Hangi Ay Hangi Burç?

31.12.2019
Hangi Ay Hangi Burç?

Hangi ay hangi burç diye artık kafanız karışmayacak. Burçların tarihlerini öğrendikten sonra istediğiniz tarihin hangi burca ait olduğunu biliyor olacaksınız. Burçlar 12 takımyıldızı ve güneşin bir sene içerisinde gökyüzü hareketleri ve takip ettiği yörüngenin işaretlerinin oluşturduğu sembollerin yorumlanması ile ifade bulur. Ayrıca burçlar toprak, hava, ateş ve su grubu olarak 3 erli küme halinde ayrılarak etkileşim gösterirler. Bu ayrım astrolojiye göre kişinin hangi burç grubunda olduğunu bilmesi, kendi temel kişiler özellikleri hakkında bilgi sahibi olurken, başka insanları da tanıyabilme ve kişilikleri hakkında fikir edinme imkanı sağlar..

Ateş Burçları

  • Koç – Aslan – Yay

Toprak Burçları

  • Boğa – Başak – Oğlak

Hava Burçları

  • İkizler – Terazi – Kova

Su Burçları

  • Yengeç – Akrep – Balık

İşaretler, elementler ve bulundukları evlere göre değerlendirilen burçlar, insan yaşamını nasıl etkilediği üzerine günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak yorumlanarak yol gösterici olurlar.

İnsanların kişilikleri, iş hayatları, aşk hayatları ve sağlık hayatları bile burçların gezegen ve güneş işaretleri ile yorumlanması mümkün. Kimi hurafe olarak nitelese de, kimi kişiler burçlarına bakmadan güne başlamazlar.

Burçlar kendi gezegenleri kadar diğer gezegenlerin işaretlerinden de etkilenirler. Doğum haritasının çıkartılmasında kişiye özel ve kişinin bulunduğu konum, doğum günü ve saati göz önüne alınarak yapılır. Zodyak işaretleri ve her gezegenin insanın kişiliği ve kaderinin çizilmesinde katkısı büyüktür.

Günlük burç yorumları ise burçların genel karakteristik özellikleri baz alınarak yorumlanır. Genel özelliklere göre yapılan yorumlar kişi ile bire bir uyum sağlamayabilir. Bu yükselen burcunuzun etkilerine maruz kalmanızdan da kaynaklanıyor olabilir.

Güneş, ay ve gezegenlerin hareketleri burçlar üzerindeki etkileri karakterleri ile karşılaştırılarak yorumlandığında çoğu zaman benzerlik gösterir. (NASA) ABD Uzay ve Havacılık Dairesi 13. bir burcun varlığından bahsederken, burç tarihlerinin güncellendiğini açıklayarak astrolojiye yeni bir boyut getirmiştir.

Koç Burcu (21 Mart – 20 Nisan)

Cesur ve Acımasız

Ateş grubunun mensubu olan burç maceraperest, hareketli, kıpır kıpır ve özgürlüğüne düşkün bir hayat yaşar. Genel özellikleri arasında yer alan gözü kara ve atılgan yapıları yeni girişimlere korkusuzca dalmalarına neden olur. Lider olma vasfı, yol gösterme ve öncü olma konusunda zafer kazanmayı amaç edinirler. Mars gezegeninin savaşçı yönlerini tetiklediği koçlar sabırsız oldukları için hata yapmaya müsait olsalar da gezegenin etkileri buna engel olur ve kaybetmelerinin önüne geçer.

Özel hayatlarında tutkuların ön planda olduğu hareketli bir hayat yaşarlar. Enerjileri yüksek, mücadeleci, lider, cesur ve belirleyici karakterde bir burçtur. İş hayatında hırslı ve idealist yapıları, gözünü budaktan esirgemeyen, aklına koyduğunu yapan kişilerdir. Çizdiği yoldan şaşmaz, zamanı iyi kullanır ve oldukça çalışkandır. Özellikle içten, sempatik ve eğlenceli olmaları arkadaş çevresince istenen kişiler arasında yer alır.

