicilerin ise morfin gibi benzer maddeleri sahip olan bir etki yarattı ortaya çıkmıştır. Kesin olmamakla birlikte bu yağın karvakrol bileşenin den dolayı ağrı kestiği ortaya sürülmektedir.

Kekik yağı birçok ağrı kesici ile aynı eş değere sahip şekilde ağrı kesen bir özelliğe sahip olmaktadır.

7. Kanseri Önleyici Özelliğe Sahiptir

Yapılan bir takım çalışmalara karşı kekik yağının içerisinde yer alan karvakrol bileşeninin kansere karşı oldukça etkili ve geciktirici bir özelliğe sahip olduğu elde edilmiştir.

Bu deney esnasında kanser hücreleri üzerine yoğunlaşmış ve çalışmalar neticesinde akciğer, meme kanseri ve karaciğer gibi kanser çeşitlerine karşı mücadele eden bir etken olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda kanserin yaratmış olduğu hücrelerin büyümesinde de ters etki etti yapar ve kanserli hücrelerin yok edilmesinde yardımcı olduğu görülmüştür.

8. Bağırsak Sağlığını Geliştirir

Bağırsak parazitlerinden dolayı kişilerde şişkinlik ishal ve ağrı gibi bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Yapılan çalışmalarda 14 kişiye birtakım değerlere sahip olan kekik yağı verilmiştir. 6 hafta boyunca her gün düzenli bir şekilde tedavi devam etmiş ve tedavi sonrasında 14 kişinin de parazitlerinde birtakım düşüşlerin gerçekleştiği görülmüştür. Bu kişilerden %77’sinin tamamı ile iyileştiği ortaya çıkmıştır. Sızan bağırsak diye ifade edilen farklı bir bağırsak şikayetine karşı kekik yağı oldukça koruyucu bir etken yaratmaktadır.

9. Anti-inflamatuar Özelliklere Sahip Olabilirler

Yapılan deneyler sonucunda kekik yağı, üzerinde uygulanma yapılan farelerde iltahap azaltıcı bir etki yaratmıştır. Bu etkinin başlıca nedeni ise, kekik yağı içerisinde yer alan karvakrol bileşeni olarak bilinmektedir.

Bu çalışma esnasında farelerin şişmiş olan pençelerine doğru karvokrol uygulaması yapıldı. Sonucunda ise, %31-61 oranında şişme de bir azalma olduğu görüldü.

Böylelikle kekik yağının iltihaplı bölgelerde iltihap azaltıcı bir özelliğe sahip olduğu anlaşılmıştır.

10. Kilo Vermek İçin Büyük Fayda Sağlar

Kekik yağının bileşiminde yer alan karvakrol her şeye çare olmayı başarabildiği gibi, kilo vermek isteyenlerde de kilo kaybı oluşmasını sağlamakta büyük rolü üstlenmektedir.

Bir çalışma yapılmış ve bu çalışmada farelerden bir kısmı normal bir diyet ile bir kısmı da yüksek yağ içeren bir diyet ile beslen dirilmiştir. (bir kısmı karvakrol ile beslenir iken bir kısmı yüksek yağa sahip olan diyet ile beslenmiştir) Deney sonucunda ise, karvakrol diyeti uygulanan farelerin, yüksek yağ diyeti uygulanan farelere oran ile daha az kiloya sahip oldular ve en önemlisi vücutlarında daha az oranda yağ bulundurduğu tespit edilmiştir. Böylelikle kekik yağının kilo azalmasına etkisinin önemi gözlenmiştir.

Burada yapılan deney esnasında en önemli keşif, karvakrol uygulanan farelerde yağ oranın azalmasının yanında, en önemli etkenin yağ oranını tersine çevirir olmasıdır. Yani kekik yağı tüketen kişilerde yağ miktarı artıyor ise, karvakrol yağlar ile savaşır ve bunu ters bir şekilde etkileyerek, yağ miktarını gerekli düzeye indirmeyi başarır.

