Yosun Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

18.06.2020
Yosun Sabunu Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Yosun sabunu, denizlerdeki mucizevi bitkilerden biri olan yosundan üretilmektedir. Diğer sabun çeşitlerine göre cildi daha iyi temizler ve oluşan yağlanmaları giderir. Günlük yaşamda bütün güzellik merkezleri yosun özlü kozmetik ürünleri ile cilt bakımı yapmaktadır. Her sokak başında kurulan güzellik merkezlerine tonlarca para harcamak yerine doğal yosun sabununu kullanarak hem ekonomik hem de doğal bir tedavi olarak cilt bakımını gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. İçeriğinde mineral ve protein bulundurarak adeta bir vitamin deposuna dönüşür. Denizden almış olduğu fosfor, kalsiyum ve iyot faydalı olmasını sağlayan en önemli etkenlerdir. Vitamin bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde B ve C vitaminlerini de bulundurmaktadır.

Yosun Sabunu Önemli Faydaları

Vitamin Yönünden Zengindir

Birden fazla faydası bulunması nedeni ile günümüzde birçok insan tarafından kullanıldığı bilinmektedir. En önemli faydalarından biri ise içeriğinde bulunan vitaminlerdir. A, C ve E vitaminleri ilastin lifleri kolajen oluşumunda büyük bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda içerisinde bulunan E vitamini aynı zamanda cildin ve vücudun yaşlanmasını önleme konusunda ve kırışıklıkları azaltmada büyük bir rol oynamaktadır.

Doğal Bir Antiseptiktir

Yoğun olarak tuz içerdiğinden dolayı antiseptik özellik taşımaktadır. Mikroplara ve bakterilere karşı güçlü bir şekilde savaşır, vücudu bakteri ve mikropların yol açtığı hastalıklardan korur. Cildi temiz ve pürüzsüz bir hale getirir. Yosun sabunu deri altındaki yağ birikimini yok etmeye yardımcı olmaktadır. Vücutta uygulanan bölgelerde kan dolaşımını hızlandırarak, yağ oluşumuna engel olmaktadır. Deriyi yumuşatarak kadife gibi yapar.

Varis ve Selülit Oluşumunu Engeller

Bunun yanı sıra varis oluşumunu da engellemektedir. İçerisinde sağlıklı cilt bakımı için ideal olan bitkisel yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar kakao yağı, keten tohumu yağı ve zeytinyağıdır. İçeriğinde bulunan şifalı bitkiler sayesinde vücutta oluşan selülitlerle mücadele etmek mümkündür. Selülit bulunan bölgelerde masaj eşliğinde kullanılması önerilmektedir. Böylelikle selülitlerden kurtulmanın yanı sıra hem yağ birikimini önler hem de cildi temiz tutmuş olursunuz. Vücutta yeni selülit oluşumunu engellediği de bilinmektedir.

Kasları Dinlendirir

İçeriğinde yoğun mineral bileşenleri bulunduğunda özellikle spor sonrasında vücuttaki kasların dinlendirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda spor sonrasında veya günlük hayatta kullanımı durumunda ter kokusunu bastırır, vücutta oluşabilecek kötü kokuların önüne geçer.

Metabolizmayı Hızlandırır

Su yosunundan elde edilen yosun sabunun düzenli kullanımı durumunda metabolizmayı hızlandırarak vücutta biriken toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde zayıflamak isteyenlerin vücutlarının dolaşım hızını arttırmak ve kilo verme sürecini daha kolay bir hale getirmek için yosun sabunu ile masaj yaptığı bilinmektedir.

Ayak Kokusunu Keser

İçeriğinde yoğun oranda tuz bulunmaktadır. Tuz tek başına kötü kokuların bastırılmasına yardımcı olurken içeriğinde bulunan diğer maddelerle birleşince özellikle ayaklardaki kötü kokusunun bastırılması için etkili bir yöntemdir. Ayakların düzenli olarak yosun sabunuyla yıkanması özellikle kış aylarında uzun süreler boyunca havasız bir ortamda hapsolan ayaklarda koku oluşumunu engeller.


Yosun Sabunu Cilde Faydaları

Zengin Bir İçeriğe Sahiptir

Kalsiyum, fosfor ve iyot bakımından oldukça zengin olmasından dolayı, cilt bakımı denilince akla ilk gelen bakım ürünlerinden biri yosundur. En iyi doğal tedavi yöntemleri arasında yerini alan yosun sabunu, cildi adeta bebek cildi gibi parlak ve pürüzsüz bir hale getirmektedir. A, C ve E vitaminlerini bünyesinde bulundurduğu gibi B1, B2, B6 ve B12 vitaminlerini de içerir. Cilt sağlığını en üst düzeyde korumayı sağlamaktadır.