Boğa Burcu (21 Nisan – 21 Mayıs)

Sabırlı, İnatçı, Tembel

Boğa burcunda doğan insanlar sakin, sabırlı, doğa aşığı, hayattaki güzelliklere ve lükse düşkünlerdir. Genellikle içe kapanık ve en iyi arkadaşlarından bile uzak duran kendi halinde yaşamaktan keyif alan inatçı kişilerdir.

Toprak grubuna mensup boğalar kendinden emin, ne istediğini bilen, amaçları olan, sürekliliği önemseyen, zenginliğin, güzelliğin, sevgi ve sanatın temsilcisidir. Yönetici yıldızı Venüs olan boğa burcu ilgi alanlarını ve isteklerini temsilcisi olduğu konulardan seçer. Arkadaşlığa önem verirler ve koruyucu yönleri fazla gelişmiştir. Bu nedenle değer verdikleri kişilere koruyucu tavırları ile baskı altına alabilirler.

Sıcakkanlı, samimi ve içten olmaları sağlıklı ve uzun dostluklar kurmalarında etkilidir. Sevdiklerine karşı sahiplenici olmalarının yanında her şeyi onlar için göze alırlar. Hassas kişilerdir, bazı durumlarda kırılgan olup, alınganlık gösterebilirler.

Boğa sadık, tek eşliliği savunan, evcimen, çalışkan, sorumluluk sahibi ve iyi bir ebeveyn olma özelliklerine sahip olması açısından, hayatını birleştirmek isteyen kişi oldukça yerinde bir karar verdiğinden emin olabilir.

İkizler Burcu (22 Mayıs – 22 Haziran)

Esnek, Dengesiz, Sığ

Merkür’ün etkisi ile teoride de pratikte de oldukça yetenekli olan ikizler, çevrelerinde olup bitene ilgili, zeki ve hızlı düşünebilen, yeni durumlara çabuk adapte olan kişilerdir.

Hava grubunun mensubu olan ikizler, pozitif düşünen, keskin zekaya sahip, herkese kendini hayran bırakan, bundan dolayı büyük keyif alan yapıları vardır. Ün yapmak isimlerini duyurmak en çok istedikleri şeyler içinde yer alır. Hem isimlerini duyurmak hemde yeni şeyler üretmek hedefleri arasındadır. Genellikle gazeteci veya yazarlar bu burca sahip kişiler arasından çıkar.

Zeki olmalarına rağmen sürekli konuşmaları kendilerini dizginlemeleri gereken en olumsuz yanlarıdır. İletişim kurmada oldukça etkili olsalar da, neşeli ve enerjik yapıları ile çevresindekilere kendilerini konuşarak ifade etmeleri ve enerjilerini bu şekilde boşaltmaları rahatsızlık vermelerine sebep olabilir. Bu yönlerini yatırım konusuna kanalize etmeleri daha faydalı olacaktır. Hareketli yapıları özel ilişkilerinde de oldukça tempolu geçeceği için ona ayak uydurmakta zorluk çekilebilir.

Yengeç Burcu (23 Haziran – 22 Temmuz )

Duyarlı, Algısal, Huysuz

Duygusal olarak hassasiyet gösteren utangaç ve kırılgan yapısı Ay tarafından yönetilmesinden kaynaklanmaktadır. Yumuşak huylu, merhameti ve iyi niyetli oluşu dikkat çeken en önemli özelliğidir. Hayat felsefesi saygı ve güven üzerine kuruludur. Sabırlı olduğu kadarda koruyucu yönü gelişmiş olan yengeç, burçlar arasında gönderilmiş en güzel hediye sayılır.

Çok hızlı duygu değişikliği yaşamalarına rağmen hayatlarında olan kişilere karşı yaklaşımları oldukça iyidir. En kötü özellikleri aşırı dikkatsiz olmalarıdır. Fiziki olarak açık tenli ve orta boylarda olup, genelde beslenme ve sindirim sistemi ile ilgili sorun yaşarlar. Burçlar içinde en çok oğlak burcu ile anlaşmaları zordur.