11. Mide Sorunu İle Baş Eder

Mide sorunu nedenlerinin başlıcaları arasında, hazımsızlık ve şişlik gelmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda bakterilerinde sebep olduğu birçok etmen ortaya çıkabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kekik yağının, bakterilere sebep olan (E.coli) gibi birçok etmene karşı etki gösterdiği ve özellikle gıda zehirlenmesi gibi durumlar ile baş etmeyi başardığı gözlenmiştir.
Tüm bunlar ile birlikte kekik yağı sindirimi kolaylaştırmayı sağlar ve gerek mide sorunlarını gerekse de kilo problemlerini bir mucize gibi ortadan kaldırmayı başarır.

Kullanımı:

 • Limon ya da nane çayından bir bardak sıcak bir şekilde hazırlayın.
 • Ardından içerisine 1 damla kekik yağını ekleyin ve yemek ardından yudumlayın.
 • Böylelikle tüketmiş olduğunuz bu karışım mide sorunlarınız ile kuvvetli bir şekilde baş edecektir.

12. Adet Dönemi İçin Birebir

Kekik yağı özellikle adet düzensizliği sorunu yaşayan kadınlara birebir iyi gelmeyi başarmaktadır. Bu durumlarda hormonları uyarıcı bir etki gösterir ve ardından adetin daha düzenli bir hale gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda adet döneminde yaşanan hormonsal duygulara karşı daha dengeleyici olma özelliği sağlar.

Menopoza erken girme ihtimali olan kadınların kullanması gereken bir kekik yağı kesinlikle olmalıdır. Çünkü menopozun daha geç başlamasını sağlamaktadır.

Kullanımı:

 • İsterseniz zencefil çayı içerisine birkaç damla kekik yağı ekleyin ve bunu dil altı olarak alın.
 • Hindistan cevizi yağı ile 6-7 damla kekik yağını karıştırın ve karın bölgesine masaj yapar şekilde sürün.

13. Ağız Sağlığına Birebir

Ağız kokusu hepimizin başına dert olan önemli bir sorundur. Kekik yağının bileşenlerinden bir tanesi olan timol, ağızda uygulanan gargara sonucunda ağız kokusunu ve ağızda oluşan iltihapları yok eden bir etki gösterir. Antiseptik olan timol kullanımı sonucunda ağız içerisinde güçlü bir anti bakteriyel özellik gösterecektir. Bu işlemi uygulamak için diş macununun içerisine 1 damla kekik yağı ilave etmek yeterli olacaktır.

Kullanımı:

 • 1 damla kekik yağını diş fırçanıza ekleyin ve dişlerinizi fırçalayın. Özellikle diş ağrınıza çok iyi gelmektedir.
 • Kekik yağından 5 damla kadar alın ve 5 damlada nane yağı ile birlikte, 2 bardak sıcak su ile birleştirin. Malzemeleri temiz şişeye alın ve çalkalayın. Ağzınızda 30 saniye gargara yapın ve tükürün. Her gün kullanın.

14. Soğuk Algınlığında Kekik Yağının Kullanımı

2007 yılında yapılan Tıbbi Mikrobiyoloji dergisinde, kekik yağının soğuk algınlığından dolayı oluşan rahatsızlıklara iyi geldiği öğrenildi. İçerisinde yer alan her bileşik, ayrı ayrı olmak üzre tüm üst solunum rahatsızlıkları ile savaşmaktadır.

1. Buhar ile soluma

 • Yaklaşık bir bardak olacak kadar sıcak su ısıtın ve üzerine sadece bir tutam olacak şekilde kekik yağı ekleyin.
 • Bu karışımı bir tencere yada kap içerisinde yapın.
 • Son olarak başınızı hafif bir şekilde buharlı suya yaklaştırın ve kafanızı hiç bir yerden hava almayacak şekilde kapatın.
 • Bu sırada çekilen nemli buhar, bakteriler ile savaşır.
 • Özellikle zature sorunu olan kişiler ve grip enfeksiyonu yaşayan kişilere sıkça önerilmektedir.

