Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 123 kez okundu.

Sırt ağrısı için hangi doktora gidilir ? Sırt ağrısına hangi poliklinik bakar ? Sırt ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Sırt ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda sırt ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Sırt Ağrısı Nedir ?

Giderek daha edilgen sürdüğümüz yaşantımızın elbette bizden götürdüğü çok şey var. Bunların başında da fiziksel sağlığımız geliyor. Sırtımız, belimiz, boynumuz hareketsiz yaşantımızın bize getirdiği yüklerle ağrıyor ve rahatsızlık veriyor. Çevremizde sırtından ya da boynundan şikayet etmeyen kimse yok gibi. Üstelik bu ağrıları çok da ciddiye almıyor ve geçiştirmeye çalışıyoruz. Oysa örneğin sırtımızdaki sürekli bir ağrı iskelet sistemiyle ilgili olmayıp çok daha başka dahili bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Sırt Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

Sırt ağrısı, omuzlardan başlayarak kaburgalarımızın bittiği yere kadar devam eden bir ağrı olarak hissedilmektedir. Belli bir yaş grubuna özgü ağrılar değildir bunlar. Hemen her yaş grubunda görmek mümkündür. Yanlış pozisyonlarda durmaktan kaynaklanabileceği gibi bununla hiç alakası olmayan başka nedenlerden de kaynaklanabilir.

Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

Giderek hayatımızda daha fazla yer edinen teknolojik aletler bizi hareketsiz bir yaşama ve dahası bu hareketsizlikten kaynaklanan sırt ve boyun ağrılarına mahkum etmekte. Sırt ağrılarının birincil nedeni duruş bozukluklarıdır. Uzun süre masa başında oturmak en çok görülen sebeptir. Bunun dışında fıtık da ağrı yapan bir diğer neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Boyun ve bel fıtığına oranla daha az görülen sırt fıtığı da sırtın özellikle alt kısmında hissedilen ağrılara yol açmaktadır. Skolyoz hastalığı da sırt ağrısına yol açarak  belirti veren bir rahatsızlıktır. Skolyoz özellikle çocuklarda ve gençlerde görülen ve omurganın üç boyutta eğrilmesi olarak gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde “osteoporoz” olarak adlandırılan kemik erimesi de sırtta ağrıya neden olmaktadır.

Özellikle yaşı ileri kişilerde ve kadınlarda sıklıkla rastlanılmaktadır. Bunların yanı sıra romatizmal hastalıkların da sırtta ağrıya yol açabileceği gözden kaçırılmamalı ve bir uzmana görünülmelidir. Yine sinir uçlarının iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan ve “zona hastalığı” olarak bilinen rahatsızlık, başka bir belirtisi olmadan doğrudan sırt ağrısıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Uzun süren sırt ağrılarında ise tüm faktörler ekarte edildikten sonra herhangi bir tümörün varlığı konusu üzerinde durulmalıdır. Çünkü bu tümörlerin de sırtta ağrıya yol açma ihtimalleri mevcuttur. Kalp rahatsızlıklarının da sırt ağrısına neden olabileceği de düşünülerek bir kardiyoloğa görünmekte fayda vardır.

Sırt Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Sırt ağrılarından şikayetçi iseniz altta yatan farklı nedenlerin varlığını araştırmakla işe başlayabilirsiniz. Eğer farklı bir rahatsızlığın belirtisi değilse ağrılarınız, o zaman öncelikle stresten kaçınmalısınız. Stres, vücudumuzda birçok hastalığın tetikleyicisi olarak bilinmektedir. Bunun dışında kilonuzu kontrol altında bulundurmalı, fazla kilolarınızı vermelisiniz. Bunlara ek olarak düzenli egzersiz yapmalı ve ani, zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız. Sırtüstü yüzme ya da pilates gibi sportif aktiviteler ağrılarınızın azalmasında oldukça faydalı olacaktır. Sırt ağrılarında sırtı sıcak tutmak da işe yarar. Bunun için kaplıcalara gidebilir ya da sıcak kumlarda hem dinlenip hem de sırt ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Sırt ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Sırt ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız ortopedi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git