Aslan Burcu (23 Temmuz – 22 Ağustos)

Cesaret, Gurur, Egoizm ve İhtişam

Yönetici gezegeni Güneşin güçlü işareti altında doğan ve ateş grubunun bir üyesi olan aslan burcu doğuştan otorite sahibi olurlar. Benlik duygusu gelişmiş başkaları üstünde hakimiyet kurma ve onları kontrol altında tutma gücüne sahiptir. Arkadaşlarına karşı oldukça içten samimi ve cömert kişilerdir.

Herhangi bir konuda veya olayda organize olma, planlama onun ilgi alanı içine girer. Yaratıcı gücü, aşırı detaycı oluşu ile birleştiğinde gözünden en ufak bir şey bile kaçmak.

Hedefleri hep yükseklerde olur, hangi işi yaparlarsa yapsınlar en iyisi olmak isterler. Her zaman en yükseği hedefler ve ulaşmak için çalışmaktan kaçınmazlar. Bu durum onların kendilerini aşırı beğenmesine ve pozitif oluşları ile kendini kabul ettirmesine sebep olur.

Başak Burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)

Çalışkan, Sistematik, Eleştirisel, Ukala

En belirgin ve ayırt edici özelliği düzenli ve sistemli oluşudur. Tasarım ve el becerileri gelişmiş, pratik zekaya sahip konsantre olmada ustalaşmış kişilerdir. Toprak grubunun bir elemanı olan başak burçları zekaları, titiz ve disiplinli oluşları ile her ortamda kendilerini belli ederler. Aşırı titiz oluşları takıntı boyutuna ulaşsa bile bu yönleri ile övünürler.

Beğenilmek, takdir görmek hayatlarında önem verdikleri değerlerdir. Kariyer hayatlarında yükselmek ve başarılı olmak isterler. Asla oldukları yerde saymak istemezler. Zekası ve azimli oluşu ile ilerlemesine kısıtlama getirmek ona yapılan en büyük hata olur. Çekingen ve içe kapanık görünseler de yakınlarına karşı cana yakın olurlar.

Temizlik ve düzen konusunda takıntı boyutunda olan başaklar, asla dağınık insanlarla aynı ortamda bulunmak istemezler. Tutumlu olmaları ile bilinirler. Tutumlulukları cimrilik boyutunda olduğu söylense de bu tam olarak doğru değildir. Kime nasıl davranacağını, ne harcayacağını bilerek hareket ederler.

Hayatlarının her alanında hep mükemmeli ister ve ararlar. Hayallerini süsleyen eşi bulmadan ciddi bir ilişkinin içine girmek istemez, bu nedenle öncelikleri her zaman iş ve kariyerleri olur.

Terazi Burcu (23 Eylül – 22 Ekim)

Diplomasi, Tereddüt, Denge

Sağduyulu, dengeli ve uyumun burcu olan teraziler her zaman iki düşünüp bir konuşan, yapacakları her şey için dikkatli hareket eden kişilerdir. Bu nedenle terazi burçları içinde sıcak kanlı kişiler görmek pek mümkün değil istisnadır.

Lükse ve güzel olana karşı ilgileri olsa da, hayatlarında ve ilişkilerinde en önemli özellikleri dengeli olmalarıdır. Seviyeli hareket ederler, onları bu noktada anlamaya çalışmak en büyük hata olur. Bulundukları yerde kendini belli eden ve aranan kişilerdir. Erkek teraziler için çapkın oldukları da söylenebilir. Fakat sevdiklerinde tamamen sadık kalmayı isterler.

Fiziki olarak uzun boylu ve beyaz tenli olurlar, temiz, bakımlı görünüşlerine önem veren, gösterişi seven kişilerdir. Karşılarındaki kişilerden de aynı hassasiyeti beklerler. Hava grubunun mensubu olan teraziler hayatı sevgi üzerine kurulu yaşamak isterler. Zamanlarını sevgiye dayalı işlerle uğraşarak geçirmekten keyif alırlar. Bunun için sanat ile araları oldukça iyidir. Hem erkek hem de kadın teraziler dış görünüşlerine önem verirler, çekici, zarif ve saygılı duruşları insanları etkileme yöntemleridir.