Gençleştirici Etkisi Vardır

İçeriğinde bulundurduğu doğal bir anti-aging olan E vitamini sayesinde cildin kırışmasını önlemektedir. Aynı zamanda yalnızca mevcut kırışıklığın azalmasında değil, kırışıklık oluşumunun önlenmesinde de önemli bir görev üstlenir.

Cilt Bakımı ve Cilt Tedavisi İçin Kullanılır

Cilt bakımı ve cilt sorunları için doktora başvurulması durumunda yosun sabunu tavsiyesi ile karşılaşılması mümkündür. Çünkü düzenli kullanılması durumunda kişiyi bütün cilt sorunlarından kurtarabilir. Yapılan klinik araştırmalar sonucu, güvenilirliğini uzmanlar tarafından kanıtlamayı başaran doğal bir üründür. Cilt bakımı için cilt doktorları tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Peeling Etkisi Bulunur

Yosun sabunun cilde uygulanması durumunda doğal bir peeling etkisi göstermektedir. Deniz yosununun ölü hücreleri ciltten temizlediği bilinmekte olup özellikle banyo yaparken kullanılması durumunda kafadaki ölü deriyi yok etmeye yardımcı olur. Peeling işlemini yaparken aynı zamanda daha önceden de bahsettiğimiz üzere, vitamin ve mineral yönünden zengin olduğundan cildi besler.

Cildi Temizler ve Gençleştirir

Cilt gözeneklerinde oluşan kirlerin temizlenmesinde yardımcı olur. Özellikle içeriğinin yüzde yüz doğal olmasından dolayı özellikle kimyasal madde kullanıma alerjik reaksiyon gösteren kişilere kozmetik temizleyiciler yerine yosun sabunu önerilmektedir.

Aynı zamanda denizden aldığı mineraller sayesinde cildi dinlendirerek, güzel bir parlaklığa kavuşturur. Ayrıca içeriğinde bulunan A1, B2, B6 ve B12 vitaminleri ile kalsiyum ve demir başta olmak üzere zengin mineral içeriği ile ciltteki kan dolaşımını arttırdığı, bu sayede de cilde daha genç bir görünüm kazandırdığı bilinmektedir.

Ek olarak içeriğinde bulunan E vitaminden dolayı düzenli kullanım durumunda belli bir süreden sonra cildin kuruması ve çatlaması önlendiğinden daha genç bir görünüme kavuşulmasına yardımcı olur, düzenli kullanılması durumunda da doğal bir önlem olarak cildin yaşlanmasını geciktirir.

Cilde Doğal Bir Görünüm Kazandırır

Özellikle deniz yosunundan elde edilen yosun sabunlarının içeriğindeki minerallerin vücuttaki nem dengesinin sağlanması için oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Ciltte hafiflik ve duruluk oluşturur, dengelenme ve yüz parlamasına yardımcı olur. Cildin sağlıklı ve doğal bir görünüme kavuşması için düzenli kullanımına önem verilmesi gerekmektedir.

Cildi Yumuşatarak Sivilce ve Siyah Noktalardan Arındırır

Cildi gererek, yumuşatır ve cilt için büyük fayda sağlamaktadır. Cilt yüzeyinde oluşabilen sivilcelere karşı, en iyi doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle sivilcelerin yoğun olarak oluşum gösterdiği ergenlik döneminde kullanılması durumunda ciltteki sivilcelerin kurutulması ve yenilerinin oluşumunun önüne geçilmesinde önemli bir rol üstlenir. Aynı zamanda düzenli kullanımı ciltteki siyah noktaların yok olmasını sağlayarak pürüzsüz bir cilde kavuşmaya yardımcı olur.

Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırır

Ciltte bulunan yara izleri ve başka nedenlerden kaynaklanan lekeleri yok ederek ciltte bulunan yarayı hızla iyileştirir. Aynı zamanda daha önceden de belirttiğimiz gibi içeriğinde bulundurduğu tuz bileşeninden dolayı antiseptik özellik taşır, mikroplara ve bakterilere karşı koruyucudur.

Alerjik Reaksiyonların Önüne Geçer

Tamamen doğal bir içeriğe sahip olduğundan özellikle günlük hayatımızın bir parçası haline gelen ancak hassas ciltler için faydadan çok zararı bulunan kimyasal yüz temizleyicilerinin doğal bir alternatifidir. Vücuttaki nem dengesini mükemmel oranda koruduğundan doğrudan yüze uygulanması durumunda cildi yağlandırmaz veya kurutmaz. Nem dengesinin korunmasına yardımcı olduğu gibi aynı zaman hassas veya sorunlu ciltler için oldukça verimli bir temizleme sunar.

