Dudak Kenarında Çıkan Yaralar Nasıl Geçer ?

23.06.2016
Dudak Kenarında Çıkan Yaralar Nasıl Geçer ?

Ağız kenarında veya köşesinde meydana gelen çatlaklar veya yaralar ağız kenarlarının iltihaplanması ve kuruması sonucunda meydana gelir. Genellikle ağrılı ve kanamalı şekilde kendinin göstermektedir. Çoğu zaman kişinin genel sağlık durumu ile doğrudan ilgili değildir. Dudak kenarındaki yaranın sebebi ne olabilir gelin birlikte öğrenelim.

Dudak çevresinde meydana gelen bu yaralar genellikle soğuk havalar, kişinin ağız çevresini sürekli olarak ıslak tutması ve buna bağlı olarak rüzgar çarpması sonucunda oluşan gerginlikten meydana gelebilir. Bunların dışında kişinin beslenme düzenine bağlı olarak vitamin eksikliğinden de kaynaklı şekilde ortaya çıkabilir. Beslenme düzeninden kaynaklı olarak meydana gelmiş olan dudak kenarında yaralar kişinin beslenme düzenine oldukça dikkat etmesi ve tek tip gıda kaynaklı beslenmekten kaçınarak daha fazla vitamin ağırlıklı olarak beslenmesi gerektiğine işarettir. Çok nadir olarak ciddi sorunların habercisi olabilir. Böyle durumda doktor tavsiyesi almak oldukça önemlidir.

Dudak kenarında çıkan yaralar varsa tedavisi oldukça basit yöntemlerle mümkündür. Bu yaraların geçmesi için düzenli olarak dudak koruyucu krem kullanmak gerekmektedir. Ayrıca dışarı çıkarken güneş koruyucu krem kullanmak ve dudakların oldukça rüzgardan ve nemden korunması oldukça önemlidir. Dudak kenarındaki yaralar geçtikten sonra dudak koruyucu kullanmaya devam edilerek dudak çevresinin nemli kalması sağlanırsa daha hızlı şekilde iyileşme gözlemlenecektir.

Dudak kenarında yara tedavisi için bölgeye soğuk veya sıcak kompres yapmak yaraların iyileşmesini sağlayacaktır. Genellikle vücudun tamamına bağlı olarak değilde bazı durumlarda stres kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Stres kaynaklı olarak ortaya çıkan ağız çevresi yaraları diğer zamanda çıkan yaralara göre daha farklıdır. Kişinin psikolojik durumu düzeldiğinde otomatik olarak ağızda ve çevresinde meydana gelen yaralanmalarda ve kızarıklıklar da azalmalar meydana gelir. Bu durum düzeldikten sonra kişinin beslenme düzenine özen göstererek oldukça iyi ve daha fazla vitamin ağırlıklı besinler tüketerek sağlığına oldukça özen göstermesi gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.