2. Difizörde Kullanın

 • Difizörünüzün içerisine birkaç damla olacak şekilde ilave edin ve bu buharı solumaya çalışın.
 • Özellikle grip mevsiminde ideal olmak ile birlikte, soğuk algınlığı da çok iyi gelmektedir.

3. Direk Olarak Nefes Alınız

 • Kekik yağının şişesini açın ve hemen havasını solumaya çalışın. Böylelikle kapalı olan hava yollarınız açılmış olacaktır.

4. Boğaz Ağrısında Kullanın

 • Sıcak olan bir bardak suyun içerisine, birkaç damla olacak şekilde elinizdeki kekik yağını ilave edin.
 • Oluşan karışım ile günde birkaç kez gargara yapın.
 • Bu yöntem antibakteriyel özellikleri yok ettiğinden dolayı bir süre sonra oluşan boğaz ağrısının giderilmesine de yardımcı olmuş olacaktır.

5. Dil Altından Olacak Şekilde Atın

 • Yenilebilir bir yağ seçin. (zeytinyağı yada dilerseniz Hindistan cevizi yağı olabilir)
 • Bu yağın içerisine birkaç damla kekik yağı damlatın ve iyice karıştırdıktan sonra dil altına atın.
 • Kısa bir süre bekleyin ve ardından tükürün.
 • Bu işlemi günde 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

15. Öksürük Ve Bronşite Kekik Yağı

Krupastan, trakeadaki ve larinks gibi viral enfeksiyonlardan dolayı olayı öksürüğe kekik çayı büyük fayda sağlamaktadır. İlk önce mukusu ince bir hale getirir ve ardından öksürüğü yavaşlatır. Aynı zamanda balgam sorunu yaşayan kişilerde, tüketiminden hemen sonra etkisini üzerinde göstermektedir.

Kullanımı:

 • Kullanımı iki şekilde meydana gelebilmektedir. Bunlardan birisinde buhar inhalasyonu yapılabilir. Bunun için bir bardak ısıtılmış suyun içerisine kekik yağı ilave edilir. Baş bir havlu ile örtülerek 10 dakika kadar beklenir. Bu oluşan buhar sayesinde öksürüğün oluşmasına sebep olan hava yolları açılmış olacaktır. (Mukus gevşeyecektir.) Bu yöntem bronşit ve öksürük için oldukça kuvvetlidir.
 • İkinci bir yöntem ise iyileştirme ovma adı verilen bir yöntemdir.  Bunun için oda sıcaklığında yer alan Hindistan cevizi yağından 2 çay kaşığı kadar alınır ve yaklaşık 7-8 damla olacak şekilde kekik yağı ilave edilir. Göğsün üzerine sürülür. Böylelikle öksürük ve bununla beraber oluşan solunum yolu enfeksiyonları rahatlar.

16. Kulak Enfeksiyonlarına Birebir

Kulakta sıvı birikmesi sonucu östaki boruları tıkanır ve bu yüzden dolayı kişilerde şiddetli ağrılar meydana gelebilir.  Bu olay aynı zamanda şişmiş adenoid bezler, alerjiler, tıkalı sinüsler ve tahmin bile edilmeyecek birçok etmenden dolayı meydana gelebilir.

Kekik yağı oldukça doğal antienflamatuar bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde kulakta oluşan enfeksiyonlara çok iyi gelmektedir.

Kullanımı:

 • Kekik yağı, kulak iltihabı sorunlarında tropikal olarak uygulanabilmektedir. B
 • unun için kekik yağının içerisine 3 damla oregano yağı ve Hindistan cevizi yağından ise 3 damla eklenerek, kulağım tam dış kısmına dairesel hareketler yapılarak sürülür.
 • Bir süre sonra yağ cilt ile temas etmeye başlar ve yavaş yavaş dokuları emer ve buda ağrının hafiflemesine, aynı zamanda zonklama gibi durumlar var ise bunlarında ortadan kalkmasına yardımcı olur.