İltihaplı Dokuları Tedavi Eder

Özellikle ciltte bulunan iltihaplı dokuların kullanılmasında etkin olarak kullanıldığı bilinmektedir. İçeriğinde bulunan besin ve mineral bileşenleri bir araya geldiklerinde cildi yumuşatır ve iltihabın kurumasına yardımcı olarak tedavi sürecini hızlandırır.

Kullanılan Ürünlerin Etkinliğini Arttırır

Tek başına kullanıldığı gibi cilde bakım veya tedavi uygulanmadan önce de kullanılması mümkündür. Cildi daha sonrasında uygulanacak tedavi veya bakım için hazırlayarak kullanılacak ürünlerin daha hızlı emilmesini yardımcı olur ve etkinliklerini arttırır. Böylelikle kullanılan ürünlerden yüksek oranda verim alınmasına yardımcı olur.

Besin Takviyesi Sağlar

Özellikle diyet döneminde vücudunun ihtiyacı olan besinlerin tümünün alınamaması cilt üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebeple kilo verme aşamasında bulunan kimselerin düzenli olarak yosun sabununu kullanması cildin ihtiyacı olan besinlerin takviyesinde oldukça önemli bir rol üstlenir. Böylelikle kilo verme döneminde sıklıkla karşılaşılan cilt sorunları yerini sağlıklı bir cilde bırakır. Özellikle vücutta yüksek oranda kaybedilen suya karşı sıvı dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

Cildi Dinlendirir

Özellikle günlük hayattaki zararlı maddelerden ve stresten yoğun bir şekilde etkilenen cilde dinlemesinde yardımcı olur. İçeriğindeki yararlı takviyeler ile yorgun bir görünüme sahip, ışıltısını kaybetmiş cildin dinlemesine ardından da yeniden canlanmasına yardımcı olur.

Kuruyan Elleri Nemlendirir

Yosun sabunu yalnızca yüzde değil eller başta olmak üzere vücudun çoğu bölgesinde kullanılabilmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında çatlayarak nemini kaybeden ve kuruyan el derisinin tedavisinde kullanılması mümkündür. Doğal bir nemlendirici olduğu ve ciltteki nemi hapsettiği için düzenli kullanıma bağlı olarak ellerde gözle görülür bir değişim sağlanmaktadır. Yalnızca nemini kaybetmiş ve çatlamış ellerde değil sıvı kaybına bağlı olarak yaraların oluştuğu ellerde de etkili bit çözüm sunmaktadır.


Yosun Sabunu Saça Faydaları

Cilt problemlerine iyi geldiği gibi saçlara da iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Saç bakımı için kullanılması gereken doğal bakım ürünlerinden biridir. Özellikle saç dökülmesi problemi yaşayanlar için birebirdir. Saç dökülmesi ve yağlanma gibi problemler nedeni ile bakımı zor olan saçların çoğu zaman kısaltılması tercih edilmektedir. Yosun sabunu sayesinde saçları sağlıklı uzatmak mümkündür

Saçları Güçlendirir ve Uzamasına Yardımcı Olur

Düzenli kullanım durumunda saçları ve saç liflerini güçlendirerek canlandırır. Özellikle etkili bir saç bakım ürünü olarak kullanılması mümkündür. Saç kırılması sorununu ortadan kaldırarak saç köklerini besler ve saç dökülmelerini engeller. Aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Saç Derisi Sorunlarına Çözüm Getirir

İçeriğinde saç derisini besleyen vitamin ve mineraller bulunduğundan özellikle saç derisi sorunlarında etkin bir çözüm sunar. Deride hassasiyetin giderilmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda mevcut konak veya kepek oluşumunu çözerek, ileride yeniden oluşmalarını önler. Saçları ve saç diplerini rahatlattığından derideki köklerin yatışmasını ve güçlenmesini sağlayarak sorunların önüne geçer. Kafada oluşan ölü deriyi yok ederek derinin yenilenmesini sağlar, özellikle kaşıntılı saç derisi sorunları için kesin bir tedavidir.

Saçı Canlandırır ve Yağlanmanın Önüne Geçer

Saçları her banyodan sonra parlak tutar ve saçların yağlanmasını önler. İçeriği son derece doğal olduğu için özellikle saçların etkili bir şekilde temizlenerek canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Nem dengeleyici bir yanı olduğu için saç diplerindeki ve saçlardaki fazla yağın atılmasını sağlar.

Saçların Kolay Şekil Almasına Yardımcı Olur

Saçları yatıştırdığı ve saç tellerini güçlendirdiği için kabarık veya karmaşık görüntü yerine daha sakin ve canlı saçlara kavuşulmasına yardımcı olur. Saçlardaki düğümlerin çözülmesi ve özellikle sıkı at kuyruğu veya topuzlardan sonra oluşan dökülmelerin azalmasını sağlar, saçların şekil almasını kolaylaştırır.

