Rahim Kanserine Hangi Bölüm Bakar ?

Rahim Kanserine Hangi Bölüm Bakar ?
14 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 1.034 kez okundu.

Vücutta dokuları oluşturan hücreler sağlıklı olduğunda düzenli bir şekilde bölünür, büyür ve yenilenir. Vücut bu dengeyle sağlıklı olur. Bazı durumlarda hücreler anormal olarak gelişir ve bu yüzden kontrolsüz bir şekilde büyürler. Bu durumla birlikte tümörler oluşmaya başlar. Tümörler iki türlü olabilir. İyi huylu ya da kötü huyludur. Kötü huyluysa kanserdir. Rahim kanserinin en çok görüleni endometrium yani rahim içi kanseridir. Bir diğeri de sarkomdur. Sarkom daha nadir görülmektedir.

Rahim kanseri tedavisi için jinekoloji bölümünde kadın hastalıkları uzmanı kontrol etmektedir. Siz de aşağıdaki belirtiler var ise mutlaka doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Rahim kanserinin belirtileri nelerdir? 

Kansere erken teşhis koyabilmek için sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Lekelenme, farklı bir akıntı, aşırı derecede kanama, menepoz sonrasında eğer kanama ve lekelenme gözüküyorsa bunlar en önemli rahim kanseri belirtileridir. Özellikle de menepoz sonrası dönem çok önemlidir. Herhangi bir kanama ya da lekelenme de hiç vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Normal adet gören bayanların dönem ortasında yeniden vajinadan kan gelmesi de belirtilerden biridir.  Cinsel ilişkiye girildikten sonra ağrı, karında rahatsızlık hissedilmesi, ani kilo kayıpları da başka belirtiler arasındadır. Rahim kanserine neden olan etmen hala tam anlamıyla bulunamamıştır. Bir çok rahim kanseri hormonlardan kaynaklıdır.

Rahim kanseri teşhisi

Bunun için bir test yoktur fakat bir çok yöntem ile teşhis konulabilir. Endometrial biyopsi; rahim içinden küçük bir parça alınarak mikroskopla incelenir. Bundan sonraki aşamalarda vainal ultrasyon, histekrobi gibi yöntemler kullanılır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git