Tıp dilinde bu rahatsızlığa “Gastroözofageal reflü” denir. Toplumun % 15-20 oranında sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görünmesine rağmen, erkeklerde yemek borusu hasarına daha çok rastlanır.  Yaşlı ve çocuklarda da görülen tedavi edilmemesi durumunda ciddi boyutlara ulaşması muhtemel bir sağlık sorunudur.

Ağız yolu ile alınan gıdaların Mideye inmesini yemek borusu sağlar. Hortuma benzeyen yemek borusu mide ile birleşen alt ucunda gıdaların geçtiği aynı zamanda kapalı duran bir kapakçık bulunur.  Bu kapakçık mide asidinin ve mideye giren gıdaların yemek borusuna geri kaçmasını engeller. Yemek borusunun ucundaki kapağın (sfinkter) gevşemesi nedeni ile yemeklerin geri kaçmasına reflü denir.

Hamilelikte Reflü

Hamilelikte ile kadınlarda genelde sıklıkla görülen mide problemlerine içinde özellikle mide yanması ve progesteron hormonunun artışı ile mide kapağının gevşeme olabilir. Ayrıca plesentanın büyüyerek karın alanını daraltması da reflüyü tetikleyen bir etkendir. Hamilelik süresince beslenmelerine dikkat ederek rahatsızlığı az da olsa giderebilir.

Çocuklarda Reflü

Çocuklarda da çok sık  görülen bu hastalık genel orana bakarak %15 oranında görülmektedir. Çocuklarda tüketilen abur cubur, çikolata, hazır paket gıdalar ve patates kızartması gibi besinlerin sık tüketilmemesi için ailelerin çok dikkat etmesi gerekir.