Bacaklarda Kırmızı Lekelerin Nedenleri

23.02.2017
Bacaklarda Kırmızı Lekelerin Nedenleri

Bacaklarda oluşan kırmızı lekelerin birçok nedeni vardır. Her şeyden önce kişinin alerjik bir yapısı var mı bu kontrol edilmelidir. Alerjik bünyeli kişilerde mevsimsel olarak döküntüler, lekelenmeler olmaktadır. Bunlar basit yöntemli çeşitli solüsyonlarla kontrol altına alınabilir.

Mevsimsel olmasının yanında yiyeceklere karşı duyulan hassasiyetten ötürü de kızarıklıklar meydana gelebilir. Bazı kişilerde eskiden olmasa dahi yaş ilerledikçe daha önce tükettiği süt, yumurta vb gıdalara karşı alerji oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda alerji yaptığı düşünülen gıdaya ara vererek vücudun özellikle de bacaklarda meydana gelen kızarıklıkların tepkimesi kontrol edilmelidir. Böylece alerji yaptığı düşünülen gıdaların tüketimi azaltılabilir yerine benzer vitamin protein alınılabilecek farklı gıdalara yönelmeler olabilir.

Bunların yanında bahar ve yaz aylarının gelmesi ile beraber doğal ortamlarda ortaya çıkan böcek ve sineklerden oluşan kızarıklarda olabilmektedir. Nasıl ki gıdaya yada mevsimsel geçişlere alerjisi olan kişiler varsa, böcek-sineklere de alerjisi olan çok kişi vardır. Bu tip alerjiler için doktorunuza danışarak basit bir alerji hapı ile mevsimsel yada böcek türevi olan alerjilerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Ancak bacakta kızarıklıkla beraber şişme morarma gibi etkilerde varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Bu durum özellikle bahar-yaz aylarında fark etmeden bir böcek tarafından ısırılmanın da habercisi olabilir.

Bir diğer oluşabilecek kızarıklık durumları da özellikle bayanlarda görülen epilasyonlara bağlı oluşabilecek kızarıklıklardır. Hassas ciltli kişilerde bacaklarda meydana gelecek ufacık bir kaşıntıda bile kızarıklıklara maruz kalabilirler. Birde bu kadar hassa ciltlere lazer vb epilasyonlar yapıldığı zaman ciltte yoğun kızarıklıklar meydana gelebilmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bacaklarda meydana gelebilecek kızarıklıklar alerji, hassa cilt gibi faktörlerden meydana gelebilecek kızarıklıklardır. Ancak nedeni belli olmayan , teşhisi bu yöntemlerle yapamadığınız kızarıklar meydana gelmesi durumunda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bazen vücudumuz bizi bazı sinyallerle uyarır. Bu uyarıların daha ciddi ve kronik rahatsızlıklara dönüşmemesine dikkat etmeliyiz. Bazen bu kızarıklıklar bir diyabetin habercisi olabileceği gibi maalesef çağımızın artık normal gibi görünen hastalığı kanserlerinde uyarıcısı olabiliyor. Sağlık ihmale gelmemesi gereken önemli bir husustur. Sağlık dolu günler dileğiyle…

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.