Kanola Yağının Faydaları ve Kullanımı

Kanola Yağının Faydaları ve Kullanımı
22 Nisan 2020 tarihinde eklendi, 75 kez okundu.

Kanola yağı, Kolza bitkisinde bulunan tohumların işlenmesi ile elde edilen bir yağ türüdür. Kolza bitkisi ülkemizde kanola, rapiska ve rapitsa adları ile de bilinmektedir. Bu bitki, içerisinde bulunan maddeler sebebi ile hayvanların uzak durduğu bir bitkidir. Üretimi ilk olarak Kanada da başlamış daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde ise en yaygın olarak Çin ve Hindistan’da üretildiğini görülmektedir. Açık bir rengi bulunmaktadır ve kokusu yoktur. İlk üretimi yapıldığında makine yağı olarak kullanılan, gün geçtikçe ayçiçek yağı gibi bitkisel yağların yanında yer almaya ve satılmaya başlamıştır. Fakat içerisinde bulunan maddeler gereği diğer bitkisel yağlardan ayrılmaktadır.

Kanola yağının faydaları olduğu gibi zararları da oldukça fazladır. Bu nedenle tüketiminde bilinçli olmak gerekir. Ne kadar miktarda kullanılacağı ise bir doktor tarafından belirlenmelidir. Günümüzde satışa sunulan bazı yağlarının zararlı maddelerden arındırıldığı belirtilmektedir. Fakat yine de kullanmadan önce iyice araştırılmalı ve doğruluğu tespit edilmelidir. Aksi taktirde kullanımı başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Kanola Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Kolesterole İyi Gelmektedir

Vücutta iyi ve kötü olmak üzere iki çeşit kolesterol bulunmaktadır. Yüksek seviyelere ulaşan kötü kolesterol ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Kötü kolesterolü düşürmek için uygulanan doğal yöntemlerden bir tanesidir. Kolesterolün vücut tarafından emilimine engel olan, kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterol seviyesini de yükseltmektedir.

 • Kalp Sağlığını Artırır

İçerisinde bulunan doymuş yağ oranı ve trans yağ oranı oldukça düşük bir seviyededir. Bu nedenle düzenli bir şekilde kullanımı kalp problemleri riskini en aza indirgemektedir. Kalp krizi geçirme ve kalp felci geçirme riskini de büyük oranda azaltmaktadır. Kalp krizi geçiren hastalar diyetlerinde kullandığında kalp krizinin tekrarlama riski de önlenmiş olmaktadır.

 • İltihaplanma ile Mücadele Eder

Artriti hafifleterek oluşabilecek iltihaplanmaların önüne geçmektedir. İltihap problemi yaşayan kişilerde hassasiyeti en aza indirmekte ve sertliği azaltarak hareket etme imkanını artırmaktadır. Bunların yanı sıra iltihaplı bağırsak hastalığına da iyi gelmektedir.

 • Kanserle Mücadele Eder

İçerisinde bulunan E vitamini gibi antioksidanlar kansere karşı mücadele etmektedirler. Vücuttaki sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engellemektedirler. Bu nedenle kullanımı kanserle mücadelede kullanılması gereken doğal bir yağdır. Aynı zamanda kanserin ilerlemesini önlediği için kanser tedavisi gören hastalar için de uygundur.

 • Diyabet Hastalığına İyi Gelmektedir

İçerisinde bulunan doymamış yağlar, kandaki glikoz seviyesini dengelemektedir. Bu da diyabet hastalığının vücutta gelişmesini önlemekte ve diyabet hastaları için de hastalığın ilerlemesini engellemektedir. Ayrıca kan şekerindeki ani artış ve düşüşler de tedavi edilebilmektedir.

 • Zihin Fonksiyonlarını Artırır

İnsanlar yaşlandıkça zihin fonksiyonlarında yavaşlamalar meydana gelmektedir. Zamanla bunama ve alzheimer gibi hastalıklar kendini göstermekte ve bilişsel işlevler oldukça zarar görmektedir. İçerisinde bulunan antioksidanlar, beyin hücrelerini koruyarak hücrelerin zarar görmelerini engellemektedir.

