Yuvacık Aytepe – Kocaeli – İzmit

Yuvacık Aytepe – Kocaeli – İzmit
14 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 370 kez okundu.

İstanbul’a yakınlığı ve doğal yaşam içerisinde konaklama olanakları sağlaması ile bilenen güzel vakit geçirebileceğiniz Aytepe Kocaeli sınırları içerisinde yer almaktadır.

İçinde barındırdığı, ırmaklar, baraj gölü, ormanlık alan, doğa yürüyüş parkurları, alabalık tesisi ve diğer lezzet adresleri, doğa yürüyüşü, Jeep Safari, Paintball, ATV gibi doğa içinde rahatlıkla yapılabilecek aktiviteler ve birçok farklı spor seçeneği ile misafirlerine eğlenceli ve kaliteli zaman geçirme fırsatı sunuyor.

Yuvacık Köyü ‘ne ulaştıktan sonra Yuvacık Barajının eteğinden Aytepe’ye güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Pazar günü kurulan Yöresel Yuvacık Pazarını gezebilir, köylülerin yetiştirip sattığı son derece organik sebze ve meyvelerden satın alabilirsiniz. Köyü geride bıraktıktan sonra sol tarafta bulunan dar patikadan 20 dakikalık bir mesafeyi yürüdüğünüzde Yuvacık Barajını görebilirsiniz. Barajın kıyısından tepeye doğru yarım saat kadar yürüdüğünüzde Servetiye Köyünün eşsiz Karadeniz evleri manzarasıyla karışılacaksınız.

Aytepe’den Kocaeli’ni kuşbakışı seyretmeniz mümkün. Bu noktadan Kocaeli’yi seyredip fotoğraflamak mükemmel bir fırsat. Aytepe’de bulunan parkurda isteyenler bisiklet turuyla gezmeyi de tercih edebiliyor. Ancak belirtmemiz gerekiyor ki yol taş ve kayalardan oluştuğu için ona uygun bir ayakkabıyla gitmenizde fayda var.

Bölgedeki patika boyunca Karadeniz iklimini hissedeceksiniz. Yamaçlarında ladin ve köknar ağaçlarının bulunduğu Aytepe’de yol kenarlarında da karadut ve kuşburnu ağaçları görmeniz de mümkün. Buradan sonra yolun sonu Bıçkıdere’ye çıkıyor. Bıçkıdere’de yüzmeniz mümkün. Aytepe’de bir diğer yürüyüş parkuru ise Menekşe Yaylasıdır. Menekşe yaylasının özelliği ise hem İstanbul’a bu kadar yakın hem Karadeniz havasına bu kadar hâkim olmasıdır.

Yuvacık Gezilecek Yerler

Beşkayalar Tabiat Parkı : Soğukdere ve Sıcakdere’nin kesiştiği kanyonlardan geçip harika bir doğa güzelliğine sahip, iki tane mağara bulunmaktadır. Bu mağaralardan birinde göl diğerinde ise şelale vardır.

Menekşe Yaylası : Yukarıda da bahsi geçtiği gibi hem İstanbul’a yakın hem Karadeniz iklimine sahip doğa ile iç içe bu güzel yaylada tüm stresinizi atabilirsiniz.

Yuvacık Aytepe Nerede, Nasıl Gidilir ?

Nasıl Gidilir ? : İstanbul- Aytepe arası mesafe 130 km. E-6 karayolu üzerinden Kocaeli’ne varıyorsunuz. Şehir merkezine gelemden Kullar tabelası istikametine dönüyorsunuz. Kullar yolunda 20 km ilerlediğinizde sizi Yuvacık Köyü’ne ulaştıracak. Aytepe’ye varmak içinse tepeye doğru biraz tırmanıp Servetiye Köyünü geçmeniz gerekmektedir. Eğer şahsi aracınız yoksa da İstanbul Harem’den Kocaeli’ne ulaşabilir buradan Yuvacık’a giden minibüsler ile bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git