Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 10.592 kez okundu.

Gıcık öksürük diğer adıyla kuru öksürük kişiyi oldukça zora sokar. Gıcık öksürük ciğerlere hasarı büyük olur zamanında tedavi edilmese ve bu öksürük uzun bir zaman almışsa beklemeden uzman doktorunuza başvurun. Eğer öksürük çok nadir oluyorsa ve ya mevsimlere bağlı, üşütme sonucu oluşmuşsa size birkaç önerimiz olacaktır bunları uygulayarak gıcık öksürükten hemen kurtulabilirsiniz. Boğazımızda gıcıklık olmasının en büyük nedeni farenjit ve benzeri boğaz enfeksiyon çeşitleridir. Özellikle sürekli olarak soğuk meşrubatların içilmesi, sigara, klima ortamında uyuma gibi durumlarda boğaz enfeksiyonu meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı bu enfeksiyonlardan kaynaklı boğazda gıcık öksürüğü oluşabilmektedir. Şayet boğazınızdaki gıcıklık, herhangi bir enfeksiyondan dolayı meydana gelmişse antibiyotik ilaç kullanmanızı öneririz.

Birçok gıcık öksürükler kendiliğinden geçeceği gibi iyileşme süresi uzun zaman da alabilir. İlaçlar dışında evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri ile gıcık öksürüğünüzü giderebilirsiniz. Bildiğiniz gibi bitkisel yöntemler her türlü hastalığı belli bir süre içinde rahatlatan ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için uygulanılan yöntemlerdir, bu yöntemler rahatsızlıklarımızda bizlere fayda yardımcı olmaktadır. Özellikle boğazınızda gıcık olması durumunda hemen ağzınıza çay yada şeker atıp emebilirsiniz. Zira bunlar sayesinde boğazınız sürekli ıslak kalacağı için gıcık öksürüğünüze çok iyi gelecektir.  Ayrıca da eczanede satılan pastillerde işinize yarayabilir. Bunların dışında ayrıca da bir miktar kekiği çay gibi demleyip daha sonra suyunu iyice süzün. Elde etmiş olduğunuz kekik suyunuzun içine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek karışımı için. Kekik ve bal sayesinde boğazınız hem yumuşayacak hem de kısa sürede gıcık öksürüğünüz geçecektir. Gıcık öksürüğe iyi gelen bitkisel alternatifler;

gicik-oksuruge-ne-iyi-gelir-

Gıcık Öksürük Nasıl Geçer?

 • Özellikle elma sirkesi boğaz gıcığına çok iyi gelmektedir. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek iyice karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı günde iki kere ağzınıza gargara yapın.
 • Kaynamış sütün içine mesir macunu karıştırarak içebilirsiniz.
 • Bir miktar balın içerisine aynı ölçüde hem zencefil hem de zerdeçal ekleyerek iyice karıştırın ve günde birkaç kez çiğneyerek tüketin.
 • Yarım çay kaşığı toz tarçının içerisine 1 kaşık bal ekleyerek iyice karıştırın. Elde etmiş olduğunuz kürü günde üç defa yemenizi öneririz. Bu kür gıcık öksürüğünüze çok iyi gelecektir.
 • Bir miktar nişastayı suyla iyice karıştırarak kaynatın ve daha sonra içine portakal veya limon suyu ekleyin. Dilerseniz tatlandırmak adına bir miktar pekmez ekleyebilirsiniz.  Elde etmiş olduğunuz karışımı ılık bir şekilde içmenizi tavsiye ederiz.
 • Sıvı alınmanı artırın. Özellikle ılık su için.
 • Sigara içiyorsanız buna bir sınırlamaya getirin sigara kuru öksürüğü tetikler, tozlu ortamlarda bulunmamaya çalışın.
 • Bir bardak süte bir çay kaşığı karabiber ilave edin. Bu boğazınız rahatlatacaktır.
 • Bir su bardağı süte bir çay kaşığı bal ekleyin ve için boğanızın rahatlatacaktır.
 • Bir yemek kaşığı pekmezi bir çay kaşığı sıcak suya ilave edin iyice karıştırın güne iki defa için.
 • Bir miktar kekiği bir su bardağı su ile kaynatın demlendirin içmeden önce içine bal ve birkaç damla limon suyu ekleyin.
 • Elma sirkesini gargara yapın.
 • Ihlamur günde 2 defa iki fincan ıhlamur için.
 • Yemek suyunu, pilav kaynarken üstündeki sudan 2-3 kaşık için, makarna kaynarken suyunu için, tavuğunuzu pişmeye yakın iken suyundan birkaç kaşık için.
 • Çorbalar gıçık tutuğu zaman birkaç kaşık çorba için bunu her gıçık tutuğunda tekrar edin.
 • Ilık su sabah uyanınca ılık su için gece başucunuzda su bulundurun sık sık için.
 • Gıcık tutuğu zaman kesin çözüm olmasa bile o anda gıcıklı öksürükten kurulabilirsiniz iki küp şekeri ağzınıza koyun emin erinceye kadar gıcıklığınız geçecektir.
 • Badem ve portakal suyu 3 tane badem iyice ezin toz haline getirin sonra bir su bardağı portakal suyuna toz halindeki bademleri ilave edin iyice karıştırın için birkaç defa karışımı tekrar edip için.

