Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?
21 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 3.585 kez okundu.

Bel ağrısı denince akla ilk olarak bel fıtığı gelmektedir. Ancak bu ağrıların yalnızca yüzde beşi bel fıtığından kaynaklanmaktadır. Bel rahatsızlıkları günlük hayattaki verimi ciddi seviyede düşürebilmektedir. Tedavisinin ihmal edilmesi ağrının ve uyuşmanın ayaklara kadar ilerlemesi görülebilir. Aynı zamanda geç kalınan tedavi idrar kaçırma veya iktidarsızlık gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bel ağrısı tedavisinin sosyal güvence bulunması halinde ücret kapsamına girmediğini bilmek gerekir. Ayrıca telefonla randevu alarak da muayene olmak kolaylık sağlayacaktır.

Beldeki kıkırdakların kayması olarak karşımıza çıkan bu rahatsızlığa dört bölüm bakmaktadır. Zaman zaman yürüme zorlukları ve şiddetli ağrılara neden olan bu hastalık için şu bölümlere gidilebilir:

İleri seviye olmayan bir rahatsızlık için fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne gitmek gerekir. Bu bölüm ilaç kullanmadan da çeşitli müdahale yöntemleri ile tedavi edebilmektedir. Diğer yandan ortopedi ve nöroloji bölümü de çeşitli testlerle hastalığın seyrini inceler. İğne veya ilaçla tedavi yöntemler uygulayabilmektedir. Ancak tedavisi mümkün olmayan rahatsızlıklar için genel cerrahiye başvurulup ameliyat olmaya gerek duyulabilir.

İlk olarak ortopedi doktoruna başvurmak gerekir. Burada rahatsızlığın durumuna göre tomografi ve röntgen çekilerek tedavi yöntemine başlanır. Daha çok ilaç veya fizik tedavi yöntemi tercih edilmektedir. İleri seviye bel rahatsızlıkları için doktorunuz beyin ve sinir cerrahisi bölümüne yönlendirme yapabilir. Burada bel kayması veya kanal hastalığı gibi rahatsızlıkların tedavisi yapılır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git