Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir ?

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir ?
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 520 kez okundu.

Türkiye olarak yakından tanıdığımız ve sevdiğimiz kabak çekirdeği, ülkemizin birçok bölgesinde yetişen bir bitki olduğu için bolca tükettiğimiz besinler arasında yer almaktadır. Ancak sadece akşamları televizyonun karşısında tükettiğimiz ya da sohbet esnasında tabak tabak yediğimiz sade bir kuru yemişten farklı olarak, zengin içeriği sayesinde bize sağlık açısından büyük faydalar sunmaktadır. Çokça tükettiğimiz bu besin, içeriğindeki vitaminler ile bağışıklık sistemimizi destekler ve güçlendirir. Tercihe göre kabuklu ya da kabuksuz olarak tüketilebilen kabak çekirdeğinden yapılan yağlar da sağlığımız için oldukça faydalıdır.

Halk arasındaki tüketim şekli dışında kabak çekirdeği, aynı zamanda yağı çıkarılarak da tüketilebilen bir gıdadır ve kabak çekirdeği yağının da mucize sayılabilecek etkileri vardır. Kabak çekirdeği yağı yeşil ve kırmızı bir renge sahiptir ve kavrulmuş kabak çekirdeğinden elde edilir. Bu mucizevi yağ palmitik, stearik, oleik ve linolenik asitler dahil olmak üzere beta, gama ve delta-tokoferol içeren tokoferoller ve lutein ve beta-karoten içeren karotenoidlerin yanında klorofil vb. gibi birçok faydalı özelliğe sahiptir. Kabak çekideğinde bulunan linolenik asitler vücudumuz tarafından üretilemediği için dışarıdan alınmaları gerekmektedir. Linolenik asitler günümüzde F vitamin olarak bilinmektedirler ve omega-3 asitleri sınıfında yer alırlar. Yani bu asitler, omega-3 asitlerinin bitkisel kaynaklarıdır diyebiliriz.

Orta Avrupa ve Doğu Avrupa’da yemeklerde kullanılan kabak çekirdeği yağı, zaman zaman farklı amaçlar için de kullanılmıştır. Bir dönem prostat problemleri için iyi bir kocakarı ilacı olarak kabul edilen kabak çekirdeği yağının iyi huylu prostat hiperplazisi (prostatın aşırı gelişmesi) ile mücadele konusunda çok etkili olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda bu yağ, esansiyel yağ asitleri içermesi sayesinde sağlıklı kan damarlarının, sinirlerin ve dokuların korunmasına yardımcı olur. İçerisinde bol miktarda selenyum ve çinko bulunan kabak çekirdeği yağı özellikleri ve gösterdiği faydalar açısından badem yağı ile hemen hemen aynı işlevi görmektedir. Özellikle iltihap önleyici özelliği sayesinde oluşabilecek birçok hastalığı baştan önleyebilen kabak çekirdeği yağı, antioksidan bakımından da oldukça zengin içeriğe sahiptir. Bu mucizevi yağın en belirgin faydaları ise direnç sistemini desteklemesi ve vücutta bulunan zararlı toksinlerin etkisini azaltmasıdır. Aynı zamanda iltihaplı ve enfeksiyon içeren hastalıklara karşı korur ve bu hastalıkların oluşma riskini en aza indirir.

