Uçuk İçin Hangi Doktora Gidilir?

02.07.2016
Uçuk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tıp dilinde herpes virüsü olarak adlandırılan ve içeriği sıvı dolu olan kabarcıklara halk dilinde ise uçuk olarak bilinen bir tür deri enfeksiyon rahatsızlığıdır. Uçuk 24 saat öncesinden kendini kaşınma ve kızarıklık olarak göstermeye başlar ve sıklıkla burun, genital bölge ve ağız bölgesinde varlığını göstermektedir. Nadir olarak göz çevresinde görülür ve ciddi sonuçlara yol açabilir. Göz çevresinde görülen uçuk kalıcı hasarlara hatta körlüğe bile sebebiyet verebilmektedir.

Uçuk tedavisi için dermatoloji uzmanına başvurmalısınız. Günümüzde dermatoloji bölümü hastanelerde cilt ve zührevi hastalıkları bölümü olarak da adlandırılmaktadır. Uçuk için hastaneden randevu alacaksanız ve dermatoloji bölümünü göremiyor iseniz mutlaka cilt ve zührevi hastalıkları adıyla orada bulunmaktadır.

Uçuk şikayeti ile dermatoloji uzmanına başvurduğunuz da uzman doktor muayenesinin sonunda size bazı losyonlar, jeller veya antiviral kremler önerebilir. Şayet ki uçuk oldukça yaygın bir bölgede varlığı gösteriyor ise ve kremler fayda etmiyor ise, doktorunuz size enjeksiyon veya hap tedavisi ön görebilir. Şayet ki kişi tedavisine uygun bir biçimde davranıyor ise fakat ona rağmen bir yıl içerisinde uçuk kendini 6 defa tekrarlıyor ise, buna kronik herpes virüsü denmektedir. Bu durumlarda dermatoloji uzmanı 6 ay ve 1 yıl sürebilen antiviral sistemik ilaçlar ile bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlarla tedavi etme yoluna gidebilir. Ayriyeten ise bazı tahliller yapılarak uçuğa sebep olabilecek durumlar tespit edilir. Bunlar demir eksikliği, kansızlık ve çinko eksiliğidir. Bu durumlar bağışıklık sistemini zayıflattığı için tedaviye buradan başlanır. Şayet ki uçuk kendini her güneşe çıktığınızda gösteriyor ise dermatoloji uzmanı size güneş koruyucuları önerebilir.

Genital bölgede çıkan uçuk HIV ve HPV virüslerini kolaylıkla partnerlerine bulaştırabileceklerinden dolayı ve partnere herpes virüsünü bulaştıracağından her ikisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu durumlarda lokal ilaçlar ve antiviral ilaçlar ile sistemik ağız yoluyla tedavi yapılmaktadır. Dermatoloji uzmanları medikal tedavinin yanı sıra ise şunlara dikkat edilmeli diyor; uçuklu bölgenin kesinlikle kaşınmaması, stresten uzak kalınması, dudak yeme alışkanlığın terk edilmesi, uçuğu olan kişiyle öpüşülmemesi, uyku düzenini gözden geçirmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.