Sistite Hangi Bölüm Bakar ?

Sistite Hangi Bölüm Bakar ?
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.631 kez okundu.

İdrar kesesinde oluşan iltihaplanmaya sistit adı verilir. Kısacası idrar yolu enfeksiyonu olarak da bilinmektedir. Sistitin belirtileri şu şekildedir: sık sık idrara çıkma isteği, idrar yaparken damla damla gelmesi, yanma hissi vermesi bilinen belirtiler arasındadır. Önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Mutlaka doktora görünmenizde fayda olduğunu unutmayın.

Sistitin oluşumuna etki eden etmeler: Stres, diyabet, uzun süre bir yerde oturmak, gebelik, tuvalet temizliğine dikkat edilmemesi, idrarı zamanında boşaltmamak, cinsel ilişki vs durumlardan kaynaklıdır.

Kadınların yüzde 80’ninde görülmektedir. Sistit için üroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Tanısı genellikle klinik semptomların varlığında konulur. Tedavisi için ilaç kullanılmalıdır.  Doktor tarafından verilen antibiyotiği üç gün boyunca düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Gebe, diyabet hastası olan kişilerde antibiyotiği kullanma süreci 7 güne kadar uzamaktadır.

Tekrarlayan sistit durumlarında ürolojik muayeneden geçilmesi gerekir. Tekrar etmesine neden olan etmenin iyice araştırılması gerekir. İlaç içildiği halde sistiti geçmeyen bayanlarda başka bir tedavi yöntemi uygulanır. Özel ışıklı aletler ile idrar torbasının içindeki hastalık odaları görüntülenir ve tedavi edilir.

Sistitin tekrar etmemesi için düzenli olarak doktora gidilmelidir. Önerilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Soğuk havalarda dikkat edilmeli ayaklarınızı sıcak tutmalısınız. Sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Düzensiz ve rastgele kişilerle cinsel ilişkiye girilmesinden sakınılmalıdır. Kabızlık şikayetinizde sistit ile birlikte oluyorsa bu durumu mutlaka doktorunuza iletin. Sistit bayanlarda daha fazla görülür sizinde bu şekilde probleminiz var ise geç olmadan doktora başvurup gerekli tedavinizi başlatmalısınız. Sağlığınızdan daha önemli bir şey olmadığını unutmayın. Sağlıcakla kalın..

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git