Akrep Burcu (23 Ekim – 21 Kasım)

Sağlamlık, Dayanıklılık, Fanatizm, Ödün vermeyen

İyi bir hafızaya, yaratıcı bir akla, ince detaylarına kadar düşünebilen kıvrak bir zekaya ve iyi bir yargıya sahip olan akrep burçları durum değerlendirme ve analiz etme konusunda oldukça iyidirler.

Burcun yer aldığı 23 Ekim 21 Kasım yeni burç takvimine göre 24 Kasım 29 Kasım aralığında 6 günü kapsar. Su grubunun mensubu olan akrepler, kararlı, inatçı, kinci olma özellikleri ile burçlar içinde en acımasız ve korkulan kişiler arasında yer alır.

Mars ve Plüton tarafından yönetilen burç sezgileri kuvvetli ve detaycı bir yapıya sahip olduğu için olayları inceleme şekli ile oldukça başarılı sonuçlara ulaşırlar. Tutkulu, taktikleri iyi değerlendiren ve savaşa savaşla karşılık veren, yenilgiyi kabul etmekte zorlanan kişiliklerdir. Cazibesi ve çekici olması ile dikkatleri her ortamda üzerine çeker, uyum sağlama konusunda ise her ortama kolay adapte olurlar.

Önemsemediği kişilere karşı umursamaz davranışlar sergileyerek, ihmal ederek tavrını belli ederler. En olumsuz özellikleri acımasız ve korkusuz olmalarıdır. Tuttuğunu koparan özelliği bazı durumlarda kendine zarar vermesine bile neden olacağı için, bu yönünü törpüleyerek dizginlemeyi öğrenmesi gerekir. Burçlar içinde koç burcu ile pek anlaştıkları söylenemez.

Yay Burcu (22 Kasım – 21 Aralık)

Coşkunluk , İkna Etme Gücü, Yaygınlık

Adalet ve mutluluğun işaretini taşıyan Jüpiter gezegeninin etkilerini taşıyan yay burcu, iyimser, dürüst, aktif ve sosyaldir. Hatta o kadar dürüst ve doğrucudurlar ki, bazen fark etmeden başkalarına kırıcı davrandıkları bile olur.

Kendini o kadar beğenirler ki çoğu zaman karşısındaki kişileri küçümser görünürler. Onu yakından tanımıyorsanız sergiledikleri bu durumdan dolayı kolay kolay elektrik alamazsınız. Tanıdıkça bu durumun ona has kendine güveninin bir göstergesi olduğunun farkına varırsınız. Kimi yay burcu bu durumu narsist bir boyuta taşısa da, kimi daha iyimser ve dengeli hareket edebilir.

Ateş grubundan aldığı güç ile kişiliklerine yansıyan araştırmacı ruhu ile öğrenmeye ve yeni yerler keşfetmeye meraklı olurlar. Hayatlarının her alanında ünlü olmak isterler. Girişken yapıları ve kendine olan güveni ile elinden ne kaçan ne de uçan kurtulur. Olaylara anında müdahale ederek öncü olma ve yönetme özelliğini ortaya koyarlar. Kendi gibi olan kişilerle özellikle ikizler burcu ile pek anlaşamazlar. Bu nedenle çevrelerinde yönetebileceği insanlarla ilişki kurarlar. Kendini göstermeyi seven yay burcu standart giyimden ve sıradanlıktan pek hoşlanmaz. Kendine has kişiliğini yansıtan kıyafetler seçerek farklarını ortaya koyarlar.

Oğlak Burcu (22 Aralık – 21 Ocak)

Konsantrasyon, Güvenilirlik, Hüzün

Satürn gezegeni tarafından yönetilen oğlak burcu barışçıl, azimli, hırslı ve sabırlı insanlardır. Üstlendikleri görev veya sorumluluk için azami gayret saf edebilirler.
Toprak grubunun bir elemanı olarak kararlı yapıları ile ön plana çıkarlar.

Direniş onun doğal yapısının bir göstergesi olup, gözü hep yükseklerdedir. Amacı zirvede olamak ve orada kalmaktır. Meraklı bir yapıları vardır ve bu yönü çevresi tarafından pek sevilmez. Kararlı ve önlem alma özelliği ile riskli durumlar karşısında kolayca sıyrılmayı başarırlar.

