Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

04.01.2020
Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Karın ağrısı, sıklıkla başımıza gelen rahatsızlıklardan biridir. Ciddi bir hastalık nedeni ile olmasa dahi kişiye rahatsızlık ve acı verir. Genç, çocuk, yaşlı demeden herkesin başına gelebilir. Kimi zaman ağrının nedenini tespit etmek dahi zor olabilir. Üşütmeden, yan etki yüzünden, kadınlarda regl döneminden kaynaklanabilir. Eğer aniden başladıysa ve acile gitmenize neden oluyorsa apanist patlaması yaşamış olabilirsiniz ki durum çok ciddidir ve hemen tedaviye başlanmalıdır, aksi halde ölümle bile sonuçlanabilir.

Eğer kronik olarak tekrarlıyor ve yanında ateş, mide bulantısı, halsizlik yapıyorsa akdeniz ateşi var demek olabilir. İvertikülit ve kolit iltihaplanmaları da yine çok şiddetli karın ağrılarına neden olabilir. Boğazdaki, bağırsaktaki ve kandaki enfeksiyonlar, bakterilerin sindirim sisteminize geçmesine neden olabilir. Bunun sonucunda da akut karın ağrısı meydana gelir. Pankreas iltihabı, tıkanma, sindirim sistemi veya kanalı yangısı, böbrektaşı gibi sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Ağrı karın bölgesinde yaygın olarak görünüyorsa sebepleri, apandisit (apendiksin iltihabı), Crohn hastalığı, Travmatik yaralanma ve İrritabl bağırsak sendromu olabilir. Ağrı üst karın bölgesindeyse Safra kesesi taşları, kalp krizi, Hepatit (karaciğer iltihabı), zatürre neden oluyor olabilir.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Bu rahatsızlık için dahiliye iç hastalıkları bölümüne gidilmelidir. Her karın ağrısı çok ciddi bir durum sayılmaz ve illa doktorluk bir müdahale gerektirmez. Ancak acı dayanılmaz bir haldeyse mutlaka doktora hatta acile gidilmelidir. Doktor ilk olarak ağrının nerede ve ne şiddette olduğunu sorar. Son zamanlarda bir kaza geçirip geçirmediğini, beslenme düzenini, kilonu ve yaşını da öğrenir. Fizik muayenesine başlar. Doktor akut karın ağrısı olup olmadığını anlamak adına kan ve idrar testi  isteyebilir ayrıca belirtileri olup olmadığını sorar. Çıkan sonuçlara bağlı olarak da tedavi aşamasına geçer.

Tedavisi

Karın ağrısı evde bildiğiniz bir sebepten dolayı meydana geliyorsa sıcak su kompresi en çok işe yarayacak yöntemdir. Ağrıyan bölgeyi sıcak tutmak gerekir. Aynı zamanda ağrı kesici ilaçlarda alınabilir. Ağrının nedeni Enflamasyon, reflü veya ülser yüzündense ilaç kullanılır. Ayrıca gazlı içeceklerden de uzak durmak gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.