Boğazdaki Gıcık ve Kuru Öksürük Nasıl Geçer ?

Boğazlar girişinde bulundurduğu lenf bezleri olan bademciklerle insan vücudunun çok önemli bir savunma sistemidir. Dışarıdan vücuda girmeye çalışan virüsleri veya mikropları bademcikler içeri almamak için savunma yaparlar. Böyle zamanlarda boğazlarımız buna tepki olarak iltihaplanabilir veya gıcık ve kuru öksürüğe çevirebilir. Boğazların iltihaplanması bademciklerde mikropların birikmesinden kaynaklanır ve önemli bir soğuk algınlığının habercisidir ancak kuru öksürük ve gıcık pek çok sebepten dolayı gerçekleşebilmektedir. Boğazlarımızda öksürme ihtiyacı, sürekli olarak yutkunma, ağız kokusu, boğazda sürekli hissedilen gıdıklanma ve karıncalanma hissi basit gibi görünse de sürekli olması halinde insanı huzursuz eden, toplum içinde zor durumda bırakan ve tedirgin eden, çoğu zaman da geceleri uykularını kaçıran bir durum haline gelebiliyor. Hatta bazen çok fazla hırpalanmanın etkisiyle boğazda iltihaplanmalara veya tahrişe neden olabiliyor.

Kuru öksürüğe en iyi gelebilecek şey, evde doğal olarak hazırlanabilecek birtakım bitkisel metotlar olduğunu söyleyebiliriz. Kuru öksürüğe, herkes tarafından bilinen ve oldukça etkili olan metotlardan bir tanesi bal ve zencefil karışımıdır. Uygulayacağınız karışımınızın içerisine 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil ve birkaç damla limon suyunu iyice karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz. Özellikle zencefil nefes açıcı ve balın göğsü yumuşatıcı etkisi ile karışımda iyice birleşerek, kuru öksürüğünüze çok iyi geleceğini sizlerde göreceksiniz. Günde yalnızca 3-4 defa birer tatlı kaşığı alınmanız sizler için yeterli olacaktır. Ayrıca da kuru öksürüğe en az bal-zencefil karışımı kadar güçlü olan kara turp şurubunu da öneririz. Bir tane kara turpunuzun içini iyice oyularak, içini çıkarttıktan sonra turpunuzun içini balla doldurun ve içinden kendi kendine çıkan turp şurubunu tüketerek kuru öksürüğünüzü giderebilirsiniz.

Kuru öksürüğe en etkili yöntemlerden bir tanesi de hatmi çiçek bitkisidir. Bu bitki daha çok kaynar suyla demlendikten sonra içilmektedir. Hatmi çiçek bitkisi en iyi kuru öksürük tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Ayrıca da bu karışım son dönemlerde su yerine sütle demlenmesinden oldukça bahsedilmektedir. 1 bardak sütünüzün içine 3-4 tane hatmi çiçeği koyup hafif kaynattıktan sonra ılık hale gelen karışımınızı süzerek, içine biraz bal karıştırarak içebilirsiniz.