Güçlü değer yargıları olan oğlak burcu, sabırlı ve sorumluluk duygusu gelişmiş olduğu için olaylar karşısında soğukkanlı kalabilirler. Tam bir iş kolik olması, özel hayatını ihmal etmesine neden olabilir. Rahatlarına düşkündürler ve hayatlarında keyif alacakları ortamların olmasına özen gösterirler.

Fiziki olarak koyu saçlı, belirgin ve keskin çene yapısına sahip olmaları, karizmatik bir görünüm sergilemelerinde etkili bir faktördür. Soğuk ve mesafeli görünürler, kendilerini engelleyen bir duvar örerek ardına geçmek istemezler. Nezaketi elden bırakmayan, kibar kişilerdir. Bilgiye aşırı önem verirler ve bunun için canla başla çalışırlar. Sahiplenici bir yapıları vardır, mantıklı ve gerçekçi kişilerdir, herkesi de kendileri gibi görmek isterler.

Kova Burcu (22 Ocak – 19 Şubat)

Arkadaşlık, Özgünlük, İsyan, Dışa dönük

İki farklı gezegenin etkisi altında doğan kova burçlarına; Satürn, gönül rahatlığı, kalıcılık ve konsantrasyon, Uranüs huzursuzluk, özgün olma ve kısa süreli öfke yönlerini etkiler.

Hava grubunun mensubu olan kova burcu, hümanist, insancıl, sağduyulu olması her koşulda iradelerine sahip çıkmalarına neden olur. Gözü hep ileriye odaklıdır, insanlık için gereken ilerleme fırsatlarının yaratıcısı bu burç sayesinde hayata geçmiştir.

Bireysellikten ziyade toplum yararına hareket etmek isterler. Oldukça yardımsever olmaları karşısına çıkan zor durumdaki kişilere elinden geleni yapmasına neden olur. Para onlar için önemli değildir, bu nedenle bazen ipin ucunu kaçırdıkları da olur.

Burcun en kötü huyu ihmal etme olasılığının olmasıdır. Sorumluluk almaktan, rahat ve değişken yapılarından dolayı pek sevmezler. Barışçıl oldukları için kavga etmekten her zaman kaçınırlar. Kısıtlanmaktan, kapana sıkışmış hissetmekten asla hoşlanmazlar, onunla birlikte olmak ve önemsenmek istiyorsanız, kovaları olduğu gibi kabul edip, hesap sormaktan kaçınmalısınız.

Kendilerine has tavırları ve giyimleri olan kova burçları geleneksel yapının dışında hareket ederler. Toplum yararına olan her şeyde en önde hareket eder, birçok sosyal dernek, kuruluş, ve yardım merkezinde gönüllü aktivitelere katılır. Her kesimden kalabalık bir arkadaş çevresi olsa da insanlarla seviyeli olmayı tercih ederler.
İlişkilerinde güven ve mantık esasına dayalı hareket ederler. Duygularını kendilerini teslim etmedikçe belli etmekten kaçınırlar.

Balık Burcu (20 Şubat – 20 Mart)

Özveri, Kolayca Etkilenme

Balık burcu da kova burcu gibi iki gezegenin etkisi altında doğan kişilerdir. Balık sembolün de iki ters balığın ifade ettiği gibi biri kalk gidelim derken diğeri bal yeme otur der. Bu nedenle hayatlarında hep kararsızlık yaşayarak iradeleri ile hareket etmekte zorlanırlar.

Karar verme ve yönetme noktasında yaşadıkları eksiklik yüzünden idareci olmaları pek söz konusu olmaz. Jüpiter gezegeni adalet, vicdan ve yardımsever yönüne işaret ederken, Neptün balığın hayatına hem yardım eder hem de zorlaştırarak ikilem yaşamasına neden olur.

Aşırı duygusal ve empati özelliği gelişmiş kişilerdir. Bu yönü ile anlayışlı bir kişiliğe sahip olsalar da suistimal edilmeye de müsaittirler. Diğer taraftan sezgisel hisleri çok kuvvetli olduğu için insancıl yaklaşımları ile kendilerini her yerde hemen fark ettirirler.

