Kalsedon Taşının Özellikleri ve Faydaları

05.10.2019
Kalsedon Taşının Özellikleri ve Faydaları

Kalsedon taşı, gri mavi, beyaz gri, sarı, sarı kahverengi ve pembe renklerinde görülmektedir. Genellikle yüksek bir parlaklığa sahiptir. Kahverengimsi çizgileri vardır. Opak ve yarı saydamdır. Parlaklığını koruması için sık sık parlatılır.

Günümüzde saf kalsedon taşı, Carnelian ya da Sard olarak da bilinmektedir. Şeritli çeşitleri de vardır ve bunlar akik taşı olarak bilinmektedir. Oniks beyaz ya da siyah şeritlere sahiptir ve Eliotrope kırmızı Jasper lekeleri vardır. Tüm bu değerli doğal taşlar, geniş kalsedon ailesinin parçalarıdır.

Kalsedon taşı ile satılan, tek renk çeşitliliği içerisinde yaygın olsa da, bu grubun diğer üyelerine Heliotrope, Jasper, Carnelian ve Oniks gibi özel ve benzersiz adlar verilmektedir.

İsmi Türkiye’nin Kadıköy olarak bilinen, Bizans Liman Kenti’den olan Kalsedon’dan gelir. En önemli oluşumları Türkiye, Brezilya, Meksika, Fas, Yeni Zelanda, Hindistan, Namibya, Rusya ve ABD’de olmaktadır.

Kalsedon Taşının Özellikleri

Sertlik6,5 - 7
Özgül Ağırlık2,57 - 2,65
Kimyasal FormülüSilikatlar, Oksitler, Kuvars
RenkSarı, gri, mavi, pembe, yarı saydam, opak, mumsu
ÇakralarGüneş Sinirağı, Kök, Boğaz
Çıkarıldığı yerlerAlmanya, Meksika, Türkiye

Kalsedon taşı, temas ettiği insan vücudundaki tüm kötü enerjileri yok eder. Genel vücut sağlığı ve psikoloji arasında denge sağlayabilen nadir doğal taşlardandır. Beyaz ve mavi renkler dışında yeşil, kahverengi ve sarı gibi renkler de görülür. İnsan vücudunun ihtiyacı olan ne ise ona göre araştırılıp kullanılmalı. Her rengin farklı faydaları mevcuttur. Bu nedenle renklere göre değişiklik gösterir.


Kalsedon Taşının Faydaları

Kalsedon taşı geleceğe bakış açınızı kaybetmeden, hedefinizi, odağınızı manevi dünyaya çevirmenize izin vermektedir. Hayatınızda olunlu yönde değişiklikler yapmanızı sağlar ve bu yeteneğinizi güçlendirir.

Hislerinizi, düşüncelerinizi, zihninizi ve bedeninizi ruhunuz ile uyumlu hale getirecektir. Bu doğal taşın enerjisi sayesinde çalışma hayatınızda, ruhunuzda, yüreğinizde ve zihninizde daha fazla pozitif olacaksınız.

Sakinleştirici

Kalsedon taşının dengeleyici ve sakinleştirici enerjisi sayesinde, zihinsel ve iç huzurunuz artacaktır. Daha dürüst, daha duygusal iyileşmeler de taş sayesinde olacaktır. Sizleri farklı zihinsel ve fiziksel sağlık olanaklarından koruyabilen güçlü ve şifalı bir taştır.

Dış Etkenlerden Korur

Genellikle kabuslara bile yol açan tüm olumsuz dış etkenlere karşı koruma sağlar. Daha iyi iletişim halinde olmanıza ve duygularınızı olumlu yönde konuşmanıza yardımcı olur.

Yaşam Enerjinizi Arttırır

Duygusal denge, metanet, zindelik katarak yaşam enerjinizi arttırır. Daha cömert olmanız için olumlu yönde enerji verir. Daime samimi ve nezaketli olmanız için sizi teşvik eder. Her zaman iyi işler yapmanız için sizi motive eder. Zihinsel esneklik sağlayarak, yaratıcılığınızı arttırır. Sözel becerilerinizin artmasına ve gelişmesine katkı sağlar. İyimserlik seviyenizi arttırma ve kendinizi algılayışınızı geliştirme konusunda sizi destekler.

