Akvaryumda Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir?

Akvaryumda Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.532 kez okundu.

Akvaryum balıkları arasında oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yavru almak isteyenler genellikle bu hobiye lepistes balıkları ile başlamışlardır. Akvaryum ortamına rahatlıkla uyum sağlayabilen, kolay üreyen ve ekonomik fiyatlar ile ülkemizde hemen hemen her akvaryumcuda bulunabilen sevimli balıklardır. Ucuz olmalarından dolayı daha çok tercih edilen akvaryum balıkları arasında yer alır.

Canlı doğuranlar sınıfında yer alan bu balığın anavatanı Orta Amerika olmakla birlikte Latince ismi Poecilia reticulata’dır. Lepistesler, balık üretim çiftliklerinde çoğalarak, ülkemizde satılmaktadır.

Canlı doğuranlar grubunda yer alan bu balığın Latince ismi ‘Poecilia reticulata’dır. Asıl kökeni Orta Amerika olan Lepistes’ler günümüzde balık üretim çiftliklerinden çoğalıp yayılmaktadır.

beyaz lepistes

Lepistesler doğal ortamlarında hem otçul hem de etçil bir şekilde beslendiklerinden dolayı akvaryum içerisinde de bu şekilde beslenmesi en doğrusu olacaktır. Kendi türleri ve akvaryumda yer alan diğer balık türlerine karşı oldukça barışçıl bir şekilde davranan bu balıklar akvaryumun genellikle yüzey ve orta kısımlarında yüzmekten büyük bir keyif alırlar.

Lepistes balıklarında cinsiyet ayrımı oldukça kolay bir şekilde yapılır. Dişi lepistesler, erkeklere göre daha iri yapılıdır ve yüzgeçleri daha geniştir. Fakat erkek lepistesler, dişilere göre daha renkli ve oldukça dikkat çekici bir yapıya sahiptir.

Lepistesler, canlı doğuran sınıfında yer aldıklarından dolayı yavrulamaları ve akvaryum içerisinde yetiştirilmesi ve büyütülmesi oldukça kolaydır. Sağlıklı bir şekilde lepistes beslemek ve yavru almak istiyorsanız mutlaka akvaryum şartlarınız uygun olması gerekmektedir. Lepistes akvaryum sıcaklığının 24-25 derece olması ve en az 100 litre su hacmine sahip olması balıklarınızın mutlu ve huzurlu bir şekilde hayatlarına devam etmesine neden olacaktır. Unutmayın, akvaryumunuz ne kadar büyük olursa balıklarınız için okadar iyi bir ortam oluşturursunuz.

siyah mavi lepistes

Erkek lepistesler en fazla 4 santimetre, dişiler ise 6-7 santimetreye kadar büyüyebilirler. Fakat şov epistesleri ise biraz daha fazla büyüyebilirler. Dişi lepistesler, genellikle gösterişten ve renklerden yoksunken, erkekler renkli gövde yapıları ve kuyrukları ile herkesin dikkatini çekmeyi başarır.

Lepistesler balığının gebelik ve doğum süresi yaklaşık 25-30 gün arasında değişir. Akvaryum şartları ve balığın genetik yapısı ile bu süre azalabilir veya artabilir. Eğer lepistes balığı yetiştirmek ve üretmek istiyorsanız akvaryumunuzda mutlaka dişi erkek oranına dikkat etmeli ve 1 erkek 3 dişi olacak şekilde balıklarınızı ayarlamalısınız.

Dişi lepistesler hamile olduklarında karın bölgeleri yavaş yavaş büyümeye başlar ve siyah lekeler oluşur. Eğer akvaryum oldukça küçük ve balık sayısınız çok ise ayrı bir yavru akvaryumu oluşturarak yeni doğacak yavruları oraya aktarabilirsiniz. Lepistes yavruları, doğumları ile birlikte 3 ay içerisinde olgunluğa ulaşırlar ve yavru vermeye başlarlar.

sarı renk lepistes

Lepistes akvaryumlarında kullanılacak kum mutlaka ince yapıya sahip olmalı ve akvaryum içerisinde bol miktarda canlı veya yapay bitki bulunmalıdır. Bu sayede yeni yavruların hayatta kalma şansı artacak ve balıklarınız için stressiz bir ortam oluşmuş olacaktır. Akvaryumda kullanılacak olan filtre mutlaka hafif akıntı verecek yapıda olmalıdır. Özellikle kış aylarında mutlaka balıklarınızın sağlığı için akvaryum ısıtıcıları kullanılması zorunludur.

Lepistes balıkları, renkli ve sevimli görünümlerinden dolayı özellikle akvaryum hobisine yeni başlayan ve profesyonel hobiciler tarafından mutlaka beslenmesi gereken bir balıktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git