Hayatta aradıkları en önemli değer huzurlu yaşam olan balıklar, kendilerini huzurlu hissettikleri kişi yada yerlerde her şeyden vazgeçebilirler. Duygusal yönü gelişmiş olduğu için, sevdiklerine karşı oldukça fazla ilgili ve sevecendirler. Kendileri de aynı şekilde sevgiye değer veren naif insanlarla birlikte olmak isterler.

Su grubunun üyesi olan balık burcu, duygusal yönlerini ve sezgilerini sanat ile en iyi şekilde ifade ederler. Bir anı bir anına benzemez. Canlı ve neşeli görünürken, bir anda gözleri yaşlara boğularak ağlamaklı olabilir. Beş dakika sonrasında da kahkahalar atarak neşeli anlarına dönerler. Duygularını bastırmadan doğal haliyle yaşarlar.

Hayalperest olarak tanınsalar da aslında  hayatın gerçekçi yüzünü gören bir bakış açısına sahiptirler. Kendileri için istedikleri hayatı herkesinde yaşamasını  ve herkesin yaşam şartlarının eşit olmasını isterler. Bu nedenle hayal kurmaktan asla vazgeçmezler.

Yardımsever oldukları için bireysel talepleri yerine getirmeye çalışırlar. Bu yönü bazen hayal kırıklığına uğramalarına sebep olur. En kötü yönleri ise kendilerini küçümsemeleridir.

Yılan Burcu (29 Kasım – 17 Aralık)

Bilge, Mizahi, Parlak

Antik çağlarda araştırma yapan gök bilimcilerin aksine, Alman Bilim adamlarının yaptığı hesaplara göre burç tarihleri değişerek 13. bir burcun varlığını buldular.

Anlayacağınız ister kabul edin ister kabul etmeyin herkesin burcu değişti. Kısaca 29 Kasım ve 17 Aralık tarihlerinde doğanlar 13’üncü takımyıldız Ophiuchus (Yılan) burcuna dahil oldular.

Yılan karanlık, sinsi, kurnaz ve acımasız olduğu kadar bilgeliğin de sembolüdür. Çin burçlarına göre bu tarih aralığında doğan insanlar genellikle iyi eğitimli, nezih, akıllı ve esprilidir. Gandhi, Goethe, Kennedy ve Picasso gibi büyük düşünürler bu burcun içinden çıkabilir.

Romantik, coşkulu, saygın, sofistike, insan ilişkileri iyi, sakin, iki düşünüp bir konuşan yapıları ile insanlarla oldukça kolay iletişim kuran, kolay kolay sinirlenmeyen, yaratma yeteneği güçlü, kariyerinde hedefleri net, planlı hareket eden biridir. Doğuştan gelen iç görü ve duyuları ile algılama yeteneği fırsatları kolaylıkla yakalama imkanı sağlar. Karar verme konusunda oldukça iyi ve kararlıdır.

Zayıf yanlarının bilincinde olup gizlerler, gerçek anlamda arkadaşları yoktur, cimri ve şüpheci oldukları için insanlardan uzak dururlar tembellik etmeyi severler. İyi bir düşünür olmaları tarih, sanat ve yaratım gerektiren çalışmalarda yüksek performans gösterirler. Zorluklar karşısında kolay kolay pes etmezler. Sorumluluk duyguları gelişmiş hafızaları güçlü, akut ve zeki bir kişiliğe sahip olmalarının yanında, liderlik ve yürütme yeteneği kariyerlerinde kolay yükselmelerini ve zirveye çıkmalarını sağlar.

Doğuştan hayal gücüne sahip olmaları, yetenek ve zekalarını kullanacakları moda tasarım, eğitimci, bahçıvan, yazar, gazeteci, besteci gibi ofise bağlı olmadıkları işlerde daha başarılı olurlar.

Tutkulu, romantik, önsezileri güçlü ve modaya uygun sevgiye değer veren yapıları ile kolayca karşısındakini etkilemeyi başarırlar. Akıldan geçeni algılama özelliği ile sevgili bulmakta zorlanmazlar. İlk başlarda kayıtsız gibi görünseler de zamanla gayretleri hissedilir. İlişkilerinde en büyük sorun katı olmalarıdır. Açık, net ve sadıktırlar.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.