Grip İçin Hangi Doktora Gidilir?

02.07.2016
Grip İçin Hangi Doktora Gidilir?

Grip virüsü bir çeşit üst solunum yolu enfeksiyonu ve grip virüsü için aile hekiminizden, kulak burun boğaz ( kbb ) bölümünde veya dahiliye ( iç hastalıkları ) bölümünden randevu almalısınız. Bağışıklık sisteminiz zayıf ise grip virüsüne karşı vücudunuz savunmasız kalır ve gün boyunca ağırlık taşımızsınız gibi her tarafınız ağrır ve halsiz hissedersiniz kendinizi.

İnfluenza tıp dilinde adı verilen grip virüsüne yakalanmadan bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalarla beslenilmelidir. Grip şikayeti kendini baş ağrısı, titreme, 39 derece olan yüksek ateş, kuru öksürük, eklem ve kas ağrıları ( şiddetli olarak ) gibi kendini gösteren viral enfeksiyondur. Grip virüsü erişkinlerde etkilerini göstermeye başladıktan sonra 7 gün boyunca bulaşma etkisi vardır. Grip virüsünü bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler biraz daha rahat atlatabilirler. Ancak yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, çocuklarda, diyabetlerde, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, akciğer hatalığı vb. Kronik rahatsızlığı olanlar kişilerde grip virüsü ölümcül vakalara kadar yol açabilmektedir. Sıklıkla halk arasında soğuk algınlığı ile grip virüsü birbirine karıştırılmaktadır. Fakat soğuk algınlığı ile grip virüsü birbirinden oldukça farklıdır. Grip virüsünün bulaşıcı bir hal alabilmesi için 24-72 saatlik bir süre yeterlidir ve bazen de ölümcül etkilere bile varabilir.

Şayet ki grip virüsünün etkileri şiddetli ise ve git gide kötü bir hal alıyor ise; örneğin; düşmeyen ateş, kusma, yutmada güçlük çekme, geçmeyen öksürük, geçmeyen baş ağrısı ve tıkanıklık gibi şikayetler seyrediyor ise mutlaka zaman kaybetmeden aile hekiminize, kulak burun boğaz bölümüne, dahiliye ( iç hastalıkları ) bölümüne veya en yakın acil servisine başvurmalısınız. Grip virüsü şikayetlerini taşıyan kişiler kendi kararları doğrultusunda kesinlikle ilaç kullanmamalıdır ve bir hekime mutlaka başvurmalıdır.

Hekiminize başvurduktan sonra ise hekiminizin ön gördüğü ilaçları kullanırken aynı zamanda da medikal tedavinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar ve sıvılar da alabilirsiniz. Her ne kadar basit olarak algılansa da grip virüsü, tedavisi yapılmadığı sürece akciğer hastalıklarına, zatürreye veya farklı ciddi hastalıklara yol açabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.