Sezgileri Arttırır

Öz kontrolünüzü ve sezgilerinizi arttırarak negatif enerjinizi emer, sizin stresten kurtulmanıza yardımcı olur. Yaşamda ki uyumu ve dengeyi korumak, endişe ve korkularınızdan kurtulmanız için büyük oranda yardımcı olur. Dağınık duygusal ve rahatsız edici ilişkilerden ya da insanlardan kurtulmanızda sizi destekler. Enerjisi yüksek ve koruyucu bir taş olması sizi kötü etkilerden uzak tutmayı hedefler.

Kalsedon ve Ammonit Taşı

Bu iki doğal taşı birlikte kullanırsanız, size güçlü bir enerji vererek hayallerinizi canlandırmanıza yardımcı olacaktır. Dürüstlükle ilgili çok güçlü bir taştır. Düşük enerji seviyelerini canlandırır. Bu sebeple bu ikili zihinsel tükenme ve depresyon ile mücadele için harika doğal taşlardır.

Sağlık ve Şifa

Kalsedon taşı negatif titreşimleri etkili şekilde emen ve ciltte oluşan enfeksiyonları tedavi edebilen güçlü bir şifa taşıdır. Bu şifa taşı demansın ve yaşlılığın etkisini bile azaltabilir. Zihninizi ve kalbinizi dengeler ve hatta vücut üzerinde bir çok sağlık yararı kazandırabilir. Safra kesesi ve dalakta iyileşme sağlayabilir. Hatta dolaşım sistemi ve kemikler içinde son derece faydalı olabilir.

Annelik İçgüdünüzü Güçlendirir

Annelik iç güdüsünden yoksun hissettiğiniz zaman, sizi güçlendirir. Laktasyonunuzu arttırmak için de kullanabilirsiniz. İyileştirici özelliği sayesinde mukoza zarını onarır, kulak problemlerini, bağışıklık sisteminizi ve boğaz problemlerinizi iyileştirebilir. Ayrıca, kan basıncınızı etkilemeden, kanın pıhtılaşmasını teşvik eder.

Vücuda Temizlik Sağlar

Damarlarda birikme ve mineral asimilasyonunu iyileştirebilir. Vücuda temizlik sağlar. Mukus zarlarının temizlenmesi ve yenilenmesine yardımcı olur. Ayriyetten sıcaklık ve kan basıncını düşürme etkisi vardır.

Sigara İçmenin Etkilerini Temizler

Solunum sisteminden etkilerini temizlerken, akciğerlere şifa verir. Kısa sürede vücut yenilenir ve nikotinden eser kalmaz.

Maddi Açıdan Destekler

İrade ve azmin enerjilerini taşır. Maddi hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmanızda yardımcı olarak sizi daha çok güvende tutar. Size şans getirerek iyimser ve yaratıcılığınızı arttırır.

Zihinsel Esneklik Kazandırır

Yeni şeyler öğrenmenize ve hafızanızı teşvik etmenize yardımcı olur. Zihinsel esneklik ve sözel el becerisi kazandıracak yaratıcı doğal taştır. Kendinizi nasıl algıladığınızı geliştirir. Size sebat ve zihin gücü verir. Ayriyeten hayallerinizin peşinden gitmeniz için size güven verecektir.

Aşk Hayatı

Küçük ama etkili olan bu değerli taş, ilişkinizde pozitifliği ve nezaketi teşvik eder. Sevginizde ki ve yaşamda ki deneyimlerinizden dolayı kaybettiğiniz çocukluk duygusunu kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca taşın verdiği enerji sayesinde sıkıntıya sebep olan insanlar ile aranızda münasebet olmamasına yardımcı olacaktır.

