El Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

El Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 146 kez okundu.

El uyuşması için hangi doktora gidilir ? El uyuşmasına hangi poliklinik bakar ? El uyuşması için hangi bölüme gidilir ?

El Uyuşması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

El uyuşması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda el uyuşmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

El Uyuşması Nedir ?

Günümüzde özellikle kadınlarda çok sık rastlanan bir durum olan el uyuşması; karpal tünel sendromu olarak adlandırılır. Halk arasında sinir sıkışması olarak bilinen ve genellikle birkaç parmağın uyuşması ile kendini belli eden el uyuşması, zamanla geçmek bilmeyen ağrılar şeklinde de belirti gösterebilir. Kişiden kişiye değişen şikayetler sergilediği için ilk başlarda teşhis koymak zor olabilmektedir. Elde hissedilen uyuşmalar bazen iğne batması gibi şiddetli şekilde olabildiği gibi hafif karıncalanmalar şeklinde de kendini gösterebilmektedir. Karpal tünel sendromunun nedenleri ve tedavisi hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olabilmek istiyorsanız makalemizin devamını okumanızı tavsiye ederiz.

El Uyuşması Nedenleri ve Belirtileri

Durup dururken ellerinizde karıncalanma veya parmaklarınızda değişik şekillerde ağrılar hissediyorsanız muhtemelen karpal tünel sendromuna yakalanmışsınız demektir. Bu rahatsızlığın nedenleri arasında sürekli aynı işi görmek yatmaktadır. Örneğin işi gereği sürekli bilgisayar kullanan, yani ellerini çok fazla kullanan insanlar karpal tünel sendromuna çok daha çabuk yakalanabilmektedir. Ev hanımları da el uyuşması şikayetleri ile doktora gittiklerinde karpal tünel sendromuna yakalandıklarını öğrenirlerse şaşırmamalılardır çünkü ağır ev işleri yapmak hastalığı tetikleyen faktörler arasındadır. Zayıflayan bilekler ve kol kasları zamanla ağrı ve uyuşmalara neden olarak rahatsızlık vermeye başlar. Sabahları dinlenmiş olarak kalkmak yerine uyuşuk el parmakları ve ağrıyan kollar ile gözlerinizi açıyorsanız en kısa zamanda bir doktora görünmenizde fayda var demektir. Karpal tünel sendrouna neden olan diğer faktörler arasında enfeksiyonlu rahatsızlıklar, romatoidartrit ve obezite gibi hastalıkları taşıma olasılığınız da vardır. Bu hastalıklardan herhangi birine sahipseniz el uyuşması problemine daha çabuk yakalanabilirsiniz.

El işi yapan ev hanımları ve müzisyenler sürekli aynı el hareketlerini tekrarlayıp durdukları için daha fazla risk altındadırlar. Yapılan diğer araştırmalara göre ise diyabet hastaları karpal tünel sendromuna çok daha yatkındırlar fakat diyabette ayaklarda uyuşma görülme olasılığı da yüksektir. Sinir sıkışması probleminiz varsa el uyuşması gibi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra boyun tutulması, boyun fıtığı ve hatta boyun düzleşmesi gibi şikayetler karpal tünel sendromuna davetiye çıkarabilmektedir. El uyuşmasının diğer nedenleri arasında ise B12 vitamini eksikliği ve hipotroidi görülmektedir. Eğer yukarıda belirttiğimiz ciddi rahatsızlıklardan birine sahip değilseniz ve ara sıra görülen el uyuşmaları yaşıyorsanız alkol almamaya ve sürekli yaptığınız yorucu işlerden biraz uzaklaşmaya çalışmalısınız. Kas rahatsızlıkları, sürekli kullanılan ilaçlar, migren, ortopedik sorunlar, romatizmal hastalıklar ve tümörler el uyuşmalarına neden olan diğer hastalıklar arasında yer almaktadır.

El Uyuşması Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Ellerde ve parmaklarda görülen uyuşmaların başlıca nedeni sinir sıkışması olduğu için ilk olarak bir nöroloji yada fizik tedavi uzmanına gidilerek sinir sıkışmasının tespitinin yapılması gerekmektedir. Elektromiyografi (EMG) çekinilerek belirlenecek olan sinir sıkışması, el uyuşması sorunun ortadan kaldırılabilmesinde büyük rol oynar. Eğer çekilen EMG sonucunda sinir sıkışması tespit edilmezse MR çektirilerek boyun fıtığı olup olmadığı araştırılmalıdır. Her ikisinin sonucu da temiz çıkarsa kan değerlerinize baktırılarak hipotroidi gibi bir hastalığa sahip olup olmadığınız saptanmaktadır.Doktorunuz ile yaptığınız görüşmelerde yöneltilen sorulara vereceğiniz cevaplar, hastalığın teşhisi için çok önemlidir. Ufak bir cerrahi müdahale ile ortadan kaldırabilecek olan el uyuşmaları bazı hafif durumlarda kortizon iğnesi tedavisi ile de düzeltilebilmektedir. Ayrıca eğer B12 vitamini eksikliğinden kaynaklı rahatsızlıklar taşıyorsanız sadece B12 takviyesi ile bu şikayetlerden kurtulabilmeniz mümkündür.

El uyuşması için hangi doktora gitmeyelim ? El uyuşması hangi bölüme girer diye soruyorsanız fizik tedavi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git