İdrar Renginin Kahverengi Olmasının Nedenleri Nedir ?

İdrar Renginin Kahverengi Olmasının Nedenleri Nedir ?
2 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 2.968 kez okundu.

Vücudumuz da bir nevi çeşitli alarm sistemleri bulunmaktadır. Örneğin vücudumuzda bulunan benlerin sayısının artması yada renk değiştirmesi kanser hastalığı için bir alarm olabilmekte. Bunun yanı sıra kadınlarda vajinal akıntılarda kokulu ve kaşıntılı koyu renk akıntılar bir kadın hastalığının kist yada mantarın belirtisi olabilmekte. Vücudumuzun geneli ile ilgili en sağlam alarm mekanizması ise idrar renginde meydana gelen değişmelerdir. İdrar rengi bazen kahverengine döner ve beklenmedik bir durum olduğu için panik yaratabilir. Fakat öncelikle şunu söylemeliyiz kahverengi idrar en az endişe edilecek idrar rengidir. Çünkü genel nedenleri bellidir ve genellikle besin kaynaklıdır.

kahverengi-idrar-renk

İdrarım kahverengi renkte diyorsanız öncelikle aldığınız gıdaları gözden geçirmekte fayda var. Şayet koyu renkli, kahverengi ağırlıklı gıdalarla besleniyorsanız son zamanlarda bunları aşırı tüketiyorsanız (baklagiller gibi) bu durumda idrarınız da renk olarak koyulaşabilir ve kahverengine dönüşebilir.

Bir diğer nokta ise kanser tedavisi, kemoterapi görüyor musunuz? Eğer bu soruya vereceğiniz cevap evet ise kullanmakta olduğunuz kemoterapi ilaçları idrarınızın kahverengine dönüşmesinde ki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bu nedenle endişe etmenize gerek yoktur. Ama yinede içinizi rahatlatmak isterseniz doktorunuza gidip tahlil isteyebilirsiniz.

Kahverengi idrar rengi nedenleri arasında ayrıca günlük koşuşturmaca ve yoğun hayat temposunda hepimizin edindiği en kötü alışkanlıklardan bir tanesi de idrarını tutmak gelir. Tuvalet ihtiyacımız geldiğinde hep meşgul olduğumuz işleri bitirmeyi yada eğer yabancı bir yerdeysek kendimizi daha rahat hissedeceğimiz bir yere geçmeyi bekleyerek tuvalete gitmeyi erteliyoruz. Bu bekleme süresi uzadıkça da idrar rengi koyulaşıyor ve kahverengi idrara dönüşüyor.. Bu kesinlikle alışkanlık haline getirmememiz gereken bir durum.

Kahverengi İdrar Neyin Belirtisi ?

Hastaneye herhangi bir rahatsılık neticesinde gittiğimizde büyük çoğunlukla bizden idrar tahlili isterler. Bunun nedeni pek çok hastalığın idrar yolu ile teşhis etmek mümkün. Kanın temizlenmesini sağlayan böbrekler kandaki ürik asitler, hormonlar, üre gibi atık maddelerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlarlar. Bu atım sırasında bazı maddelerin varlığı yada aşırı yoğunluğu idrarın renk değiştirmesine neden olmaktadır. Bu renk değiştirme sayesinde belki de vücudumuz da sinsice belirti vermeden ilerleyecek olan hatta ölümcül sonuçlara ulaşabilecek olan bir takım hastalıklar erken teşhis edilmekte ve pek çok hayat kurtulmakta. Tabi bu durumu önemsemeyen nasıl olsa geçer diyerek hafife alan yada eskiden kalma bir koca karı inancı ile üşüttüm herhalde diyerek geçiştirenler ne yazık ki halen mevcut. Üstüne basa basa belirtmeliyiz ki idrarda yaşanan renk değişiklikleri kesinlikle üzerine düşmeniz gereken ve en kısa zamanda doktora görünmenizi gerektiren bir durumdur.

İdrar renginin değişmesi her ne kadar pek çok hastalığın erken teşhisinde önemli bir rol oynasa da idrar renginizin değişmesi ile hemen evhamlanıp paniğe kapılmayın. Kullandığınız bir ilaç sık tükettiğiniz boyalı bir gıda yoksa doktorunuza danışmanız ve gerekli gördüğü taktirde idrar testi yaptırmanız sizi gereksiz evhamlardan ve korkulardan kurtaracaktır. Vücudunuz ciddi anlamda bir su eksikliği yaşıyor demektir. Zaten bu durumda idrar birden bire kahverengine dönmez öncesinde koyu sarı olan idrar susuzluk süreci devam ettikçe böbrekler ihtiyacı olan suyu temin edemedikçe kahverengine dönüşür ki bu artık neredeyse böbreklerinizin iflas bayrağını çekmeden önceki size son uyarısıdır diyebiliriz. Bu durumda derhal su tüketiminizi arttırmalı ve su içmeyi kendinize bir alışkanlık hatta bağımlılık haline getirmelisiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git