Kramp İçin Hangi Doktora Gidilir?

11.01.2020
Kramp İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kramp, bir diğer ismiyle kas spazmı kaslarda oluşan istemsiz ağrı yada kasılmalara verilen addır. Kaslar hareket sağlamak amacıyla kasılıp gevşerler. Hareket halindeyken, kas gevşemeden kasılırsa yada beyin kaslara gevşeme sinyalini gönderirken problem yaşınırsa kasılma meydana gelebilir. İstenmeyen ve aniden oluşan kas kasılmaları birden çok kas grubunda aynı anda meydana gelebilir. Genellikle ön bacak, arka bacak ve alt bacakta görülür. Herkesin başına gelen bir durumdur, genelde kısa bir süre içerisinde geçer ve fazla ciddiye alınacak bir problem değildir. Ancak çok sık tekrarlarsa problem haline gelebilir. Özellikle sporla ilgilenen, koşucu ve futbolcularda çok daha sık meydana gelir.

Kramp giren bölgede el ile hissedilecek seviyede sertlik meydana gelir. Genelde birkaç saniye ve 15 dakika aralığında sürer. Otururken bir anda kramp girmesi olağan bir durumdur. Özellikle su altındayken, yüzerken kramp girmesi çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Gece krampları ise daha çok baldır kaslarına girer. Çoğu zaman uykudan uyandıracak bir acıya sebep olabilir. Bölge kramp süresinde hareket ettirilemez, kaskatı kesilir. Özellikle beslenme problemleri, mineral eksikliği, uzun süre oturma nedeniyle kramp girebilir.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Bu rahatsızlık için için kalp ve damar cerrahisi bölümüne başvurulmalıdır. Kramplar damar ve kaslarla alakalı olduğu için inceleme bu yönde olmalıdır. Doktor fizik muayenesi, kan ve idrar testi yapar. Gerekli tetkikler sonucunda uygun tedavi yöntemi seçilir. Kronik bir hal almaması için doktor kontrolünde ilerlemek gerekir.

Tedavisi

Kramp giren bölgeye masaj hareketleri yapılması çok önemlidir. Gerilme hareketleri uygulanabilir. Uygularken kas gevşetici, soğutucu spreyler kullanılabilir. Özellikle sporcuların kullandığı soğutucu spreyler krampları geçirmede oldukça etkilidir. Sıvı ve elektroit kaybı nedeniyle kramp giriyorsa mutlaka kaybın yerine koyulması gerekir, ilaç tedavisi uygulanabilir. Ayrıca diz altına yastık konulmalı, bölge sıcak tutulmalı ve yeterli sıvı alınmalıdır. Tedavi yöntemlerinin doğru bir şekilde uygulanması krampları kısa sürede iyileştirecek ve oluşumunu engelleyecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.