İdrar Renginin Koyu Olmasının Nedenleri

10.03.2016
İdrar Renginin Koyu Olmasının Nedenleri

Vücudunu ve kendini tanıyan insanlar da erken teşhis çok daha kolay olmakta. Çünkü kendi tepkimelerini sağlıklı ve sağlıksız reaksiyonlarını bilen bir kimse kendi vücudunu ve metabolizmasını takip eden bir birey oluşabilecek her türlü değişikliği de hemen fark edecektir. Fakat kendini tanısın yada tanımasın idrar renginde oluşabilecek değişimler herkes tarafından kolayca fark edilebilmektedir. İdrar rengindeki değişimler de doğru bir şekilde takip edildiğinde vücudun sistemindeki aksaklıklar olası hastalıklar tespit edilebilir. Fakat öncelikle şunu belirtmek gerekir ki her koyulaşma bir hastalık belirtisi değildir.

İnsanda boşaltım organı olarak görev yapan böbrekler tarafından üretilen ve vücut dışına atılan sıvıya idrar denir. Böbreklerde idrar yapımına yardımcı olan en küçük yapıya nefron denir. İdrarın içeriğine bakacak olursak normal bir idrarın içeriğinde yüzde 96 su ve geriye kalan yüzde 5 kısımda da organik inorganik besinleri oluşturur. Organik besinler protein, vitamin, hormon ve inorganik bileşikler olarak da madensel tuzlar, anyonlar vb. maddeler bulunur. Normal sağlıklı bir insanın çıkardığı idrar 1,5 litre olmaktadır. Ancak bir insan normal günde 5-6 defa idrara çıkma ihtiyacı duyar. Sağlıklı bir insanın idrarı amonyak kokar. Bu amonyak kokusu da proteinlerin yakılmasından sonra ortaya çıkan amonyaktan gelir.

Sağlıklı bir insanın idrarının rengi soluk sarı olmalıdır. Ancak bazen bu renk değişebilir. Tabi bunun çeşitli sebepleri vardır. Gün boyunca tükettiğimiz besinlerden yada kullandığımız ilaçlar, yada geçirdiğimiz ve ya geçirmekte olduğumuz hastalıklar da buna neden olabilmektedir. Bir insanın idrar renginin koyu olması nedenleri arasında birçok sebep olabilir. Bunlardan en önemlisi bir insan gün boyunca ya da uzun bir süre susuz kalırdı idrarının rengi koyu bir renk alır ve bu renk de genel de koyu sarı bir renktir. Bazen de insan gün içinde yediği besinlerden de idrarın koyulaşmasına sebebiyet verebilir. Örneğin çok fazla baklagiyat tüketmesi idrar renginin koyu kahverengi olmasına sebep olur. Bazen idrar enfeksiyonlarından dolayı veya idrarı fazla tutmaktan dolayı idrar renginin koyulaşması mümkün.

İdrar rengi koyu ise kan değeri düşük olan insanların kullandığı demir eksikliği idrarın rengini değiştirerek idrarın koyu bir hal almasına neden olur. Böbrek hastalığı geçiren insanlarda idrarın rengi kahverengi çamurumsu bir renk alır. Böbreklerinde taş olan hastalarda, prostat hastalığı geçirenler, kemoterapi ilaçları kullanan hastalarda da idrar koyu renk alır. Bazen de idrarın renginin koyu kırmızı bir hal aldığına şahit oluruz. İdrarın kırmızı renk alması kullanılan çeşitli ilaçlardan tüketilen besinlerden ya da geçirilen bir hastalıkta sebep olabilir. Özellikle idrar yolları enfeksiyonu geçiren hastalarının idrarları koyu kırmızı renge bürünür.

Beslenme

  • Tüketilen gıdalar özellikle renklendirici içerenler yada baskın renk pigmentleri içeren besinler idrar renginde koyulaşmalara neden olur.
  • Pancar böğürtlen gibi besinler idrarın kırmızı renge dönüşmesine neden olmaktadır.
  • Bazı besinler idrarın kahve rengine dönüşmesine neden olacak kadar koyulaştırır. Baklagiller ve kahverengi besinler buna neden olabilir.
  • Havuç ve aşırı miktarda C vitamini tüketimi ise turuncu renge dönüştürebilir.

 İlaç Kullanımı

Kullanılan çeşitli ilaçlar idrar renginin koyulaşmasında en büyük etkenlerden bir tanesidir. Özellikle kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar idrar renginde kahverengine dönüştürecek kadar koyulaşmaya neden olabilir. Aşırı antibiyotik kullanımı ise idrar renginin kırmızıya yada pembeye dönmesine neden olabilmektedir. Kullanılan vitamin hapları ise idrar renginde mavi yada yeşile yakın koyulaşmalara neden olabilmektedir. Bu tür ilaçlar kullanıyorsanız idrarda ki koyulaşmalar doğal olabilir.

Su Kaybı

Genellikle vücudun ihtiyacı olan su miktarı karşılanmadığında bu durum idrar renginde koyulaşmalara neden olur. İdrar koyu sarı yada kahverengiye dönüşebilir. Böyle durumlarda sıvı tüketimini arttırmak gerekmektedir. Vücudun sıvı dengesi normale döndükçe idrar rengi de normale dönecektir. Şayet bu durumlardan herhangi birisi olmamasına karşın idrarınızda bir koyulaşma varsa bu koyulaşma çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Günlük hayatınızda ilaç kullanımınızda, beslenmenizde, sıvı tüketimlerinizde herhangi bir şekilde değişiklik olmamış fakat buna rağmen idrarınızın rengi koyulaşmış yada renk değiştirmiş ise vakit kaybetmeden hekiminize başvurun.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.