Sol Kol Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Geçer ?

Sol Kol Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Geçer ?
9 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.991 kez okundu.

Ağrı vücudun neresinde olursa olsun kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Özellikle de işlerimizin bir çoğunu yapmamızı kısıtlayacağı için kol ağrıları daha fazla önem taşır. Kol ağrılarında tedavinin en önemli basamağı, diğer tedavilerde olduğu gibi ağrının nedenini bulmaktır.

Çok basit bir kaç bilgiyle sol kol ağrılarınızı evde kendi yöntemlerinizle büyük ölçüde geçirmeniz mümkündür. İlk olarak sol kol ağrınızın sebebi ne olursa olsun, kolunuzu dinlendirin ve kendiniz de stresten, endişelerden ve sizin yoracak durumlardan uzak durun. Unutmayın ki sol kol ağrınızın en büyük sebeplerinden biri strestir veya strese bağlı kalp krizi olabilir. Sol kol ağrınızın bulunduğu bölgeye masaj yapmanız da ağrınızı büyük ölçüde rahatlatacaktır. Masajı kas gevşetici krem ile yapmanız ağrıyı geçirmede daha yararlı olacaktır. Sol kolunuzda ağrıya bir de şişlik eşlik ediyorsa saat, bileklik gibi kolunuzu sıkabilecek takılarınızı çıkarmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Şişliğin eşlik ettiği ağrılarda kolunuzu hafifçe sarmanız ağrınızı ve şişliği geçirmede büyük ölçüde faydalı olacaktır, ancak kolunuzu sıkı sarmanız kan dolaşımını bozacağından hafifçe sarmaya dikkat edilmelidir.

Kolunuzu kıvırmanız veya üstüne yatmanız yine kan dolaşımını bozacağından ağrınızın geçmesini engelleyebilir, hatta ağrıyı daha da artırabilir. Ayrıca ağrıyı geçirmek amaçlı sigara ve alkol kullanmak size ve kolunuza daha fazla zarar vereceğinden sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Basit nedenlere bağlı sol kol ağrılarınızı kendiniz geçirmeniz mümkündür, ama morluğun, uyuşukluğun vb. durumların eşlik ettiği ağrılarda ya da dayanılması çok zor ağrılarda doktorunuza başvurmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır. Özellikle de sol kol ağrınıza sol omuz ve göğüs ağrısı da eşlik ediyorsa doktorunuza gitmeyi asla ihmal etmeyin. Unutmayın ağrı bedeninizin size kendinize daha iyi bakmanız için ufak bir uyarısıdır.

Sol Kol Ağrısı Neden Olur ?

Yorgunluğa bağlı ağrı, zorlamaya bağlı ağrı, herhangi bir darbeye bağlı ağrı veya stresse bağlı ağrı gibi tedavisi basit ağrılar olabileceği gibi, bakteriyel kas, tendon, eklem enfeksiyonlarına bağlı ağrılar, dolaşım bozukluğuna bağlı ağrılar gibi daha kompleks ve tedavisi de daha zor ağrılar da olabilir. Ya da sol kol, sol omuz ve göğüste kendini gösteren daha spesifik ağrının nedeni ise kalp krizi olabilir.

Kalbimiz en önemli organımızdır. Kan pompalama işlevi ile bütün vücuda kanı dağıtır ve geri toplar. Kalp üstünde çeşitli damarlar vardır kalbi koruyan besleyen. Kalp üzerindeki koroner damarlar dediğimiz kalbi besleyen damarlarda herhangi bir tıkanıklık oluşursa kalbi besleyemez ve besleyemediği dokuda iskemi yani doku harabiyeti oluşmaya başlar. Bu da öncelikle kalp için sorun oluşturur. Atım ritimleri düzensizleşir. Kişi göğüs kafesinde ağrı sıkışma batma yanma tarzında ağrılar hissettiğini hatta bazen sol kolunda uyuşma ve ağrı oluştuğunu ifade eder. Bu ağrı akut da olabilir kişinin fark etmediği sürece kronik ağrı da olabilir.

Stres, üzüntü, panik atak kol ağrısına neden olabilir. Bunun nedeni sol kolda önemli dolaşım damarlarının bulunmasıdır. İlaçların yan etkileri başka bir unsurdur. Bazı ilaçlar vücutta ters tepkiler gösterebilmektedir.  Bölgesel kol ağrısının genel olarak sebebi yoğun faaliyet göstermektir. Sol kolunuza fazla yüklenmiş olabilirsiniz. Ağır eşyalar kaldırmak sol kolunuza ağrıma hissi verebilir. Uzun süre kolunuzun aşağıya doğru durması veya yukarıya doğru durması da uyuşma ve ağrı hissi yaratabilir. Bunun sebebi de gene dolaşım ile ilgili olabilir. Bunun için hemen bir doktora görünmenizde fayda var.

