Sağ Kol Ağrısı Nasıl Geçer ?

09.06.2016
Sağ Kol Ağrısı Nasıl Geçer ?

Sağ kol ağrısı, her yaş grubundan insanda karşılaşılabilecek bir sağlık sorunudur. Birçok nedene bağlı olarak gelişen bu ağrılar, çoğu zaman ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Pek çok kişi sağ koldaki ağrıların kalp krizi nedeni olduğunu düşünmektedir. Fakat genelde sol kol ağrıları kalp krizinin belirtisidir. Kalp krizinin belirtisi olan sol kol ağrısı zamanla göğüs, sırt, boyun ve oradan da sağ kola kadar uzanabilir. Ancak bu durumda ilk olarak ağrıyan kolun sol kol olduğu unutulmamalıdır.

Sağ Kol Ağrısı Nedenleri

 • Kas zedelenmesi
 • Kas çekilmesi
 • Yumuşak doku zedelenmesi
 • Kas kopması
 • Tendon iltihabı
 • Sinir ağrısı
 • Kemik çatlamaları
 • Karpal tünel sendromu

Sağ kol ağrısının ise birçok nedeni olabilir ama genel olarak bunlar hayati sorunlar değildir. Sağ koldaki ağrının en yaygın nedenleri kas çekilmesi, kas sıkışması, kas zedelenmesi ve yumuşak doku zedelenmesidir.

Başka bir sebebi ise kolun bir yere çarpması ve ya darbe almasıdır. Bu gibi durumlarda ise kol da morluk veya devam eden şiddetli bir ağrı var mı diye kontrol edilmelidir. Eğer kolda morluk varsa incinmiş darbenin etkisiyle deride renk değişimi olmuştur bununla beraber ağrı da oluşabilir. Eğer morluk sizi rahatsız etmiyorsa bir süre geçmesini beklemelisiniz. Eğer sizi rahatsız ediyorsa en yakın eczaneden geçmesi için bir krem veya merhem alabilirsiniz.

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri

 • Sağ kolda uyuşma
 • Sağ kolda orta şiddetli ya da şiddetli ağrı
 • Sağ kolda hissizlik
 • Kas liflerinin gerilmesi ve zorlanması
 • Sağ kol ekleminde şişlik ve kızarıklık
 • Sağ kol kemiğinde çatlak
 • Sağ kol bileğinde sinir sıkışması
 • Uzun süre hareketsiz kalmak
 • Kas travmaları
 • Kolda batma ve karıncalanma hissi
 • Bel fıtığının koldaki sinirlere baskı yapması ile oluşan ağrı

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sağ kolda yaşanan ağrılar ve şişlikler kas çekilmesi, kas zedelenmesi gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa buz kompresi faydalı olabilir. Bir havlunun arasına sarılan buz ağrılı bölgeye uygulanmalıdır. Kolun dinlendirilmesi, ağrının hafiflemesi için gereklidir. Kolun yukarıda tutulması ise kan dolaşımının iyileşmesi açısından önemlidir. Ayrıca ağrıyı geçirmek için iltihap önleyici ilaçlar kullanılabilir. Anti-enflamatuar ilaçlar ağrıyı geçirmek ve hafifletmek amaçlı kullanılabilir. Sağ kol ağrısı sinir sıkışması nedeni ile olmuş ise masaj ve fizik tedavi gereklidir. Anti-romatizmal ilaçlar, vitaminler de sinir sıkışmasına faydalı olabilir.

Kas liflerinin ve bağ dokularının tamamen kopması durumlarında ise ameliyat yöntemi gereklidir. İyileşme sürecinin çok uzun sürdüğü bir yöntemdir. Sinir sıkışması ya da kas zedelenmeleri sonucu sağ kolda bir ağrı varsa kesin teşhis için bir ortopediste görünmek gerekir. Ağrıya neden olan sinir tespit edildiğinde gerekli tedavi işlemi uygulanmalıdır. Sağ kol ağrısının kemik çatlaklarından olduğu konusunda bir endişeniz mevcutsa hemen doktora başvurmakta fayda vardır. Kolun çatlak olup olmadığı belirlenerek çatlağın ciddiyetine göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Kolunuz da şişlik varsa buzla şişini indirebilirsiniz. Eğer morluk ve ya şişlik yoksa ama kol çok kötü ağrıyorsa ve günlerce ağrısı geçmiyorsa doktorunuza gidip film veya mr çektirip ciddi bir şey olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kemikte çatlama zedelenme meydana gelebiliyor. Eğer sadece bir çarpmanın etkisiyle şişmiş ve denediğiniz tüm yöntemler sonuç bulamıyorsanız, bir de patates hamurunu deneyin. Patates hamuru; bolca tuz soyulmuş rendelenmiş patates ve unun karışımıyla elde edilen hamurdur. Bu hamurun tuz ve patates içeriği şişliği alarak rahatlatıp acıyı giderir. Gece yatmadan önce hazırlanıp ağrılı bölgeye konularak temiz bir bezle bağlanır sabah çıkarılarak bol su ile yıkanır. Bu yöntem dizde ki şişlik için de geçerli olan etkili bir yöntemdir. Bu yöntem kimyasal ilaçlara göre daha fazla olumlu sonuç gösteren ve hiç bir yan etkisi bulunmayan doğal bir yöntemdir. Çok eskilere dayanan bu yöntem bir çok kişi de olumlu sonuçlar vererek eski sağlıklarına kavuşmalarına sağlayıp yararlı bir yöntem olmuştur.

Bunun yanında bir de kas kopması vardır ki bu oldukça acı veren ve derhal tedaviyi gerektiren bir durumdur. Kas çekilmesi ya da kas zedelenmesi denilen rahatsızlıklar kasları oluşturan liflerin zorlanmaya bağlı olarak yırtılması veya kopması neticesinde meydana gelir. Özellikle pazılardaki kaslarda zorlanma sebebiyle yırtılma daha çok görülür. Kas kopması ise yumuşak dokunun ya da kasın bağlı olduğu kemikten tamamen ayrılması anlamına gelir ki bu durum yoğun bir acıya sebebiyet verir. Kaslarda bu tür sorunlar yaşanmasının genel nedeni ise özellikle duruş bozukluklarıdır. Bilgisayar karşısında ya da masa başında uzun süre vakit geçiren insanlarda omzun alt kısmından başlayarak zamanla sağ kola vuran ağrılar oluşabilir.

Bel fıtığı ya da boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarda da sinirler kolda olmamasına rağmen kolu etkileyerek ağrı oluşumuna neden olabilir. Böyle bir durumda yapılabilecek en önemli şey bir doktora görünerek ağrının nedenini belirlemek ve tedaviyi bu bölgeye yönelik olarak sürdürmektir. Tendomların iltihaplanması da sağ kol ağrısına neden olabilmektedir. Kasları kemiklere bağlayan tendonların iltihaplanması sonucu şişkinlik ve ağrıyla kendini gösterir. Kemik çatlaması ise daha çok geçirilen kazalar sonucu ortaya çıkar. Kemik ve kasların kaldıramayacağı şiddette bir çarpma ağrıya neden olur. El bileğindeki sinirlerin sıkışması sonucu meydana gelen karpal tünel sendromu da sağ kolda ağrıya neden olabilen bir diğer faktördür. Ellerin uyuşması, güç kaybının yaşanması, elde ve kollarda uyuşma olarak kendini gösterir. Bu ağrı kollar ve omuzlara kadar da hissedilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.