17. Alerjiler

Polen, küf ya da herhangi hava yolu ile tahriş eden alerjik maddelere karşı kekik yağı, içerisinde yer alan anti alerjik, yumuşak ve anti enflamatuar etkileri ile alerjik tepkimelerin azalmasına yardımcı olur.

İçerisinde antihistamin olarak adlandırılan rosmanirik asit yer alaktadır. Bu sayede kekik yağı, şişme gibi sorunlar ve iltihap sonucu oluşan alerjik reaksiyonlar ile baş eder. Bunlara ek olarak kaşıntı, hapşırma, tıkanıklık gibi alerjik sorunları da hafifletici bir etki meydana getirmektedir.

Kullanımı:

 • Bir bardak sıcak suyun içerisine az olacak şekilde kekik yağını ilave edin.
 • Başınızı bir havlu ile örtün ve 10 dakika bekleyin. Böylelikle sıcak hava sizlerin mukusunuzu gevşek bir hale getirecek ve sizde daha rahat bir şekilde hava almayı başaracaksınız.
 • Tüm bunlar ile orantılı olarak da alerji sorunlarına sebep olan etmenler hafiflemiş olacaktır.
 • Bir başka yöntemde ise difüzörünüze birkaç damla olacak şekilde kekik yağını ekleyin ve havayı buhar ile beraber soluyun. Özellikle alerji dönemleri için birebir bir yöntemdir.

18. Yaşlanmak

Kekik yağının içerisinde oldukça kuvvetli özelliklere sahip antioksidanlar bulunmaktadır. İşte bu antioksidanlar, yaşlanma dönemini geciktirmektedir. Çünkü vücut içerisinde oluşan serbest radikaller yaşlanma sürecinin daha çabuk olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden dolayı antioksidanlar bu serbest radikalleri yok eder ve yaşlanmayı geciktirir.

Kekik yağında yer alan fenoller sayesinde kişiler aynı zamanda kanser, kas dejenerasyonu, kırışıklık, sinir sistemi bozuklukları ve yaşlanma sorunlarından olabildiğince uzak kalmaktadır.

Kullanımı:

 • Hindistan cevizi yağından 1/4 kahve fincanı kadar alın ve yine aynı oranda moringa yağı ile karıştırıp içerisine 20 damla olacak kadar kekik yağını ilave edin.
 • Karışımı güzelce karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın.
 • Bu işlemi günlük olarak yapın ve olumlu sonucu kendi gözlerinizle görün.

19. Parazitler

2000 yılında yapılmış olan bir araştırma sonucuna göre, kekik yağının vücut içerisinde yer alan birçok zararlı etmeni yok ettiği görülmüştür. 2014 yılında yapılan bir başka çalışma sonucunda ise kekik yağı, mide gribi ve gastroenterite sonucu oluşabilecek norovirüsünün öldürücü bir etki yarattığını görülmüştür.

Aynı zamanda E.coli, salmonella ve listeria gibi kaynaklardan karşılaşılan patojenlere karşıda kekik yağı oldukça etkili faydalar sağlamaktadır.

Kullanımı:

 • Yediğiniz yemeklerin içerisine kekik yağından çok az miktarda ekleyin ve böylelikle vücudunuzda yer alan bakterilerden kurtulun.
 • Eğer isterseniz kekik yağı çayınıza birkaç damla ekleyerek de tüketebilirsiniz.
 • Eğer bu şekilde tüketmek istemezseniz dil altına atarak da tüketebilirsiniz. (Bunun için Hindistan cevizi yağı ile karıştırın)
 • Kekik yağını, taşıyıcı yağlardan bir tanesi ile karıştırın ve cilt üzerinde yer alan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanın. Gün içerisinde 2 ya da 3 kez yapmak yeterlidir.

20. Soğuk Yaralar

Herpes Simplex Virus 1’den dolayı ağız ve dudak çevresinde soğuk yaralar meydana gelmektedir. Bu virüs kişilerde daha çok kırmızı kabarcıklar, şişlik ve ağrı meydana getirir. Bu virüs ile kekik yağı çok kuvvetli bir şekilde savaş göstermektedir. Çünkü kekik yağı, hücrelerin içinde yer alan virüsler ile saldırıcı bir etki meydana getirmektedir.

