Gece Uyurken Ağız Kuruluğu Neden Olur ?

Gece Uyurken Ağız Kuruluğu Neden Olur ?
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.596 kez okundu.

Günlük yaşamın hızlı ve yorucu temposunu fiziksel ve zihinsel olarak rahatlayıp atabilmek için önemli bir süreç olan uyku evresi, her canlının yaşamında var olan öncelikli ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Kaliteli ve yeterli düzeyde, uyku evresini periyodik olarak tamamlayamayan bireyler gün içerisinde agresif, stresli ve de yorgun görünümlü bir imaj çizebilmektedirler. Bireyin yeterli miktarda karşılayamadığı bu uyku ihtiyacı Aile ve Sosyal çevresinde ikili ilişkilerini dahi derinden etkileyebilmektedir. Uyku sürecinde kişide bir takım nedenlere bağlı olarak bir takım tepkimeler gerçekleşebilmektedir. Bunlardan birisi de çoğu kişinin sıklıkla yaşadığı ağız kuruluğudur. Gece uykusunda ağız kurulduğu yaşanmasının da birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Beslenme alışkanlığı

Gece uykusunda ağız kuruluğunun oluşmasında etkili olan etmenlerden birisi akşam yemeğinde tüketilen besinlerdir. Bu besinler kişi tarafından her gün düzenli olarak tüketildiği takdirde tükürük bezlerini ciddi yönde etkileyerek gece uykusunda ağız kuruluğunun oluşmasına neden olabilmektedir. Soğan, turşu, limon, sarımsak gibi besinler gece uykuda ağzın kurumasına ve de susuzluk hissine yol açabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için yatmadan evvel bu tip gıdalar tüketmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Horlama

Genellikle burnun tıkalı olması dolayısıyla ya da yatış şeklinden dolayı gerçekleşen horlama durumu ağzın açılıp kapanması esnasında hava girişinin çok sık olması nedeniyle ağızda kuruluğa sebep olabilmektedir.

İlaç kullanımı

Kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden birisi uyku esnasında ağızda kuruluk oluşmasıdır. Daimi olarak gerçekleşiyor ve kişide huzursuzluğa neden oluyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Yaş faktörü

İlerleyen yaşlarda fiziksel reaksiyonların değişiminden veya yavaşlamasından dolayı özellikle 50 yaş üstü yetişkinlerde ağız kuruluğu görülebilmektedir.

Hastalık türleri

Kanser, kalp, sindirim ve solunum yolları enfeksiyonları gibi bir takım hastalıklara sahip olan bireyler, hem hastalığın kişide oluşturduğu tepkimelerden dolayı hem de bu hastalıkların tedavi sürecindeki etkilerden dolayı gece uykusunda ağız kuruluğu ile karşılaşabilmektedirler. Bunun yanı sıra ateşli hastalıklarda da geceleyin ateşe bağlı olarak ağızda kuruluk oluşabilmektedir.

Eğer gün içerisinde yeterince sıvı alamamış iseniz bu durumda gece susayabilir ya da ağzınız kuruyabilir. Bunun haricinde ise ilaç kullanıyor iseniz bu ilaçların yan etkileri olarak diliniz kuruyabilir. Bu durumda ilaç ile ilgilidir ve aşırı derecede kuruma varsa doktorunuza söylemeniz gerekebilir. Önemli nedenler ise öncelikle uyku apnesidir. Uyku apne sorunu oldukça önemli olan ve uyutmayan bir sorundur. Düzgün nefes alamama ya da horlama gibi etkileri de beraberinde getirebilir. bir başka önemli sebep ise tükürük bezleridir. Tükürük bezlerindeki oluşan kuruluk ve salgılanmayan salgılar nedeniyle dil kuruması yaşayabilirsiniz.  Hormonsal değişiklikler de bu durumun bir nedeni olabilir. Solunum yolu enfeksiyonu nedeni de unutmamak gerekir. Solunum yolları tıkalı ve nefes zorluğu oluyor ise bu da dil kurumasının nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra bir de diyabet yani şeker hastalığı riski vardır. Bütün bunları anlamak için ise doktora başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmalısınız. Böylelikle doğru nedeni bulur ve ona göre tedavi yöntemi alabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git