Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Nasıl Yapılır?

22.04.2020
Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Nasıl Yapılır?

Hindistan cevizi yağı son zamanlarda fazlasıyla kullanılmaya başlanan yağlardan biridir .%90 oranında doymuş bir yağ içeriğine sahiptir ayrıca faydaları da zayıflamadan, cilt bakımına ve Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya kadar her konuda kanıtlanmıştır. Yemeklerde, tatlılarda, şampuanlarda, kahvelerde ve cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca gün geçtikçe kullanım alanları artmaktadır.

Tamamen organik olan bu yağ, cilde çok ferah bir his kazandırmakta ve kırışıklıkları azaltmaktadır. İçeriğinde kaprik, kaprilik, miristik ve lorik asit gibi sağlıklı asitler bulunduran Hindistan cevizi yağı, sağlıklı deri hücrelerini yumuşatırken cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur. Güzellik amaçlı kullanımı oldukça yaygındır. Hindistan cevizi yağı maskesi, parlak ve nemli bir cilde kavuşmak için mükemmel bir tariftir.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesinin Cilde Faydaları

Cilde çok ferah bir his kazandırır. Aynı zamanda kırışıklıkları azaltır. En çok nemlendirme özelliği ile bilinen Hindistan cevizi yağı, gözaltı morluklarına, lekelere, çatlaklara ve egzamaya iyi gelmektedir. Özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır, çocukluk çağı egzaması hastalarında da kullanıma uygundur. Kapatıcı özelliği ile derinin üst tabakasını kaplar ve fazla su kaybını engeller. Aynı zamanda bozulan deri bariyerini onarır. Deriyi dış faktörlere karşı daha dirençli hale getirir. Antioksidan ve iltihap önleyici etkisi de olan bu yağ cildin alt tabakalarına kadar emilmektedir. Bu yağın aynı zamanda antibakteriyel, antifungal ve nemlendirici özellikleri vardır.

Hindistan cevizi yağı maskesi sivilce tedavisinde etkin olarak kullanılır. Ayrıca cilt lekeleri için de kullanıldığında, iyi sonuçla aldığı gözlemlenmiştir. Cildi beyazlatma özelliği sayesinde cilt lekelerini yok eder. Ciltte maske uygulamaları için hem doğal, hemde sağlıklı bir yağdır. Hem sıvı hem de katı halde bulunur.

>>> İLGİLİ: Hindistan Cevizi Yağının Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Hindistan Cevizinin Diğer Malzemelerle Karışımı

 • Bal ve limon

Bu karışım sonucuyla faydalı bileşenler gözeneklere nüfuz ederek cildin yumuşak olmasını sağlar. Bal doğal bir nemlendirici iken, limon suyu gözeneklerin sıkılaştırır.

 • Zerdeçal ve muz

Bu ikili beraber kullanıldığında çok etkili sivilce karşıtı bir maske haline gelir. Aynı zamanda iltihaplar ile de savaşır.

 • Avokado

Avokado içerisinde vitaminler cildi besler, hücreleri yeniler ve cildi canladırır.

 • Yeşil çay

Antioksidan özelliği olduğundan cildin nemli, sağlıklı, ışıltılı ve parlak görünmesini sağlar.

 • Karbonat

Cildin kir ve ölü cilt hücrelerden arınmasını sağlar. Siyah noktaları temizler.

 • Zeytinyağı

Zeytinyağı, dokusu daha sert olmasına rağmen, cildi yeniler ve hücre yenilemesini sağlar.

 • Yumurta

Cildin daha ışıltılı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

 • Çay ağacı yağı

Ciltte daha önceden oluşmuş lekelere veya hafif yara izlerine iyi gelmektedir. Hindistan cevizi yağı ile karıştırıldığında cildin günlük bakımına yardımcı olurken, nem verir ve lekelerin oluşmasını engeller. Çok daha fazlasını öğrenmek için çay ağacı yağı konumuza göz atın.