Zihnin Enerjisini Dengeler

Duygular, zihin, beden, düşünce iletimi ve ruhun enerjisini düzene sokmak gibi farklı yararları vardır. Kullanan kişi de zihinsel esneklik sağlayarak, iletişim, dinlenme ve el becerilerini geliştirir. Ayrıca;

 • Farklı dilleri öğrenme yeteneğini destekler, geliştirir.
 • Öz algıyı ve hafızayı geliştirir.
 • Olumsuz düşünce kalıplarını, kötü rüyaları, kötü duyguları dağıttığı kanıtlanmıştır.
 • Ruhu, bedeni ve zihni dengeleyen yumuşak doğal bir enerji taşıdır.
 • Duygularımızı doğru sözlü olarak ve sağlıklı iletişim kurmamız için yardımcı olur.
 • Metaneti, canlılığı, duygusal dengeyi ve yaşam enerjisini arttırır.
 • İnsanlarda düşmanlığı azaltır.
 • Hayırseverlik ve cömertlik gibi niteliklerini arttırır.
 • Kullanan kişinin tüm olumsuzluklarını ve şüphelerini kaldırmasına yardımcı olur.
 • Gerçek kendi ile içsel değerlendirme yapmasına yardımcı olur.
 • İş hayatına yeni atılanlar için, motivasyon arttırarak enerji verir.
 • En etkileyici özelliklerinden bir diğeri ise anne içgüdüsünü arttırarak, anne sütüne bereket verir. Bu etkilerden yararlanmak için yüzün, tespih, kolye ya da küpe gibi aksesuarlar kullanmanız yeterli olacaktır.

Mutluluğu Arttırır

Negatif enerjileri emerek mutlu olmanızı destekler. Sizi daha cömert ve yardımsever olmaya teşvik eder. İstenmeyen düşmanlık ve hüzün hislerini ortadan kaldırır. Bu doğal taşın enerjisi ile dolduğunuz zaman, açık ve hevesli bir insan olursunuz. Taşı bileklik, kolye ya da küpe olarak kullandığınız zaman daha hafif bir kalp verir. Kendi algılayışınızı geliştirir ve kendinize güveniniz artar. Tüm iyi niyetlerinizi göstermenize yardımcı olur.

Sizi korur

Koruma amaçlı kullanılabilir. Örneğin; kendinizi her türlü fiziksel ya da sözlü tacizden korumak için kullanabilirsiniz. Enerjisi sayesinde sizin ne zaman çatışmadan geri çekileceğinizi ve ne zaman karşı karşıya geleceğinize yardımcı olur. Boynunuza taktığınız kalsedon taşlarından oluşan kolye ile, size zarar vermek isteyen kişiler ile savaşmanız için fiziksel güç ve cesaret getirir. İyi şans aynı zaman da bol refah sağlar.

Hafıza Geliştirmede Destekler

Kariyer hayatınızda başarı sağlamak istiyorsanız, kalsedon taşından oluşan bileklik almanız gerekir. Sizi daha hırslı ve kararlı yapar. Yeni bir dil öğrenmeniz için hafızanızı geliştirir.

Kolye, bileklik ya da yüzük sizi tüm olumsuz deneyim ve olumsuz insanlardan korur. Tüm harika özelliklerinizi öne çıkarmanızda ve negatif özelliklerinizden kurtulmanızda yardımcı olur. Ruhunuzu, zihninizi ve vücudunuzu uyum içine sokmanız için sizi destekler. Yaşayabileceğiniz her türlü düşmanlık duygusunu ve üzüntüleri ortadan kaldırır. Tüm potansiyelinize inanmanızı sağlayarak, özgüveninizi arttırır.


Kalsedon Taşı Nasıl Anlaşılır?

Kalsedon taşı genelde ele alındığı zaman görünümünden anlaşılır. Fakat bu şekilde anlayamayanlar için basit bir kaç yöntem vardır. Bir çok doğal taşta olduğu gibi kalsedon taşında da imitasyon ürünler piyasada çok sayıda bulunmakta. Genel olarak ucuz taşları, değerli taşlar rengine boyanarak piyasaya sürülür. Ancak kısımları ürünün orijinal ya da imitasyon olduğunu belli eder. Taşın bir kısmını kısmını kırarak iç dış renklerine bakarak anlayabilirsiniz. Bazı imitasyon taşları kırmadan önce, çakmakla ısıtarakta anlamanız mümkündür. Yalnız ısıtma işlemini çok abartmamak gerekiyor. Çok fazla yüksek ısıya maruz kaldıklarında renklerinde değişim olabilir.

