Tiroide Hangi Bölüm Bakar ?

17.08.2016
Tiroide Hangi Bölüm Bakar ?

Tiroit hormonlarının düzenli çalışmamasından olarak ortaya çıkan hastalıkların çokça sebebi olabilir. Ortaya çıkan hastalıklar iki çeşit tiroit hastalığına yol açmaktadır. Bunlardan ilki tiroit bezlerinin az çalışmasından kaynaklanan hipotiroit ve tam tersine fazla çalışmasından kaynaklanan hipertiroittir.

Bunların değişiminde kişinin genetik faktörleri, çevresel koşullar, kullanılan ilaçlar, bağışıklık sistemi, bazı enfeksiyonlar etkili olabilmektedir. 20 gram ağırlığındaki tiroit bezleri aslında vücudumuzdaki metabolizmanın kontrol ve denetiminden sorumlu ve oldukça büyük rol sahibidir.

Hipotiroit hastalığında tiroit bezlerinin az çalışmasına bağlı olarak kişide karın şişkinliği, kilo vermede zorluk, saç dökülmesi, yorgunluk, uyku sorunları gözlemlenebilir. Hipertiroit hastalığında ise aşırı kilo verme, sıcağa ve soğuğa karşı fazla duyarlı olma, sinirlilik, ani ruh hali değişimleri gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Esasında tiroit hastalıkları, hastanelerin endokrinoloji bölümlerinin uzmanlık alanıdır. Yukarıdaki şikayet ve belirtilere sahip olunması halinde hastanenin öncelikle dahiliye bölümüne gidilerek hormon salgısı ve değerlerinin ölçülmesi adına, mümkünse aç karna bir kan tahlili yapılarak T3, T4 ve TSH değerleri izlenecektir. Aynı zamanda boyun bölgesinde bulunan tiroit bölgesinde gözle görülür şişkinlik belirmiş ise ultrason yardımıyla filmi alınabilecek ve bölgede nodül olup olmadığının tespiti istenecektir.

Kişide tiroit hormonlarının az veya çok çalışmasına bağlı bir hastalık olduğu tespit edilirse hasta endokrinoloji bölümüne yönlendirilecek ve bundan sonrasında uzman hekim hastalığın türüne göre bir ilaç veya tedavi önerecektir. Kişinin fizyolojik durumu, yaşı ve tiroit bezinin büyüklüğüne göre ameliyat gerekip gerekmediği düşünülecektir. Çoğunlukla, bezler fazla büyümemiş ise ilaç tedavisine başlanacak ve tedavi boyunca 2-3 aylık sürelerle kişinin yukarıda saydığımız kan sonuçlarında değişim olup olmadığı gözlemlenecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.