Temel Besin Değerleri

İçeriğinde kaprik, kaprilik, miristik, laurik, palmitik, oleik, alfa linolenik, stearik ve linoleik asit gibi sağlıklı asitler bulundurmaktadır. Bu yağ  yüksek oranda doymuş yağlar içermektedir. Bu neden oksitlenmesi yavaş gerçekleşir, herhangi bir bozulma olmadan 24°C’de yaklaşık altı aya kadar dayanabilir. En eski bitkisel yağ kaynaklarından biridir. Bu yağ, nasıl saklandığına bağlı olarak farklı bir form almaktadır.

24 °C ‘ın üzerindeki sıcaklıklarda berrak bir sıvı olarak görünürken, soğuk havalarda katı, opak ve beyaz bir görünüme sahiptir. İşlenmiş ve işlenmemiş olarak ikiye ayrılır. Soğuk havalarda katı, opak ve beyaz bir görünüme sahiptir. Özellikle toz formda bulunan uzun raf ömrü olduğundan, mutfağın vazgeçilmezi haline gelmiştir.

 • Kaprik asit 

Kaprik asit, desilik asit veya dekanoik asit olarak da bilinir. Bu asit doymuş bir yağ asididir. Hindistan cevizi yağı başta olmak üzere çok sayıda katı ve sıvı yağların içinde bulunan bir asittir. Isı ve renk stabilitesi iyidir. Gıdaların içerisinde bulunur, mayaya karşı etkili bir inhibitördür. 50oC’nin altındaki sıcaklıklarda yaklaşık 6 ay kadar ömrü vardır.

 • Kaprilik asit

Kaprilik asit, oktanoik asit adıyla da bilinen 8 karbonlu doymuş bir yağ asididir. Bu asidin bileşikleri çeşitli memelilerin sütünde, Hindistan cevizi yağında ve hurma çekirdeği yağında bulunur. İyi bir besin takviyesidir. Ayrıca kaprilik asit  çok güçlü anti mikrobiyal ve anti inflamatuar etkilere sahiptir. Özellikle mayadan kaynaklı enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Anti-age özelliği de olan bu asidin, insan beslenmesinde en az omega 3 kadar gerekli bir yağ asidi olduğu kanıtlanmıştır.

 • Miristik asit

Tetradekanoik asit olarak da bilinen miristik asit, yaygın olarak süt ürünlerinde bulunan bir doymuş yağ asitidir. Miristat, bu asidin baz halidir ve miristat halinde bulunan bileşikler tuzu veya esteridirler. Bu asit Hindistan cevizi yağı ve palm yağı başta olmak üzere, bazı katı ve sıvı yağların içerisinde bulunur. Suda kısmen çözünebilen yağlardandır. Emülsiyon yapıcıdır. Karboksilik asit olduğu için, kimyasal reaksiyonların hızlanmasını sağlarlar.

 • Laurik asit

Dodekanoik asit olarak da bilinen laurik asit, doymuş bir yağ asididir. Koyu bir yağ  veya sabun kokusu olan parlak beyaz, toz bir katıdır. Aynı zamanda tuzları ve esterleri larat olarak da bilinir. Antimikrobiyal olan bu asit, Hindistan cevizi yağı, palm yağı gibi tropikal yağların içinde bulunur. Yarısı laurik asitten oluşmaktadır. Kolay emilen, sindirilen ve enerjiye çevirilen bir asittir. Antibakteriyel, antiviral, antifungal ve anti-inflamatuar özelliğe sahiptir, bu sebeple sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilir. Fakat yağlı cilt tipleri için uygun değildir, aksi halde daha fazla sivilcelenme görülebilir.

 • Palmitik asit

Bu asit hayvan ve bitkilerde en yaygın olarak bulunan doymuş yağ asididir. Baz haline palmitat adı verilir. Palmiye ağacının yağında ve palmiye çekirdeğinde bulunan bir yağdır. Hindistan cevizi yağı başta olmak üzere bitkisel yağların çoğunun içeriğinde ve deniz hayvanlarında bulunur. Kozmetikte kullanım alanı oldukça geniştir, genellikle bakteri karşıtı etkisinden yararlanılmaktadır. 60oC’nin altındaki sıcaklıkta yaklaşık 2 yıl ömrü vardır. Bu yağ, anti-aging bileşimleri ile doludur aynı zamanda cildin nem kaybını da önlemeye yardımcı olur.

