Topuk Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

11.01.2020
Topuk Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Günlük hayatta en çok sorun yaşadığımız yerlerimizin başında ayaklar gelir. Bilekten topuğa ağrı, çok olası bir durumdur. Özellikle çok uzun süre yürümek, ayakta kalmak ve çıplak ayakla basma topuk ağrısına neden olabilir. Ağrı kesici ve bantlar acıyı dindirmiyorsa doktora gitmekte fayda vardır. Bir başka nedeni ise topuk dikeni olabilir. Burkulmalar, suşlar ve kırıklar da ağrıya yol açar. Bu tarz yaralanmalar yaygındır. Özellikle kırık durumunda ağrı dayanılmaz bir hal alır ve acil müdahale gerekir. Topuğa bağlı olan tendon aşırı yaralanma nedeniyle iltihaplanırsa da ağrı meydana gelir. Bursitler ve artrit de topuk ağrısına yol açabilir. Çocuklarda kemiklerin büyümesi ve gelişmesi ile beraber ciddi değişimler meydana gelir. Bu süreçte topuğa bile ulaşan ağrılar meydana gelebilir. Topuk ağrısı genelde tek ayakta meydana gelir. Yanlış ayakkabı seçimi de ağrıya neden olur. Tabanın çok sert olması hem ayağın şeklini bozar hem de yürüme bozukluğuna yol açar. Kilo fazlalığı da topuk ağrısına neden olabilir. Ayaklara yapılan fazla baskı ağrıya yol açabilir.

Hangi bölüme başvurulmalıdır?

Bu rahatsızlık için ortopedi bölümüne başvurulmalıdır. Doktor hastaya çeşitli sorular soracaktır daha sonra fizik muayenesine başlar. Muayene esnasında topuğu elle inceler, şişlik olup olmadığını kontrol eder. Buna bağlı olarak topuk dikeni veya kist olup olmadığı teşhisini koyar. Gerekirse röntgen filmini çeker ve film üzerinden incelemesini yapar. Ondan önce fizik muayenesi olarak şişlik olup olmadığını inceleyebilir ve ağrının nerede, ne kadar şiddetle, ne zamandır olduğunu sorabilir. Ayrıca yaşınız ve kilonuz da oldukça  önemlidir. Röntgen filminde kemik çıkıntısının görünmesi, dikenin varlığından emin olmayı sağlar. Topuk dikeni zor belli olduğu ve çıplak gözle görülmediği için başka bir nedenden dolayı çekilen röntgen filminde ortaya çıkabilir.

Tedavisi

Topuk ağrısı kronik bir hal almadan tedaviye başlanmalıdır. Topuk bandı kullanılarak iltihap durumu ortadan kaldırılabilir. Topuk bandı tedavisinde sabırlı olmak gereklidir, kısa sürede kendini belli etmeyebilir. Giyilen ayakkabıların da önemi çoktur, ağrıya neden olan ayakkabılardan kurtulmanız gerekmektedir. Ağrılarda cerrahi müdahale nadirdir. Kadınların bir süre topuklu ayakkabı giymemesi gerekir. Gün içinde egzersiz yapılmalı ve aşırı kilo varsa diyete başlanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.