2007 yılında araştırılan bir çalışma sonucunda, yukarıda bahsedilen virüsü kekik yağının yok ettiği kanıtlanmıştır.

Kekik yağı yaralar sonucu oluşan şişliği ve kızarıklığı azaltır ve kabarcıklardan dolayı oluşan ağrıları yok eder. Kısacası daha kısa süre içerisinde iyileşme sağlar.

Kullanımı:

 • Taşıyıcı yağ ile 4 damla kadar kekik yağını karıştırın.
 • Üzerine Hindistan cevizi yağı ekleyin ve sorunlu bölgeye sürün.
 • Günde 3-4 kez uygulayabilirsiniz.
 • Gece uyguladığınızda bandaj ile kapatın.
 • Birkaç gün bunu tekrarlayın.

21. Artrit, Eklem Ve Kas Ağrısı

Kekik yağı ağrı olan bölgeye sürüldüğü andan itibaren deri içerisine nüfus etmeye başlar ve bir süre sonra oluşan ağrıyı yok ettiği görülür. Yapılan araştırmalar sonucunda doğal ağrı kesici özelliği gösterdiğini göstermektedir.

İçerisin bol miktarda karvokrol bulunmasından dolayı, HSP’leri aktive eder veya T hücrelerini aktive eder. T hücreleri ise, stres düzenleyici olarak bilinir ve HSP ise, vücuttaki inflamasyona karşı oldukça savunucudur.

Eğer ki kaslarınızı yorgun hissediyorsanız kesinlikle kekik yağını tercih etmelisiniz. Kekik yağ dokunuzun en içine girmeyi başarır ve karpal tünel sendromu ile beraber diğer kas yaralanmaların oluşturduğu ağrıları da yok eder.

Kullanımı:

 • 7 damla kadar kekik yağını 1 tatlı kaşığı kadar taşıyıcı yağ ile karıştırın.
 • (Moringa yağı) içerisine 3 damla nane yağı ilave edin ve ağrılı bölgeye uygulayın.
 • Elde edilen karışımı günde 2 ya da 3 kez uygulayın.

22. Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Eğer ki fazla oranda hastalanan birisi iseniz kesinlikle kekik yağını kullanmalısınız. Yapılan araştırmalar bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı kekik yağının savaştığını göstermektedir.

Kullanımı:

 • 3 damla taşıyıcı yağın içerisine 3 damla kekik yağı ilave edin.
 • Birkaç dakika beklemek üzere dil altına bunu uygulayın. Ardından tükürün.
 • Bir başka kullanımda ise, difüzörünüze kekik yağından birkaç damla ekleyin ve buharı soluyun.
 • Özellikle soğuk algınlığı ve gribi kolaylıkla atlatacaksınız.

23. Böcek Kovucu

Antiseptik özellik gösteren kekik yağı iyi bir böcek kovucudur. 2005 yılında düzenlenen bir çalışmada, içerisinde yer alan karvakrol ve timol sayesinde etkili bir sinek koruyucu olduğu görülmüştür.

Aynı zamanda bahçeli evlerde, bahçeden böcekleri uzak tutmak için yetiştirilmesi son derece iyi olacaktır.

Kullanımı:

 • Bir şişenin içerisine 20 damla kekik yağı ve üzerine 15 damla limon sıkın ve üstüne son olarak kireç esansı yağını ilave edip iyice karıştırın. Bu karışımı mutfak tezgahına rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Çok iyi bir karınca yok edici etkisi gösterir.
 • Pamuğun üzerine kekik yağı ilave edin ve evin belli başlı kısımlarına koyun. Bu yöntem dolaplarınızda ve bahçelerinizde yer alan böcekler için iyi olacaktır.
 • Şişeyi yarıya kadar sıcak su ile doldurun ve üzerine kekik yağı, nane yağı, citronella yağı ve cadı ela ekleyin. Hepsinden 10 damla eklemeniz yeterli olacaktır. Son olarak şişeyi sallayın ve püskürtmeye başlayın. Bu yöntem böcekleri ve sivri sinekleri yok eder.
 • 8 bardak su, 5-6 damla bulaşık yıkama sıvısı, 1 çay kaşığı kekik yağını karıştırın ve sebze kenarlarına sıkın. Bu işlem sebzelerin etrafında yer alan haşereleri uzaklaştırır.