Bu iki işlemi deneyip, taşın iç ve dış renginin aynı olduğuna kanaat getirirseniz bu taş orijinaldir. Fakat ucuz taşların tozları ile boyanan sonrasında preslenen taşlar, aynı da olabilir. Eğer bu iki denemeyi yapıp sonuç alamadıysanız arkeoloji bölümlerinde test yaptırmanız mümkündür.


Kalsedon Taşının Çeşitleri ve Renkleri

Mavi Kalsedon Taşı

Üçüncü göz ve boğaz çakraları için destekleyicidir. Denge duygularını ve sakinliği canlandırmak için kullanılır. Eğitici becerilerin ve iletişim becerilerini geliştirme konusunda yardımcı olur. Mukus zarlarının yeniler ve bağışıklık sisteminin güçlendirir. Hava basıncından kaynaklanan rahatsızlıkları hafifletir. İltihaplanmayı engelleyerek ödem attırıcı etkisi vardır.

Dentritli Kalsedon Taşı

Kesin ve açık düşünceyi teşvik eder. Sakin iletişim kurmayı kolaylaştırır. Kronik hastalıklar ile ilgili problemler de, sigara bağışıklığında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesin de yararlıdır. Kadınsal cinsel organın iltihaplanmasını giderir, karaciğeri detoksifiye eder ve bakırın vücud için amilasyonunu arttırır.

Pembe Kalsedon Taşı

Tüm iyi niyet ve nezaket niteliklerini teşvik eder. Yeni şeyler, yeni heyecanlar için çocuk gibi bir isteklik duygusu yaratır. İç huzur ve empati duygusuna teşvik eden manevi taştır. Aşırı güven duygusu yaratır. Bağışıklık sistemini destekleyerek kalbi güçlendirir. Lenfatik sıvı akışını ve emzirme sorunlarını kolaylaştırır.

Kırmızı Kalsedon Taşı

Israrcı olmayı ve hedeflere ulaşma gücü sağlar. Vücudun kan basıncını yükseltmeden, kan dolaşımını uyarır.

Mor Kalsedon Taşı

Cömertliği arttırarak, kişisel bütünlüğün geliştirilmesine yardımcı olur. Beyin hasarını iyileştirir ve sinir sistemini uyarır. Kalsedon taşı, kum ya da kuvars olarak da bilinmekte olan silika dioksit yapısıdır. Mikroskobik kuvars parçalarımdan oluşan, lifli karmanları olan dioksit mineralidir. Ayriyeten merlinit olarak da bilinir.

Renk Çeşitleri

Kalsedon taşını hemen hemen her renkte bulabilirsiniz. Lavanta, mavi, koyu yeşil, açık yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, kahverengi, sütlü kahve, siyah, gri ve beyaz gibi geniş renk skalasına sahiptir.


Kalsedon Taşı Nasıl Temizlenir?

Kalsedon taşı bir kuvars çeşididir. Tüm kuvars çeşitleri, diğer taşlara oranla daha dayanıklıdır.

Ilık Sabunlu Suyla Temizlenebilir

Kalsedon taşını ılık sabunlu su ile yumuşak bez ya da fırça kullanarak kolayca temizleyebilirsiniz. Sabun kalıntılarını gidermek için iyice durulamanız gerekmektedir. Çok dayanıklı ve sertliğe sahip olmasına rağmen, topaz, spinel, safir ve elmas gibi taşlar kalsedonu çizebilecek yapıdadır. Doğal bir taş olduğu için, temizlerken ağır kimyasallar kullanmamanız gerekir.gözenekli bir yapıya sahiptir bu nedenle kimyasallar rengini bozar.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.