En Güzel Lepistes Irkları ve Türleri Resimleri

En Güzel Lepistes Irkları ve Türleri Resimleri
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 5.351 kez okundu.

Lepistesler, özellikle akvaryum hobisine yeni başlayan akvaristlerin ilk tercihleri arasında olmakla birlikte bir çok hobicinin en çok sevdiği akvaryum balık türleri arasında yer almaktadır. Hızlı ve oldukça kolay bir şekilde üremeleri ise bunun en büyük nedenleri arasındadır. Her geçen gün yeni yeni lepistes türleri piyasaya çıkıyor ve akvaryumcularda çok rahat bir şekilde özel lepistes türlerini bulabiliyoruz.

Lepistes balıklarında cinsiyet oldukça kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Erkekler, dişi lepisteslere göre daha küçük olurlar ve aynı zamanda vücutları ve kuyrukları daha renklidir. Dişiler ise daha az renklidir ve erkek lepisteslerden daha iri yapılıdır.

Lepistesler, ağırlıklı olarak bitkisel içerikli yemler tüketirler. Su piresi, artemia, granül yem ve pul yem, lepisteslerin en çok sevdiği yiyecekler arasındadır. Özellikle yavru lepistesler için artemia oldukça önemli ve güçlü bir besin kaynağıdır.

Lepistes türleri oldukça zengindir ve bir çok varyete içerisinde oldukça farklı türler yer almaktadır. Özellikle endler, velifera, mozaik, kobra, smokin, gambusya gibi lepistes cinsleri ülkemizde yaygın bir şekilde gözükmektedir. Lepistes türlerini kendi içerisinde çaprazlayarak, birbirinden farklı desen ve renklere sahip yeni lepistesler elde edilebilir.

Lepistes varyeteleri, ırkları, cinsleri ve türleri renklerine göre gruplandırılmıştır. Tüm lepistes türleri bu ana lepistes ırklarından elde edilmiştir.

Lepistes Varyeteleri 

  1. Mozaik ; Parlak, metalik ve yeşile çalan vücut renkleri vardır ve bu ırkta yer alan lepisteslerin kuyrukları genellikle mozaik desenli ve yelpaze şeklindedir. Kimi zaman Çim varyetesi ile karıştırılır.
  2. Kobra ; Vücutlarındaki yılan desenlerinin bulunmasından dolayı bu adı almıştır. Geçtiğimiz dönemlerde en çok karşılaşılan lepistes ırklarındandı. Bazı lepisteslerde desenler tüm vücudu kaplarken, bazılarında kaplamayabiliyor. Desenler ise kimi zaman benek benek olurken kimi zamanda birbirine bağlı şekilde oldukça farklı desenler olabiliyor.
  3. Çim ; Genellikle bu ırkta yer alan lepisteslerin vücutlarının renkleri daha çok yeşil ve mavi renkli metalik ağırlıktadır.
  4. Tuksedo (Tuxedo) ; Lepisteslerin, vücutlarının yarısı koyu renklidir ve sanki bir smokin giydirilmiş gibidir. Genellikle dominant bir varyete olan tuksedo ırkı, diğer varyete lepistesler ile çaprazlandığında birbirinden farklı tiplerde lepistesler ortaya çıkabilir.

Birbirinden Etkileyici Lepistes Varyeteleri

1.

dişi turuncu benekli lepistes

2.

erkek turuncu lepistes

3.

gümüş erkek lepistes

4.

gümüş lepistes

5.

güzel kırmızı lepistes

6.

leopar desenli lepistes

7.

leopar sarı lepistes

8.

mavi kırmızı lepistes

9.

10.

mavimsi lepistes

11.

sarı benekli lepistes

12.

sarı çift lepistes

13.

sarı dişi lepistes

14.

turkuaz dişi lepistes

15.

turkuaz lepistes

16.

turkuaz mavi lepistes

17.

turuncu benekli lepistes

18.

turuncu erkek lepistes

19.

turuncu gümüş lepistes

20.

turuncu kılıçkuyruk lepistes

21.

turuncu renk lepistes

22.

turuncu yeşil lepistes

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git