Özellikle bir bardak salebi sütle kaynatılıp üstüne tarçın ekleyerek, bu karışımı tüketerek hem göğsünüzün yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz hem de öksürüğünüzü giderebilirsiniz. Elmanın birçok faydası bulunduğu gibi kuru öksürüğe de çok iyi gelmektedir. Bir miktar elma kabuğunu bir bardak suda kaynatıp içtiğiniz zaman, kuru öksürüğünüzün hemen geçtiğini sizlerde göreceksiniz.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Sizlere tavsiyem balgamlı öksürükten kurtulmak için ilk başta doktora başvurmanız gerekir. Ayrıca tedaviniz sırasında bitkisel karışımlardan da faydalanabilirsiniz. Böylece rahatsızlığınızın daha kısa sürede geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Balgam söktürücü şifalı bitkilerin başında ıhlamur gelmektedir. Ihlamur çayınızın yanında ayrıca da zencefil, tarçın, karanfil ve havlıcan karışımıyla birlikte kaynatılırsanız hem boğaz ağrınıza hem de öksürüklü balgamınıza birebir olacaktır. Bunun dışında ebegümeci gibi balgamlı öksürüğe iyi gelebilen bitkileri de kullanılabilirsiniz. Şifalı bitkilerden elde ettiğiniz çaylarınızı demlerken kesinlikle bu kısa süreli yapılmamalıdır. Dinlenme veya demlenme süreleri uzun olmalıdır. Çünkü 5 dakika kaynatıp yada bekletildikten sonra içilmesi doğru değildir. Bitki çaylarınızı en az 15 dakika kadar dinlendirmeniz önerilir. Esasen demleme süresinde bekletildikçe kıvamı da yavaş yavaş koyulaşacaktır. Kıvamı da koyulaştıkça solunum yolunda ki yüzeyi rahatlatan müsilaj olarak adlandırılan maddeler ortaya çıkarak ve bu maddelerde zaten balgam söktüren ana maddelerdir. Çaydanlığınıza 2 kaşık ebegümeci ve ıhlamur karıştırarak, 15-20 dakika kadar kaynatıp 15-20 dakika bekletin. Daha sonra elde etmiş olduğunuz karışımı gün içerisinde tüketebilirsiniz. Bu karışım hem öksürüğünüze iyi gelecek hem de balgamın sökülmesine yardımcı olacaktır.

Özellikle bu rahatsızlığınız için kekik çayını sizlere önerebiliriz. Kekik çayı hem öksürük balgamını söktürür hem boğazı yumuşatır hem mideyi rahatlatır hem de oluşan ağrıları hafifletmesine yardımcı olmaktadır. Kekik çayını sade içemeyenlerdenseniz, çayınızı biraz balla tatlandırabilirsiniz. Ayrıca da bunun yerine nane çayını da içebilirsiniz. Bu çayda boğazı yumuşatarak balgamlı öksürüğünüze iyi gelecektir.

Melekotu kökü çayı; burun tıkanıklığına, ateşe ve soğuk algınlığına iyi geldiği gibi akciğerleri ısıtıp gereken uyarıyı yaptıktan sonra balgam atımını hızlandırmaktadır. Rezene çayı boğazınızı yumuşatacağı gibi hem öksürüğünüze hem de öksürüklü balgam rahatsızlığınıza iyi gelecektir. Ayrıca da Rezene çayı balgam söktürücü olarak bilinir. Meyan kökü çayı iltihap önleyici olduğu gibi güçlü bir balgam söktürücüdür de. Özellikle bu çay bronşit ve astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak yan etkileri de bulunmaktadır. Balgamlı öksürüğünüz için kesinlikle gün içerisinde bol bol sıvı tüketmenizi öneririz.