 • Saç Sağlığı İçin Faydalıdır

Saç sağlığı için özellikle saç bakım ürünlerinin içerisinde bulunan bir yağdır. Saç derisini besler ve bakterilerden arınmasını sağlar. Saçı düzleştirmekte ve yumuşak bir doku kazandırmaktadır. Bunların aynı sıra saçın uzamasını sağlamakta ve kepek tedavisinde kullanılmaktadır. Saç derisine masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir.

 • Kas Problemlerini Tedavi Eder

Kas problemleri ile çeşitli nedenlerden dolayı çok sık karşılaşılmaktadır. Ağır bir eşya taşındığında ve çok çalışıldığında ortaya çıkabilen kas problemleri, içerisinde bulunan yağ asitleri tarafından kasların rahatlaması sağlamaktadır. Kas sorunu yaşanan bölgeye masaj yaparak sürülmesi önerilmektedir.

 • Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Yiyeceklerin içerisinde kullandığımız yağlar genellikle vücudumuzu daha da ağırlaştırmakta ve kilo alımına neden olmaktadır. Fakat yağ içerisindeki K ve E vitamini sayesinde vücuttaki yağlar çözülmektedir. Genelde herkesin rahatsız olduğu karın yağlarını yakmakta da etkili bir yöntemdir. Bu nedenle özellikle spor ile desteklendiğinde kilo verdiren bir yağ olduğu söylenebilir.

 • Enerji Verir

Vücudun metabolizmasının normal bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun yorgun düşmesini engelleyerek her zaman enerjik olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle sporcular tarafından tercih edilmekte ve başarılı sonuçlar vermektedir.

Cilde Faydaları

Cilt bakımında ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılabilmektedir. Özellikle kuru cilt tipine sahip olan kişiler günlük cilt bakımında kullanmayı tercih etmektedirler.

 • Cilt Tedavilerinde Kullanılır

İçerdiği E vitamini sayesinde cildin oksijensiz kalmasını engellemektedir. Cilt üzerinde kullanımı ile daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm elde edecektir. Cilt üzerine uygulanırken birkaç damla lavanta yağı ile kullanılması tavsiye edilmektedir. Cilt sağlığı açısından oldukça yararlı olan bu yağ, kırışıklıkları azaltmakta ve lekeleri gidermektedir.

 • Cilt Enfeksiyonlarına İyi Gelir

İçerisinde bulunan yağ asitleri kuru ve yıpranmış ciltleri tedavi etmek için birebirdir. Tahriş olmuş cildi yatıştırmakta ve cilde parlak bir görünüm kazandırmaktadır. Bu nedenle özellikle kuru cilt tipine sahip olan kişilerin kullanması şiddetle tavsiye edilir.

 • Yaşlanma Belirtilerini Azaltmaktadır

Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar, koyu halkalar ve lekeler ortaya çıkmaktadır. Bu da kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Yaşlanma belirtileri ortadan kaldırmak için düzenli bir şekilde cilde masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir.

 • Cildin güzel bir şekilde nemlenmesini sağlamaktadır.
 • Yaşlanma karşıtı bitkisel bir bakım yağıdır.
 • Sivilce tedavisi için kullanılmakta ve başarılı sonuçlar vermektedir.
 • Cilt hücrelerini korumakta ve cilt sağlığı açısından fayda sağlamaktadır.
 • Vücut yağı olarak da kullanılabilmektedir.
 • Özellikle kuru ciltler için kullanımı tavsiye edilmektedir.
 • Cilt üzerinde oluşan enfeksiyonları tedavi etmektedir.
 • İçerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde ciltteki ince çizgilerin ve lekelerin kaybolmasını sağlamaktadır.
 • Cildi oksijensiz radikallerden korumaktadır. Böylece cildi beslemekte ve genç bir görünüm kazandırmaktadır.
 • Cildi yumuşatma özelliğine sahiptir.
 • Kuru ve tahriş olmuş cildi yatıştırmakta ve ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlamaktadır.

Saça Faydaları

Saç için oldukça faydalı bir yağ türüdür. Özellikle saç kırıkları, saç kuruluğu, seyrek ve hasar görmüş saçların bakımında kullanılan mucizevi bir yöntemdir.

 • Kıvırcık Saçları Düzleştirir

Saçınızın kıvırcık olmasından memnun değilseniz, bir bardak ılık su ile bir çay kaşığı yağ karıştırarak saçınıza düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanıldığı taktirde başarılı bir sonuç vermektedir. Saçın kurumasını ve kabarmasını önlediği için bu yöntem dışarı çıkmadan önce de uygulanabilir.