Saç Bakım Ürünlerinin Zararlarını Nötrler

Günlük hayatta kullanılan ve özellikle doğal bir içeriğe sahip olmayan başta şampuan ve saç bakım kremi olmak üzere genel olarak tüm kimyasal saç ürünlerinin zararını nötrler. Tamamen vegan (Yosun sabunu hayvan yağından üretilmemiştir) bir içeriğe sahip olduğu gibi aynı zamanda içerisinde bir katkı maddesi de bulunmaz. Böylelikle kimyasal ürünlerin her ne kadar zararsız gibi görünseler de saçlarda meydana getirdiği yıpranmaların önüne geçer.


Yosun Sabunu Nasıl Kullanılır?

Sorunlu olan cilt için her gün düzenli olarak kullanılmalıdır. Günlük olarak el yüz yıkaması veya banyo ihtiyacınızda yosun sabununu tercih etmeniz büyük fayda sağlayacaktır. Kullanırken, doğrudan cilde temas etmek yerine ilk önce elinizde köpürttükten sonra cildinize uygulamanız daha faydalı olacaktır. Çünkü bazı hassas ciltlerde tahriş ve diğer yan etkilerin gözükmesi mümkün olabilir.

Selülit Problemi Yaşayanlar İçin Kullanım

Özellikle selülit bulunan bölgeler, ılık su ile yıkandıktan sonra yaklaşık 5 veya 20 dakika kadar yosun sabunu ile masaj yapılarak durulanmalıdır. Hassas olan bölgelere doğrudan temas ettirmeyiniz. Böyle durumlarda elinizde köpürterek hassas olan bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Aksi takdirde hassas bölgelere doğrudan temas ettirmeniz yan etkilerle karşılaşmanıza yol açabilmektedir.

Sivilce ve Siyak Nokta Problemi Yaşayanlar İçin Kullanım

Yüz bölgesinde bulunan sivilce ve siyah noktaları yok etmek için de kullanabilirsiniz. Sivilce ve siyah nokta bulunan bölgelerde ilk olarak yüzünüzü ılık su ile yıkayarak nemlendirmelisiniz. Daha sonra iyice gezdirerek köpürtür hale getirin. Yüz bölgesinde oluşan köpükleri elinizle ovalayıp masaj yapın. Yaklaşık 10 dakika kadar sürmesi gereken masajdan sonra yüzünüzü tekrar ılık su yardımı ile durulayarak uygulamayı sonlandırın. Bu uygulamayı 1 ay boyunca, günde bir defa uygulamanız durumunda yüzünüzde oluşan sivilce ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Ayak Kokusu ve Deride Sertleşme Problemi Yaşayanlar İçin Kullanım

Ayak kokusu problemi yaşayanlar içinde kesin çözüm haline gelen bitkisel üründür. Bakteriler nedeni ile ayaklarda oluşan kötü kokuları yok etmeye yardımcı olur. Tam bir bakteri düşmanı olduğu için düzenli olarak kullanılması durumunda ayak kokusuna son verecektir. Her akşam uyumadan önce ayaklarınızı ılık su ile yıkadıktan sonra, yosun sabunu ile iyice yıkayın ve tekrar ılık su yardımı ile durulayarak uygulamayı sonlandırın. Yaklaşık bir ay süren uygulama sonunda ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayak bölgesinde bulunan deri soyulması, topuklardaki çatlaklık ve sertleşme gibi problemleri de beraberinde yok etmeyi sağlamaktadır.


Yosun Sabunu Zararları

Yeteri Kadar Araştırma Yapılmaması Durumunda

Sivilce, siyah nokta ve selülit gibi birçok soruna iyi geldiği bilinmektedir. Ancak yan etkileri ve zararları da mevcuttur. Hassas bölgelere doğrudan temas etmesi birçok yan etkilere sebep olmaktadır. Sanal ortamlarda yosun sabunun zararları konusunda pek fazla bilgi yer almamaktadır. Bu nedenle cildinizde yaşadığınız problemler nedeni ile yosun sabununu tercih etmeden önce bir dermatolog veya cildiye uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Cildinize oluşan problemlerin neden kaynaklandığını belirterek cilt tipinize uygun ilaç veya bitkisel ürün reçete edecektir.

Kullanım Şekline ve Bölgesine Dikkat Edilmemesi Durumunda

Cildinizdeki yağ oranının dengelenmesine etki olarak hassas ciltler için kurutucu etki sağlayabilir. Özellikle ayaklarda oluşan yara gibi problemler üzerinde kullanılması durumunda, yaranın daha da büyümesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra çeşitli cilt ve deri hastalıklarına da yol açması mümkün olabilmektedir. Bu sebeple kullanım öncesi bilinçli hareket etmeniz büyük bir önem arz etmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.