Boğazda Karıncalanma Hissi Nedenleri

Peki boğazdaki karıncalanmanın ve kuru öksürüğün sebepleri nedir ve dikkate alınması gereken, önemli bir şey midir ? Bunun çok fazla nedeni vardır ve uzman bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulmadan teşhis konulması sağlıklı değildir. Bu durum bir iltihaplanmanın habercisi olabileceği gibi ufak bir takıntı da olabilir. Beş kategoride inceleyebileceğimiz sebepleri : psikolojik, susuzluk, iltihap, tahriş, alerji. Genel olarak ortaya en sık çıkan sebep susuz kalmaktır. Boğazlardaki hassas dokular mukus üreterek kendilerini korurlar. Bu dokuların mukus üretebilmesi için gün içinde belirli miktarda sıvıya ihtiyacı vardır. Sıvı tüketmemekten, soğuk havalardan, içilen antidepresanlardan veya sürekli tüketilen kafeinden dolayı oluşan susuzluk ihtiyacı boğazları kuru bırakır ve bu da boğazda gıcık ve kuru öksürüğe neden olur.

Bir diğer sebep ise tahriş olmuş boğazdır. Genelde sigara veya tütün kullanımından dolayı karşılaşılan bu durum toplumda en çok görülen gıcık ve kuru öksürük sebebidir. Tabi bunun ses tellerini çok kullanmak, çok fazla üst üste öksürmek veya çok tozlu, pis, dumanlı ortamlarda kalmak gibi diğer sebepleri de vardır. Bunlar da boğazların tahriş edilmesinin sebeplerindendir. Kışın çok fazla yakalanılan hastalık olan boğaz iltihabı da gıcık ve kuru öksürüğe neden olabilir. Virüslerle savaşan bademcik şişer, kırmızılaşır ve nokta nokta benekler oluşturur. Bu bir soğuk algınlığının başlangıcıdır ve kesinlikle doktora gidilip, antibiyotik kullanımına başlanmalıdır. Hastalık ortalama 1 hafta sürmektedir. Hasta kişinin bağışık sisteminin güçlülüğüne bağlı olarak bu süreç değişebilir. Bu durum boğaz iltihabı gibi bir hastalık sebebi olabileceği gibi basit bir psikolojik takıntı da olabilir. Sebebi olmadığı halde sürekli olarak boğazı temizleme ihtiyacı hissederler sürekli olarak gıcık varmış gibi öksürürler. Bu öncelerde yaşadığı bir gıcığın etkisinden olabilir. Ama çok aşırı yapılması halinde boğazı tahriş edebilir buna dikkat edilmelidir. Ve son sebep olarak da belirli bir şeye alerjisi olan insanlarda vücut kendini bu şekilde savunabilir.

Polene, toza, sigaraya olabilecek bu alerji bunların bulunduğu ortamlara giren insanlarda kuru öksürüğe ve boğazda gıcık hissine neden olur. Neye alerjisi olduğunu bilmeyen kişiler gün içinde aldıkları besinleri not etmeli ve alerjisini bir doktor aracılığıyla tespit edip gerekli tedaviyi görmelidir. Boğazda gıcık ve kuru öksürük çok fazla devam etmesi durumunda hem kişinin gün içinde kaliteli bir hayat yaşaması bakımından hem de çok fazla boğazlara ve ciğerlere yüklenmenin sonucu olarak boğazları ve ciğerleri tahrip etme ihtimali bakımından mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Boğazda pek çok sebeple meydana gelebilecek boğazda sürekli gıcık hissi ve kuru öksürük için için evde kendiniz hazırlayabileceğiniz veya bir uzman doktordan yardım alarak kullanabileceğiniz birtakım çözümler bulunmaktadır. Eğer durum çok sorun yaratmıyor sadece ufak bir gıcıklanma hissiyle daha basit yöntemler olan naneli şeker yemeyi, sıcak çay tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bunlar boğazın bu derece sıkıntılarını kolayca çözülmesinde yardımcı olabilirler. Günlük hayatı çok fazla etkileyen durumlarda doktora danışarak boğaz damlaları veya spreylerini eczaneden temin edebilirsiniz. Bunlar boğazda tükürük miktarını arttırarak koruma tabakası oluşturur ve gıcık hissini azaltırlar. Uyumadan önce bir kaşık bal ve bir kaşık zerdeçalı ılık su ile içmek en iyi gelen tariflerdendir ve birkaç defa kullanımdan sonra boğazda farkedilebilir bir rahatlama olmaktadır. Aynı şekilde bu karışımı su yerine ılık sütle yapmanız alacağınız sonucun gücünü daha fazla arttıracaktır. Ve son olarak tuzlu su ile gargara yöntemi de rahatlatan bir yöntemdir.

