Kemik Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

03.01.2020
Kemik Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kemik ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı herkesin başına gelebilir. Kişinin hayatını olumsuz etkiler, hareketlerini engeller ve ağrı çoğu zaman dayanılmaz bir hal alır. Çeşitli tedavi yöntemleri de vardır. Kilo sorunları, egzersizlerde yapılan yanlış hareketler, yaralanma, kazalar, iltihaplanmalar, kireçlenme, ufak kırıklar, osteoid osteoma, enkondroma tümörlerinin oluşması, kan değerlerindeki değişimler kemik ağrısına neden olabilir.

Kadınlarda özellikle gebelik döneminde kalça kemiğinde çok fazla ağrı olabilir. Kemiklerdeki ağrı sinir ve kas sıkışması sonucunda da meydana gelebilir. Genelde el bileğinde görülür ve tenisçi bileği denir. Kemik sağlığı için D vitamini de şarttır. Besinlerden bol miktarda D vitamini almak hatta ek takviye olarak almak gereklidir. Güneş en büyük d vitamini kaynağıdır. Güneş banyosu da kemik ağrılarını önler. Bazı kemik ağrıları büyümeden kaynaklı olabilir. Özellikle ergenlik dönemindeki ağrılar boy uzamasından kaynaklanıyor olabilir. Yaş ilerledikçe romatizma gibi hastalıklar kemik ağrısına yol açabilir. Her ağrı kansere neden olmasa da çok şiddetli ve uzun süreli bir ağrı ise kemik kanseri riski taşıyor olabilir. İskelet sistemi vücudumuzda 3. kansere yakalanma riski olan bölgedir.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Eğer geçmek bilmeyen bir kemik ağrısına sahipseniz Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerine başvurmanız önerilir. Bu bölümler kemiklerinizdeki ağrının nedenini araştırır ve ona bağlı olarak tedaviye başlatır. Doktor kontrolü dışında kullanılan ağrı kesici ilaçlar ve kremler tehlikeli olabilir. İlk olarak hastanın şikayetleri dinlenir. Kilosu, son zamanlarda yaptığı hareketleri, kan değerleri, kullandığı bir ilaç olup olmadığı idrar yaparken kan gelip gelmediği öğrenilmelidir. Hemen PET-CT çekilmesi doğru olmayacaktır. Ardından fizik muayene bölümüne geçilir. Kol ya da bacakta şişlik, topallama, eklem hareketlerinde azalma, nörolojik bulguların olması gibi tüm bulgular incelenir ve kanser riski taşıyıp taşımadığı tespit edilir.

Tedavisi

Kemik ağrısı nedenine bağlı olarak ilaçlar veya kremler ile tedavi edilebilir. Vitamin eksikliği varsa ek vitamin alınabilir, kilo fazlalığı için bir diye programı hazırlanabilir. Doktorun belirlediği bir egzersize başlanılabilir. Kan dolaşımın hızlandıracak doğru masaj teknikleri de ağrıyı dindirebilir. Yine pek çok doğal yöntem de ağrıyı dindirecektir. Nadiren cerrahi müdahale gerekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.