24. Köpekler, Kediler Ve Evcil Hayvanlar

Köpeklerde artritin tedavisinde oldukça etkili olan kekik yağı, bütün hayvanlarda yer alan parazit, mantar ya da herhangi bir cilt hastalığı ile de derinden ilgilenmektedir.

Kullanımı:

 • Kekik yağını birkaç damla taşıyıcı yağ ile karıştırın ve sorunlu bölgeye sürün.
 • Eğer ki hayvanınızda pire gibi bir sorun var ise, 1 çay kasığı kekiği 16 bardak su ile karıştırın ve pet banyosunun içerisine dökün.
 • Evcil hayvanınızı bunun içerisinde yıkayın ve özellikle son durulama olarak kullanın.

25. Diğer Faydaları

 • Kekik yağı aynı zamanda cilt üzerinde yer alan ayak mantarı, sedef, grip ya da egzama gibi bulaşıcı olan hastalıklar üzerinde de pozitif etki yaratmayı başarmaktadır.
  Kişilerde oluşan gıda zehirlenmesi (E.coli bakterisinden kaynaklı) problemlerinde de kekik yağı oldukça büyük fayda sağlamayı başarmaktadır.
 • En güzel faydalarından bir tanesi ise, oldukça kuvvetli bir ağrı kesici özelliğine sahip olmasıdır. Aynı zamanda tıkanıklık gibi belli başlı sorunlara da oldukça iyi gelmektedir.
 • Alkol sorunu yaşayan kişilerin bu durumdan kurtulmaları için kekik yağı adeta şifa olmaktadır. Böylelikle hem sigara hemde alkol tüketen kişiler tarafından uzaklaştırıcı bir etki yaratmaktadır.
 • İçerisinde yer alan demir, magnezyum, kalsiyum ve K vitamini sayesinde kemiklerin daha güçlü bir hale gelmesini sağlamaktadır.
 • Eğer ki balla seyreltilip tüketilirse, enerji olarak vücuda yayılır ve kişilerin üzerindeki yorgunluğu almayı başarır.
 • Özellikle çocuklara verilmesi durumunda zekanın daha iyi açılmasını sağlar. (Omega 3 yağ asidi değerini yükselttiği için)
 • Günün kişilerde yaratmış olduğu stresi ve gerginliğinin geçmesine yardımcı olur.
 • Depresyon olaylarında sıkça kullanılmaktadır.

Kekik Yağının Cilde Faydaları

 • Yaygın görülen bir cilt hastalığı olan egzama üzerinde etkileri gidermek için atopik dermatit krem ile birlikte kullanılmış ve egzamaya sebep olan semptomlar üzerinde etkili olmuştur.
 • İçeriği ile iyi bir antioksidandır. Ciltte sorunlarına neden olan mikrop ve bakterileri yok eder. Pamukçuk, mantar ve egzama gibi.
 • Seyreltilerek uygun dozlarda ciltte kullanıldığında antialerjik özelliği sayesinde hiç bir zararı yoktur.
 • Dezenfektan özelliği ile sürüldüğü yeri temizleme etkisi vardır.
 • 1-2 damla banyo suyuna dökerek düzenli kullanıldığında vücudunuzu temizler ve mikroplardan arındırır.
 • Bakteri oluşumunu engellediği için bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Cildi temizler nefes almasını sağlar.
 • Gözenekleri açar. Bunun için sıcak suyun içine 1-2 damla damlatıp yüzünüzü buharına tutarak tıkanan gözenekleri açabilirsiniz.
 • Ciltte oluşan yara ve yanıkları dezenfektan özelliği ile temizleyerek hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Yaşlanmayı geciktirici, leke giderici, yaşlanma sebebi cilt sarkmasını ve ciltteki hasarlı yerlerin iyileşmesinde etkisi vardır.
 • Cilt sıkılaştırıcı özelliği vardır.
 • Selülit ve varis gibi dolaşım sorunu hastalıkları ile mücadele eder.

