Lansinoh Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları

Lansinoh Krem Nedir, Kullanımı ve Faydaları
20 Mart 2020 tarihinde eklendi, 14 kez okundu.

Lansinoh krem, cilt kuruluğu, kaşıntı, pişik ve radyasyon tedavisinden dolayı oluşan cilt yanıklarından kaynaklanan diğer cilt tahrişi türlerini tedavi etmek amacıyla sıkça kullanılır. Aynı zamanda emzirmenin neden olduğu yaralı ve çatlamış göğüs uçlarını iyileştirmek için, çatlak dudaklar, çatlak topuklar için kullanılan lanolin, kütikül bakımı için de oldukça iyidir. Bu krem, içindeki belirli alerjen maddeleri minimize eden üretim işlemlerinden geçirilerek üretilmektedir.

Bu krem patentli HPA teknolojisi saflaştırılmış Lanolin içerir. Koyun veya keçi yününden elde edilen bir madde olan Lanolin, 2 çeşit olarak blunmaktadır. Kesinlikle koku, tat, koruyucu ve katkı maddesi içermeyen bu krem, hemen sonra meme uçlarının silinmesine gerek kalmadan rahatlıkla bebek emzirilebilir. Eğer lanolin maddesine alerji durumu varsa kesinlikle kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Lansinoh kremin 2 formu mevcuttur. Merhem vea krem formunda bulunabilir.

İçeriğinde bulunan butryl hydroxyanisole (bütüril hidroksianisol) madde, yağlı maddeleri koruyan bir antioksidandır. Oksijen atomunun yağlara değmesini engeller, bu sayede bozulmasını önler. Bu maddeler genellikle jet yakıtı, elektrik iletken yağı, petrol ürünleri, lastik, kozmetik ürünler ve ilaç sanayi gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Bu krem doğal bir formüle sahiptir ve hipoallerjeniktir.

Lansinoh Krem İçeriği

Bu krem HPA lanolin içermektedir. 100% doğal lanolin içeriği bulunmaktadır.

HPA Lanolin

Lanolin koyun veya keçi yününden elde edilen bir maddedir ve arıtmak için, özel toprak süzgeçlerden süzülmektedir. Bu işlem sırasında sülfat asidi, potasyumbikromat, klor ve hidrojen peroksit kullanılmaktadır. 2 çeşit lanolin bulunmaktadır. Biri hidrate (sulu) lanolin olup, sarımsı beyaz renkte diğeri ise susuz lanolin olup, yarı katı ve sarımtrak bir madde olarak bulunmaktadır. Sulu lanolin suda çözünmez, kloroform ve eterde çözünür. Katı lanolin ise, suda çözünmez, fakat kendi ağırlığının iki misli su ile bir karışım vermektedir.

Diğer organik çözücülerde ve sıcak alkoller içerisinde çözünür. Lanolinlerin kullanım alanları oldukça fazladır. Ticarette en çok sulu (hidrate) lanolin kullanılmaktadır, özellikle merhemlerin yapımında, kozmetikte, el kremlerinde, traş kremlerinde, tüy dökücü kremlerde ve kolloidal gümüş merhemi gibi nüfuz edici merhemlerin içeriğinde kullanılır.

Lanolin tek başına da kullanılabilmektedir. Aynı zamanda vazelin yada domuz yağı ile karıştırılmış halde kullanılabilmektedir. Pek çok kozmetik malzemesinin ve gıda ürünlerinin içinde bulunan Lanolin, hafif antiseptiktir, saçların kırılmasını önler (şampuanlara katılır), cildi güzelleştirir. Kozmetik, cilt kremleri ve nemlendirici şampuanlarda sıkça kullanılan Lanolin, ciltte var olan nemi kilitler ve çevresinde hava depolayarak nemi emer. Lanolin trigliserit içermez. Koyun yağı olarak adlandırıldığı için yanıltıcıdır çünkü içeriğinde kabul edilmesi gereken trigliseritler bu üründe yoktur. Lanolin, koyun yününü, yağı diğer kimyasallardan ve döküntülerden ayıran bir santrifüj makinesinde işlenmesiyle elde edilmeltedir. Bu işlem sırasında koyunlara zarar gelmemektedir.

Ayrıca bebek preparatları, hamur(macun) şampuanlarda, yanık yardımcıları, makyaj malzemeleri, saç sprey plastikleştiricileri, saç koruması, traş kremleri, el sabunları, evcil hayvan ürünleri, dudak stickleri, koruyucu krem ve losyonlar, güneş koruyucularının içeriğinde de bulunmaktadır. Gıdayla temasa gelecek kauçuk maddeler için plastikleştirici, sakız ana maddesi için plastikleştirici, gıda teması için yüzey yağlayıcı, gıda temasında kağıt ve kağıt panosu için köpük giderici ajan, sulu ve yağlı gıdalarla temasta kağıt ve kağıt panonun komponenti, metalik eşya üretiminde yüzey yağlayıcı, selofanın komponenti olarak, kaplamalarda köpük giderici olarak da Lanolin kullanılmaktadır.