Öksürüğe İyi Gelen Besinler Nelerdir ?

Bal

Elbette birçok hastalık tedavisinde önce doğal yollara başvurmak en doğru olanıdır. Tıbbi ilaçlar her ne kadar çare gibi görünse de, doğal yollar her zaman tercihiniz olmalıdır. Örneğin Bal. Seçeceğiniz bal mutlaka doğal ve hakiki olmalıdır. Eğer doğal bal ise insan vücudundaki diğer pek çok rahatsızlığa da iyi geleceğini göreceksiniz.  Bal, öksürük tedavisinde en çok kullanılan besin diyebiliriz. Ancak doğal bal mı sahte bal mı olup olmadığına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yararını değil zararını görebilirsiniz.

Zencefil

Bir diğer kış ayları dostu, bitki çaylarının içerisine de ilave edilebilen mucizevi doğal besin elbette zencefil. Çoğu sağlık kültüründe yaygın olarak kullanılan zencefil, öksürüğe de çok iyi gelmektedir. Ihlamur gibi balgam söktürücü özelliğe sahip olan bu doğal besin; öksürüğünüzü en kısa zamanda geçirecektir. Bu besini bal ile karıştırarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Hazırlayacağınız bal-zencefil karışımından bir çorba kaşığı yutun. Birkaç kere tekrarladığınızda öksürüğünüzüz geçmekte olduğunu fark edeceksiniz.

Elma

Kış aylarının bulunmazsa olmaz meyvesi olan elma, birçok vitamini içerisinde barındırmakla birlikte öksürük için de birebir.İçerisinde barındırdığı birçok vitamin de boğaz ağrısına iyi gelecektir. Dilerseniz elmayı normal olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz de elmanın kabuklarıyla çay  demleyerek öksürük için doğal bir şurup elde edebilirsiniz.

Roka

Acı bir tada sahip olmakla birlikte içerisinde C vitamini barındıran yeşil yapraklı sebze Roka, aynı zamanda öksürük için de bir ilaç olduğu tespit edilmiştir. Öksürüğü kesmekle birlikte, iştah artırıcı bir besindir.

Soğan

Her ne kadar kokusundan rahatsızlık duyuyor olsak da, aslında tam bir antibiyotik özelliği taşımaktadır soğan. Birçok hastalığa şifa bulurken, öksürüğü de kestiği tespit edilmiştir. Hatta düzenli soğan tüketmenin çok faydalı olduğu belirlenmiştir.

Badem

Çerez olarak fazlasıyla tüketmeyi sevdiğimiz Badem, öksürüğü kesme konusunda da başarılıdır.  Ayrıca badem ile portakal suyunu karıştırarak doğal bir şurup elde edebilirsiniz. Besinlerin elbette doğal olmasına dikkat edilmelidir.

Meyan Kökü

Bir diğer öksürüğe iyi gelen fakat şaşıracağınız besin meyan kökü.  Kolaların içinde bulunduğunu duyduğumuz bu meyan kökü aslında öksürüğe çok iyi gelmektedir. Bu meyan kökünü çiğneyerek boğazınızı rahatlatabilirsiniz.

