Yavru Balıklar İçin Adım Adım Resimli Rafya Yavruluk Yapımı

Yavru Balıklar İçin Adım Adım Resimli Rafya Yavruluk Yapımı
4 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 1.655 kez okundu.

Balıklarınız hamile ve yakın bir zamanda yavru bekliyorsanız fakat yavru balıklarınızın akvaryumda saklanabilecekleri bir ortam yoksa rafya yavruluk bu konuda sizin imdadınıza yetişebilir. Peki, rafya yavruluk nasıl yapılır ?

Genellikle akvaryum içerisinde yavru balıkların saklanabilmeleri için bol miktarda canlı bitki kullanılmasını önermekteyim fakat bazı akvaristler gerek canlı bitkinin zorluğundan gerek ise temin edemediklerinden kullanamıyorlar. Bu konumuzda sizlerle adım adım rafya yavruluk yapımı nasıl olduğunu paylaşacağım.

Herhangi bir sorunuz olursa konu altında yer alan yorum bölümünden sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Rafya Nedir ?

Yaprakları uzun ve büyük bir gövdeye sahip palmiye türüdür. Genellikle Afrika ve Amerika bölgelerinde görülür. Bu ağacın yaprakları ise tekstilde lif yapımında kullanılır. Halk arasında ise hediyeleri paketlemek için kullanılan plastik süs ipinin adıdır.

Rafya Yavruluk Ne İşe Yarar ?

Yavru balıkların saklanabilecekleri ortamın olmadığı ve nüfusu kalabalık olan akvaryumlardaki doğumlarda yavru kayıpları oldukça yüksek olmaktadır. Bu nedenle eğer akvaryumunuzda bol miktarda canlı bitki de yer almıyorsa, doğum sonrasında yavru balıklarınızın rahat bir şekilde saklanabilecekleri rafya bitkiler yapabilirsiniz.

Rafya Nasıl Kıvrılır ?

Rafya içeriğinde polyester maddesi içerdiğinden dolayı ısıya maruz kaldığında hemen topaklanır ve kıvrılır. Makas ve elimizin yardımı ile rafyayı sıkıştırarak çektiğinizde kendiliğinden kıvrılacaktır.

Rafya Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

  • Silikon Tabancası ve silikon
  • Plastik tabak (altlık)
  • Akvaryum büyüklüğüne göre 4-6 metre rafya

Akvaryuma Rafya Nasıl Konur ?

Rafyanızı hazırladıktan sonra akvaryuma rafya nasıl konur diye düşünebilirsiniz. Aşağıdaki resimde doğru ve yanlış rafya kullanımı yer almaktadır. Yüzeye rafya koymanızı önermiyorum, çünkü erişkin olan balıklarınız yem yemek için yüzeye çıkarken yavru balıkları aniden yiyebilirler, bu nedenle rafya bitkilerinizi akvaryumun tabanına koymanız daha uygun olacaktır.

İlk olarak rafyayı makas yardımı ile çekiyoruz ve burgulu bir şekilde olmasını sağlıyoruz. Sonrasında hazırladığımız rafya parçalarını böleceğiz.

Rafya parçalarını eşit boyda bölüyoruz.

Tam orta kısmını bularak ikiye büküyoruz.

Misina ile bağlıyoruz ve bağladıktan sonra orta yerinden kesiyoruz.

Kesilmiş hali

Bağlanan uç kısımları silikon yardımı ile sabit bir hale getiriyoruz.

Silikonlanmış hali

Rafyalarımızı Silikonlu Bölüme Yapıştırıyoruz

Yapıştırdıktan bir süre sonra kurumasını bekleyelim.

Bitmiş hali

Akvaryumun uygun bir köşesine yerleştirebilirsiniz.

Akvaryumda rafya kullanımı

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git