Yeşil Balgam Nedenleri ve Tedavisi

09.06.2016
Yeşil Balgam Nedenleri ve Tedavisi

Öksürük ile kendini gösteren genelde akciğer kaynaklı olduğu bilinen salgıya tıp dilinde balgam denir. Boğazdan gelen bu yapışkan sıvının bir çok çeşidi vardır . Bunlardan bir tanesi de yeşil balgamdır. Bu renkler balgamın hangi hastalık olduğunu gösterir. Solunum yolunuzun iltihaplanması ile oluşan yeşil balgam diye adlandırılır. Yeşil olmasında ki etken de bakterilerde bulunan verdoperoksidaz pigmentinden kaynaklıdır. Yeşil balgam çıkaran hastalıkların bazıları şu şekildedir; bronşit, zatürre, akciğer apsesi, Bu balgam içerisinde çok miktarda eozinofil adı verilen hücreler bulunur bu tür hastalıklarda yeşil balgam gelmesi halinde hemen antibiyotik verilmesi doğru değildir.

Yeşil balgam astımın başlangıcı da olabilir. Balgam geldiğinde kesinlikle çıkarmalısınız, geri yutma gibi hatalar yapmayın. Evet çok hoş bir durum değil ama sağlığınız daha önemli bu yüzden hemen tükürmeniz gerekir. Bakteriler dışarıya atıldıkça iyileşme artar. Bu balgam genelde akışkan yapışık ve hafiften sıvı şekildedir. Bazılarında küçük şekilde bazılarında boyutu büyük olabilir. Günden güne artan bir balgamsa bu bir hastalığın göstergesi olabilir bu yüzden doktorun yöntemlerine uyulmalı. Bu durumlarda genelde balgam söktürücü ilaç yöntemine ya da bitkisel çaylar ile boğazın yumuşatılması için rahatlama yöntemlerine gidilebilir. Bu tür sağlık sorunlarında mutlaka doktora başvurulmalı ve ona göre önlemler alınmalıdır. Yeşil balgam tıp dilinde solunum sisteminin iltihaplanması ile kendini gösterir. Bu da renk olarak yeşil renkte bir sıvı yapışkan şeklindedir. En çok hastalık olarak bronşit daha da ilerisi olan zatüre de kendisini gösterir. Astım hastalığında yeşil renk balgam görünebilir. Bu doktorun teşhisine göre belirlenir. Balgamın rengine göre hastalığın adı ve tedavisi vardır.

Yeşil Balgam Neden Olur ?

Genel olarak akciğer apsesi, kronik bronşit, bronşektazi, zatürre gibi üst solunum yolu organları ve akciğer hastalıklarında kişilerde yeşil balgam rastlanabilir. Balgam türleri renklerine göre ayırt edilir ve kıvamına göre teşhisi konulur. Sarı renkli balgam ve yeşil renkli balgam enfeksiyona bağlı olduğu bilinir. Yoğun ateşli hastalık geçiren kişilerde, sinüs enfeksiyonu olan kişilerde ve kulak ağrısı yaşayan kişilerde yeşil balgama çok sık rastlanır. Genellikle vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ve soğuk alınması durumlarında beyaz renkli kan hücreleri saldırıya geçer ve yeşilimsi renk içerdikleri için balgamın rengi ve tadı değişebilir. Balgamı tamamen vücudunuzdan atmanız uzun bir sürede gerçekleşir. Kimilerinde on beş gün kimilerinde bir aya kadar sürmektedir. Uygulanan tedavi yöntemine bağlıdır.

Yeşil balgam genel olarak balgam türleri arasında en sık görülen balgam rengidir. Genellikle vücutta solunum yollarında oluşan bakterilerin iltihaplanması ve mikrop kapması ile yeşil renk oluşur. Yeşil balgam verdoperoksidaz ile oluşur. Akciğerin apselenmesi, bronşit, mevsimsel bronşit, kronik bronşit, zatürre, girp, nezle gibi hastalıklar yaşayan kişilerde yeşil balgam çok sık görülür. Astım hastalarında da yeşil balgama çok sık rastlanır. Yeşil balgam çıkaran kişilerin antibiyotik kullanması önerilmez.