Süt, bal, karabiber

Öksürük hastalığına karşı birkaç besini karıştırarak elde edeceğiniz karışımlar, adeta şurup niteliğindedir. Örneğin Süt, bal ve karabiberi karıştırarak mucizevi bir doğal şurup elde edeceksiniz. Sıcak bir süt hazırlayın ve içerisine bir miktar bal ve karabiber ilave edin. Günde birkaç kere bu karışımı deneyin, rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Su

Bir diğer öksürüğe iyi gelen besin, daha doğrusu sıvı ise şüphesiz sudur. Su zaten mutlaka gün içerisinde bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca öksürüğü de kestiği bilinmektedir. Günde 2 litre tüketeceğiniz ılık su, boğazınızı rahatlatacaktır.

İncir

İncir, insan sağlığı için büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca hem kuru hem de yaş olarak tüketebilirsiniz. Boğaz ağrıları, bronşit, öksürük nöbetleri gibi birçok hastalığa şifadır. Kuru inciri cevizle birlikte tüketerek, boğazınızın rahatladığını ve öksürüğünüzün kesildiğini fark edeceksiniz.

Öksürmekten Ciğeri Sökülenlere Derman Olacak Ev Yapımı 13 Doğal Karışım

Bu karışımlar İle “ciğerim söküldü” cümlesini unutun

Özellikle kış mevsimi daha sonrasında da baharın gelişi ile havaların dengesizliği yüzünden hastalanmaya başlarız. Grip nezle gelir geçer de o öksürük kalır uzun süre.

Geceleri uykumuzu göler, telefonda sohbetimizi, sofrada yemeğimizi… ah be öksürük…

Ama şimdi size muhteşem 13 öksürük karışımı ile ondan çarçabuk kurtulacaksınız.

1. Karabiber ve balın harika uyumu

Ilık suyun içine toz karabiber ve biraz da bal koyarak karıştırın ve afiyetle için.

2. Efsanevi kekik

Hem ağrı kesici hem kas yumuşatıcı hem de öksürük gidericidir. Sıcak suya demleyip süzün. Biraz da bal ilave edin. Afiyet olsun

3. Limon-tuz-karabiber

1 kaşık limon suyu tuz ve karabiber… karıştırın. Sıcak su ile demleyip sık sık için.

4. Ballı süt mükemmelliği

Ilık ballı süt karışımı ile gece öksürüklerine veda edin.

5. Badem ve portakal suyu karışımı

Portakallarımızı sıkıyoruz. Toz haline getirdiğimiz bademleri içine ekleyerek içiyoruz.

6. Elma sirkesi her derde deva!

Sadece salatalar için mi düşünmüştünüz? 1 kaşık sirkeyi bir bardak su ile karıştırıp için. Öksürüğe iyi geldiğini göreceksiniz. Tabiii mide sorununuz yoksa.

7. Zencefil büyüsü

Öksürüğe harika çözüm olarak sunulan zencefili ister demleyip çay olarak için ister bal ile karıştırıp. Öksürüğe harika gelecek.

8. Kış çayı

Elmaları ve limonları dilimleyin. Daha sonra ıhlamur kök tarçın ve su ilave ederek pişirin. Bu çay size harika gelecek.

9. Sahlep yumuşaklığı

İster evde hazırlayın ister dışarıdan alın. İçinizi ve boğazınızı ısıtıp yumuşatacak.

10. Klasik ıhlamur

Bir kök tarçın, bir tutam ıhlamur, birkaç dilim limon kabuğu bve biraz da su. Kaynatın ve düzenli olarak için. Farkı görün.

11. Soğan ve bal desek?

Ciddiyiz. Soğan ve bal karışımı ilginç biliyoruz. Ama 1 kuru soğanı doğrayıp üzerine biraz bal ekleyin. Koyduğunuz kabın ağzını kapatın ve 3 saat bekleyin. Ardından çıkan suyu için.

12. Ananas ve bal! Renkleri de uyumlu!

Ananasın suyunu sıkıp hafif ısıtın. Üzerine ekleyeceğiniz bal ile harika bir öksürük ilacı sahibisiniz.

13. Ve babaanne tarifi: Pekmez!

Bir kaşık ılık pekmeze biraz toz karabiber serpin ve için. Üzerine de ılık su. Boğazınız yumuşacık!

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git