 • Kabak çekirdeği yağı, Prostat sağlığını korur ve Prostat büyümesini engeller. Özellikle erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskini de önemli ölçüde azaltır. Bunun yanı sıra idrara sık çıkan kişiler için oldukça etkilidir ve idrar akışını da büyük oranda dengelemektedir. Boşaltım sistemini de koruyarak idrarla ilgili her türlü rahatsızlığa iyi gelir. Yaygın bir idrar yolu enfeksiyonu olan sistit hastalığını da önemli ölçüde iyileştirir.
 • Kabak çekirdeği yağının bağışıklık sistemi destekleyici özelliği vardır ve toksinlerin vücuttan atılması konusunda son derece faydalıdır.
 • Kolesterolü düşürücü etkisinin yanı sıra kalp sağlığını korur ve kalp krizi geçirme riskini bir hayli azaltır. Ancak tansiyon düşürücü ilaçların etkisini azalttığı için bu ilaçlar ile beraber tüketilmesi önerilmemektedir.
 • Tüketen kişiyi diyabete karşı koruması da kabak çekirdeği yağının faydaları arasındadır. Aynı zamanda kan şekerini dengelediği için kişiyi şeker hastalığına karşı da korur.
 • Geceleri uyuyamamak oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ancak kabak çekirdeği yağı vücutta serotonin salgılanmasını sağlayarak uykusuzluğa iyi gelir.
 • Böbrekler için çok faydalı olan bu yağ, vücuttaki bazı bileşiklerin seviyesini arttırarak böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir antioksidan olan kabak çekirdeği yağı, bağırsaklarında kurt olan kişiler için de şifa olmaktadır. Bağırsakları yumuşatıcı özelliği sayesinde bağırsaklarda bulunan kurt ve tenyaların düşürülmesine fayda sağlamaktadır.
 • Kabak çekirdeği yağının içerisinde bulunan bazı maddeler ise hastalıkların önlenmesini ve olası hastalıkların dağılmasını sağlar.
 • Düzenli olarak bu yağı tüketmek depresyona ve strese iyi gelmektedir.
 • İçeriğindeki A ve E vitaminleri ile antioksidan sayesinde düzenli kullanarak cildinize bakım da yapabilirsiniz. Kabak çekirdeği yağı özellikle göz etrafına sürüldüğü zaman göz çevresinde bulunan kırışıkları da ve yaşlanma belirtilerini de azaltmaktadır.
 • Güneş lekelerinin giderilmesi için de kullanılabilen kabak çekirdeği yağı ile sorunlu bölgeye masaj yapılabilir.
 • İçeriğindeki çinko sayesinde hormonları yüksek ölçüde dengeleyen bu yağ, erkeklerde saç dökülmesi de ciddi manada azaltmaktadır. Hatta bu hususta yapılan bir araştırmadan bahsetmek doğru olacaktır. Kabak çekirdeği yağını tüketen insanlar incelenmiş, düzenli olarak 24 hafta boyunca bu yağı kullanan kişilerde saç dökülmesinin yüzde 40 gibi ciddi bir oranda azaldığı ortaya çıkmıştır.
 •  Kabak çekirdeği yağının düzenli kullanımı özellikle sabah ortaya çıkan mide bulantısı ve istemsiz kusma gibi birçok rahatsızlığa da iyi gelir.
 • Vücutta mikroplarla savaşan kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna da katkı sağlayan bu yağ, içeriğindeki K vitamini sayesinde kemikleri de oldukça güçlendirir. Bu hususta özellikle yaşlı insanların düzenli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir.
 • Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sayesinde kabaktan elde edilen yağın kalp ve damar hastalığı bulunan kişilerde, kanı sulandırdığını ve akışkanlığını artırdığını tespit etmişlerdir.
 • Aynı zamanda bu mucizevi yağ bedeni temizler, bağırsak tembelliğine de yüksek oranda iyi gelir.
 • Karaciğerin güçlendirilmesi için de düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.
 • Müshil etkisi de olan kabak çekirdeği yağı, basura da çok iyi gelmektedir.

Kabak Çekirdeği Yağı Kullanımı

Sıvı yağ ya da zeytinyağı gibi salatalara eklenerek kullanılabilir. Cilde masaj yaparak da kullanımı mümkündür. Masaj yoluyla kullanıldığında cildi yumuşatma ve yaşlanmayı geciktirme gibi faydaları vardır. Günde 1 tatlı kaşığı içilebilir. Tek olarak tercih edilmezse bir çay bardağı ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı ekleyerek de tüketebilirsiniz. Ancak sizi bazı hususlarda uyarmak istiyoruz. Kabak çekirdeği yağını kullanmadan önce kolesterole sahip olan kişilerin doktorlarına başvurmaları önemlidir. Bunun yanı sıra kullanacak kişi bu yağı kullanmadan önce kabak çekirdeğine alerjisi olup olmadığını kontrol ettirmelidir. Kabak çekirdeği yağını serin ve kuru alanlarda muhafaza ediniz. Bu mucizevi yağı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayınız. Tamamen doğal yollarla elde edilen bu yağ, hiçbir koruyucu madde ve katkı maddesi içermez. Aynı zamanda bu yağ, soğuk ve sıcak kullanıma uygundur.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git