 • Oleik asit

Bu asit çeşitli hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlarda doğal olarak oluşabilen bir yağ asididir. Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunur. Kokusuz, renksiz bir yağdır. Suda çözünebildiği gibi, eter ve organik çözücülerin çoğunda iyi çözünebilir. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan bu asit, sivilce, selülit, folikülit ve sporcu ayağı gibi birçok deri enfeksiyonu gibi mantarın sebep olduğu birçok deri enfeksiyonunu iyileştirir ve bu mikroorganizmaların büyümesini önler.

 • Stearik asit

Stearik asit, doymuş bir yağ asididir. Başta Hindistan cevizi yağı olmak üzere hayvan ve bitkiden elde edilen katı-sıvı yağlarda bulunur. Bipolar yapıya sahiptir. Bu yapısı sebebiyle  yüksek kaydırıcılık özelliğine sahiptir. İçinde %2-3 oranında bulunmaktadır. Cildin doğal nemini korumasına yardım eder, aynı zamanda dudaklarınızı da canlandırır, nemlendirir ve oluşmuş çatlakları giderir.

 • Linoleik asit

Linoleik asit, çoklu doymamış bir yağ asididir. İnsan bünyesinde sentezlenemeyen bir asit olduğu için dışarıdan alınması gereken iki temel yağ asidinden biridir. Suda çözünmeyen  bu yağ asidi, renksiz veya beyazdır. Hindistan cevizi yağının içinde bulunan bu asit, fındık, pamuk, ayçiçeği ve aspir yağları gibi kaynaklarda da bulunabilir. Anti-age özelliği olan linoleik asit,  cildin yaşlı görünümünü ve cilt incelmesini azaltmaya yardımcı olur. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip kişilerde bu asit sebum dengesinin düzelmesini sağlar, cildin aşırı yağ üretmesini engeller. Ayrıca cilt lekelerine, hassasiyete, kuruluğuna da iyi geldiği bilinmektedir.

 • Alfa Linolenik asit

F vitamini olarak da bilinen linolenik asit, esansiyel bir yağ asididir. Omega-3 grubunda dahil edilmiştir ve diğer omega 3 yağ asitlerinin öncüsü durumundadır. Keten tohumu, susam tohumu ve kanola yağı gibi kaynaklarda bulunan alfa linolenik asit, Hindistan cevizi yağının içinde %2 oranında bulunmaktadır. Bu yağ asidi de vücutta sentezlenemediğinden dışarıdan alınması gerekir. Esansiyel yağ asitleri olarak da bilinirler.

İçeriğinde Koenzim Q10 bulunur, vücutta enerji üretilmesine, serbest radikallerin nötralize edilmesine ve hücrelerin hem vücutta hem de cildin sağlıklı tutulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda hücrelerin yeniden canlandırır ve gerilime dayanma kabiliyetini arttırır. Oldukça güçlü bir antioksidan görevi görür. Bununla beraber yaşlanmanın başlıca sebeplerinden biri olan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirmeyi sağlar. İnce kırışıklıkların azalmasında yardımcı olur ve cilt tabakasını iyileştirir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hindistan cevizi yağı meyvesi ile beraber sağlıklı ve doğal bir yağdır. Fakat bazı durumlarda veya belirli miktarın üzerinde tüketilmesi durumda zararları ortaya çıkabilir. Bunlardan bazları;

 • Yüze maske olarak veya saf halde sürüldüğünde, içeriğinde bulunan laurik asit normal şartlarda sivilceye sebep olan bakterileri öldürürken tam tersi etki yapabilir. Eğer cildiniz yağlı cilt kategorisinde değilse saf halde yüzünüze sürmekten kaçınmalısınız.
 • Bir başka durum olarak, eğer cildinizin hassasiyeti varsa, bu durum alerjiye sebep olabilir. Alerji belirtileri arasında bulantılar, egzama, kusma, anafilaksi görülebilir. Herhangi birinin görülmesi doğrultusuna hemen doktora başvurulmalıdır.
 • Kullanılırken mutlaka raf ömrüne dikkat edilmelidir. Ayrıca ışık almayan, serin ve kuru bir yerde saklamaya özen gösterilmelidir.
 • Özellikle organik Hindistan cevizi yağının komedojenik seviyesi yüksektir, bu sebeple her cilt tipi için uygun olmayabilir. Kullanılmaya başlamadan önce mutlaka cilt tipinizi öğrenmeniz tavsiye edilmektedir. Tercihen  her zaman organik, soğuk sıkım ve gerçek olanları alınmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 Çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 Çay kaşığı Kabartma tozu

Nasıl Uygulanır?