1. Cilt üzerinde ve Akne Üzerinde Oldukça Etkilidir

Kekik yağının tropikal uygulama yönteminde cilt üzerinde oluşan sorunlar rahatlık ile ortadan kalkar. Aynı zamanda egzama gibi oluşan sorunlarda da oldukça kuvvetli bir etkiye sahiptir. Kekik yağı oldukça doğal bir özelliğe sahip anti-englamatuardır. Buda özellikle sedef hastalığı gibi iltihaba sebebi ile oluşan sorunlarda oldukça kuvvetli bir etki oluşturmasını sağlamaktadır.

Antiseptik bir özelliğe sahip olduğu gibi aynı zamanda anti bakteriyel bir özelliğe de sahiptir. Buda cilt üzerinde oluşan akne sorunlarla savaşmak için gayet yeterli bir özelliktir. Bu özellik, başta bakteriler ile savaşır ve bakterilerin ölmesini sağlarken ardından ak nenin sebep olmuş olduğu şişlik ve iltihabı da yok eder.

Kullanımı:

 • Hindistan cevizi ya da zeytin yağının içerisine 2-3 damla kadar kekik yağı ilave edin. Bu karışımı uzunca bir süre karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın.
 • Eğer ki akneler için kullanmak isterseniz, bir suyun içerisine yaklaşık 3 damla kadar kekik yağı ekleyin ve pamuk yardımı ile aknelerin üzerine sürün.
 • Burada tahriş olup olmayacağınızı anlamak için ilk olarak cildinizin belli bir bölgesine uygulama yapıp emin olmalısınız.

2. Siğiller

Siğil daha çok kişilerin ellerde, ayaklarda ve daha başka vücut kesimlerinde görünen, görüntü bakımından kişileri oldukça sıkan bir durumdur. Siğiller çoğu durumda kişilerin canını acıtabilir. (özellikle de ayak altında oluşanlar)

Siğil aynı zamanda tek bir yer ile kalmaz ve vücudun daha farklı bölmelerine de yayılabilir. Bu sebepten dolayı onları fark eder etmez, hemen tedavi etmelisiniz. Kekik yağının içerisinde karvakrol yer almaktadır ve bu sayede bunlardan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Kullanımı:

 • 1 tatlı kaşığı kadar taşıyıcı yağın içerisine 3 ya da 4 damla kadar kekik yağı ilave edin.
 • Oluşan karışımı pamukla birkaç kez bölgeye uygulayın. (bu esnada çubuk kullanmak daha iyi olacaktır) işlem bittikten sonra bir bant yardımı ile bölgeyi kapatın.
 • Yaklaşık 15 gün içerisinde farkı göreceksiniz.

3. Uçuk

Carvacrol, güçlü bir antibakteriyeldir ve kekik yağının içerisinde yer alan önemli bir bileşiktir. Bu bileşen ise uçuk yani herpes virüsü adı verilen virüs ile kuvvetli bir şekilde savaşmaktadır. Bakterilerin hücre zarı antibiyotiklere karşı olarak geçilmez bir görev üstlenir. Kekik yağı, bu yağın parçalanmasını sağlar. Böylelikle bakteri öldürmek için yardımda bulunan güçlü antibiyotikler sağlar. Aynı zamanda kekik yağı, hücrelerde yer alan virüslere karşı savunucu ve saldırıcı bir etki yaratır.

Yapılan bir araştırmaya göre, kekik yağı herpess virüsünü tamamı ile parçalamaktadır.