 • Saçı Besler ve Yumuşatır

İçerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde saçı derinlemesine besleyerek yumuşak bir doku kazandırır. Ayrıca hasarlı saçların onarılmasını sağlar. Saçı güneşin zararlı etkenlerinden koruyarak parlak bir görünüme kavuşturur. Bu nedenle hem şampuanın içerisine bir miktar ilave ederek hem de direkt olarak saça sürülerek uygulanabilmektedir.

 • Kepek Oluşumunu Önler

Saç derisini tedavi etmektedir. Bu nedenle kepek tedavisinde de başarılı sonuçlar verir. Kepek oluşumunu engellemek için uygulanırken masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilmektedir.

 • Saçın Hızlı Uzamasını Sağlar

Saç üzerindeki bir başka faydası saçın uzamasını hızlandırmaktır. Saç uzatmak oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Bu nedenle saçın daha çabuk ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Kanola Yağı Saç Maskeleri

Kepek Tedavisi İçin

Malzemeler

 • 3 çay kaşığı çay ağacı yağı,
 • 10 çay kaşığı kanola yağı.

Nasıl Uygulanır?

Malzemeler cam bir kabın içerisinde iyice özümsenene kadar karıştırılmalıdır. Sonrasında bu karışım ısıtılarak saç derisine uygulanmalıdır. 10 dakika boyunca parmak uçları ile masaj yapılarak saça uygulanır. 30 dakika boyunca saçta bekletilmeli ve sonrasında ılık su ve şampuan ile durulanmalıdır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

Maske tarifi hafta bir defa uygulanabilmektedir.

Nasıl Fayda Sağlar?

Bu işlem sonrasında saçınız kepeklerden arınmış olacaktır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı kanola yağı,
 • 1 Yemek kaşığı badem yağı,
 • 1 Yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Birkaç damla lavanta yağı,
 • Birkaç damla biberiye yağı.

Nasıl Uygulanır?

Tüm malzemeler cam bir kabın içerisinde birbiri ile özümsenene kadar karıştırılmalıdır. Saç derisine ve saç tellerine masaj yapılarak uygulanmalıdır. Bu karışım yaklaşık 20 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ve şampuan ile durulanmalıdır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

Haftada sadece bir defa uygulanması tavsiye edilmektedir.

Nasıl Fayda Sağlar?

Saç dökülmesini önlediği gibi saçın sağlıklı uzamasına da yardımcı olmaktadır.

Kanola Yağı Nasıl Kullanılır?

Günümüzde pek çok kullanım alanı mevcuttur. Yiyeceklerde, salatalarda kullanılmasının yanı sıra kozmetikten dekorasyona ve hatta sanayi yağı olarak bile kullanılmaktadır. Ruj, dudak balzamı ve nemlendirici gibi kozmetik ürünlerde petrol türevi ürünler yerine kullanılması daha sağlıklı bir yöntemdir.

Mum üretiminde de yararlanılmaktadır. Diğer bir kullanım alanı ise bio-yakıtlardır. Ayrıca mürekkep yapımında da kullanılan yaygın bir üründür. Isıya dayanıklı olması nedeniyle kızartma yağı olarak ve konservelerde sıkça kullanılan bitkisel bir yağdır.

Saça Nasıl Uygulanır?

Saç için kullanımı oldukça basittir. Uygulama sırasında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Saça uygulanmadan önce ısıtılmalıdır. Isıtıldıktan sonra saç derisine nüfuz etmesini sağlayacak şekilde parmak uçları ile masaj yapılarak uygulanmalıdır. Uygulama sonrasında saç bir havlu ile sarılmalıdır ve yaklaşık 20 dakika boyunca bu şekilde bekletilmelidir. Bekleme sonrasında saç ılık su ve şampuan ile yıkanarak durulanmalıdır.
 • Bir başka uygulama şekli ise saça direkt olarak ısıtılmadan uygulanmasıdır. Bu yöntemde saç diplerinden uçlarına doğru hassas bir şekilde uygulanır. Sonrasında bir havlu ile sarılarak gece boyunca bu şekilde beklenir. Sabah saç ılık su ve şampuan ile yıkanmalıdır.
 • Bu iki yöntem de saç sağlığı ve tedavisi için uygundur.
 • Saça haftada iki defa uygulanması tavsiye edilir.