 • Hindistan cevizi yağı ve kabartma tozunu kabın içerisinde karıştırın.
 • Temizlenmiş yüze, gözleriniz ve dudaklarını hariç elinizle sürün.
 • Yüzünüze sürdükten 15-20 dakika bekletip yüzünüzü ılık su ile yıkayınız.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske kırışıklıklar ile savaşır ayrıca sivilceleri önler. Ciltte kolajen üretimini arttırır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir

Peeling Etkisi İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 •  Hindistan cevizi yağı,
 • Toz kahverengi şeker

Nasıl Uygulanır?

 • Hindistan cevizi yağı ve toz kahverengi şekeri kabın içerisinde karıştırın.
 • Sonra bu karışımı temizlediğiniz cildinize baskı yapmadan uygulayın.
 • Cildinize uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekleyin.
 • En son ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Düzenli olarak kullanıldığı zaman cildiniz ölü hücrelerden kolayca arınır.
 • Ayrıca daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 •  Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Cildi Parlatmak İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Hindistan cevizi yağı,
 • E vitamini kapsülü

Nasıl Uygulanır?

 • Hindistan cevizi yağı ve E vitamini kapsülünü bir kapta karıştırın.
 • Önceden temizlediğiniz cildinize uygulayın.
 • Cildinize uyguladıktan sonra 1 saat cildinizde bekletin.
 • En son ılık su ile cildinizi durulayın.
 • Daha sonrada kullanabilmek için fazla hazırlayıp, fazlasını cam bir kapta saklayabilirsiniz.
 • Her kullanımda mutlaka sallamanız gerekmektedir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske yüz serumu olarak da kullanılabilir.
 • Cildinizi daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 •  Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir

Cildi Nemlendirmek İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Sızma Hindistan cevizi yağı,
 • Bal,
 • Ezilmiş avokado ya da çırpılmış yumurta

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın.
 • Önceden temizlemiş olduğunuz cildinize nazikçe uygulayın.
 • Uygulamadan sonra en az 20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Yumurta içeriğindeki proteinlerle cildinizin daha pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlarken, avakado, içeriğindeki vitamin ve yağlarla cildinizi nemlendirirken, ihtiyacı olan bakımı yapacaktır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 •  Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir.

Bal, Limon ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 •  1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 Tatlı kaşığı bal
 • Yarın çay kaşığı limonsuyu

Nasıl Uygulanır?

 •   Hindistan cevizi yağı, bal ve limon suyunu bir kabın içerisinde iyice karıştırın.
 • Temizlenmiş olan cildinize elleriniz yardımı ile kalın bir tabaka sürün.
 • Yüzünüzde 15-20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüz ılık su ile silin.
 • Birkaç uygulamadan sonra etkili sonuç gözlenir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Hindistan cevizi yağı gözeneklere nüfuz ederek cildin yumuşamasını sağlar.
 • Bal da cildin nemlenmesine yardım eder.
 • Limon suyu gözeneklerin sıkılaştırılmasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam  cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir.

Zerdeçal, Muz ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Yarım adet muz
 • Bir tutam zerdeçal

Nasıl Uygulanır?

 • Muzu iyice ezip püre haline getirdikten sonra içerisine zerdaçalı ekleyip iyice karıştırın.
 • Elde edilen bu karışımı cildinize sürün.
 • Cildinize sürdüğünüz karışımı, ortalama 15-20 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Zerdeçal ve Hindistan cevizi yağı birlikte kullanıldığı zaman oldukça etkili bir sivilce karşıtı maske haline gelmektedir.
 • Ayrıca iltihaplarla da savaşır. Sivilceler ile baş etmek için oldukça etkili bir maskedir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada günaşırı en fazla 2-3 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir

Avokado ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 2 Yemek kaşığı sızma Hindistan cevizi yağı
 • 1 Yemek kaşığı bal
 • Ezilmiş Avokado

Nasıl Uygulanır?