BHA olarak bilinen, Bütilhidroksianisol, iki izomerik organik bileşik, 2-tert-butil-4-hidroksianisol ve 3-tert-butil-4-hidroksianisolün bir karışımından oluşan bir antioksidandır. 4-metoksifenol ve izobutilenden hazırlanan bu antioksidan, aynı zamanda E numarası E320 ile bir gıda katkı maddesi olarak kullanılan mumsu bir katıdır. Kimyasal formülü C11H16O2 olarak bilinmektedir. Bu antioksidan serbest radikallerle reaksiyona girerek, gıdanın renk ve lezzetinde değişimlere yol açan otooksidasyonun hızını yavaşlatır. Özellikle mısır gevreklerinde, sakızlarda, patates cipslerinde ve bitkisel yağlarda kullanılan bir koruyucudur. Oldukça yaygın kullanılan bu koruyucu madde, gıdaların renginin, tadının ve kokularının değişmesini önler. BHA’nın bebek formüllerine ve mamalarına katılması yasaktır.

Lansinoh Krem Ne İşe Yarar?

 • Bu ilaç kuru, pürüzlü, pullu, kaşıntılı cilt rahatsızlıklarını ve küçük cilt tahrişlerini tedavi etmek veya önlemek için bir nemlendirici olarak kullanılabilir.
 • Genel olarak cildi yumuşatır ve nemlendirir, kaşıntı ve pul pul dökülmeyi azaltır ve tedavi eder.
 • Pişik, kızarıklık, şişlik, radyasyon tedavisi kaynaklı deri yanıkları gibi rahatsızlıkların tedavisine de yardım eder.
 • Bu krem ölü cilt hücrelerinin arınmasına yardımcı olur.
 • Cildin daha fazla suyu hapsetmesine yardımcı olur ve cildin daha yumuşak ve nemli kalmasını sağlar.
 • Bu krem emzirmenin neden olduğu yaralı ve çatlamış göğüs uçlarını iyileştirmek için uygulanır.
 • Çatlak dudaklar, çatlak topuklar için kullanılan lanolin, kütikül bakımı için de oldukça etkili bir kremdir tedavisine yardım eder.

Lansinoh Krem Nasıl Kullanılır?

Krem krem ​​veya merhem formunda bulunur. Bu ilaç aynen prospektüsünde belirtildiği gibi veya doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Önerildiğinden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Eğer meme ucunda çatlak yoksa günde 3 defaya kadar uygulanabilir, çatlak varsa ihtiyaç duyulduğunda veya emzirmeden önce bir miktar krem parmak ucu ile yavaşça meme ucuna uygulanabilir.

Uygulanacak bölge öncelikle temizlenmelidir. Sorunlu bölgeye az miktarda, hafifçe masaj yaparak uygulanarak ciltte emilimini sağlanmalıdır. Ağrıyan, yaralı ve çatlak göğüs uçlarında bu kremi kullanmak için her emzirme sonrası tüm göğüs bölgesine bezelye tanesi kadar uygulanabilir. Günde 2 defa bu krem kullanılabilir. Tekrar emzirmeden önce bu kremi göğüs bölgesinden silmek gerekmez.

Ayrıca bebeklerde pişiği tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Pişik tedavisinde öncelikle bebeğin bezi değiştirilmeli ve altını iyice temizlenmelidir. Ardından kuru bölgeye bu krem nazik bir şekilde masaj yaparak uygulanmalıdır. Her bebek bezi değiştirildiğinde, bu krem kullanılabilir. Bu krem eğer pişik için kullanılacak ise mutlaka önceden doktora danışılmalıdır. Radyasyon tedavisi yüzünden oluşan cilt yanıklarını tedavi etmek için de kullanımında, doktora danışılmalı ve nasıl, hangi miktar ve ne kadar süre kullanılacağı ile ilgili bilgi alınmalıdır.

Günde Kaç Kez Kullanılır?

Doktor kontrolünde günde 2 kez kullanılabilir.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bu krem etkisini 1 hafta içerisinde göstermeye başlar. Doktorun reçete ettiğinden daha fazla kullanılmamalıdır.

Nerelerde Kullanılır?