Yeşil Balgam Tedavisi

Yeşil balgam tedavisi için hastalarda doktora gidip tedavi olmalıdır. Genellikle sigara kullanan kişilerde rastlanır. Sürekli yeşil balgam görülenlerde balgamın çoğalması da vardır. Bu onun başka bir hastalığı olduğu görülür. Balgamdan balgama fark vardır. Yeşil balgam kan tükürmez. Kan tükürmek farklı bir hastalığının belirtisidir. Balgamın renkleri hastalık isimleri konulabilir. Balgam rengi beyaz ise bu sigara içenlerin belirtisidir. Balgamın rengi koyulaşır sarı rengi ve yeşil renk ise bu durum enfeksiyona neden olur. Balgamın renkten renge girmesi, her rengin hastalık ismi vardır.

Yeşil balgamın tedavi edilmesi için iyice araştırılması gerekir. Balgam tedavisi için su içmek, antibiyotik kullanmak ve farklı ilaçlar kullanılabilir. Bitki çayları balgamın tedavisinde kullanılabilir. Bu doğal yöntemdir. Yeşil balgam baş ağrısı, ateşin çıkması, boğaz ağrısı, nefes çekmekte güçlük, öksürük gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Vücudumuzu balgamdan korumak için tozdan, insandan insana bulaştığı için temastan kaçınmalıyız. Mevsim değişikliği balgam rahatsızlığına sebep olur. Sağlıksız beslenmede yiyeceklerde enfeksiyon kapabiliriz. Buda balgama neden olur.

Yeşil balgam tedavisi için her zaman ilaca ihtiyaç duymamalı ve doğal yöntemlerde tedavi sağlamalıyız. Yeşil balgam için bitkisel çaylar da çok iyi gelir. Özellikle de ıhlamur ve ada çayı kullanılmalıdır. Balgam atıldıkça da su kaybı yaşanır bu yüzden mutlaka günde en az ki litre su tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Balgam söktürücüyü mutlaka doktor önerisinde almalısınız. Kesinlikle sigaradan uzak durmalısınız ve balgamı yutmamanız gerekir. Zerdaçal, meyan kökü de çok iyi gelen çaydır.

Kendimizi kış aylarında soğuk yerde kalmamalıyız. Bir çeşit çorba içerek kendimizi iyi hissedebiliriz. Bol bol meyve tüketmeliyiz. Kış aylarında sıcak yerde bulunmalıyız. Üşümeyelim. Bazı yiyecekler balgama artırıcı niteliktedir. Bu tür yiyecekler kullanılarak kendimize zarar verebiliriz. Bu yiyecekler şeker ve süttür. Yediklerimize içtiklerimize dikkat etmeliyiz.

Balgam tedavisinde kullanılabilecek şifalı bitkiler de yer almaktadır. Balgam sökücü şifalı bitkilerin başında tere gelir. Bir demet terenin yarısını üzerine limon sıkarak sabah akşam yiyebilirsiniz. Balgam ifrazatınızın arttığını ve idrar yollarının yandığını hissedeceksiniz. İdrar yollarının yanmasının sebebi ise terenin iyi bir idrar yolları temizleyicisi olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında meyan kökü, zencefil, ıhlamur ve ısırgan otu da balgam tedavisinde uzmanlar tarafından önerilen şifalı bitkilerdir. Her gün bir çorba kaşığı kadar ısırgan otu tohumu ile suyu sıkılmış üzüm karıştırılıp içilmeye devam edilmesi balgamınızın atılmasını kolaylaştıracaktır. Ama bu bitkileri ikincil seçenek olarak yapmalıyız. İlk olarak doktorunuza görünüp balgamınızın nedenini öğrenmek tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Balgam yapışık, az sıvı halde olan bir şeydir. Üşütüp hasta olunduğunda enfeksiyonla kendini gösterir. Bunun için mutlaka doktora gidilmeli bunun için balgam söktürücü ilaç tedavileri kullanılmalıdır. Sürekli balgam atıp ve ve bu balgam sürekli çoğalıyorsa bir hastalığın habercisi olabilir ciddi bir boyuta gelmeden doktor kontrolünde gerekli önlemler alınması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.