Omuz Ağrısına İyi Gelen Kremler

21.07.2017
Omuz Ağrısına İyi Gelen Kremler

Omuz, her ne kadar tek bir yermiş gibi söylense de içeriğinde tendonlar ve kaslar çevrelenmiş bir eklemdir. Bu bakımdan kolun hareket kabiliyeti, bir topu atacak şekilde öne doğru uzanmaya veya sırtın kaşınmasına izin verecek kadar geriye doğru hareket etmesine izin verecek ölçüde gelişmiştir. Bu kadar geniş bir hareket kabiliyeti bulunan bir eklem olduğu için zaman zaman omuzda bulunan yumuşak dokularla ilgili sıkıntılar yaşanabilmekte, kemikli eklem yapısında çıkma ya da sıkışma gibi istenmeyen sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunların neticesinde de kişinin hareket etmesi ağrılara neden olabilmekte ve günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Omuz ağrısı için kullanılabilecek kremlerden bazıları yazımızda anlatılmıştır.

Emulid Plus Jel

Etken maddesi nimesulid ve lidokain’dir. Vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan biyolojik faktörleri azaltır. İltihap giderici ve ağrı kesici özelliği olan bir ilaçtır. Eklemlerdeki kireçlenme ve harabiyetten kaynaklanan ağrıların giderilmesinde, eklem çevresindeki keselerin iltihabına, kas kiriş kılıfının iltihabına, kas kiriş iltihabına, eklem çevresi yumuşak doku iltihabına ve yumuşak doku hastalıklarına karşı kullanılır. Kas gerginliği ile belirgin olan bel ağrısının, sırt ağrısısın, boyun ağrısının, akut kas ve iskelet sistemi hastalıklarında görülen iltihap ve ağrının giderilmesinde, burkulma, incinme ve ezilme sonucu gelişen iltihap, şişme ve ağrının giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine alerjisi olanların kullanmamaları önerilir.
 • Vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltılmasını sağlayarak iltihap giderici ve ağrı kesici olarak kullanılır.
 • Astım atağı, nazal polip, nezle veya deride alerjik reaksiyonlar görülenlerin kullanmaması gerekir. Bunlardan biri görülürse ilacın kullanılması bırakılmalıdır.
 • Enfeksiyonlu, açık yaralı, egzamalı ve isilik oluşmuş cilt bölgelerinde ve yanık cilt bölgesinde kullanılmaz.
 • Geniş cilt yüzeylerine uygulanmaz ve uzun süreli kullanılmamalıdır.
 • İlacın uygulandığı bölgede tahriş, kızarıklık veya kaşıntı oluşursa ilacın kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.
 • Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile kapatılmaması sıcağa maruz bırakılmaması gerekir.
 • İlacın giysilerde neden olabileceği lekeler yıkanmayla geçmektedir.
 • İlacın ağız, burun ve göz ile temasından kaçınılmalı ve temas etmişse bol su le yıkanmalıdır.
 • İlacın kullanımı sırasında güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmaldıırç
 • On iki yaşından küçüklerde kullanılmaz.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli 

Kremin, ağrılı bölgeye yeterli miktarda sıkılarak ince bir tabaka halinde hafif masaj yapar şekilde sürülmesi gerekir. Asla fazla bastırılarak uygulanmaması gerekir. Günde 3-4 kez uygulanabilir.

Ben-gay Pomad

Etken maddesi mentol ve metil salisilat’dır. İltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. Ağrılı bölgedeki damarların genişlemesini sağlar ve serinlik hissi verir. Bunu ilacın ağrı kesici etkisi takip eder. Uygulandığı bölgedeki sinir ve kasların gevşemesini sağlar. Ağrılı omuz tutulmasına, bel ağrısına, romatizmal ağrılara, hasar ve zedelenme sonucu oluşan ağrılı durumlara, kas ağrılarına, sinir sıkışmasına, eklem iltihabına, eklem çevresindeki dokularda iltihaplanmasına, kireçlenme ağrılarına, eklem bölgesinde ağrılı şişliklere, tendon iltihabına ve tendon kılıfı iltihabına karşı iltihap giderici ve ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaçtır.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjisi olanların kullanmaması gerekir.
 • Egzamalı, enfeksiyonlu, isilik olan ciltler ile yaralı cilt bölgesinde kullanılmamalıdır.
 • İlacın on gün süre ile kullanılmasına rağmen hastalık belirtilerinin devam etmesi veya daha da şiddetlenmesi halinde ilacın kullanımı durdurulmalı ve doktora bilgi verilmelidir.
 • Tedavi edilen cilt bölgesinin bandajlanmaması ve sıcağa maruz bırakılmaması gerekir.
 • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Kullanım Şekli

Krem, ağrılı bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür ve hafifçe masaj yapılarak cilde yedirilir. Günde 2-3 kez uygulanabilir.

Orofen Krem

Etkin maddesi ibuprofen’dir. Vücutta iltihap ve ağrıya neden olan etkenleri azaltır. Kas romatizması ile omurga ve eklemlerde aşırı zorlanmaya bağlı hastalıkların tedavisinde, kireçlenme, bursit ve tendinit gibi eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıklarına bağlı ağrıların giderilmesinde kullanılır. Ayrıca kas gerginliği ile birlikte olan ağrılı omuz tutulması, bel ağrısı, siyatik ağrısı, burkulma, incinme, ezilmelerden kaynaklanan şişlik ve ağrıların tedavisinde de endikedir.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın etken maddesine karşı alerjisi olanların kullanmaması gerekir.
 • Vücuttaki iltihaplanmayı önleyici ve ağrı kesici bir kremdir.
 • Astım, mide ülseri, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon rahatsızlığı olanların bu jeli kullanmadan önce doktoru ile görüşmeleri önerilir.
 • İlacın ağız ve göze kaçmamasına dikkat edilmeli, aksi halde ise ağız ve gözler bol su le yıkanmalıdır.
 • Enfeksiyonlu, açık yaralı, egzamalı, kabartı ve isilik bulunan cilt bölgesinde ve yanıklarda kullanılmamalıdır.
 • İlacınızı uygulanmasından giyinmek için birkaç dakika ilacın kuruması için beklenmelidir.
 • Kremin uygulanmasından duş almak için en az bir saat beklenmesi gerekir.
 • İlacın 14 yaşından küçük çocuklar için kullanılmaması gerekir.

Kullanım Şekli

İlacın, tedavi edilecek bölgeye ince bir tabaka halinde sıkılarak hafif hareketlerle cilde emdirilmelidir. Kremin günde 2 veya 3 kez kullanılması mümkündür.

Sulidin Plus Likit Jel

Nimesulid, Lidokain etken maddesine sahiptir. Vücuttaki iltihap ve ağrıya neden olan biyolojik faktörlerin etkilerini azaltmaya yarayan bir ilaçtır. Ağrılı omuz ve boyun tutulmalarından kaynaklanan ağrının giderilmesinde, romatizmadan kaynaklanan ağrıların tedavisinde, eklem kireçlenmesinden kaynaklanan ağrıların tedavisinde kullanılır. Eklem çevresinde bulunan yumuşak doku iltihaplarında, bel ağrılarında, kas kirişi iltihaplarında, kas kiriş kılıfının iltihaplanmasında, eklem çevresindeki keselerin iltihaplanmasında, siyatik ağrılarında, kaza ve spor yaralanmalarından kaynaklanan ezilmelerde, zorlanma ve burkulmalardan kaynaklanan iltihap, şişme ve ağrıların giderilmesinde de endikedir.

Daha Fazla Kaynak:

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.