Lansinoh krem, emzirmenin neden olduğu yaralı ve çatlamış göğüs uçlarını iyileştirmek için, çatlak dudaklar, çatlak topuklar için kullanılan lanolin, kütikül bakımı için de kullanılmaktadır. Derin yaralar veya açık yaralar, şişlik, yüksek ateş, kızarıklık, sızıntı veya kanama olan bölgelere de uygulanabilir. Aynı zamanda kuru, pürüzlü, pullu, kaşıntılı cilt rahatsızlıklarını ve küçük cilt tahrişlerinin tedavisi için de kullanılır. Radyasyon tedavisi kaynaklı deri yanıklarını da iyileştirir.

Nasıl muhafaza edilmelidir?

Mutlaka oda sıcaklığında ve kuru olan ayrıca çocuklaeın kesinlikle erişemeyeceği yerlerde muhafa edilmelidir.

Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer lanolin maddesine alerji durumu varsa kesinlikle bu krem kullanılmamalıdır.
 • Derin yaralar veya açık yaralar, şişlik, yüksek ateş, kızarıklık, sızıntı veya kanama, cilt tahrişinin büyük olduğu deri alanları veya herhangi bir alerji türü varsa, krem kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Lanolin doğal bir madde olmasına rağmen, hamileyken krem kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.
 • Genellikle emzirmenin neden olduğu yaraları ve çatlakları iyileştirmek için göğüs ucu bölgesine uygulanan bu krem, bebeğe zarar vermez.  Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Haricen kullanılan bu krem, sadece cilt üzerinde kullanım içindir, kesinlikle gözler, burun, ağız, rektum veya genital bölgesi ile temas etmemelidir. Yanlışlıkla temas ederse hemen bol su ile yıkanmalıdır.
 • İlacın etken maddesi olan Lanolin, koyun yününden elde edilen saflaştırılmış bir maddedir ve su emme özelliği olduğundan yumuşatıcı , yatıştırıcı ve yara iyileştirici olarak kullanılır.
 • Herhangi bir maddeye veya yiyeceğe karşı alerji durumu varsa bu ilaç kullanılmadan önce hekime danışılmalıdır.
 • Eğer meme ucunuzda çatlak yoksa bu krem günde 3 kez kullanılabilir.
 • Bu krem kullanıldıktan önce ve sonra eller mutlaka iyice yıkanmalıdır.
 • Pişik için kullanıyorsa, bebeğin altını tamamen temizlenmeli, ve ilacı uygulamadan önce iyice kurumasını beklenmelidir.
 • Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Radyasyon tedavisinden sonra oluşan cilt yanıklarını tedavisi için nasıl kullanılacağı doktora danışılmalıdır.
 • Bu kremin kullanımı sırasında herhangi bir iyileşme görülmezse ya da hastalık daha da kötüleşirse hemen ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.
 • Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak saklanması gereken bir kremdir.
 • Büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 • Bu krem % 100 doğal ve hipoalerjeniktir.
 • Bu krem koruyucu madde, paraben, koku veya aroma içermemektedir.

Lansinoh Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Eğer yan etkilerden biri görülürse hemen bu kremin kullanımı bırakılmalı ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 • Kurdeşen,
 • Nefes almada güçlük,
 • Ciltte meydana gelen ani kızarıklıklar,
 • Dudakların, dilin, yüzün ya da boğazın şişmesi,
 • Acı, yanma hissi, şişlik, tahriş,
 • Kızarıklık,
 • Şiddetli karın ağrısı.

Lansinoh Krem Fiyatı ve Nerede Satılır?

Bu krem sadece eczanelerde satılmaktadır. Reçetesiz olarak da satın alınabilen bu kremin kullanılmadan önce prospektüsü mutlaka okunmalıdır. Bu kremin fiyatı 44 lira ile 50 lira arasında değişmektedir.

Lansinoh Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sivilceye İyi Gelir mi?

Hayır, sivilce tedavisinde kullanılmaz.

Yüze Sürülür mü?

Hayır, yüz bölgesinde kullanılmaz.

Bebeğe Zararlı mı?

Bu krem, yüzde 100 doğal olduğu için bebeklere zarar vermez. Doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.

Cilt Çatlakları İçin Kullanılır Mı?

Bu krem, emzirmeden dolayı oluşan göğüs çatlaklarında oldukça etkilidir.

Dudak Bölgesine Sürülür Mü?

Evet, dudak çatlaklarında kullanılabilir.

Hamilelikte Kullanımı Nasıldır?

Bu krem doğumdan 1 ay önce kullanılmaya başlanmalıdır.

Ne İçin Kullanılır?

Bu krem göğüs ucu çatlakları, yaraları, ayak topuklarındaki ve dudaklardaki çatlaklar için kullanılır.

Reçetesiz Satılır Mı?

Evet bu krem eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilir. Fakat reçeteli olarak alındığında SGK tarafından karşılanmaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git