Sol kol ağrısı genelde çok farklı şeylere bağlanabilir. Fakat altta yatan nedenler kalbe ait olabileceği gibi olmayabilir de. Mesela kişi solaksa ve sürekli sol kolunu çalıştırıyorsa özellikle ağır işlerde çalıştırıyorsa sol kolun ağrıması normaldir çünkü sol kol sağ kola göre iş yapmak için daha hassastır. Bu durumda kişi paniğe kapılmadan koluna küçük yumuşak masajlar yaparak ağrıyı bir süreliğine geçirebilir. Bunun dışında ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar da sol kol ağrısını geçirmek için uygun bir seçimdir ancak doktor tavsiyesi dışında ağrı kesici bile olsa ilaç kullanmanızı tavsiye etmeyiz. En sağlıklısı sol kol ağrısı yaşandığında altta yatan nedenine bakılarak tedavi uygulanmasıdır.

Kendi kendimize teşhis koyamayız koyarsak paniğe kapılır ve olmayacak yöntemlere başvurabiliriz. Şunu da belirtmek isteriz ki eğer sol kolu ani bir şekilde ağrıdığını söyleyen, nefes almakta oldukça zorlanan, terleyen, göğüs kafesini tutarak nefes almaya ve öksürmeye çalışan birisi ile karşılaşmışsak büyük ihtimalle kalp krizi geçirdiğini düşünerek sağlık ekiplerinden yardım istemeliyiz. Eğer ağrı deyip geçer ve önemsemezsek normal bir ağrı kalp krizi belirtilerindeki kol ağrısına dönüşebilir ve biz bunu her zamanki ağrı olarak nitelendirdiğimiz için belki de kalp krizi geçirdiğimizi anlayamayabiliriz. Bu yüzden sol kolumuzun neden ağrıdığını biliyorsak dinlenmesini sağlamalı, yormayacak masaj ve egzersizler yaptırmalıyız. Eğer kalbimizle ilgili bir problem olduğunu ve sol kolumuzun bu yüzden ağrıdığını fark ediyorsak hiç vakit kaybetmeden hastaneye başvurmalıyız.

 • Göğüs Ağrısı
 • Olağandışı yorgunluk
 • Terleme ve/vey nefes darlığı
 • Boyun, çene ve baş ağrısı
 • Bulantı
 • Baş dönmesi
 • Görme kaybı
 • Üst orta karın rahatsızlığı
 • Mide Yanması
 • Üst sırt ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Kalpte sıkışma hissi
 • Kusma

Kalp Krizi Anında Ne Yapılması Gerekiyor ?

Eğer karşınızdaki kişinin kalp krizi geçirdiğine inanıyorsanız, aşağıda yer alan adımları mutlaka uygulamalısınız.

 • Telefonla 112 Acil aranmalı ve yardım talep edilmelidir. Ayrıca yakınlarınıza haber vermelisiniz.
 • Kişiyi oturtmalı / yatırmalı ve sakin kalmasını sağlamalısınız. Üzerindeki elbiseleri gevşetmeli ve rahatlamasını sağlamalısınız.
 • Bir bardak su ile aspirin içirebilirsiniz fakat kesinlikle birşey yememeli.
 • Burun deliklerinizi kapatarak öksürtmeye çalışmalısınız, bu sayede vücudun kan akışının hızlanacaktır.
 • Odayı havalandırın ve daha fazla oksijen girmesini sağlayın.
 • Soğuk veya sıcak su ile kişiyi temas ettirmeyin.
 • Sağlık bilginiz yoksa hastaya müdahale etmeyin ve herhangi bir ilaç içirmeyin.
 • Hastanın ayaklarını kalbinin üzerine kaldırarak, kan akışının hızlanmasını sağlayın.

Sol Kol Ağrısı Tedavisi

Ciddi sorunu olan sol kolun tedavisini doktorunuzun yapmasını öneriyoruz. Bu ciddi sorunlar koldaki şişlik ve kolu hareket ettirememek boyutundaki ağrılar olabilir. Ama sorun bu kadar ciddi değil ise bu sorunu evde de tedavi edebilirsiniz. Buz torbası koymak en pratik çözümdür. Düzenli spor yapmaya başlamak vücut direncinizi arttıracak ve sizi ağrılara karşı daha dayanıklı yapacaktır. Ağrıyan kolunuza yavaş ve hafif masajlar yapabilirsiniz. Eğer sigara ve alkol tüketiyorsanız kullanımı azaltarak bırakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü alkol ve tütün ürünleri ciddi dolaşım bozukluklarına neden olabilmektedir. Koldaki uyuşma hissi için ise yapabileceğiniz en basit çözüm kolunuzu hareket ettirmek ve yüksek bir yerde tutmaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git