 • Avokado, Hindistan cevizi yağı ve balı bir kabın içerisinde karıştırın.
 • Cildinize yavaşça nazik hareketlerle sürün.
 • Daha sonrasında 15-20 dakika bekledikten ılık su ile silin.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maskenin hücreleri yenileyici özelliği vardır.
 • Aynı zamanda cildi canladıran bu maske içinde bulunan avokado sayesindeki vitaminler ile cildi besler.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 •  Haftada günaşırı en fazla 2-3 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam  cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir

Hindistan Cevizi Yağı ve Karbonat Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,
 • Limon suyu,
 • Yemek kaşığı karbonat

Nasıl Uygulanır?

 •  Hindistan cevizi yağı, limon suyu ve karbonatı karıştırın.
 • Daha sonra hazırlanan bu karışımı nazikçe temizlenmiş cildinize uygulayın.
 • Cildinize uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekleyin.
 • En son ılık su ile yıkayınız.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Detoks etkisi yaratan bu maske sayesinde genişlemiş gözenekler sıkılaşacaktır.
 • Ayrıca siyah noktaların tedavisinde oldukça etkilidir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 •  Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir.

Çay Ağacı ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Sızma Hindistan cevizi yağı,
 • Bal,
 • Yoğurt,
 • Karbonat,
 • Çay ağacı yağı veya yeşil çay,
 • Limon suyu

Nasıl Uygulanır?

 • Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın.
 • Hazırladığınız bu karışımı nazikçe temizlenmiş cildinize uygulayın.
 • Uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekleyin.
 • En son ılık su ile cildinizi durulayın.
 • Bu maske akne, iltihaplı sivilce, cilt kelerini geçirmekte oldukça etkilidir.

Nasıl Fayda Sağlar?

 •  Çay ağacı yerine yeşil çay da kullanabilir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde sivilce ve yara izi geçirmede etkilidir.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir.

Kahve ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Öğütülmüş kahve,
 • Hindistan cevizi yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Öğütülmüş kahve ve Hindistan cevizi yağını iyice karıştırın.
 • Önceden temizlemiş olduğunuz cildinize nazikçe uygulayın.
 • Uygulamadan sonra en az 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.
 • Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Kafein, yüzdeki dokuyu iyileştirirken, peeling etkisi yapar.
 • Hem cildinizi sıkılaştırır hem de ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlar.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek En İyi Zaman

 • Akşamları dilediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Yulaf ezmesi,
 • Hindistan cevizi yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Yulaf ezmesi ve Hindistan cevizi yağını iyice karıştırın.
 • Önceden temizlemiş olduğunuz cildinize nazikçe uygulayın.
 • Uygulamadan sonra en az 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Bu maske akne eğilimli cildi tedavi etmeye yardımcı olur, PH dengesini sağlayarak iltihaplı cildi rahatlatır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir

Tarçın ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Tarçın,
 • Hindistan cevizi yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Tarçın ve Hindistan cevizi yağını iyice karıştırın.
 • Önceden temizlemiş olduğunuz cildinize nazikçe uygulayın.
 • İsterseniz karışımın içerisin azıcık bal da ekleyebilirsiniz.
 • Uygulamadan sonra en az 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cildi onarmaya yardımcı olur. Anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve gözenekleri temizler.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 • Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir

Yoğurt, Limon ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler

 • Yoğurt,
 • Limon,
 • Hindistan cevizi yağı

Nasıl Uygulanır?

 • Yoğurt, limon ve Hindistan cevizi yağını iyice karıştırın.
 • Önceden temizlemiş olduğunuz cildinize nazikçe uygulayın.
 • İsterseniz karışımın içerisin azıcık bal da ekleyebilirsiniz.
 • Uygulamadan sonra en az 15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

Nasıl Fayda Sağlar?

 • Cilt hücrelerini besler ve nemlendirir, aynı zamanda cildi hasarlara ve yaşlanmaya karşı korur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

 •  Haftada günaşırı en fazla 2 defa, gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

Uygulanabilecek en iyi zaman

 • Genellikle akşam cilt temizlendikten sonra yatmadan önce uygulanabilir
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.