Kullanımı:

 • 1 çorba kaşığı kadar taşıyıcı bir yağı 4 damla kekik yağı ile karıştırın. Bu uygulamayı daha çok herpes virüsünün oluşturduğu yerlere sürün.  Bir başka yöntemde ise,  bu karışımı dilin altına uygulayabilirsiniz. Böylelikle bir süre bekleyin ve tükürün.

Kekik Yağının Saça Faydaları

 1. Kafa derisinin semptomlarından kaynaklanan derideki kullanmanın yani kepek tedavisinde etkilidir.
 2. Saç dökülmesini durdurur. Daha canlı ve güçlü saçlara kavuşmanız da etkili bir yağdır.
 3. Saçkıran hastalığının tedavisinde etkilidir.

Saç Üzerinde Etki Gösterir Ve Kepekler İle Savaşır

Kekik yağı düzenli kullanım sonucunda saçın daha güçlü ve parlak görünmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda hem kaşıntı sorunu yaşıyor ve hemde kepek problemi ile karşı karşıya kalıyorsanız kesinlikle kekik yağını denemelisiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda kepeğin, kafa derisi üzerinde oluşan mantardan dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir. Kekik yağı da mantar ile çok iyi bir şekilde savaşan bir yap olduğundan dolayı, kepek sorununa birebir iyi gelmeyi başarmaktadır.

Kullanımı:

 • 1 yemek kaşığı şampuana 5-6 damla kekik yağını ekleyin. Saçınıza sürün ve yaklaşık 10 dakika bekleyin ve durulayın. Bir hafta bu işlemi sürdürün.
 • 15 damla kadar kekik yağına 10 damla kadar çay ağacı yağı ekleyin. İçerisine 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyin ve saçlarınızı yıkadıktan sonra sürün.

Kekik Yağının Yan Etkileri

 • Ciltte yer alan yaralarda kekik yağı kullanımı az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Fakat bu esnada doz alımı çok önemlidir. Eğer ki bu yağı kullanırken aşırısına kaçarsanız, cildinizi tahrişe uğratmış olursunuz.
 • Alerjik durumlarda belli başlı bir takım sorunları ortaya çıkarabilir. Bu yüzden dolayı doktora alerji testi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Daha çok nane, ada çayı, fesleğen, mercan köşk, lavanta ile alerji sorunu yaşayan kişiler kekik yağına karşıda bir alerjik sorun yaşayabilmektedirler. Bu yüzden dolayı bunlardan eğer ki bir tanesine bile alerjiniz varsa, kekik yağını tüketmeyin ve ilk olarak bir doktora başvurun.
 • Esansiyel yağlar, güçlü uçucu biyolojik birleşenler olup kullanımı risk içerir. Direk olarak esansiyel yağların kullanımı ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bunun için esansiyel yağlar taşıyıcı denen yağlarla seyrettikten sonra kullanımı uygun olur. En iyi seyretme yağları içinde taşıyıcı denen Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı ve zeytinyağı gelmektedir.
 • Diş sağlığı için etkili olan kekik yağı, ağız içi mukozasına direk uygulanmamalı ve yutulmamalıdır.
 • Nane gibi keskin kokulara alerjisi olanların, kekik yağına karşıda alerjisi olma ihtimali muhtemeldir.
 • Dahili kullanımı önerilmez.
 • Harici kullanımda seyretme işlemi ile yapılır. Direk uygulama yapmak riskli sonuçlar doğurabilir.
 • Kontakt dermatit,
 • Saman nezlesi semptomları,
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Baş dönmesi,
 • Konjonktivit baş ağrısı
 • Astımı tetikleyebilir.
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Gastrointestinal tahriş
 • Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında kullanımı önerilmez.
 • Hormonları oldukça etkilemeyi başaran kuvvetli bir yağdır. Kısacası hormonları ilk olarak uyarır ve ardından onları düzenleme işlemine koyulur. İşte bu esnada hormonlar uyarılırken bebeklerin düşmesi (düşük) meydana gelebilir. Doktorunuzla görüşmeden ileri ki safhalarda da kullanmanız sakıncalı olabilir.
 • Çocuklara kullanımı önerilmez.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.