Kasık Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kasık Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 182 kez okundu.

Kasık ağrısı için hangi doktora gidilir ? Kasık ağrısına hangi poliklinik bakar ? Kasık ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Kasık Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kasık ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kasık ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

 • üroloji

Kasık Ağrısı Nedir ?

Genellikle üreme sistemi, idrar torbası ve bağırsaktan kaynaklanan problemlerden dolayı kasıklarda hissedilen ağrıdır. Tıp dilinde ki adı ‘ pelvis ağrısı ‘ dır. Kadın hastalıklarının başında gelir diyebiliriz. Bazen birden başlar ve şiddetle devam edebilir. Bu tür kasık ağrılarına akut kasık ağrısı denir. Bazen ise uzun süreli devam eden kasık ağrıları vardır. Bu da kronik kasık ağrısı olarak adlandırılır. Öyle ki kasık ağrıları üreme sisteminden kaynaklıyor ise hamile kalmayı engeller. Ancak bir tedavi yöntemi ile hamile kalınabilir. En yaygın olan yöntem ise tüp bebektir. Eğer kasık ağrısı yumurtalık kisti gibi bir problemden kaynaklı ise hamile kalmak mümkün olmayabilir. Yine tüp bebek yöntemi ile az da olsa hamile kalma olasılığı vardır. Kasık ağrısı daha çok orta yaşta ki kadınlarda görülür. Genç kadınlarda ise bilhassa ergenlikteki adet döneminde görülür. Ayrıca soğuk alındığında da kasık ağrısı ile karşılaşılır.

Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Kasık ağrısının bir çok nedeni olabilir. Başlayıcılarını ise şöyle sıralayabiliriz ;

 • Yumurtalık kisti
 • İdrar yollarındaki taş
 • Dış gebelik
 • Distit
 • Rahim ve yumurtalık enfeksiyonları
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Endometrit
 • Apandisit
 • Myom
 • Yumurtalık kistinin yırtılması
 • Bağırsak iltihapları
 • Adet dönemi ağrıları

Bunların yanı sıra hamilelikte de kasık ağrısı şikayeti olabilir. Kronik kasık ağrısı yani uzun süre devam eden ağrıların teşhisi de tedavisi de çok zor olmaktadır. Genellikle bu tür ağrılar üreme sistemine ait sorunlardan dolayı meydana gelir. Bazen de karnın iç bölgesinde ki organlarda meydana gelen hastalıklar kasık ağrısına sebep olabilir. Eğer ki ağrının çeşidi akut kasık ağrısı ise derhal incelenmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Bazen de kabızlık yaşandığında bağırsakların kasıklara doğru oluşturduğu basınç kasık ağrısına sebep olur. Yine bağırsakların birden boşalması da kasık ağrısının bir sebebidir. Bazen ise ağrının sebebi bilinmez ve teşhis edilemez. bu gibi ağrılar psikolojiktir. Adet dönemi ağrıları ise yaş ilerledikçe veya doğum yaptıktan sonra azalır hatta tamamen silinebilir.

Kasık Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Öncelikle kasık ağrısının teşhis edilmesi için doktora başvurmak gerekir. Eğer hasta bakire değil ise mutlaka vajinal muayene yapılmaktadır. Bu muayenede kültür gibi örnekler alınabilmektedir. Daha sonra karın muayenesi ve idrar tahlili yapılır. Bazen de kan ve ultrason muayenesi yapılabilmektedir. Tedavi yöntemleri ağrının neden kaynaklandığına ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Eğer yumurtalık kisti ve myomdan oluşan bir ağrı ise cerrahi bir operasyon gerekebilir. Ağrının sebebi enfeksiyon hastalıkları ise antibiyotik tedavisine başvurulur. Ağrının sebebi kadın hastalıkları değil ise mutlaka alanında uzman olan başka doktorlara yönlendirilerek farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Kasık ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Kasık ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız üroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git