Diz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?

16.08.2016
Diz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?

Vücuttaki en büyük ve en karmaşık eklemlerden biri olan diz, gün içerisinde pek çok harekete bağlı olarak oldukça fazla kullanıldığı için yaralanma, incinme olanağı fazla olan bir yerdir. Karmaşık yapısından ötürü birçok farklı sorunla karşımıza çıkabilecek olan diz ağrısının neden kaynaklandığı, ağrının şiddeti ve yerine göre değişkenlik gösterir.

Diz ağrısı için gittiğiniz sağlık kuruluşunda ortopedi uzmanı sizin için doğru tercih olacaktır. Şikayetin şiddeti ve nedenleri yapılan tahliller sonucunda netleşecektir. Sonuçların durumuna göre ortopedi doktorunuz, fizik tedavi uzmanıyla ortak bir tedavi süreci oluşturabilir.

Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

Kronik Diz Önü Ağrısı

Dizlere bindirilen aşırı yük zaman içerisinde diz kapağının kıkırdağında yumuşamaya neden olur ve bu yumuşamadan ötürü sinir uçları korumasız hale gelir. Bu durumlar diz kapağının önünde ağrı hissedilmesine neden olur. Özellikle uzun süre oturup kalktıktan sonra ağrı hissediliyorsa ve dizden sesler geliyorsa, bu diz ağrısı ciddi bir hasarın belirtisidir.

Ters Hareketler Yapmak

Dizleri kalçanın altına alarak oturmak, sandalyede oturulurken ayakları geriye almak, alçak bir sandalyede uzun süre oturup dizi kilitlemek, diz üstüne iş yapmak, diz kapağına ciddi anlamda yük bindiren hareketlerdir ve bu hareketlerin yapılması kıkırdakların aşınmasına neden olur. Aynı zamanda yokuş aşağı inmek, merdiven inerken dize uygulanan baskı da dizde ağrıyı oluşturan nedenler arasına girmektedir.

Bilinçsiz Egzersiz

Spor yapıp sağlıklı olmayı hedefleyen bazı kişiler, bilinçsizle yaptıkları sporlarla vücutlarına zarar verdiklerinin farkında değildirler. Bu duruma verilebilecek en büyük örnek sert zemin üzerinde yapılan koşudur. Sağlık için oldukça önemli bir egzersiz olan koşu, asfalt gibi sert bir zeminde yapıldığında diz dokularının aşılmasına olanak sağlar. Dizde oluşacak bu aşınma zaman içerisinde dizde ağrıya neden olur.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.