Cilde Nasıl Uygulanır?

Cilde direkt uygulanabileceği gibi diğer bitkisel yağlar ile de kullanılabilmektedir. Kozmetik amaçlı kullanılan kremlerin ve losyonların içerisinde de bulunmaktadır.

 • Öncelikle temiz bir cilt üzerine uygulanmasına dikkat edilmelidir.
 • Cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır.
 • Haftada iki defa kullanılması önerilir.
 • Kullanım öncesinde el üzerine sürülmeli ve cildinizde alerjik reaksiyon oluşturmadığına emin olunmalıdır.
 • Cilt üzerinde kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara sebep oluyor ise kullanım sonlandırılmalıdır.
 • Vücut için kullanılacak ise 1 yemek kaşığı yağ banyo sonrasında tüm vücuda masaj yapılarak yedirilmesi gerekmektedir.
 • Yüz için uygulanacağında pamuk yardımı ile sürülebilir.
 • Cilde sürüldükten yaklaşık yarım saat sonrasında ılık su ile durulanmalıdır.

Kanola Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Yapım aşamasında doğal yapısı ile oynanmış ve içerisine zararlı katkı maddeleri katılmış olması nedeniyle kullanımı pek fazla önerilmemektedir. Kolza bitkisinin tohumundan üretilen yağ insan ve hatta hayvan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Zararlarını tespit etmek amacıyla birçok araştırma ve deney yapılmıştır. Fareler üzerinde denenen deneylerde ölümcül sonuçlara neden olduğu tespit edilmiştir.

 • Doğal yapısı ile oynanmış olanların tüketiminin yan etkilerinden bir tanesi kalp sağlığını riske atmasıdır.
 • Kullanıma bağlı olarak kabızlık, kansızlık ve halsizlik durumu ortaya çıkartmaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır.

Faydaları ile zararları birbirini nötrlemektedir. Bu bağlamda akılları karıştıran kullanırken iyice düşünülmesi gerektiğidir. Çünkü faydaları için kullanılan zehirli etkisinden arındırılmamış ise bir anda çok büyük zararlar doğurabilmektedir. Kalp hastalıklarından kansere kadar birçok hastalığa sebep olmaktadır. Bu nedenle sağlığınız açısından doğal olmasına ve arıtılmış olmasına dikkat etmeniz gerektiğini bir kez daha belirtmek isteriz.

Kanola Yağı Nasıl Yapılır?

Birçok hastalığa, cilde ve saçlara yararlı olan yağı evde yapmak zor olduğu gibi ülkemizin her yerinde kolza bitkisi yetiştirilmediğinden temin etmekte mümkün olmayabilir. Genellikle Trakya bölgesinde yetişen bu bitki, orada yağ haline dönüştürülmektedir. Eğer siz de kolza bitkisini elde ettiyseniz evde yapmanız mümkün olabilir.

 • Yapmak için öncelikle kolza bitkisinin içerisindeki tohumlar çıkarılmalıdır.
 • Bu tohumlar ezilmeli ve içerisindeki yağ çıkarılmalıdır.
 • Bu yağ cam bir kavanozun içerisinde saklanmalı ve güneş ışığı almamalıdır.
 • Uygun koşullarda saklandığında bir yıl boyunca kullanılabilmektedir.
 • Soğuk sıkım yöntemi ile yapılan yağın kullanımı önerilmektedir.

Kanola Yağının Fiyatı

Büyük marketlerde, aktarlarda ve internet üzerindeki satış noktalarından temin edilebilmektedir. Satın alırken, güvenilir, onaylı markaları tercih etmelisiniz ve genetiğiyle oynanmamış tohumlardan elde edilip edilmediğini araştırmalısınız. Alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise soğuk sıkım yöntemi ile üretilmiş olması ancak sağlık açısından daha faydalıdır.

Fiyatlarının çok pahalı olduğu söylenemez. Hatta diğer bitkisel yağlara göre çok daha ekonomik bir yağdır. Bu nedenle de en çok tercih edilen yağlardan bir tanesidir. Litrelik fiyatı yaklaşık 7 – 8 TL arasında değişmektedir. Fakat kozmetik amaçlar için üretilenlerinin, 100 ml için fiyatı 30 ila 40 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar markasına, gramajına ve soğuk sıkım olarak üretilip üretilmemesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git