Kemik Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kemik Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 169 kez okundu.

Kemik ağrısı için hangi doktora gidilir ? Kemik ağrısına hangi poliklinik bakar ? Kemik ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Kemik Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kemik ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kemik ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kemik Ağrısı Nedir ?

Vücudun ayakta durmasını ve hareketliliğini sağlayan iskelet sistemidir. İskelet sistemi büyüklü kısalı ve işlevlerine göre farklılık gösteren 206 adet kemikten oluşmaktadır. Kemiklerdeki bazı ağrı ve sızılarla kendini gösteren ağrıların altında, en ciddi olanı kemik erimesi, kemik iltihaplanması, romatizma, gut ve sebebi bilinmeyen fibromiyalji gibi hastalıklara bağlı olarak oluşmasının yanı sıra, gelişme ve büyümeye bağlı olarak kemik ağrıları birde darbelere bağlı olarak oluşan ağrılardır. Kemik ağrılarının bir çok sebebi vardır.

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Vücuda hareket imkanı veren kas ve iskelet sisteminde oluşan şişlik, ağrı, hareket etmeyi engelleyen sınırlayan çeşitli rahatsızlıkların içinde en çok görüneni romatizmadir. Romatizma hastalığının bilinen 200 çeşidi vardır. Bunların içinde en sık görünene yaşa bağlı olarak gelişen ve bayanlarda erkeklere nazaran daha fazla gözlenen bir hastalık olmasına rağmen erkeklerde de en sık görülen gut hastalığı vardır. Kemik ağrılarının nedenleri içinde en tehlikeli olanı ve kadınlarda daha çok görülen çeşidi (osteoporoz) kemik erimesidir. Vücudun yapısı gereği kendini yenileme özelliği vardır. Fakat yaş ilerledikçe bu yenileme hızı azalarak dokulardaki ölmeler yenileme görevini görememeye başlaması ile kemiklerde erime başlar. Bunun kadınlarda sık görülmesinin sebebi ise ostrojen hormonunun erkeklerde de testosteron hormonunun azalması ve kaybıdır. Kilo kaybının çok olması, sigara ve alkol kullanımı da kemik kayıplarına neden olur.

Vücut direncinin düşmesi derin yaralanmalar sonrası, bakteri ve mantarın kemiklere bulaşması, kan yolu ile kemiklere taşınması, kemiklerde iltihaplanmaya sebep olur.

Kemiklerin ihtiyacı olan D vitamini ve kalsiyum kötü beslenme, güneş ışığından yeterli faydalanmama sonucu kemiklerde ağrıya sebep olur. Kalsiyum D vitamini eksikliği nedeni ile 2 yaş altındaki çocuklarda raşitizm ve kemik yumuşaması osteomalazi rahatsızlığına sebep olur.

Ergenlik çağında gelişmekte olan kemik yapısı hızlı büyüme göstermesi nedeni ile de kemik uçlarında ağrıya sebebiyet verir. Kemikleri ilgilendiren kanser türlerinden böbrek kanseri, ewing sarkomları, osteosarkom, beyaz kan hücresi kanseri, kan kanseri ve akciğer kanseri kemiklerde ağrıya sebep olur.

Kemik kırılmaları, burkulması, çıkması, kemik tümorü, gaucher hastalığı, kemiğe alınan bir darbe, paratiroid bezlerinin olandan fazla faaliyet göstermesi gibi sebeplerde kemik ağrısına sebep olur.

Kemik Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

Kemik ağrısı genelde ağrılı bölgede şişlik, kızarıklık, hareketin kısıtlanması, şekil bozukluğu, sinir sisteminde farklılıklar, kalp sorunları görülebilir. Bunun yanında kaşıntı, saç dökülmesi, baş ağrısı, döküntü, karın ağrısı, sırt bel boyun, topuk ağrısı gözde kaşıntı, güçsüzlük, yorgunluk, nemli ve sıcak havalarda ise eklem yerlerinde şiddetlenen ağrı. Görülmektedir.

Kemik Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kemiklerde oluşabilecek ağrının sebebine bağlı olarak D Vitamini ve Kalsiyum Mineralini düzenli olarak almalı. Balık, balık yağı, yumurta, süt ve süt ürünlerini tüketme, güneşten yeterli şekilde faydalanma, kuruyemiş ve yeşil sebzelerden tüketmek D vitamini ve mineral açısından gerekli olup kemik erimesini engelleyen besinlerdir.
Düzenli olarak egzersiz yapmak kasları güçlendirmek, kilo kontrolü, ilaç tedavisi, ileri yaşlardaki kadınlarda azalan östrojen seviyesini dengelemek için takviyeler alma, kemik iltihaplanmalarında iltihap kurutucu antibiyotikler almak, kalsitonin hormonu kullanmak, kanser hastalıklarında ise radyoterapi ve kemoterapi görmek, cerrahi müdahale ile kemiklerde oluşan tümörlerin alınması gibi yöntemler uygulanır.

Kemik ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Kemik ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız fizik tedavi- ortopedi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git