Yüz Felcine Hangi Bölüm Bakar ?

Yüz Felcine Hangi Bölüm Bakar ?
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.547 kez okundu.

Yüz felcine hangi bölüm bakar ? Yüz felci için hangi doktora ve bölüme gidilir ? Yüz felci hangi bölüme girer öğrenin.

Yüz Felci İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Yüz felci nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda yüz felcine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Yüz Felci Nedir ?

Uzmanlar, yüz kaslarının ani bir hareketle ortaya çıkan bir tür yüz rahatsızlığı olduğunu bildiriyor. Yüz hareketleri 7 sinir tarafından kaslara ulaştırılması oluşan engellemeler bu hareketlerin yapılmamasına sebep olmaktadır. Bunlar çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir.  Kış aylarında daha fazla görülmekle birlikte, kadın ve erkeklerde eşit olarak görülmektedir.

Yüz felci mimik kaslarını hedef alan ve ani bir şekilde meydana gelen bir rahatsızlıktır.Yüz hareketlerinin yapılmasına yardımcı olan sinirlerde meydana gelen harabiyet  sonrasında, beyinden gelen emir kaslara iletilemez ve böylece yüzün tamamı ya da belli bir bölümü  hareketsiz kalır. Yüzde ağrı, baş ağrısı, mide bulantısı, konuşma ve yutkunma zorluğu, salya akması, kas seğirmeleri,  göz yaşının kontrolsüz akması, gözde ve ağızda kuruluk gibi belirtiler en yaygın yüz felci belirtileridir ve uzmanlar tarafından kolaylıkla teşhis konabilmektedir. Bu belirtileri fark ettiğiniz zaman en yakın sağlık kuruluşundan yardım alırsanız fizyoterapistler size en uygun tedavi programını vakit kaybetmeden uygularlar ve böylece daha az zarar görmüş olur ve daha kısa sürede iyileşebilirsiniz.

Soğuk hava ve rüzgarın tetiklediği bu hastalık, halk arasında çoğunlukla kış aylarında oluştuğu sanılsa da bu yanlış bir bilgidir. Yüz felci her mevsimde eşit şekilde  görülebilir. Bayanlarda ya da erkeklerde  görülme sıklığı neredeyse aynıdır.

Kişiden kişiye göre farklı şekillerde ortaya çıkabilen yüz felci, çok hızlı ilerler ve birkaç saat ya da birkaç gün içinde etkilerini gösterir.

Yüz Felci Nedenleri Nelerdir ?

Hastalık teşhis etmekte uzmanlar biraz sıkıntı yaşamaktadır. Kendini hemen belli eden bir rahatsızlık değildir. Bir kaç gün öncesinde kulak arkasında bir ağrı belirmeye başlar. Yüzün bir kısmındaki yüz kasları güçsüzleşir ve zayıflar  ya da tamamen etkisiz hale gelir.  Mimikler yapılamaz. Göz kapakları kapanamaz, dudak kenarları düşer ve alın kırıtılamaz. Hastada duyusal bir kayıp olmamasına rağmen hissizlik belirtileri ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda tat alma duyusu kaybı olabilir ancak bu yüz felcinin kesin bir nedeni olmayabilir. Hastalığın en görülebilir belirtileri, istemsiz gözyaşı, göz kapatmaya çalışırken göz küresinin istemsiz olarak yukarı kayması, korneada meydana gelen tahriş ve göz kapaklarında kısılmalar yer almaktadır. Felçli tarafta yiyecek ve içeceklerin istemsiz bir şekilde dışa düşürülmesi görünür.

En yaygın ve bilinen nedeni enfeksiyonlar olan yüz felcinin aslında pek çok nedeni vardır. Bu nedenle de hastalığın çıkış nedenine göre farklı seyirler gözlenir ve buna göre de fizyoterapistler tarafından farklı tedavi teknikleri uygulanır.

Cerrahi girişimler, orta kulakta iltihaplanma, travmalar, kafatası ve yüz kemiği kırıkları, genetik sendrom,  doğum öncesinde yüz sinirlerinde oluşan gelişim problemleri, nörolojik hastalıklar, inme gibi nedenler yüz felcine sebep olabilirler.

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir ?

Yüz siniri gülümsemek, yemek yemek, içmek, çiğnemek, kaşları kaldırmak gibi mimik hareketlerinden sorumludur. Sinirin hasarı bu hareketlerde kayıplara neden olur. Birde yüzde ağrı, baş ağrısı ve dönmesi, kulak ağrısı ve çınlaması, sese karşı hassasiyet, salya akması, kas seğirmeleri, gözyaşının kontrolsüz akması, gözde ve ağızda kuruluk gibi belirtiler görünür.

Yüz Felci Tedavisi

Tedavi durumunda yüzün felçli taraftaki gözün korneasına hassasiyet gösterilmeli ve dikkat edilmelidir. Kısa süreli durumlarda göz bandajı yeterlidir. İyileşme süreci uzun vadeli ise, göz kapaklarının birbirine dikilmesi daha uygun olacaktır. Hastaya rahatsızlığı detaylı bir şekilde açıklanmalıdır. İlk aşamada muhakkak soğuktan korunmalıdır. Bir aya yakın bir süre dışarı çıkılmamalıdır. Lokal olarak felçli kısma tedavi uygulanır ve bu yöntem yeterlidir. Bu yöntemler basit ve ilk aşama felci için uygulanacak tedavi yöntemleridir. Aynı zamanda ilk 24/48 saat içerisinde doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Fizik tedavi yöntemleri olarak hastaya, masaj, yüz egzersizleri, elektrik simulasyonu, elektroterapi ve akapuntur uygulanmaktadır.  Birde bunların yanında doktorun önerdiği yüz jimmastikleri uygulanmalıdır.

Tüm bunların yanında hekim kontrolünde tedavilerimizi devam ettirmeliyiz.

Yüz felcine hangi doktor bakar ? Yüz felci için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız fizik tedavi bölümüne gitmelisiniz.

Yüz felcine hangi bölüm bakar ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git